Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Feed-back

- - - - -
  • Please log in to reply
294 replies to this topic

#37
geopos

geopos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 11.01.2008

 angus_young, on 23rd October 2009, 19:16, said:

150 euro , dar nu merita sa-ti pui BGS , bani aruncati
Ce intra in banii astia? De ce spui ca sunt bani aruncati?

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 DDuras, on 23rd October 2009, 22:02, said:

@cristimate - la cate nemultumiri ai, cred ca ar fi cazul sa te apuci de urmatoarea ...  :)

o sa fac alta dar visul meu este sa o fac pe un pamant cu alta clima ...:) un in care mersul in slapi se poate 365 zile pe an!

oricum sotiei ii place f mult si ea a fost cu ideea la casa; am scris ce as face si multe din ce am scris inseamna zeci de mii de euro pe care acum nu i-as fii avut deci m-am multumit cu ce am ... m-am obisnuit si multe nu le mai observ; dar cine face casa cum poate invata asa cum eu invat de la altii cum sa fac multe chestii acum (dupa cum vezi multe le-am reparat sau sunt in curs de reparare)

ref la BGS - am un prieten care are si da 2 mil/luna deci 50 euro si nu vreau supraveghere video - vreau doar detectare de intrus si interventie rapida; au masina care sta chiar in pantelimon la agip si azi am masurat cat fac cu masina: daca se grabesc moderat in maaaxim 5 min sunt in fata casei mele; (in 4 min daca pleca imediat). deci e oki; plus vreau seara sa armez la parter sa se simta sotia in sigurantanta cand nu sunt acasa... cu buton de panica ; o sa primim oferta curand (azi au fost) si va zic ce-am primit

nu pot sa cred ca sunt singurul cu multe nemultumiri, sigur toti le avem, pentru ca dupa ce faci casa iti dai seama ce iti mai lipseste;

#39
Bibi123

Bibi123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.09.2007
Raduk, vad ca ai ce ai cu mine, desi observ ca mai sunt si alte persoane interesate de subiectul cu BGS... -_-
Cristimate, da-mi si mie te rog pe privat oferta de la BGS.


Dacă te-ai fi uitat la data și orele modificării mesajelor, ai fi văzut mult mai mult. ;)
Mulțumesc pentru înțelegere.  :peacefingers:

Edited by raduk, 27 October 2009 - 14:43.


#40
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007

 angus_young, on 23rd October 2009, 19:16, said:

150 euro , dar nu merita sa-ti pui BGS , bani aruncati


Cum 150 EUR??? Eu platesc 160 lei/luna.
De ce spui ca sunt bani aruncati in vant?
Noua au incercat sa ne sparga casa acum cateva luni. Au reusit doar sa sparga un geam de la etaj si sa distruga putin rama si glaful. In cateva minute au fost la casa si au stat sa pazeasca pana cand am ajuns noi la cateva ore, ne-au dat tot felul de hartii de care am avut nevoie la societatea de asigurare. Noi suntem foarte multumiti de ei. Politia in schimb nu a facut nimic. Au venit dupa multe ore si multe telefoane date, iar cand au ajuns intr-un final mi-au spus ca nu au cum sa ia amprente pentru ca trecusera cateva ore si amprentele exterioare se duc. O mare minciuna am aflat ulterior, deci, se pare ca nu aveau chef de munca.

#41
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008

 casuta_papusilor, on 22nd October 2009, 23:01, said:

nenea grosu, ti le-a pus pe toate astea pe o singura faza?
N-am idee, dar as putea sa iau scaunelul, surubelnita de control si sa vad cum sunt repartizate circuitele pe cele 2 faze.

 anaki, on 22nd October 2009, 23:31, said:

Asta este bine ca ti-a echilibrat consumul pe faze,intrebarea este,ce aparat a folosit,a folosit ditzul?
nu stiu ce a folosit, nu stiu ce-i ala ditz.


 MembruAnonim, on 23rd October 2009, 00:54, said:

aaa si inaite sa pun pe pozitie WC-urile m-as aseza pe ele: am o baie de 10 mp, a pus wc-ul cam aproape de perete, nu ca ar fii o problema ca nu e dar parca daca tot ai loc un 10 cm mai in drepata era perefct - aici e evident f subiectiv, sotia asa vrea
de problema asta m-am lovit si eu, fiind la 25cm de perete, de fiecare data cand cuget,am un colt de dulap in fata.

 MembruAnonim, on 23rd October 2009, 00:54, said:

as face cel putin in sufragerie - living + bai - incalzirea prin pardoseala si as pune marmura nu parchet; am pe holisor niste marmura si trec multe tevi pe sub ea... e beton cand ma duc in picioarele goale pe ea; recunosc nu-mi place (vreau cu calorifere) dar macar baile... ar fii fost bine
am avut inspiratia sa pun incalzire ambientala in ambele bai. E o mare realizare din punct de vedere confort. Mai ales ca ambele dormitoare sunt mochetate si in bai nu avem cum sa ajungem in papuci,numai desculti.

 MembruAnonim, on 23rd October 2009, 00:54, said:

mi-as face un living de (cat mai mare pe bune) chiar 70-80 mp si fara sa am stalp in centru ca acum (de sustinere) am 50mp si toti spun ca e mare dar mie dupa ca o sa bag mobila mi se pare mic
living-ul meu are 25mp si dupa mobila/canapea/tv/masa de 8persoane in living, tot MARE este.

mai completez si eu:
- as mai pune 1-2 calorifere in living, pt ca cele 2 decorative(plus centrala in condensatie) nu fac fata la transferul termic actual (geam mare spre balcon living, de 4x2.5m);

#42
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

 stuiberv, on 22nd October 2009, 08:36, said:

Ce nu am facut bine:
Am cerut cam putina putere si m-am trezit cu aprobarea: 7kw, monofazic.
Am sa vad ce fac dupa ce termin casa. Oricum nu planuiam plita electrica, dar un cuptor mi-ar surade mai ales pentru posibilitatea de programare.
Iarasi, nu am prevazut un loc pentru o soba sau un semineu - de backup pentru caderea curentului.
Totusi, mai am timp sa schimb, chiar astazi ma intalnesc cu executantul (ca sa evit cacofonia:) ) si voi intreba de semineu.
In sfarsit, camera tehnica e cam mica, voi vedea daca reusesc sa inghesui totul in ea.

EDIT: nu am terminat casa, am doar fundatia, dar astea sunt greselile care ma streseaza acum.


Cat are camera ta tehnica de spui ca este mica si nu sti daca-ti incap toate cele in ea?

 Cristist50, on 22nd October 2009, 09:37, said:

Principala mea problema este ca din pacate am facut-o prea mare.
Daca ma intrebati acum as fi facut-o asa:
- as renunta la mansarda complet, are cam 60mp (cam 20% din fonduri au fost bagate numai in amenajarea acesteia).
- daca n-as renunta la mansarda as pune izolatie de cel putin 30-40 cm de vata minerala. Eu am 20 acum, plus 5 cm, de aer si are aceeasi inertie termica cu a unei tigai.
- as face baia de jos mult mai mica - acum are ~8mp, spatiu nefolosit ca la balamuc, sufar de lipsa de intimitate cand imi fac nevoile, parca as fi in sufragerie ...
- as micsora terasa din jurul casei.
- as pune trifazic.
- as renunta la geamul ala rotund din camera lui fi'meu si as face-o putin mai mare - e cea mai mica din casa (a celei mici are 22mp si a lui are doar 18mp).
- as pune fosa mai aproape de casa (aprox. 50m acum).

Ma mai gandesc. Oricum, concluzia mea acum, dupa ce am facut-o este ca am facut-o prea mare pentru noi 4. Sincer, acum cand este finisata in proportie de 90% imi dau seama cat de imensa e. Nevasta de la etaj nu ma aude daca o strig normal. Tre' sa imi scuip bojocii ca sa se prinda ca o apelez.


am auzit multe cazuri d'astea.
cand scapi de la bloc, din camerele alea vechi si mici, fara sa vrei te gandesti sa-ti faci spatii mari sa respiri in voie... cred ca asta vine dupa cei 50 de ani de comunism si traiul in cutiile de blocuri.
sper sa invat de la voi. :)

 cgrosu, on 22nd October 2009, 10:46, said:

Am trifazic in apartament, electricianul s-a ocupat de echilibrarea circuitelor pe faze.
In bucatatie, am plita pe inductie, cuptor electric, masina spalat vase, hota + prize pt alti consumatori .....si inca un circuit separat pt centrala.
Inca nu le-am dat drumul la toate in acelasi timp, dar daca e sa am surprize... ma astept de la plita cu inductie (putere 7.2kw)

....
prin urmare, ma mut, le folosesc pe toate ....si revin cu impresii


si eu vreau plita si cuptor electric in bucatarie + ca am masina de spalat vase.
am facut un necesar pt. casa de 16 kw parca, dar eu trebuie sa cer 25 cand fac cererea la electrica, sa fie acolo. ;)

 MembruAnonim, on 22nd October 2009, 23:54, said:

nu mi-as mai lua termpoane de la firme necunoscute chiar daca spun ca au 1000 camere
numai la salamander m-as uita si mai sus si cat mai deschise; cele inchise orice brand ar fii sa stiti ca se ovalizeaza de la soare...

de asemenea mi-as lua un parchet f gros: am luat 1,5 cm; as baga banii in 3cm daca exista: motivul: asta subtine cum e umiditatea in casa diferita cum face mici denivelari... asta nu inseamna nimic ca e frumos ca se vede ca e lemn dar...

de asemenea mi-as cauta echipe care stiu sa faca ceva si sunt specilizati pe acel lucru: asa am ajuns sa repar totul de 2 ori;
de asemenea mi-as lua boiler de 500L min , 300 e putin si mi-as pune si generatora de curent solare sa fiu cat mai independent de electrica (acum mi-a  pus numai panouri solare pe ACM)

de asemenea mie imi place casa sa aiba iesire la o apa, sincer mi-as lua urmatoare casa direct la lac - adica mi-as lua exact ce visez: acum am un surogat: am vedere dar lacul e la 20-30 m... adica mai bine mai tarziu decat niciodata si asa as mia astepta 1-2 ani dar sa fie visul indeplinit 100%

as asculta instalatorul (si orice meserias care se dovedeste ca stie ce zice) si as pune tot ce zice el ca e cel mai bun: a trebuit sa refac  sifoanele (sa le schimb) ca nu-mi pusese antimiros: cu pelicula de apa...

as incerca sa pun cat mai multe intrerupatore pentru de ex lampile din curte sau ma rog tot ce se aprinde (in casa asa le-am facut si acum ma feleicit); de ex mi-am pus lampile din curte pe gard, f frumos zic eu, dar sunt vreo 18 parca ; le-am spart pe 2 aprinderi: pe o parte si pe cealta; le-as sparge acum inca in 2: fara spate; in spate nu am neovoie de ele de ex si le-as aprinde numai cand e nevoie... si neparat as pune langa patul matrimonial un fel de aprinzator central sau macar pt camera mea...

in general as bagii banii in tot ce e mai bun ca odata faci casa  (sau ma rog la 5-10 ani); cam asa am facut si acum dar uneori am mai zis ... lasa ca sunt bune si astea si pe bune de nu le-am schimbat: de ex : burlanele de scurgere la WC... am luat de 55 lei din b,...store... si curgeau dupa 2 sapt pe la garnituri; m-am dus in valea casacadelor si am luat cu garnitura duble si mai frumoase... le am de 2 luni si sunt f bune
aaa si inaite sa pun pe pozitie WC-urile m-as aseza pe ele: am o baie de 10 mp, a pus wc-ul cam aproape de perete, nu ca ar fii o problema ca nu e dar parca daca tot ai loc un 10 cm mai in drepata era perefct - aici e evident f subiectiv, sotia asa vrea

as face cel putin in sufragerie - living + bai - incalzirea prin pardoseala si as pune marmura nu parchet; am pe holisor niste marmura si trec multe tevi pe sub ea... e beton cand ma duc in picioarele goale pe ea; recunosc nu-mi place (vreau cu calorifere) dar macar baile... ar fii fost bine

as face camera thenica maaaare; acolo poti depozita multe chestii daca n-ai garaj...
desi am o casa destul de ciudata ca forma as face-o si mai ciudata; e frumos cand nu ai camere patrate si ai multe forme la pereti

mi-as face un living de (cat mai mare pe bune) chiar 70-80 mp si fara sa am stalp in centru ca acum (de sustinere) am 50mp si toti spun ca e mare dar mie dupa ca o sa bag mobila mi se pare mic

as face o casa ranch american:numai parter: m-am plicitist de cate scari am...

mi-as face o terasa dubla, si as incerca sa o acoper (inchid) cu geamuri care se pot pune iarna si renunta vara...

la cate lucruri ai schimba la casa asta a ta, mai bine incerci sa o vinzi si sa-ti faci alta, dar cine o sa dea bani pe ea daca are living cu stalpi, parchetul umflat samd. :)
spui ca ti-ai lua parchet mai gros, apoi ca ai pune marmura nu parchet.  :confuzzled:
am impresia ca ti-ai facut casa, dar inca nu sti ce ai facut bine si ce nu, ce-ti place si ce nu. nu ti-ai cristalizat ideile... daca te-ai apuca acum de o alta, la terminare iarasi ai realiza o lista lunga cu ce ai schimba daca... ;)
sunt putini care spun (eu nu am intalnit pe nimeni :) ) ca ar vrea un living de 70-80mp  :puke:
whatever... fiecare cu ce-l doare! ;)

 MembruAnonim, on 23rd October 2009, 10:41, said:

o sa vb cu Electricianul sa vad daca el stie cum... ref la dormitor, mi-am luat intrerupatoare legrand ultimul tip, si ala de acolo e si cu potentiometru. sper sa gasesc ceva de genul asta la modelul meu. am dat o gramda de bani pe ele... oricum mie imi plac f mult...

si inca ceva de facut la casa: puneti-va paza/monitorizare intervenite: ieri am avut o vizita neanuntata a unor hoti care au vrut sa-mi verifice averea; nu mi-au luat decat vreo 3 inele dar ideea de ati umbla prin lucruri e cat se poate de aiurea; nu e bai si la bloc aveam aceste vizite, am avut una si cand traiam in Bulgaria... ma rog se pare ca au impresia ca sunt patriciu... ar trebui sa anunte macar sa le las usa deschisa (mi-au indoit putin tocul ca sa intre la usa si acum tre sa-l incalezez ca sa-l pun la loc)... acum sotia vrea neaparat bgs...

pai daca vad casoaie mari, se gandesc ca sunt si bani multi acolo... e simplu. ;)

oricum sotiei ii place f mult si ea a fost cu ideea la casa; am scris ce as face si multe din ce am scris inseamna zeci de mii de euro pe care acum nu i-as fii avut deci m-am multumit cu ce am ... m-am obisnuit si multe nu le mai observ; dar cine face casa cum poate invata asa cum eu invat de la altii cum sa fac multe chestii acum (dupa cum vezi multe le-am reparat sau sunt in curs de reparare)
ref la BGS - am un prieten care are si da 2 mil/luna deci 50 euro si nu vreau supraveghere video - vreau doar detectare de intrus si interventie rapida; au masina care sta chiar in pantelimon la agip si azi am masurat cat fac cu masina: daca se grabesc moderat in maaaxim 5 min sunt in fata casei mele; (in 4 min daca pleca imediat). deci e oki; plus vreau seara sa armez la parter sa se simta sotia in sigurantanta cand nu sunt acasa... cu buton de panica ; o sa primim oferta curand (azi au fost) si va zic ce-am primit
nu pot sa cred ca sunt singurul cu multe nemultumiri, sigur toti le avem, pentru ca dupa ce faci casa iti dai seama ce iti mai lipseste;

eu o sa am casa la 1-2 minute de agip-ul ala de care vorbesti, daca se grabesc sub 1 minut. stai cumva in cernica sau pe acolo prin zona?
"dar cine face casa cum poate invata asa cum eu invat de la altii cum sa fac multe chestii acum"
aici ai vrut sa spui ca dupa sau in timp ce faceai casa ai invatat multe lucruri, acum le sti si daca te-ai apuca din nou n-ai mai face aceleasi greseli?!
pana la urma ai pune parchet sau marmura? :)

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 flopardu, on 11th November 2009, 15:16, said:

Cat are camera ta tehnica de spui ca este mica si nu sti daca-ti incap toate cele in ea?
pana la urma ai pune parchet sau marmura? :)

deci camera tehnica are cam 7mp; da un bolier, centrala, masina de spalat, un dulap de comuncatie si muuulte cutii ramase de vopsea si s-a cam umplut;
as face-o de vreo 15mp

am marmura in hol si pe scari si o baie, am peste tot parchet; in living as pune marmura din motive de comodiftate si trafic intens; ref archet era o recomandare, stai calm ca daca-mi vezi parchetul o sa intelegi ca in putine  

daca as face casa asa cum am scris eu ar costa cel putin dublu si a mea n-a costat putin... nu stiu daca iti dai seama da un living de 80mp fara stalpi in centru inseamna armare la grinzi nu gluma

da in cernica, zona noua langa lac

#44
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008
eu o sa o am de 7,64 si la camera tehnica ma refer. :D de cati litri ai boilerul?
"in living as pune marmura din motive de comodiftate si trafic intens" - asta inseamna ca parchetul se murdareste repede, se zgarie sau alte d'astea?
eu tot nu inteleg ce ai face cu un living de 80 mp!!! nu ai locuit intr-un apartament de bloc care probabil ca nu avea in intregime 80 mp?!!
din cate ai spus imi inchipui ca te-a costat mult casa. dar nu este neaparat, ca daca o casa a costat mult sa fie si buna, utila, sanatoasa, bine facuta, economa, usor de intretinut, incalzit samd. ;)
o sa fim destul de vecini. :)

Edited by raduk, 12 November 2009 - 19:18.
citarea integrală a postului precedent


#45
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,085
  • Înscris: 07.07.2006
Eu ma oftic ca nu am pus senzori de incendiu si nu am facut un tarc pentru ciini de la inceput (acu tre sa caut niste muncitori sa imi faca, si nu se baga nimeni la lucrari de 2 lei si 3 zile). In rest, as fi schimbat pe ici, pe colo, configuratia prizelor, a corpurilor de iluminat si a mobilei, in functie de fluxurile de circulatie. Am prevazut, de pilda, iesirea si circulatia casa-terasa pe o usa, si e se desfasoara in realitate preponderent pe alta usa. In spatiul de intrare in casa nu am un loc unde sa depozitez la repezeala chestiile utilizate pe terasa si care trebuie bagate in casa (gen prosoape de plaja, jucarii). As face un spatiu de depozitare si pentru terasa, unde sa inghesui biciclete, mingi etc, care toata vara au ocupat terasa. In 2 locuri am pus usi glisante mari, si nu le folosesc.

Despre spatii - mie nu imi place tendinta actuala, de spatii mici. Mi se pare foarte misto o casa cu tavanul la peste 4 m, cu usi inalte, cu spatii generoase. E drept, costa. Dar nu mi-as pune problema ca n-am ce face cu spatiul.

#46
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

 flopardu, on 12th November 2009, 12:17, said:

eu o sa o am de 7,64 si la camera tehnica ma refer. :D de cati litri ai boilerul?

Cred ca initial pe mine ma intrebai de camera tehnica.
A mea are 1,45 pe 2,42. Deci 3,5 mp. De asta spuneam ca e cam putin :).

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 flopardu, on 12th November 2009, 12:17, said:

eu o sa o am de 7,64 si la camera tehnica ma refer. :D de cati litri ai boilerul?
"in living as pune marmura din motive de comodiftate si trafic intens" - asta inseamna ca parchetul se murdareste repede, se zgarie sau alte d'astea?
eu tot nu inteleg ce ai face cu un living de 80 mp!!! nu ai locuit intr-un apartament de bloc care probabil ca nu avea in intregime 80 mp?!!
din cate ai spus imi inchipui ca te-a costat mult casa. dar nu este neaparat, ca daca o casa a costat mult sa fie si buna, utila, sanatoasa, bine facuta, economa, usor de intretinut, incalzit samd. ;)
o sa fim destul de vecini. :)

boiler de 300L... daca nu ti-ai luat ia-ti de 500L daca poti; eu am flat acum studiind putin cartea tehnica ca el de fapt functineaza doar la jumatate de capacitate (150L) ca am boiler solar; am instalatia solara gata da tre sa mai pun tuburile pe casa si nu le-am pus inca... si atunci va lucra la capacitate maxima! deci si asta se va rezolva si problema asta;

ref parchet: nici una nici alta; da uite de ex toti prietenii mei vin si intra in sufragerie si tre sa-i pun sa se descalte , vara intru direct incaltat (si am cert cu sotia :) ), plus vreau catel si cred ca va face harcea parcea parchetul de acolo;

ref living 80mp... am vazut la cineva asa ceva , e suuuper ; eu in living am 3m inaltime, 50mp, si cand intrii ai impresia de spatiu dar cum era sa am scara direct din living pe semicerc... visez si eu, am vazut asa ceva si mi-as fii dorit acum;

eu de ex am la etaj masardat si am chair si 3,5 inaltime, e frumos, data viitoare imi face toate camerele de 4m
am vazut un loft in sua cu camere de 4 m inaltime... iar una avea geam pe tot peretele catre afara; e ceva de efect cand intrii in camerele alea; si la mine e cam acelasi efect dar parca mai "primitor", nu are grandoarea acelui loft

ma rog, fiecare cu visele lui, dar suscriu cu abancor: camerele la casa tre sa fie inalte si largi...

de ex mie imi plac candelabrele acelea mari si grele... pline cu cristale: eu pot sa-mi pun 3 astfel de cadelabre dar mai mici  in living din cauza arhitecturii si o sa mi le pun dupa ce starng banii ca e peste 1000 euro unul... fiecare cu pasaricile lui;

casa mea e mai scumpa pentru ca sotia a vrut sa punem lucruri de calitate la finisaje si n-am prea facut rabat; mi-am pus cupru instalatia de exemplu, sau la intrerupatoare le-am luat dupa design, spoturile sunt de la hornbach dar sunt pullman (scumpute mai ales camd ai peste 40 buc) , uite de ex sotia mea a vut o anumita baie, o desena de 2 ani... si numai chiuveta costa 4500 ron si am luat-o; am reconditionat multe apartmenete in trecut, de obicei 1000 euro ma costa 1 baie refacuta integral, acum desenele si visele sotiei m-au dus la suma asta - si am luat-o pe cea mai ieftina din gama ca ce ne-a placut de fapt costa 2000 euro; in luna aia nu ne-am mai cumparat nimic si din cauza ei ne-am mutat cu 1 luna mai tarziu... dar sotia care si-a desenat baia visata acum face cada in cada cu picioare si canta, cred ca daca ar avea pat in baia aia acolo ar dormi :)
deci nu "judeca" casa prin prisma cheltuilelilor tale, ca sunt multi "nebuni" in lumea asta care pentru a se simti bine fac diverse "nebunii"; si mie daca-mi spuneai acum 2 ani ca voi da 1100 euro pe o chiuveta iti ziceam ca esti dus cu pluta da uite ca nebunia sotiei si adobe photoshopul ei (ca iti dai seama ca a facut poze si mi-a prezentat designul ianinte sa dau suma asta) m-au convins...

ca sa-ti spun de ex m-a costat 9 piese de dormitor de lemn 7000 ron... deci am luat si lucruri ieftine

sau la parchet: shapa + tot ce-mi trebuie era 13000 ron, iar parchetul e ieftin 25 euro da cand iei 130mp... sau ce mi s-a parut scump a fost plinta... 6 euro/ml da cand iei cu sutele de metrii... sau marmura e 60euromp si cand iti spune doamana ca ai vreo cativa zeci muulti de mp sa vezi cum se subtiaza contul in banca... si tot asa; eu cand am tras linie am descoperit ca voi plati 25 ani pentru casa asta; ma rog asta e , a trecut unul, 24 to go :)

unde-ti faci casa?

#48
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008
casa o fac in pantelimon, de la benzinarie, unde se bifurca drumul si stau aia de la bgs, in stg pe drumul de cernica. si a doua sau a treia la dreapta spre lac. am terenul undeva la jumatatea distantei intre sosea si lac.
iar legat de casa... sti vb aia... cu gustul omului. :)
mie imi plac lucrurile functionale, comode, calitative cu tenta spre modern, asa ca am sa vad candelabre numai la casa poporului sau mai stiu eu pe unde.
dimensiunile la camere, candelabre, marmura, decoratiunile pe care ti le doresti, eu unul nu le vad intr-o casa in cernica... mie-mi seamna a casa veche, poate din perioada interbelica, situata pe undeva prin centru, poate chiar pe kiseleff si apatinand unor bogati industriasi.
"am vazut un loft in sua cu camere de 4 m inaltime... iar una avea geam pe tot peretele catre afara; e ceva de efect cand intrii in camerele alea" - tu ori ai enorm de multi bani si nu te intereseaza sub nici un aspect costurile de intretinere, de incalzirea a casei, ori.... nu stiu ce sa spun. poate casa aia este in LA, nu au temperaturi care pot ajunge la -20 grade! iti dai seama ce pierderi de caldura si ce suprafata de mc ai avea de de incalzit cu o asemenea inaltime si suprafata vitrata? te-ai gandit la asa ceva? poate ai un venit de 3-5.000 euro/luna si d'asta le vezi pe toate asa grandioase, trebuie sa reprezinte faptul ca ai multi bani.
de fapt sunt sigur ca ai un venit mare si hai sa-ti arat cum m-am prins:
-ai spus ca o sa platesti la casa 25 de ani, unul a trecut mai ai 24;
-asta inseamna ca ai facut credit si ca sa faci un credit mare de unde sa poti scoate cheltuieli gen chiuveta de 4500 lei parchet de 25e/mp, marmura si celelalte trebuie sa ai un salariu mare de unde sa poti plati ratele;
-si ca sa platesti o rata mare dar sa mai si intreti o casa cu inaltimi la camere de 3.5 m, cu living de 50 m, trebuie sa mai ai o gramada de bani;
-apoi trebuie sa si consumi, ca daca ai asemenea cheltuieli de intretinere trebuie sa te respecti si sa nu mananci numai pe acasa si atunci doar cartofi si fasole si varza.
estimez ca aveti ca familie un venit frumusel si d'asta ti-ai permis sa faci creditul cu care sa cumperi finisaje scumpe + intretinerea unei astfel de case. probabil ca undeva intre 5.000 si 10.000 lei/luna daca nu cumva nu aveti mai mult... habar n-am de fapt.  :peacefingers:
iar legat de asta: "deci nu "judeca" casa prin prisma cheltuilelilor tale, ca sunt multi "nebuni" in lumea asta care pentru a se simti bine fac diverse "nebunii"" iti spun ca si eu am nebuniile mele dar intr-o alta directie si anume:
- vreau sa fac o casa pe structura de lemn si panouri tip sandwich, cu toate ca nu banii ma opresc sa nu o fac pe structura de beton armat si porotherm de 30 + 10 polistiren ca tot poporu' ci faptul ca este mai ecologica, mai calduroara, mai naturala. in fapt ma va costa mai mult la rosu decat varianta cealalta.
am de gand sa fac fundatia, pereti, acoperisul, foarte bine izolate termic, coeficientul meu se va apropia, daca nu cumva va ajunge la cel al unei case pasive;
-vreu sa pun geamuri de lemn stratificat cu tripan, pt. izolatia termica, frumusetea si naturaletea lor;
-ma gandesc foarte serios si caut solutii sa pun pompa de caldura, incalzire in pardoseala, panouri solare cu toate automatizarile necesare ca sa aduca si aport la caldura, iar apa calda sa fie exclusiv datorita lor, indiferent de anotimp, asta insemnand ca ma gandesc sa pun 3 bucati de panouri cu tuburi vidate binenteles;
-pe casa vreau sa pun tigla ceramica si acoperisul sa fie ventilat... etc.
sa spunem ca in cazul meu, chichita/nebunia pe care tu o folosesti la marmura, chiuveta de 4500 lei living de 50 m si ce ai mai facut acolo, eu o folosesc pt. a realiza o casa foarte ieftin de intretinut, dar destul de scump de realizat, o casa ecologica care nu polueaza nici in timpul fuctionarii nici la demolare si aproape pasiva.
fiecare cu nebuniile lui... unul cu finisaje scumpe, altul cu realizarea unei case ecologice/pasive.
bine acum... stai sa fac toate socotelile sa vad daca-mi vor ajunge banii pt. tot ce am scris mai sus ca inca nu am finalizat socotelile.
insa oricand as prefera sa fac ce am scris mai sus si sa las finisajele pe locul secund, ma gandesc ca astea le pot reface peste cativa ani.
cum spuneam la inceput tine de gusturi, ai gusturi pt. cheltuieli "stralucitoare/lucioase/de efect" sau ai gusturi pt. cheltuieli eco/utile/cu perspectiva.
poporu' ne va judeca.  :peacefingers:

Edited by raduk, 13 November 2009 - 13:22.
citarea integrală a postului precedent


#49
geopos

geopos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 11.01.2008

 MembruAnonim, on 12th November 2009, 20:57, said:

casa mea e mai scumpa pentru ca sotia a vrut sa punem lucruri de calitate la finisaje si n-am prea facut rabat; mi-am pus cupru instalatia de exemplu, sau la intrerupatoare le-am luat dupa design, spoturile sunt de la hornbach dar sunt pullman (scumpute mai ales camd ai peste 40 buc) , uite de ex sotia mea a vut o anumita baie, o desena de 2 ani... si numai chiuveta costa 4500 ron si am luat-o; am reconditionat multe apartmenete in trecut, de obicei 1000 euro ma costa 1 baie refacuta integral, acum desenele si visele sotiei m-au dus la suma asta - si am luat-o pe cea mai ieftina din gama ca ce ne-a placut de fapt costa 2000 euro; in luna aia nu ne-am mai cumparat nimic si din cauza ei ne-am mutat cu 1 luna mai tarziu... dar sotia care si-a desenat baia visata acum face cada in cada cu picioare si canta, cred ca daca ar avea pat in baia aia acolo ar dormi :)
deci nu "judeca" casa prin prisma cheltuilelilor tale, ca sunt multi "nebuni" in lumea asta care pentru a se simti bine fac diverse "nebunii"; si mie daca-mi spuneai acum 2 ani ca voi da 1100 euro pe o chiuveta iti ziceam ca esti dus cu pluta da uite ca nebunia sotiei si adobe photoshopul ei (ca iti dai seama ca a facut poze si mi-a prezentat designul ianinte sa dau suma asta) m-au convins...

ca sa-ti spun de ex m-a costat 9 piese de dormitor de lemn 7000 ron... deci am luat si lucruri ieftine

Nu pui niste poze?

Edited by raduk, 13 November 2009 - 18:24.
corecție citat


#50
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
e faceti bre cu un living de 80mp? Sau cu o camera de 4 m inaltime? Pasarici ca pasarici, dar deja aici e vorba de vulturi in toata regula. Cu ce le incalziti? Cheltuielile aferente unei asemenea constructii se apropie de venituri comparabile cu ale lui Becali ... deja. Sau discutati de posibilitati peste medie si atunci ...

Edited by Cristist50, 14 November 2009 - 02:41.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
flopardu ce vrei tu acolo e scump tare, eu mi-am pus numai instalatie solara pt ACM si am bagat ceva banuti; sa-ti faci incalzire solara cu aport de caldura iti trebuie 5 panouri, un boiler mai special (boiler in boiler); nu e f complicat am studiat f mult solutia ci era cam scump pt mine atunci

hai ca pun si niste poze cu livingul, baia "sotiei" si dusul meu; eu am preferat sa dau ceva bani pe ele ca sa iasa cum vrea ea; intrebare: voua vi se par chestii scumpe ca mie nu pre (si credeti-ma ca m-au spart la pusculita) sau livingul arata de 50 mp ca eu l-as fi dorit de 80mp

ref la bani, am mai zis nu sunt cel mai sarac dintre pamanteni (cei care-si fac casa), nu mi-am rupt de la gura (prea mult) ca sa fac casa (am dupa ce bea apa chiar daca platesc ratele) asta desi de 3 luni tot platim la daotrii acumulate datorita tampeniilor refacute dupa diferiti meseriasi, chiar daca lucrez la ceva echivalnet cu a lucra la moguli

cand am luat casa mi s-a parut perfecta acum imi doreasc mai mult , si unele le-am realizat dupa ce am stat in casa asta, din vizite totul ti se pare oki... cand stai iti dai seama ce ai fii facut mai bine, si eu (o persoana destul de corecta cu mine in primul rand) nu mi-e frica sa le spun; sotia mea zice ca am pasarici in cap ca ce... imi doream la baie baterii de aur? si i-am zis da, daca aveam bani imi puneam de aur, am cam socat-o cu asta dar asta e adevarul; toti ne luam aurite ca sa arate mai scumpe si elegante dar daca ne permiteam ne-am fii pus de aur, eu unul da; evident ca nu-mi permit, dar cine-si permite eu nu-l dezaprob sa-si puna de ex; altfel am merge toti cu logan ca face acelasi lucru ce face si un "S Klasse" te duce din punctul a in punctul b in acelasi timp in bucuresti; o sa-mi ziceti ca confortul se plateste, la fel si ca bateriile: dupa 5 ani astea care le-am luat trebuiesc schimbate ca se va exfolia folia aia cromata dupa ele si vor arata naspa , vor rugini; aurul nu rugineste, ramane la fel iar un obiect din aur vechi arata mult mai bine ca unul nou... evident opinia mea; eu am vazut niste bateriii de aur la un castel vechi si aratau extraordinar dupa 150 ani; deci da poate am vulturi dar asta e, sunt ai mei :) :D

ps pozele sunt mai vechi ca n-am unele noi... dupa ce am mai aranjat in casa

 Cristist50, on 14th November 2009, 02:40, said:

e faceti bre cu un living de 80mp? Sau cu o camera de 4 m inaltime? Pasarici ca pasarici, dar deja aici e vorba de vulturi in toata regula. Cu ce le incalziti? Cheltuielile aferente unei asemenea constructii se apropie de venituri comparabile cu ale lui Becali ... deja. Sau discutati de posibilitati peste medie si atunci ...

eh uite eu asa avea ce face; iar faptul ca vai ce scump e, eu nu sunt de acord, am casa cu inaltime peste medie si consum cu 30% mai putin gaz ca un prieten cu aceasi suprafata si cu etajul facut din lemn ca sa fie mai calduroasa, ca ma luat o centrala in condensatie dimensionata corect, mi-am pus calorifere mai multe decat trebuia (si toate cu termostate), am izolat casa la cat m-a dus capul, am luat geamuri low e, am reglat termopanele pana nu mai intra fir de aer rece prin ele;
si am mai si postat pe undeva consumul , astept luna asta sa vad cat o sa fie pentru ca intradevar a fost rece peste jumatate de luna (cu temp sub 0 grade mullte nopti)

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 14 November 2009 - 09:02.


#52
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 MembruAnonim, on 14th November 2009, 09:15, said:

[...] livingul arata de 50 mp ca eu l-as fi dorit de 80mp [...]
Cada e ok,dar as fi pus-o in centrul camerei apropos eu am un living de 88 mp cu o inaltime de 3,6 m iar forma casei si toata arhitectura este shok ,toata lumea ce a vazut-o  au ramas  cu gura cascata sincer nu am nimic ce sa ma deranjeze cred inca nu m-am mutat in ea.

Edited by raduk, 14 November 2009 - 20:31.
editare citat integral


#53
geopos

geopos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 11.01.2008
Foarte frumoase baile.
Nu este mic livingul. Cred ca din cauza stalpului ti se pare mic.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 sith, on 14th November 2009, 19:10, said:

Cada e ok,dar as fi pus-o in centrul camerei apropos eu am un living de 88 mp cu o inaltime de 3,6 m iar forma casei si toata arhitectura este shok ,toata lumea ce a vazut-o  au ramas  cu gura cascata sincer nu am nimic ce sa ma deranjeze cred inca nu m-am mutat in ea.

deci se poate; eu ce zic: living mare ca acolo stai de obicei

ref la cada: acolo a vrut doamna casei deci acolo s-a montat... feng shui,, orientare , culoare faianta toata "cica" au un rost: eu stiu un singur rost: daca nu e dus nu ma pot spala asa ca mi-am luat si eu ce am vrut;

Edited by MembruAnonim, 15 November 2009 - 10:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate