Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Feed-back

- - - - -
  • Please log in to reply
294 replies to this topic

#19
miha-p

miha-p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.02.2007
ne-am mutat la casa de o luna si ceva.
e mult mai greu sa te muti la casa si mai avem destul de multe de facut.
si mie mi se pare prea mare, avem 100 mp construiti parter, la fel la etajul mansardat.utili sunt vreo 160.
abia am instalat centrala si avem si noi emotii cu consumul de gaze.
pana la gaze, ne-am incalzit cu semineul, facut cu focar cumparat din B...re, nu ne-a costat prea mult si e f bun.mai avem lemne cu cuie,beton, etc de la constructie, le-am stivuit, taiat si ne-am incalzit cu ele.
fiind casa izolata cu polistiren de 10 ,nu se pierde asa repede caldura, asa ca faceam focul dimineata devreme si seara si in timpul zilei nu mai era nevoie.
avem 3 bai, mi se par prea multe si prea mari , am mai mult de facut curatenie ...
nu avem inca gazon si avem noroi in curte.
am facut fosa de beton si a inceput sa miroasa, trebuie sa cumparam bioactivatori.are cineva o recomandare?

#20
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
@Bibi123: Are aproximativ 225mp fara camera centralei si fara garaj. N-am nimic impotriva bailor mari insa parca nu ma simt "in siguranta" :D - daca ma pot exprima asa - in momentul cand sunt pe tron ...

#21
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostCristist50, on 22nd October 2009, 10:37, said:

[...] - as pune fosa mai aproape de casa (aprox. 50m acum). [...]
Ești primul pe care îl aud că vrea "fosa mai aproape de casă"! :bigeyed:
Motivul ar fi legat de panta țevii de scurgere (și, implicit, de capacitatea fosei) sau...?

#22
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Si daca tot am aflat ceva astazi, am sa mai spun la ASA NU: nu va faceti casa cu alta forma decat patrat decat daca aveti siguranta ca fundatia va respecta dimensiunile.
Daca va luati un dirignte de santier, sa va asigurati ca de fiecare data cand trece pe santier MASOARA ceva, si SE ASIGURA CU RULETA ca TOTUL e la dimensiuni.

Eu nu am facut asta si nici macar diagonalele nu sunt egale :).
Am mai masurat eu din cand in cand dar se pare ca s-au mai miscat unele lucruri la turnare, altele au fost gresite de la inceput...

Noroc de mintea mea de pe urma, am chemat constructorul care va face casa pe structura de lemn si a masurat el fundatia inainte de a se apuca sa faca panourile in atelier.
Macar acum vor incapea pe fundatie :).

A, inca un lucru: poate faceti fundatia cu o firma ceva, si daca dirigintele nu masoara masurati voi :).

In rest ca sa mai spun, sunt destul de nervos dar asta e. De acu fundatia e facuta, mai ramane sa potrivesc pe ea casa :DDD.

#23
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Poststuiberv, on 22nd October 2009, 18:16, said:

[...] Daca va luati un dirignte de santier, sa va asigurati ca de fiecare data cand trece pe santier MASOARA ceva, si SE ASIGURA CU RULETA ca TOTUL e la dimensiuni. [...]
Asta nu se încadrează la "am făcut așa și am greșit!", ci la "NU am făcut așa și am greșit!".  :P


P.S. Mi-ai amintit de ideea pe care am avut-o, acum ceva timp, cu un topic de genul "Must be done!". Să trecem la fapte! ;)

#24
geopos

geopos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 11.01.2008
Multumesc casuta si raduk pentru raspunsuri. Am scris pe topicul meu despre izolatia mansardei.

#25
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postcgrosu, on 22nd October 2009, 11:46, said:

Am trifazic in apartament, electricianul s-a ocupat de echilibrarea circuitelor pe faze.
In bucatatie, am plita pe inductie, cuptor electric, masina spalat vase, hota + prize pt alti consumatori .....
nenea grosu, ti le-a pus pe toate astea pe o singura faza?

#26
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Poststuiberv, on 22nd October 2009, 09:36, said:

Ce nu am facut bine:
Am cerut cam putina putere si m-am trezit cu aprobarea: 7kw,
Vorbeste cu cel cel ce ti-a depus dosarul,sa faca demersurile necesare ,de acum ,ca sa nu te trezesti ca-ti baga monofazat si dupa aia il schimbi cu trifazat,adica platesi bransamentul si manopera de doua ori.


View Postcgrosu, on 22nd October 2009, 11:46, said:

Am trifazic in apartament, electricianul s-a ocupat de echilibrarea circuitelor pe faze.
In bucatatie, am plita pe inductie, cuptor electric, masina spalat vase, hota + prize pt alti consumatori .....si inca un circuit separat pt centrala.
Inca nu le-am dat drumul la toate in acelasi timp, dar daca e sa am surprize... ma astept de la plita cu inductie (putere 7.

Asta este bine ca ti-a echilibrat consumul pe faze,intrebarea este,ce aparat a folosit,a folosit ditzul?

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
nu mi-as mai lua termpoane de la firme necunoscute chiar daca spun ca au 1000 camere
numai la salamander m-as uita si mai sus si cat mai deschise; cele inchise orice brand ar fii sa stiti ca se ovalizeaza de la soare...

de asemenea mi-as lua un parchet f gros: am luat 1,5 cm; as baga banii in 3cm daca exista: motivul: asta subtine cum e umiditatea in casa diferita cum face mici denivelari... asta nu inseamna nimic ca e frumos ca se vede ca e lemn dar...

de asemenea mi-as cauta echipe care stiu sa faca ceva si sunt specilizati pe acel lucru: asa am ajuns sa repar totul de 2 ori;
de asemenea mi-as lua boiler de 500L min , 300 e putin si mi-as pune si generatora de curent solare sa fiu cat mai independent de electrica (acum mi-a  pus numai panouri solare pe ACM)

de asemenea mie imi place casa sa aiba iesire la o apa, sincer mi-as lua urmatoare casa direct la lac - adica mi-as lua exact ce visez: acum am un surogat: am vedere dar lacul e la 20-30 m... adica mai bine mai tarziu decat niciodata si asa as mia astepta 1-2 ani dar sa fie visul indeplinit 100%

as asculta instalatorul (si orice meserias care se dovedeste ca stie ce zice) si as pune tot ce zice el ca e cel mai bun: a trebuit sa refac  sifoanele (sa le schimb) ca nu-mi pusese antimiros: cu pelicula de apa...

as incerca sa pun cat mai multe intrerupatore pentru de ex lampile din curte sau ma rog tot ce se aprinde (in casa asa le-am facut si acum ma feleicit); de ex mi-am pus lampile din curte pe gard, f frumos zic eu, dar sunt vreo 18 parca ; le-am spart pe 2 aprinderi: pe o parte si pe cealta; le-as sparge acum inca in 2: fara spate; in spate nu am neovoie de ele de ex si le-as aprinde numai cand e nevoie... si neparat as pune langa patul matrimonial un fel de aprinzator central sau macar pt camera mea...

in general as bagii banii in tot ce e mai bun ca odata faci casa  (sau ma rog la 5-10 ani); cam asa am facut si acum dar uneori am mai zis ... lasa ca sunt bune si astea si pe bune de nu le-am schimbat: de ex : burlanele de scurgere la WC... am luat de 55 lei din b,...store... si curgeau dupa 2 sapt pe la garnituri; m-am dus in valea casacadelor si am luat cu garnitura duble si mai frumoase... le am de 2 luni si sunt f bune
aaa si inaite sa pun pe pozitie WC-urile m-as aseza pe ele: am o baie de 10 mp, a pus wc-ul cam aproape de perete, nu ca ar fii o problema ca nu e dar parca daca tot ai loc un 10 cm mai in drepata era perefct - aici e evident f subiectiv, sotia asa vrea

as face cel putin in sufragerie - living + bai - incalzirea prin pardoseala si as pune marmura nu parchet; am pe holisor niste marmura si trec multe tevi pe sub ea... e beton cand ma duc in picioarele goale pe ea; recunosc nu-mi place (vreau cu calorifere) dar macar baile... ar fii fost bine

as face camera thenica maaaare; acolo poti depozita multe chestii daca n-ai garaj...
desi am o casa destul de ciudata ca forma as face-o si mai ciudata; e frumos cand nu ai camere patrate si ai multe forme la pereti

mi-as face un living de (cat mai mare pe bune) chiar 70-80 mp si fara sa am stalp in centru ca acum (de sustinere) am 50mp si toti spun ca e mare dar mie dupa ca o sa bag mobila mi se pare mic

as face o casa ranch american:numai parter: m-am plicitist de cate scari am...

mi-as face o terasa dubla, si as incerca sa o acoper (inchid) cu geamuri care se pot pune iarna si renunta vara...

#28
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View PostMembruAnonim, on 23rd October 2009, 00:54, said:

as incerca sa pun cat mai multe intrerupatore pentru de ex lampile din curte sau ma rog tot ce se aprinde (in casa asa le-am facut si acum ma feleicit); de ex mi-am pus lampile din curte pe gard, f frumos zic eu, dar sunt vreo 18 parca ; le-am spart pe 2 aprinderi: pe o parte si pe cealta; le-as sparge acum inca in 2: fara spate; in spate nu am neovoie de ele de ex si le-as aprinde numai cand e nevoie... si neparat as pune langa patul matrimonial un fel de aprinzator central sau macar pt came

Asta cu realizarea a inca doua aprinderi se poate realiza prin intercalarea unor relee,iar pt dormitor ia un intrerupator cu telecomanda si ai rezolvat-o(nu lua chnezarii)

Edited by raduk, 23 October 2009 - 10:56.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postanaki, on 23rd October 2009, 11:16, said:

Asta cu realizarea a inca doua aprinderi se poate realiza prin intercalarea unor relee,iar pt dormitor ia un intrerupator cu telecomanda si ai rezolvat-o(nu lua chnezarii)

o sa vb cu Electricianul sa vad daca el stie cum... ref la dormitor, mi-am luat intrerupatoare legrand ultimul tip, si ala de acolo e si cu potentiometru. sper sa gasesc ceva de genul asta la modelul meu. am dat o gramda de bani pe ele... oricum mie imi plac f mult...

si inca ceva de facut la casa: puneti-va paza/monitorizare intervenite: ieri am avut o vizita neanuntata a unor hoti care au vrut sa-mi verifice averea; nu mi-au luat decat vreo 3 inele dar ideea de ati umbla prin lucruri e cat se poate de aiurea; nu e bai si la bloc aveam aceste vizite, am avut una si cand traiam in Bulgaria... ma rog se pare ca au impresia ca sunt patriciu... ar trebui sa anunte macar sa le las usa deschisa (mi-au indoit putin tocul ca sa intre la usa si acum tre sa-l incalezez ca sa-l pun la loc)... acum sotia vrea neaparat bgs...

#30
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Bănuiesc că nu aveți un cîine de pază...

#31
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003

View Postraduk, on 22nd October 2009, 17:14, said:

Ești primul pe care îl aud că vrea "fosa mai aproape de casă"! :bigeyed:
Motivul ar fi legat de panta țevii de scurgere (și, implicit, de capacitatea fosei) sau...?

Motivul e legat numai de lungimea traseului pana la fosa si de faptul ca n-am facut nici un camin de vizitare pana acolo ... mea cupla ...
Panta si capacitatea sunt OK.

Edited by Cristist50, 23 October 2009 - 12:21.


#32
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Ce-i drept, încă nu am văzut "rac" de 50 m, dar dacă traseul este drept și, așa cum spui, cu panta care trebuie, poate nu vei avea probleme.  :peacefingers:

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postraduk, on 23rd October 2009, 11:59, said:

Bănuiesc că nu aveți un cîine de pază...

nu ... o sa punem bgs... probabil; e greu cu caine , vreau dar noi nu prea stam pe acasa;

#34
Bibi123

Bibi123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.09.2007

View PostMembruAnonim, on 23rd October 2009, 14:58, said:

nu ... o sa punem bgs... probabil; e greu cu caine , vreau dar noi nu prea stam pe acasa;
Cat ar costa abonamentul pe luna la ei? Banuiesc ca vrei cu monitorizare video (daca ai deja camere amplasate in ext imobilului).


Aceeași observație ca cea de pe topicul lui roandre: "Nu crezi că ai proceda mai corect dacă ai pune aceste întrebări pe topic-urile corespunzătoare? [...]". Mai ales că, în scurt timp, mă apuc să fac curățenie. ;)

Edited by raduk, 23 October 2009 - 14:44.


#35
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
150 euro , dar nu merita sa-ti pui BGS , bani aruncati

#36
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
@cristimate - la cate nemultumiri ai, cred ca ar fi cazul sa te apuci de urmatoarea ...  :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate