Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Germanos / Cosmote

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
daris

daris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.05.2008
O zi buna va urez tuturor impatimitilor de telefoane!
In cele ce urmeaza un exemplu simplu despre cum sa platesti pe un tel mai mult la prelungirea contractului decat daca ai fi client nou.

(In primul rand in martie mi-a expirat contractul de un an cu cosmote. Am optat pt Cosmote Full Option 60 fara semnarea prelungirii; asta inseamna ca pot intrerupe in orice mom colaborarea cu ei,..in teorie. Eram in Anglia si vroiam sa opresc abonamentul...mi s-a spus ca nu se poate via email/fax/posta/audio etc si ca trebuie procura . Am facut-o nici asa nu s-a putut. Trecem peste...)

Ieri am fost la Germanos sa vad tel si preturile lor; am luat o lista de preturi si ....cauta pe net detalii tehnice. M-am oprit la
Nokia 5630.

EX1:
Nokia 5630 -  Pret la liber 989 LEI

Zic "Asta-i tare, wlan, 3G, 3.15 camera...la banii astia e cel mai bun tel!"; ma uit pe lista la Cosmote Full Option 130 (CFO130) vine  499 LEI (iar la CFO200 449 LEI - nu stiam ce plan sa aleg).
Calculul meu...cum am reducere de 70 Euro...la CFO130 pe 2 ani tel ma costa circa 200 LEI, pt ca aveam reducere de 70 euro. Ei bine nu e asa! La idiotii astia nu ai reducere X din pretul plan tarifar, pe perioada de ani  :thumbup: super tare ci din pretul tel la liber
Asta inseamna ca am reducere 70 euro pt contract pe 2 ani, deci pt mine tel costa circa 700 LEI indif de planul ales.

Ca sa intelegeti mai bine va dau un ex cu un tel la 1 LEU pt cel mai mare abonament CFO 2000
EX2:
Nokia 6500 Slide - Pret liber: 1049 Lei; Pret abonament CFO 2000: 1 LEU pt NOII ABONATI!!!
Pt mine CLIENT de aproape 3 ani, tot la CFO 2000 tel costa 1049LEI(pret la liber)-100EURO(bani/pucte fidelizare)=circa 600 LEI

Cum va explicati???

PS: am lucrat 4 ani in Italia si Romania (TIM & Telecom Italia) si 6 luni in Anglia... despre oferte chiar nu avem ce discuta! Suntem cei mai  tari din LUMEA a-3-a!!!

#2
shoru

shoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.03.2007

View Postdaris, on 11th October 2009, 12:26, said:

O zi buna va urez tuturor impatimitilor de telefoane!
In cele ce urmeaza un exemplu simplu despre cum sa platesti pe un tel mai mult la prelungirea contractului decat daca ai fi client nou.

(In primul rand in martie mi-a expirat contractul de un an cu cosmote. Am optat pt Cosmote Full Option 60 fara semnarea prelungirii; asta inseamna ca pot intrerupe in orice mom colaborarea cu ei,..in teorie. Eram in Anglia si vroiam sa opresc abonamentul...mi s-a spus ca nu se poate via email/fax/posta/audio etc si ca trebuie procura . Am facut-o nici asa nu s-a putut. Trecem peste...)

Ieri am fost la Germanos sa vad tel si preturile lor; am luat o lista de preturi si ....cauta pe net detalii tehnice. M-am oprit la
Nokia 5630.

EX1:
Nokia 5630 -  Pret la liber 989 LEI

Zic "Asta-i tare, wlan, 3G, 3.15 camera...la banii astia e cel mai bun tel!"; ma uit pe lista la Cosmote Full Option 130 (CFO130) vine  499 LEI (iar la CFO200 449 LEI - nu stiam ce plan sa aleg).
Calculul meu...cum am reducere de 70 Euro...la CFO130 pe 2 ani tel ma costa circa 200 LEI, pt ca aveam reducere de 70 euro. Ei bine nu e asa! La idiotii astia nu ai reducere X din pretul plan tarifar, pe perioada de ani  :thumbup: super tare ci din pretul tel la liber
Asta inseamna ca am reducere 70 euro pt contract pe 2 ani, deci pt mine tel costa circa 700 LEI indif de planul ales.

Ca sa intelegeti mai bine va dau un ex cu un tel la 1 LEU pt cel mai mare abonament CFO 2000
EX2:
Nokia 6500 Slide - Pret liber: 1049 Lei; Pret abonament CFO 2000: 1 LEU pt NOII ABONATI!!!
Pt mine CLIENT de aproape 3 ani, tot la CFO 2000 tel costa 1049LEI(pret la liber)-100EURO(bani/pucte fidelizare)=circa 600 LEI

Cum va explicati???

PS: am lucrat 4 ani in Italia si Romania (TIM & Telecom Italia) si 6 luni in Anglia... despre oferte chiar nu avem ce discuta! Suntem cei mai  tari din LUMEA a-3-a!!!

Poti sa inchizi acel abonament si sa iti faci unul nou, la care beneficiezi de pretul de care zici tu.
La prelungire de contract si la orange sunt mai scumpe telefoanele fata de pretul de abonament, insa ai avantajul ca iti pastrezi numarul de telefon (daca te ajuta cu ceva asta:) ).
Sau poti opta pt telefoanele din oferta nationala Cosmote, pe care le poti lua la acelasi pret ca si la abonament: LG Ku990i si Samsung S5230 Star.

O zi buna!

#3
TCG

TCG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.06.2008
Salutare!

      Eu auzisem ca: daca ai un CFO60, ai reducerea X pt mobil la prelungirea abonamentului cu acelasi plan tarifar; dar daca prelungesti cu un plan tarifar superior (sa zicem CFO100), reducera e Y mai mare decat X (Y>X).
      Oricum are putina importanta acest fapt.

         Totusi, afirmatiile tale sunt absolut corecte. Si eu am avut aceeasi problema. Pe mine nu m-ar fi deranjat sa fac un alt abonament identic cu cel actual, dar eu doream acelasi numar de telefon!!! Si auzind ca sa introdus "chestia" aia cu pastrarea numarului de telefon indiferent de retea, banuiam ca nu e nicio problema sa-mi pastrez numarul ramanand la Cosmote.
         DAR.... surpriza! NU ESTE POSIBIL! Dupa spusele unei angajate de la un magazin Internity, trebuie sa depuna ea o cerere la Cosmote, sa iti inchida abonametul cu trecerea numarului pe regim de cartela, sa mai stai -nu stiu de ce- cu cartela vreo 2 luni, apoi sa faci o cerere sau ceva de genu (pentru a incepe un abonament cu numarul de pe cartela) si in vreo 10 zile cererea e rezolvata si poti face un nou abonament cu vechiul numar si sa iti iei un mobil la pret de nou abonament!
         Fenomenal! Eu care credeam ca doar  cateva clickuri sunt suficiente sa rezolve problema, sunt pus in fata unei situatii care mie mi se pare imposibil de infaptuit; caci nu o sa ma incurc cu lunile de zile pentru a-mi schimba mobilul. Vazand un sistem atat de prost (tipic romanesc) as fi vrut sa ma revolt. Dar cum sa fac asta? Sa trec la alta retea? Poate, dar credeti ca altele au un sistem mai bun (cel putin la noi); asta in primul rand. In al doilea rand la mine in familie este o necesitate pentru destul de multe minute gratuite (personal vorbesc chiar putin la mobil, dar mama tine strans legatura cu bunicii batranei si bolnavi). Si la sfarsit mai spunem ca parca sunt mai ieftine telefoanele la abonamentele Cosmote decat la ceilalti.
          Si astfel am ramas cu vechiul mobil gratie genialelor solutii dezvoltate de minti asemenea.                                        

                                                                                                                                                             Pe data viitoare!  :peacefingers:  :wave:

Edited by TCG, 11 October 2009 - 20:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate