Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

cablarea pe scara blocului a serviciilor de internet

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
salut.am si io o nelamurire, mai bine spus o proasta informare....as dori sa stiu daca exista vreo lege prin care UE oliga toate firmele de internet si alte servicii prestate sa isi faca cablarea prin scara blocului (canale, gauri pe scari etc...NU PE STALPI DE ILUMINAT SALUALTE CHESTII)...intreb asta pt ca am un fel de conflict cu veciniii mei care cica nu ar dori sa dea voie sa se faca gauri pe scara(veciniii carora le este frica ca se daraman blocul,2-3-4-inshi) deoarece la firma de internet la care sunt abonat au decat 3 inshi cablati (in exterior) (bloc 10 nivele,44apartamente)

in fine..as dori sa stiu daca exista vreo astfel de lege prin care promulga acest lucru si ordinea desfasurarii ei


o zi buna

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu exista nici o lege care sa oblige vreo firma sa cableze nimic. Nici pe stalpi si nici prin casa scarii. Exista insa o lege care ii obliga sa obtina acordul tuturor proprietarilor mai inainte de a face lucrari in spatiul comun , in cazul nostru casa scarii.

#3
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Dar in acelasi timp, avem un deadline, in 2012 parca, moment in care toate cablurile de pe stalpi, blocuri etc sa fie ascunse, in pamant, in pereti, oriunde numai sa nu se vada :)

Edited by SirLaurentiu, 23 October 2009 - 11:47.


#4
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Exista pe de alta parte lege care impune ca daca blocul accepta cablarea de la o firma este obligat sa accepte cablarea de la orice alta firma concurenta, in conditii similare. Evident, se poate percepe o chirie sau taxa de instalare, dar trebuie sa fie similara.

#5
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Firma de cablu/internet isi poate aduce cablu pe stilp daca vrea unde evident plateste taxe catre Electrica,nu e obligata sa vina din scara in scara etc. ca vor vecinii.
Cablu central ( coloana ) de pe scara se face in baza unui proiect creeat de firma furnizoare,proiectul necesar are de obicei avizele necesare.
  Daca vecinul de la etajul 4 doreste sa aibe internet,e normal ca vor nu vor restu de vecini coloana se face.

Pina la urma cam toti vecinii au contracte pe apartamente nu si pe scara blocului,este un bun comun corect dar apare un  serviciu public.
Restu de vecini nu pot ingradi prin actiunea lor dreptul unui alt locatar de a beneficia de o utilitate publica,un serviciu public.

De obicei se obtine acordul Asociatiei de locatari daca se monteaza coloana mai ales daca nu sunt locatari care vor beneficia de acel serviciu public.

Daca nu exista asociatie de locatari,te adresezi primariei pentru impotrivirea unor vecini daca doresti sa beneficiezi de un serviciu public si-ti este ingradit.
Lasa acele gauri,unde incep drepturile tale se termina ale altora,sper ca firma sa fie autorizata,in acest fel proiectul lor trebuie sa fie avizat si impus pentru scara respectiva.

Edited by Header, 23 October 2009 - 13:47.


#6
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
stiam si io ceva ca pana in 2012 trebuiesc ca toate cablurile sa fie ascunse dar totusi trebuia sa se promulge o lege in privinta asta...cei de la firma de internet la care sunt eu abonat, ofera nu numai internet si mai nou si telefonie si televiziune...asta impune ca la blocul meu de 10 etaje, 4 apartamente la fiecare etaj, sa se faca 4 gauri per etaj pentru montarea instalatiei...si duamne am unii vecini revoltati ca le este frica ca o sa "cada" blocul...chestia cu acordul tuturor locatarilor era normal, dar exista un fel de dontract pe care il putea semna doar presedintele asociatiei (abia astept sa il vad pe afara...il nenorocesc)

#7
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Te poti adresa primariei daca administratorul iti ingradeste acest drept,rogi firma sa dea gaura nu cu burghiu de 18 ci cu unul de 10 ori un pic mai mare daca au cablu de cupru.

#8
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008

 _bcristian_, on 23 octombrie 2009 - 13:14, said:

Exista pe de alta parte lege care impune ca daca blocul accepta cablarea de la o firma este obligat sa accepte cablarea de la orice alta firma concurenta, in conditii similare. Evident, se poate percepe o chirie sau taxa de instalare, dar trebuie sa fie similara.
Reinvii si eu acest topic dupa 13 ani.

Are cineva idee la ce lege se refera _bcristian_? Am o situatie similara, unde vecinii curent abonati la Vodafone (fost UPC) nu vor sa isi dea acordul pentru instalarea Digi (RCS-RDS). Blocul este unul mic de 6 apartamente, unde nu exista administratie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate