Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Alcatel si Siemens renunta la telefonia mobila?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
mike22

mike22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 06.07.2004
parerea mea, din ce am testat personal

1. Alcatel (nu mai stiu ce model) mic cu ecran "incolor" si backlight portocaliu. Telefon de vorbit la el si atat. In plus tinea bateria o groaza , ceva de genul 7 zile ! Calitatea sunetului slaba , reprosuri primite de la cei cu care vorbeam la tel. Telefonul era nou!

2. Siemens .... ufff (am laptop Fujitsu Siemens si e cat de cat Ok) insa partea de mobile Siemens e slabutza rau. Am testat vreo 2 printre care si un CF62 cu clapeta ... din fabrica anumite parti ale softului din tel dau eroare, jocurile java care pe nokia se incaraca in max30-40sec. pe siemens am vazut si 9minute de "loading" . Meniul se misca greu si e foarte prost conceput (utilizarea tastelor e ingrozitoare). In rest unele arata chiar bine insa nu mi-as lua.

Motorola am vazut ca vin tare din urma .... ce stiti de mpx220 e ceva de el ? eu l-am vazut si pare interesant

#20
Corbul2004

Corbul2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 19.01.2004
cu sa aiba vanzari  Siemens pe piata cand in oferta de la orange A51 nu are VIBRATII.

Nokia, Sony-ericsson, Motorola nu mai comercializeaza in Romania telefoane fara vibratii.

#21
Alkayd

Alkayd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.09.2004
Eu unul ma bucur ca am scapat de Alcatel si Siemens ... daca ar fi avut intr-adevar telefoane ok, cu sigurantza n-ar fi fost acum falimentare. Am folosit si telefoane Alcatel si Siemens insa (dupa parerea mea) niciodata nu s-au ridicat la inaltimea modeleleor Sony Ericsson, Nokia, Samsung ...

#22
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005
Cu toate ca sunt un fac Sony Ericsson , nici ALcatelurile , la vremea lor ( OTE , 301 , 511 etc) nu mi s-au parut deloc rele.La siemens am avut decat un M55 care mi se parea ca avea un ecran infect.Dupa parerea mea , orice producator de tefonie este important.Cu cat raman mai putini cu atat isi permit sa creasca preturile..asa ca nu va mai bucurati ca oricum nu aveti chiar nimic de castigat daca dispare Alcatel sau Siemens.  <_<

#23
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004

manea_razvanro, on May 28 2005, 00:09, said:

Cu toate ca sunt un fac Sony Ericsson , nici ALcatelurile , la vremea lor ( OTE , 301 , 511 etc) nu mi s-au parut deloc rele.La siemens am avut decat un M55 care mi se parea ca avea un ecran infect.Dupa parerea mea , orice producator de tefonie este important.Cu cat raman mai putini cu atat isi permit sa creasca preturile..asa ca nu va mai bucurati ca oricum nu aveti chiar nimic de castigat daca dispare Alcatel sau Siemens.  <_<

<{POST_SNAPBACK}>


Parerea mea ... Alcatel sux, Siemens sux, Samsung sux even more!

Sony Ericsson 1st, Motorola 2nd (Linux embedded phones  :D ), Nokia 3rd

#24
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Am acum Sony Ericsson si am avut si Siemens. Siemens-urile sunt, intr-adevar, telefoane mai proaste, dar sunt accesibile. Au scos acum pe piata unele noi care au niste dotari super!

#25
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Pacat ca au vindut la chinezi. Ma uit pe tot felul de scule mai noi si ce vad? Made in China. Am fost in SUA si toata incaltamintea si hainele aveau scris Made in China sau Made in Vietnam. IBM a vindut la chinezi divizia de PC-uri. Mie mi se pare groaznic. In curind tot pamintul va cumpara bunuri de la chinezi. Nu e bine, nu e bine deloc. Sper sa nu trebuiasca sa invatam chineza peste niste zeci de ani.
Cine dracu poate munci asa de mult si pe bani asa de putini ca aia mici si galbeni?

#26
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
siemens si alcatel pana la urma nu din divizia de telefonie mobila traiesc... in pierdere o sa iesim tot noi cumparatorii ... asa ca va bucurati degeaba  :death:

#27
dncrash

dncrash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 20.05.2004
Io zic ca ar fi bine sa ia Motorola Simens`u


PS: Fan Moto !  :peacefingers:

#28
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004
Mie mi-ar place sa-l ia SE sau Nokia, ca ar face un super team. :D
Si Alcatel ar trebui sa funzioneze cu Sagem, dar nu prea cred ca doresc cei din urma asa ceva.

Edited by ThEDaMn3d, 31 May 2005 - 20:53.


#29
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
Si uite asa o sa ramana doar Nokia,SE si Moto care isi vor permite sa faca telefoane mult mai proaste & mai scumpe decat fac acum nemaiavand concurenta...

#30
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Siemens e in  cautarea  unui  partener  strategic,deocamdata grupul Siemens suporta toate pierderile....problema e pentru cat timp?!

daca dispare,atunci Nokia va face preturile si ne va arde la buzunare...mai bine cu concurenta asta.

Ma gandesc de ce firmele nemtesti nu semneaza o alianta....Siemens+Grundig,ca tot incearca sa intre pe piata asta.

Si ca tot veni vorba de faliment,de TEL.ME se mai stie ceva?
atat www.telme.at cat si telme.cc au disparut. :confuzzled:

#31
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
apropo .. .tel.me de ce natie era ? daca avea .at ? austria ??
problme este ca in romania oferta mobilelor este FOAAAARTE saraca ... doar ce inseamna nokia , SE , motorola si inca cateva marci de renume sunt prezente... astept ziua cand o sa apara si sendo ... si chiar sagemul(cu alte modele)  si inca cateva marci mai mici ...  :death:

#32
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Telme era austriaca si rula windows.am tot sperat sa-i cumpere Siemens,sa faca un joint-venture.n-a fost sa fie. :confuzzled:

#33
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Am vazut si eu un Tel.me intr-o revista Connect. Cu mici retusari, chiar ar putea arata a Siemens. Oricum nu era descris ca fiind bun; din pacate nu mai stiu modelul!

#34
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

maxy, on Jun 3 2005, 22:56, said:

Am vazut si eu un Tel.me intr-o revista Connect. Cu mici retusari, chiar ar putea arata a Siemens. Oricum nu era descris ca fiind bun; din pacate nu mai stiu modelul!

<{POST_SNAPBACK}>


Telme

#35
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Da, asta e!
Attached File  tet918_00.jpg   34.12K   38 downloads

#36
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Siemens se pare ca se va relansa,ramane de vazut ce se va intampla cu Alcatel.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate