Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Casa pe pamant

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
zyplex

zyplex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.12.2009

View Postnickulaie, on 11th January 2010, 22:42, said:

sal,

incerc sa fiu dar sper ca daca nu se dezmorteste nimic in privinta asta macar sa mareasca plafonu la 75-80.000, si asa imi vand casa parintilor si imi fac prin firma sau regie proprie dar beneficiez de acea rata minute, la o simulare la programul similar lansat de ING, la o valoare de 70.000 euro iesea o rata de vreo 570 euro......si e de 10.000......astept sa vad ce vor face.....daca vor face ceva si pt noi.......

chiar azi discutam cu un domn de la o firma de constructie si zicea: domne programu nu e pt noi astia mai mici care construim, tot pt aia mari e programu......sa ridice case si sa le vanda la suprapret....si tot asa, de unde o firma relativ mica dar dornica sa aibe cateva sute de mii sa investeasca ca apoi sa ii recupereze......uffff

asa e, cred ca va fi greu sa gasesti o firma care sa-ti faca toata casa pe banii lor si tu apoi sa stai 2 luni pana iti dau astia cu prima casa bani, ca asa imi imaginez eu ca va fi...
si eu cred ca e facut sa ingroase buzunarele cui trebuie...  :thumbdown:

#20
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009

View Postzyplex, on 12th January 2010, 07:53, said:

asa e, cred ca va fi greu sa gasesti o firma care sa-ti faca toata casa pe banii lor si tu apoi sa stai 2 luni pana iti dau astia cu prima casa bani, ca asa imi imaginez eu ca va fi...
si eu cred ca e facut sa ingroase buzunarele cui trebuie...  :thumbdown:

nu e chiar asa, de interesat m-am interesat la BCR, eu initial am zis ca deschizi un dosar la care sa pot aduce 2-4 constructori (pe diferite stagii) care sa ridice casa, dar au zis sa fie unul singur...si bani la devizu final....pai vere ca sa gasesc pe unu care sa investeasca...60-80.000 in casa mea......si la final sa ii dau bani...aici mentionez ca de la inceput se semneaza contractul intre cele 3 parti, eu, banca, constructor.....dar ca sa gasesc acea firma care are bani sa ii blocheze vreo 6 luni in casa mea ulterior sa sii scoata cu profit e o firma destul de stabila pe criza asta, drept urmare...SI PRETURILE LOR VOR FI PE MASURA, de aici rezulta: UNDE E AFACEREA MEA...platesc cu 20% mai mult la casa dar beneficiez de rata PRIMA CASA....stiti cum e vb aia:

am 5 lei in buzunar, ii mut in celalalt si am 10 lei....adica MA PACALESC SINGUR.......

de asta cel mai bine e: cumpara apartamentu familiei si cu bani aia ridici casa mult dorita....ca la noi e prastie vere.

#21
zyplex

zyplex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.12.2009
nickulae, dar daca nu ai ce sa cumperi de la familie... ce te mai faci? daca mai ai si niscaiva frati/surori care fac ca trenul daca-ti faci tu CVC pe casa lu' tata/bunicu'/matusa Tamara...
deci consider ca am fost norocosi ca am gasit o casa la cheie si am luat-o asa, de construit nici nu se punea problema la noi, avand in vedere ca dam un pumn de bani la chirie... aproximativ aceiasi bani ii dam acum la rata, deci nu ma plang deloc  :cheers:

Edited by zyplex, 12 January 2010 - 16:36.


#22
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postzyplex, on 5th January 2010, 22:28, said:

Noi nu am mai avut nevoie, pana la urma am gasit urmatoarea solutie: am facut un act aditional la antecontract, in care sa se specifice ca, din suma care reprezinta contributia noastra, 7000 de euro reprezinta contravaloarea terenului pe care o achitam din surse proprii (deci o platim noi, separat, iar creditul e facut doar pt achitarea constructiei propriu-zise, nu si a terenului). Noroc, ca aveam avans destul de mare care sa ne permita miscarea asta, adica nu eram la limita..

Acum... crezi ca o sa am iar nevoie sa scot avizul ala pt intabulare?

Mie mi-au zis de la primarie si cadastru ca, pt intabulare, trebuie TOATA suprafata scoasa din intravilan arabil in intravilan constructii+curti, ideea e ca nu costa mai nimic (sub un milion). Ti-am spus, acu' vreo 2 ani ma costa vreo 20 si ceva de mil restul de aproape 400 mp.
Maine iau cf-ul si mai intreb o data si iti comunic.
Bafta

P.S. Acum vad ca ai terminat cu dementa. felicitari si sa-l stapaniti sanatosi!

Edited by denky, 12 January 2010 - 16:57.


#23
zyplex

zyplex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdenky, on 12th January 2010, 16:42, said:

Mie mi-au zis de la primarie si cadastru ca, pt intabulare, trebuie TOATA suprafata scoasa din intravilan arabil in intravilan constructii+curti


pai mie imi scoate notarul noile extrase cf si intabularea, ma duc sa o iau de la el joi... nu mi-a zis nimic ca ar mai fi nevoie de vreun artificiu din partea mea sau a vanzatorului, se ocupa el de tot...  :huh:

View Postdenky, on 12th January 2010, 16:42, said:

P.S. Acum vad ca ai terminat cu dementa. felicitari si sa-l stapaniti sanatosi!

Multumim, la fel !! :thumbup:

#24
zyplex

zyplex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.12.2009
Mi-au iesit azi intabularile si extrasele noi, nu a fost nevoie sa merg la Cadastru sa schimb destinatia terenului, nu a fost nicio problema, terenul figureaza in continuare ca "arabil".

#25
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004

View Postzyplex, on 13th January 2010, 20:42, said:

Mi-au iesit azi intabularile si extrasele noi, nu a fost nevoie sa merg la Cadastru sa schimb destinatia terenului, nu a fost nicio problema, terenul figureaza in continuare ca "arabil".

Mor de curiozitate. Unde este casa? In ce localitate? Multumesc.

#26
zyplex

zyplex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.12.2009

View PostHazard, on 13th January 2010, 22:09, said:

Mor de curiozitate. Unde este casa? In ce localitate? Multumesc.

de ce??? - este lege data in august cum ca nu mai esti obligat sa scoti terenul din circuitul agricol... mi-a spus-o si vanzatorul (care cunoaste pe cineva la cadastru) cand am avut probleme cu Fondul, si mi-a spus si notarul acum, ca el mi-a scos intabularile si extrasele cf noi.. eu nu era sa ma contrazic acum, nu?

Edited by zyplex, 14 January 2010 - 00:21.


#27
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003
Ptr. cine nu i-a ascultat discursul, iata ce a zis Boc ca se va intampla din 15 februarie:

,,Continuarea programului Prima Casa. In guvern vom avea o abordare pana in 15 februarie, astfel incat programul sa continue dar sa fie directionat spre locuinte construite de la zero. Pana astazi, au fost aprobate 14.000 de cereri, iar cuantumul garantiilor acordate este de 525 milioane euro.''

http://www.hotnews.r...i-nationale.htm

eu salut aceasta idee, daca se va pune in practica.
ar fi o masura economica care ar stimula inductria constructiilor si a celor conexe.

cat despre locuintele vechi cu preturile lor nesimtite, tinerii ar fi mai avantajati sa dea doar 30 de mii pe o cloaca pe care se cere acum 60.
cat despre locuintele finalizate dar nevandute, se stie ca in mare masura ele sunt deja in proprietatea speculatorilor.
nu mi-e mila deloc de ei...  :death:

Voi ce parere aveti? :rolleyes:

#28
donna1983p

donna1983p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.01.2010
Boc n-a zis niciodata ca noua formula Prima Casa va fi DOAR pentru locuinte noi. A precizat clar ca actuala componenta (care pune accent pe locuinte finalizate) va fi pastrata, dar va pune accent pe locuinte de la 0. Probabil va mari plafonul numai pentru locuinte noi, va restrictiona un procent din garantii pt cele vechi... ramane de vazut

#29
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Programul PC II, pentru cei care vor sa-si faca singuri casa pe pamant... sucks!

Conditii: contract cu dezvoltator (se ridica pe banii lui si ii recupereaza el la final!), intabulare, apoi receptie finala, pe langa autorizatie de construire emisa... dupa intrarea in vigoarea a legii.
Pai ma - beep! - pe ele de conditii peste conditii!

1. In loc sa-mi termin casa (de la "rosu" incolo) cu o firma caruia va trebui sa-i platesc (cu toate taxele, tva-urile, c.a.s.-urile etc) in jur de 200-250 euro/mp, o fac eu in regie proprie cu 150 euro/mp.
2. Creditul? Va fi unul mai degraba - in acest caz - imobiliar / ipotecar, la un DAE cu 2-3 procente mai mare.
3. Rata? Da, va fi mai mare, in loc sa dau 140 euro/lunar (pentru 25,000), voi da 170 euro/lunar (aceeasi suma, insa pe 30, nu pe 25 de ani).
4. Deci, ce pierd? 2-3 ani de rate lunare platite cu cca. 30 de euro in plus, adica... aprox 1000 euro (am pus cea mai pesimista varianta, in cazul meu, 3 ani). De ce? Pentru ca am de gand sa le dau banii inapoi si sa nu sponsorizez soriciul bancilor decat pe o perioada cat mai scurta cu putinta, si cum am doua variante la dispozitie... una tot se va lega. Maaaaxim 3 ani, eu zic in jur de 1 an, 2...
5. Cat m-ar costa prin PC II (mers in genunchi, in conditiile lor)? Cam 32-35,000 euro.
6. Cat m-ar costa fara a mi se impune conditii? Cam 25,000 euro.

Asadar, pentru cei care vor sa-si construiasca case prin PC II, ganditi-va de doua ori inainte de a apela la acest tip de credit in conditii total nefavorabile viitorului proprietar.

P.S. Daca mi-a scapat mie ceva, rog pe cine stie mai multe sa ma corecteze... etc.

Edited by Rocknroll, 01 March 2010 - 22:56.


#30
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Intelesesem ca banii ar putea fi eliberati pe etape de catre banca catre dezvoltator... sau probabil iar vorbea aiurea Boc care nici macar nu citise legea pe care a dat-o. :)) De asta ziceau guvernantii ca e preferabil un dezvoltator caruia banca sa-i finanteze facturile pe etape de constructie, ca sa nu-ti dea banul in mana. Chestia chiar are logica, daca intr-adevar se vor face plati esalonate. Nu m-am interesat insa ce-i drept ce au scris astia in ordonanta.

Edited by filipxxx, 01 March 2010 - 23:03.


#31
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Teoretic, asa ar trebui sa fie, etapizat. Eu am fost insa la BCR si, cel putin in cazul lor, este exact ceea ce am prezentat mai sus.
Oricum, am facut calcule personale oarecum mai detaliate, dupa ce m-am consultat si cu o firma de constructii. Ies cu intre 5 - 10,000 economii (per ansamblu) daca merg - ca si pana acum - pe regie proprie. De ce sa-i ingras pe altii, cand - de banii respectivi - imi pot cumpara un RV (SH, din Olanda, Germania etc), sa ma plimb in vacante... ;)

#32
anca_cristina

anca_cristina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.03.2010

View Posticitim, on 13th October 2009, 17:03, said:

mi-au respins dosarul pt simplul motiv ca nu este racordata la "utiliatile de baza" (gaze si canalizatie); dupa 2 zile de discutat la telefon si schimb de mail-uri in care incercam sa-i conving ca eu nu vreau gaze si canalizatie, am alte variante, au spus ca de fapt casa nu are instalatiille termica si sanitara (varianta neoficiala, verbala); nu a mai contat deloc raportul de evaluare, care a iesit pe o valoare apropae de cea pe care voriam sa o creditez.
Se pare ca exisat niste conditii "standard" pentru un imobil, dar care nu ti le spune de la inceput pe toate si nici nu sunt scrise undeva; astea-s bancile din R in care te face din orice pozitie si tu le mai spui si multumesc....
LA BCR ti s-a intamplat asta?si eu tot ptr casa vreau sa depun...are gazele la poarte/hidrofor da e vechi / fosa septica da veche.....nu e nici pe departe ca un apartement dak asta vor k doar e la tara si e din 75'
cu toate utilitatile mi-ar trebui in jur de  80000 euro si eu is stresata ptr 58 pe care sper sa mi-i acorde

View Postanca_cristina, on 11th March 2010, 12:45, said:

LA BCR ti s-a intamplat asta?si eu tot ptr casa vreau sa depun...are gazele la poarte/hidrofor da e vechi / fosa septica da veche.....nu e nici pe departe ca un apartement dak asta vor k doar e la tara si e din 75'
cu toate utilitatile mi-ar trebui in jur de  80000 euro si eu is stresata ptr 58 pe care sper sa mi-i acorde
si apoi din cate case vechi am vazut...pana in 60000 una nu avea toate cele precizate mai sus....sper sa conteze k are structura din caramida..intentie:)de racordare la gaze,intentie de baie:)bucatarie:)da nu arata roz nici pe departe tre sa bag bani la greu ca s-o fac
ciuda mare e sa vezi k evaluatorul iii da ok-ul care iti convine si tie si o respinge dupa pe motive "nescrise"...in loc sa sustina eliberarea orasului si imprastierea catre periferie ca in cativa ani o sa fie jale in buc...pun bete in roate(de parca de asta i-ar durea pe ei capu')
depun si eu dosaru maine sau luni cel tarziu si vad ce surprize ma asteapta

View Postcstin, on 11th November 2009, 22:49, said:

Eu mi-am luat o casa pe pamant prin BCR.

Nu am avut nicio problema. Casa era finalizata 100% cu toate utilitatile.

Bafta
si la cat ai negociat-o?la ce distanta e de buc?

#33
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009
hello anca_cristina, ceva noutati in legatura cu dosarul tau?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate