Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Feed-back

- - - - -
  • Please log in to reply
294 replies to this topic

#289
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Si apropos de case vechi: primavara asta am fost (datorita copilului nostru) si la Putna. Aici exista si cea mai veche biserica din lemn din Europa. Are aproape 700 de ani. A fost stramutata de Stefan din calea tatarilor si reconstruita la Putna. Lemnul arata bine insa este stejar si nu tot este original. Cu timpul, s-au mai facut reparatii, s-a mai extins ... Daca v-am starnit curiozitatea am gasit si un link:
http://www.crestinor...utna-68006.html

#290
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View PostBodCasa, on 28 iunie 2013 - 20:41, said:

Esti in BV in a 2-a parte a lui iulie?

In principiu da, dar nu stiu unde sa-ti raspund sa nu ma bag iar in discutia despre case vechi.

#291
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Da, avem si noi de acum vreo 2 ani de cand ne-am mutat la casa noua si pot sa va spun urmatoarele:

1. Asa cum spunea un coleg mai inainte mare atentie la cum plantati pomii prin curte.
2. Mare atentie la instalatiile sanitare, folositi tevi groase (40-50 mm) ca sa nu se infunde si sa faceti panta suficienta, cum scrie la carte (intr-un singur loc, la dusul de la parter am folosit teava de 30 mm si cred ca nici panta nu i-am facut destula iar apa se scurge greu din cadita.) Neaparat (pe cat posibil) sa uniti scurgerile intr-un sifon de pardoseala iar la capatul coloanei sa puneti un ventil sau si mai bine sa scoateti capatul superior al tevii afara.
3. Nu va caliciti la partea termica (izolare la exterior cu polistiren de min 10 cm si la interior cu vata de sticla (eu am mansarda din lemn formata din polistiren 10 cm, OSB, polistiren de 5, vata minerala, folie anticondens, rigips de 9mm, vata minerala si peretele interior din rigips de 12 mm - atunci ma innebunea constructorul cu vata si polistirenul dar acum imi dau seama de avantaje, ganditi-va ca iarna la -30 grade am platit la gaz ~500 ron la o casa de 160 mp) si calorifere de calitate, izolati tevile dintre calorifere, capuri termostatate la caloriferele de la etaj - it's a must have dupa parerea mea, repartitoare la calorifere samd.
4. Atentie la montarea corecta a ulucilor, sub linia de scurgere a apei de pe acoperis, mie mi le-au lasat inaltate iar iarna sta zapada pe ele si mi le indoaie, vara asta m-am chinuit o gramada sa le refac si sa le intaresc. Carligele sa fie rezistente din metal masiv nu din tabla.
5. Ganditi foarte bine amplasarea prizelor si intrerupatoarelor (ce mobila veti pune in casa si ce nevoi aveti ) inainte de a face instalatia electrica plimbati-va prin casa si inercati sa va imaginati cam unde ar fi bine sa amplasati intrerupatoarele si prizele, marcati locurile pe pereti si apoi mai revizuiti o data acele locuri.
6. Folositi pe cat posibil geamuri triple (la sufragerie am doua randuri de ferestre de cate 3 m x 2m si iarna la -20, 30 grade geamurie erau caldute.
7. Daca mai aveti resurse finaciare, placati aleile cu piatra imediat (mie mi-a carpat, fisurat betonul dupa prima iarna) Am reusit anul trecut sa pun piatra pe una din alei si acum e perfecta, luna aceasta voi definitiva si restul de alei.
8. Izolati soclul casei cu un polistiren de macar 2 cm si apoi placat-l cu piatra sau tencuiti-l.
9. Daca va faceti o terasa lipita de casa faceti o usa de acces direct in casa (am un coleg de la care am "imprumutat" proiectul) nu a facut acea usa si ca sa ajunga pe terasa trebuie sa iasa din casa si sa ocoleasca vreo 5-6 ca sa ajunga pe terasa. Ganditi-va aca aveti cativa musafiri si seara trebuie sa bagati in casa toate paharele si farfuriile :), e criminal!
10. Teava de apa curenta care intra in casa - dublati-o cu inca una de rezerva pe un alt traseu (in timp este posibil ca una sa cedeze, sa se fisureze, etc - cine va va sapa pe sub casa sa ca va puna alta?)
12. Cablurile de televiziune si internet: incercati sa faceti racorduri in toate camerele si inter-camere cu rezerve de destul de lungi. Eu am plecat de undeva din balconul de la etaj (unde am antena de la Dolce cu caburi independente in fiecare camera,iar routerul l-am pus intr-un loc central in casa si de acolo am tras cabluri in toate camerele. Problema este acum ca as avea nevoie de o conexiune intre dormitoarele fetelor si a trebui sa fac o gura in perete pentru a baga pe acolo 2 cabluri)

Cam atat pentru moment, daca imi mai aduc aminte de ceva am sa mai postez,nu ezitati sa ma intrebati daca aveti nelamuriri.

#292
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Revin la ideea referitoare la cabluri. Faceti tot posibilul (chiar daca atunci, pe moment vi se pare o cheltuiala nejustificata) sa introduceti toate cablurile in tub coflex, daca veti avea nevoie vreodata sa le schimbati va fi simplu, altfel va trebuie sa le trageti aparent pe perete. Pe la balcoane, pe la fiecare colt de casa la etaj mai ales, puneti cate 2 fire de electricitate intr-un tub coflex (posibil sa montati lampi de lumina, cu senzor sau fara, sau camere de supraveghere, etc), Izolati-le daca nu le folositi pe moment. Desemenea, daca aveti introdus in casa cablu TV, fibra optica, cablu de telefonie, puneti-l neaparat intr-un tub

#293
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Ce inaltime ati facut la balustradele de exterior?

#294
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Cei care planuiti sa izolati podul cu spuma rigida, aveti in vedere ca are si un mic minus: daca aveti probleme cu invelitoarea, nu veti mai fi anuntati de pata de umezeala aferenta!!

#295
andreea_ionescu

andreea_ionescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.06.2016
Buna,
Mi-am renovat casa acum 3 luni. Trebuia sa imi comand toata tamplaria si bineinteles ca nu stiam nimic despre asta (casa avea tamplarie veche, asa am cumparat-o), asa ca am cautat pe net. Am gasit foarte multe firme.  Pana la urma m-am hotarat si mi-am comandat de ferestre si usi de la Conexpert, mi le-au livrat neasteptat de repede, intr-o saptamana.
Acum vreau sa-mi comand mobila pentru living si dormitoare. Am gasit multe firme care fac mobila la comanda, dar nu stiu care este serioasa si are termen scurt de livrare si nu imi cere o gramada de bani. Imi puteti face o recomandare pentru firma de mobila?
Multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate