Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Alcatel si Siemens renunta la telefonia mobila?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
ulean

ulean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 07.08.2003
"Alcatel sells its share in TCL&Alcatal Mobile Phones SAS joint venture, established in 2004 with China’s company TCL Communication Technology Holdings. Thus the company abandons the mobile phone market. TCL announced, it is about to get 45% share of Alcatel in TCL&Alcatel – that’s Alcatel’s whole share in the joint venture.

When the company was founded in 2004 Alcatel invested $53 million, and TCL - $65 million. Many predicted that this joint venture would be the first step made by Alcatel to leave the mobile phone market. At that time the company had been yielding against competitor’s pressure. The company hoped that the joint venture will help its mobile department to revive. However the hopes didn’t come true, last year TCL&Alcatel suffered $33 million losses.

Alcatel doesn’t consider the loss of its mobile department crucial, as it took just 5% in the overall sales volume in April 2004."
http://mobile-review...age=en#news4812

#2
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
nu plang dupa ei. imi pare mult mai rau de Siemens decat de Alcatel.

#3
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

danX, on May 20 2005, 14:31, said:

imi pare mult mai rau de Siemens decat de Alcatel.

<{POST_SNAPBACK}>

da' ce-i cu siemens?  :mellow:

#4
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
siemens mobile e in faliment, pierde 1,5 mil EURO pe zi si siemens, firma mama, nu gaseste cumparator pentru divizia de mobile.

#5
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

danX, on May 20 2005, 14:19, said:

siemens mobile e in faliment, pierde 1,5 mil EURO pe zi si siemens, firma mama, nu gaseste cumparator pentru divizia de mobile.

<{POST_SNAPBACK}>


Eu am ceva informatii cum ca se va vinde divizia catre motorola. Cum sunt sitemele fujitsu siemens o sa vedem si telefoane motorola siemens

#6
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
oh.. de ce siemens? :angry:

#7
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

max003, on May 20 2005, 23:37, said:

oh.. de ce siemens? :angry:

<{POST_SNAPBACK}>

?????

Nu inteleg mesajul !

#8
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
paul , de unde ai tu informatii ?? lucrezi la SRI ??? eu stiu ca atat motorola cat si pantech , lg si o gramada de alti producatori au dezmintit faptul ca ar dori sa prelueze siemens mobile ...
cat despre alcatel ... nu prea am inteles ce se va intampla ... se vor produce tot aceleasi modele dar sub numele TCL sau vor pastra numele dar vor fi produse de TCL ...

#9
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004
Lui Alcatel putini ii vor plange disparitia, pentru ca nu erau foarte populare in Occident, poate pe la noi sunt, sau mai bine zis erau, din cauza pretului mic.

Motorola ar fi mult mai bine de pusa la vanzare decat Siemens (Moto are noroc ca e foarte popular peste ocean), dar pur si simplu Siemens au fost cretini in ultimul timp din urmatoarele motive:

1. Seria 65 a fost un rahat MARE. Doar designul si camera era de ele. Nu tu Mp3, radio, nimic. De problemele de soft ce sa mai vorbim.
2. Ei in loc sa caute sa faca valva cu seria 75, sa-i aduca macar pe locul 4, caci specificatiile sunt bune, tot cauta sa vanda divizia. Eu unul ma bucur ca nimeni nu vrea sa-i cumpere. Astfel sunt, intr-un fel, fortati sa continue, daca nu inchide firma mama fabrica.
3. Calitatea telefoanelor Siemens a scazut mult. Ce mi-as dori o baterie ca a lui ME45/S45. Probabil S45i, SL45i & SX1 au fost telefoanele lor cele mai bune. Daca faceau marketing k-lumea la SX1 batea lejer in vanzari 6600, 3650, 3660, 6260, chiar si 7610 si 6670, pentru ca ofera multe chestii ce nu le ofera Nokia la S60v2 normal si cu Feature Pack 1, gen MP3 stereo.
4. SX1, ultimul Symbian, e deja depasit dpdv al camerei si asta conteaza destul de mult. Si nu are 3G. Astept un telefon cu WinMobile 2005 sau Symbian.

#10
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Am auzit si eu ca Siemens-ul e posibil sa inceteze... Mare pacat...  :crying:

#11
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
SX1 a fost o mare porcarie in primul rand din cauza tasturii "destept" aranjate  :death:

ce ai vrut sa spui cu motorola?  :cursing:

#12
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

gtk, on May 21 2005, 00:05, said:

SX1 a fost o mare porcarie in primul rand din cauza tasturii "destept" aranjate  :death:

ce ai vrut sa spui cu motorola?  :cursing:

<{POST_SNAPBACK}>


Motorola are un marketing deficitar in Europa. Pare-se ca nu prea ii intereseaza piata din EU.  Motorola mai are si tactica de a folosi structuri hard aproape identice la telefoane din game diferite de pret  si de a le lobotomiza software.  Insa daca esti baiat destept poti profita foarte mult de chestia asta fiind, cred eu, cele mai customizabile telefoane.

Dpdv hardware bat de departe cele mai multe tipuri de telefoane.  Si acum mai sunt telefoane din anii 96 care cu baterii noi li-ion merg perfect. Mai am si acum un D460 care a fost calcat de masina si in ciuda faptului ca e mai subtire cu 2 mm functioneaza , nici display-ul nu s-a spart.   Lipsa unei cautari pe mai mult de o litera in agenda este singurul dezavantaj la soft pe care eu l-am gasit.  

Ca forta financiara nu uitati ca Motorola are printre cele mai puternice procesoare embeded ever, procesoare powerPC, componente de RF de calitate, statii radio militare si profesionale , comunicatii spatiale, etc.

#13
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ce păcat că dispare "Siemens". Sper însă la o minune.
Nu plâng "Alcatel". Easy tocuh era o porcărie...

#14
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Stiu ca Siemens-ul nu a avut un asa de mare esec la vanzarea de mobile. De ce inceteaza productia?

#15
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
Alcatel m-a dezamagit profund ( am avut un 501 care merge f slab , iar 511 nu avea nici o legatura cu softul precedentului era commplet schimbat in rau ).

#16
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
ce bine k renunta alcatel, si-au dat seama k nu fac fata concurentei...

#17
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Eu am avut 3 Alcateluri si mergeau bine. Baterie buna, semnal bun. In rest erau uretele. Dar nu erau chiar asa proaste. Am avut si Siemens si am fost multumit. Dar firmele europene nu prea tin pasul cu asiaticii. Acum am un Samsung si un SE. Raportul pret-calitate la asiatici e imbatabil.
SI atunci asiaticii ii cumpara pe europeni. Steagul sus il va tine in continuare Nokia, care daca nu e inca in stare sa ofere ecrane si polifonie ca la asiatici macar ofera la schimb multe alte lucruri tari (BT, samd).

#18
FAKKYU

FAKKYU

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 478
  • Înscris: 21.03.2005
Eu am avut pana acum vreo 4 Alcatel-uri. Cam uratzele, ecran mic ... Cel mai mult mi-a placut 501'le. Tine bateria vreo 4 zile. Nu-i rau. Acum e la maica'mea.

Ar fi nashpa ca mai multi producatori ( europeni ) sa cada in genunchi in fata asiaticilor din cauza concurentei acerbe la care ii obliga acestia. Pt ca Samsung & co ar mari usurel preturile dupa aceea - si-ar permite doar ...

Cu cat mai mare concurenta - cu atat mai bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate