Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

DVD -> AVI. Caut un program cu functie de pauza.

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
acadea_wireless

acadea_wireless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 04.09.2008
Scuze daca s-a mai postat, insa n-am gasit nimic similar.
Caut un program pentru convertirea unui DVD in xvid cu functii similare in complexitate cu cele ale AutoGK, dar care sa aiba si functie de pauza.
Stiu ca as gasi zeci de variante pe net, insa nu vreau sa dau peste o tampenie cu care sa pierd timpul de pomana. Ma intereseaza sa pot ajusta rezolutia in mod corect, sa am control asupra bitrate-ului, etc.
Daca as putea, pe deasupra, sa pastrez capitolele separate in avi-uri, ar fi perfect.

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Stiu ca sunt zeci de variante ,intr-adevar ,asa numitele DVD rippere,care sunt toate cam la fel si iti poti face treaba cu ele. Cat priveste controlul asupra bitrat-ului ,asta o poti face in setarile din panelul Xvid ;ai acolo o multime de setari. Sau cu DivX 6 sau 7 poti obtine aceeasi calitate(sau chiar mai buna) si ai acces la setari de bitrat, quality presets,etc.
Cat priveste treaba cu capitolele ,din cate stiu avi nu prea permite aceasta. Exista un alt container ,MKV care poate oferi facilitatea asta(capitole) plus track-uri multiple pt. sunet ,subtitrari interne si care poate folosi foarte bine pt. video codarea de tip DivX sau Xvid ,desi cel mai des se foloseste codarea H264 ce permite o calitatea superioara Xvid sau DivX la aceleasi bitrate.
Daca vrei toltsi un program bun pt DVD to AVi iti recomand TMPGEnc. 4.0 Express care are tot ce vrei tu, plus foarte multe filtre de imagine si sunet, posibilitati de optimizare multi-core ,etc. E cam scump ce-i drept.

#3
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
TMPGEnc 4.0 Xpress...are exact ce vrei. (faza cu capitolele nu o are)...adica fisierul final va fi un intreg din suma capitolelor selectate ptr conversie.
Succes ;)

#4
acadea_wireless

acadea_wireless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 04.09.2008
Mersi de sfaturi. Pana la urma, m-am oprit la xilisoft dvd ripper. Pentru ce-mi trebuie mie, e decent, insa e genul de program menit sa faca conversii pentru telefon, in doua clickuri. Ce ma deranjeaza este ca, desi a mentinut aspectul initial al filmului, a facut asta punand doua bare negre verticale in stanga si dreapta imaginii. E totusi ceva peste care pot sa trec.

Nu m-ati inteles in privinta capitolelor. Dupa cum am zis si mai sus, eu voiam sa tin capitolele separate in avi-uri. DVD-ul in cauza contine scurtmetraje, asadar asta e varianta mult mai fireasca.

Anyhow, s-a rezolvat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate