Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Madrid

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1017 replies to this topic

#19
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postiepurila2009, on 26th October 2009, 09:56, said:

sfaturi pentru hoteluri (in madrid) la un pret accesibil si intr-o zona cat de cat buna?
daca se poate niste nume de hoteluri pe care le-ati testat
Eu zic sa-ti faci mai intai un buget destinat cazarii. Eu am mers pe varianta mic dejun inclus, pt ca de obicei e destul de bogat si nu mai vreau sa umblu prin bistrouri sau restaurante dimineata. Dupa ce am studiat zona cu principalele obiective mi-am zis(si nu am gresit) ca e bine sa stau in centru pentru ca am acces pe jos la aproape tot ce vroiam sa vizitez. Ai mai mare libertate de miscare si in plus scutesti si bani de metrou.
Ca transport, iti recomand Tarom. Eu am dat sub 160 euro/pers si am rezervat cu 4 luni inainte. Taxiul din centru(Puerta de Sol) pana la aeroport e 35 euro. Daca nu sunteti cocosati de bagaje puteti lua metroul, cu vreo 2 schimbari de linii. Foarte bun transportul cu metroul, ajungi oriunde. Cartela de 10 calatorii: 7.40 euro. Pentru aeroport e un supliment de 1 euro/pers
Ce retin eu din cautarile mele de acum 4-5 luni e ca fara grija poti alege hoteluri din lantul Tryp, apoi Vinci Via66 sau Ganivet, cu reviews bune pe toate site-urile. Iti recomand sa cauti pe hotelscombined.com; aici am gasit cele mai bune preturi. B.
Hotelul la care am stat eu, Victoria, 3* a fost ok din toate punctele de vedere: cazare in regula, mic dejun arhisuficient, locatie senzationala, aproape de toate obiectivele. Am dat 62 euro/camera cu md inclus la inceput de iulie, dar am rezervat cu 3 luni inainte.
Bafta. Nu rata Palacio Real, Muzeul Prado, parcul Retiro si o berica(sangria) in Plaza Mayor.

#20
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postnniki, on 26th October 2009, 23:23, said:

Eu zic sa-ti faci mai intai un buget destinat cazarii. Eu am mers pe varianta mic dejun inclus, pt ca de obicei e destul de bogat si nu mai vreau sa umblu prin bistrouri sau restaurante dimineata. Dupa ce am studiat zona cu principalele obiective mi-am zis(si nu am gresit) ca e bine sa stau in centru pentru ca am acces pe jos la aproape tot ce vroiam sa vizitez. Ai mai mare libertate de miscare si in plus scutesti si bani de metrou.
Ca transport, iti recomand Tarom. Eu am dat sub 160 euro/pers si am rezervat cu 4 luni inainte. Taxiul din centru(Puerta de Sol) pana la aeroport e 35 euro. Daca nu sunteti cocosati de bagaje puteti lua metroul, cu vreo 2 schimbari de linii. Foarte bun transportul cu metroul, ajungi oriunde. Cartela de 10 calatorii: 7.40 euro. Pentru aeroport e un supliment de 1 euro/pers
Ce retin eu din cautarile mele de acum 4-5 luni e ca fara grija poti alege hoteluri din lantul Tryp, apoi Vinci Via66 sau Ganivet, cu reviews bune pe toate site-urile. Iti recomand sa cauti pe hotelscombined.com; aici am gasit cele mai bune preturi. B.
Hotelul la care am stat eu, Victoria, 3* a fost ok din toate punctele de vedere: cazare in regula, mic dejun arhisuficient, locatie senzationala, aproape de toate obiectivele. Am dat 62 euro/camera cu md inclus la inceput de iulie, dar am rezervat cu 3 luni inainte.
Bafta. Nu rata Palacio Real, Muzeul Prado, parcul Retiro si o berica(sangria) in Plaza Mayor.
Sorry Iepurila, nu reusesc sa rasp la mesaj, asa ca iti scriu aici.
Nu-ti recomand iulie, eu am prins 32-35 grade. Mai degraba incerci inceputul lui iunie. cred ca prinzi si mai ieftin hotelul. Daca esti hotarat si stii perioada, incearca sa rezervi din timp, februarie-martie, nu ar trebui sa dai mai mult de 60 euro/camera la un hotel bun, central. Avantajul hotelului central e ca majoritatea obiectivelor sunt acesibile by foot, sa zicem maxim 3 km. Ai grija ca la Prado intrarea e libera in fiecare zi inre 18-20 si parca si la Reina Sofia e free, dar nu stiu in ce zi a sapt. Palatul Regal parca miercurea e free si el. Ai grija la berea bauta pe terase, e cam 3.5-4 euro halba de 0.5. Asa ca daca stai inauntru scapi cu 2-2.5 euro sau chair mai putin daca stai in picioare sau pe scaunele de la bar. Nu am fost impresionat de mancare, vinul rosu e insa foarte bun. Apoi sangria facuta in carafa k la mama ei e total diferita de cea imbuteliata ce se mai gaseste si pe la noi.
Daca ai posibilitatea stai macar 4 zile ca sa nu ramai cu obiective nevazute. Din punctul meu de vedere Madridul e frumos dar nu l-as vizita decat o data  la 10 ani. Nu am fost in Toledo, dar am auzit ca e superb ca si alte orasele apropiate de Madrid.
In plus, daca permite timpul si banii, incearca sa cuplezi Madridul cu Costa del Sol, unde ai ocazia unei plaje chiar in iunie si binenteles Alhambra, Cordoba si malaga cu frumusetile lor.
Eh, de povestit e usor, bani sa fie... Bafta!

#21
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

View Postiepurila2009, on 26th October 2009, 09:56, said:

sfaturi pentru hoteluri (in madrid) la un pret accesibil si intr-o zona cat de cat buna?
daca se poate niste nume de hoteluri pe care le-ati testat
Intr-un impuls de moment, am ales sa plecam cateva zile la Madrid. Alternativa era sa zugravim. :D Aseara ne-a inflorit ideea, azi am facut rezervarile. Noi am considerat ca fiind convenabila varianta asta : http://www.booking.c...74dfa10465d7147                                

   264 euro/4 nopti, central.

Edited by me_and_myself, 30 October 2009 - 19:14.


#22
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Ati facut o alegere excelenta. Ma gandesc si la zugravit si la hotel.
Veti avea vreme sa zugraviti. Toata viata nu facem decat sa zugravim, sa schimbam acoperisul, sa izolam termic.
Iar hotelul chiar imi place unde este asezat si ... pretul. Am stat si noi in zona aceasta (intersectia Calle Gran Via - Calle de Alcala).

Va invidiez. Petrecere frumoasa!

#23
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postme_and_myself, on 30th October 2009, 18:47, said:

Intr-un impuls de moment, am ales sa plecam cateva zile la Madrid. Alternativa era sa zugravim. :D Aseara ne-a inflorit ideea, azi am facut rezervarile. Noi am considerat ca fiind convenabila varianta asta : http://www.booking.c...74dfa10465d7147                                

   264 euro/4 nopti, central.

bravoooooo!! madrid este orasul meu de suflet, primul oras in care am iesit din tara, primul contact cu spania, iubirea mea...prima amintire din tara asta care mi-a intrat in suflet :) in martie revin si eu la madrid, numar zilele...
me_and_myself, sa va distrati, da-o incolo de zugraveala, la primavara. apropo...si pisa? :P

#24
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postme_and_myself, on 30th October 2009, 19:47, said:

Ohoho. Super acolo! Distractie placuta si bine aleasa destinatia! E foarte frumos. :)
Eu nu prea am apucat sa vad Madridul bine, l-am vazut rapid, si m-as intoarce fara sa ezit.

View Postadrianatoma, on 30th October 2009, 22:00, said:

Mergem impreuna?  :rolleyes:

Edited by d4m4g3, 30 October 2009 - 21:09.


#25
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Uau, saru'mana de urari! :) Adevaru' e ca v-as intreba una-alta, daca as sti ce. Niciodata n-am stiut ce sa intreb inainte de-a pleca intr-un loc in care n-am mai fost. :habarnam:
Am retinut ca e musai sa vad Toledo si-n principal imi pare suficient sa ma pierd pe strazi. Mai departe, traiasca ghidurile si promit impresii la intoarcere.


Adriana, pisa e doua si are grija "soacra"-mea de ele, desi le suporta cu greu. Are in schimb un simt al datoriei atat de dezvoltat, incat niciun iubitor de animale nu s-ar achita atat de admirabil de datorie. :)

Edited by me_and_myself, 30 October 2009 - 22:13.


#26
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Nu stiu cat timp avem la dispozitie sa raspundem fara a fi intrebati, dar hai sa incep eu.

Veti locui in imediata apropiere a unei agentii Avis:
Attached File  Avis.JPG   37.87K   76 downloads

pe partea de Gran Via pe care este si hotelul dumneavoastra. Cred ca cea mai buna solutie pentru ce spuneam despre El Escorial, La Granja de San Ildefonso, Segovia, Avila, Toledo, Aranjuez este o masina. Cea mai mica.

O sugestie de program: doua zile de Madrid; o zi de El Escorial, (La Granja de San Ildefonso), Segovia, Avila; o zi de Toledo, (Aranjuez). M-am uitat la parcarea hotelului. Sunt sigur ca pe stradutele din jurul hotelului veti reusi sa gasiti un locsor de parcare. In varianta propusa nu ati avea nevoie decat de o parcare, pentru ca la revenirea de la Toledo predati masina. Intrebati-i pe cei de la Avis cat v-ar costa sa lasati masina o noapte la ei. Pentru restul oraselor, daca doriti, pot sa va spun unde sa lasati masina.

#27
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Uof! :(  Multam de bunavointa da' fix in momentu' asta, suntem binisor intorsi pe verso din cauza de stire epidemica. 'nafara de Ucraina si Nikopol din Bulgaria, fix Madridu' e anuntat ca fiind lovit peste masura de AH1N1.
Pana mea, incerc sa procesez informatia si sa diger eventualitatea schimbarii destinatiei (ca biletele de avion sunt nerambursabile iar 400 de euro n-am facut cadou nimanui, niciodata. Nu inca.)
Arghhh, ce ma oftic!

Edited by me_and_myself, 31 October 2009 - 18:21.


#28
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Si in vara stirile erau la fel. La noi te asteptau lucratorii de la aeroport mascati (e drept cu alb, nu cu negru). La ei cred ca nu se stia -inca- de gripa: toata lumea degajata, nicio masura vizibila la doua dintre aeroporturile vazute (Madrid si Barcelona). Poate nu stiau ce se spunea la noi despre Spania.

Nu pot spune ca am facut eforturi sa ne ferim de ceva. Am plecat si cu cel mai mic dintre copii, in contra sfaturilor grijulii de la colegii de serviciu, cunostinte, restul familiei.

Si pentru ca a fost numita, mai mult sau mai putin fericit, "porcina", la Avila am mancat un purcel de lapte la cuptor. Plus o sticla de Rioja egal antigripal.

#29
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Mda, nici nu noi nu ne-am impiedicat de asta toata vara, da' de data asta prea insista astia la radio ca de luni va fi decretata epidemia in zona Madridului.

Ma rog, vom vedea.

Edited by me_and_myself, 31 October 2009 - 10:17.


#30
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postme_and_myself, on 31st October 2009, 10:06, said:

Mda, nici nu noi nu ne-am impiedicat de asta toata vara, da' de data asta prea insista astia la radio ca de luni va fi decretata epidemia in zona Madridului.

Ma rog, vom vedea.

Fiti prevazatori, dar nu va panicati.
Si eu am fost in vara 3 zile la Madrid apoi 6 pe Costa del Sol. Zilnic mai anuntau cateva cazuri, dar nu au declarat pandemie. Sa speram ca nici acum.
Bafta!

#31
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
So, ne-am decis, plecam! De-om gasi gripa, aducem si-acasa. :D

#32
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008

View Postme_and_myself, on 31st October 2009, 12:28, said:

So, ne-am decis, plecam! De-om gasi gripa, aducem si-acasa. :D
Poti sa te molipsesti de gripa si daca stai acasa, poti sa o iei de aici si sa o duci acolo ( perioada de incubatie ar fi de 7 zile),asa ca nici nu va mai ginditi la asta. Sa nu uitati totusi de asigurarea medicala de calatorie. Eu mi-am facut o forma de asigurare cu valabilitate  un an pentru 59 RON ( 30000 euro pentru cheltuieli medicale, 7000 euro pentru repatriere). Nu spun unde, ca nu le fac reclama, dar gasesti usor informatii.
In plus, spre deosebire de Romania, in alte tari europene chiar se face preventie. La inceputul lui septembrie, cind eram in Spania, am auzit la televizor ca tocmai faceau un test pe 40 de copii la care le administrau vaccin anti A1NH1 si urma sa se faca o campanie nationala de vaccinare. In Italia, dupa citeva zile, am vazut ca discutau tot despre vaccinare si estimau ca un val de gripa a trecut si ca urmeaza o noua crestere, cu maxim in ianuarie 2010. Desi aveau foarte multe cazuri si atunci, nu exista isteria de la noi si nici nu am vazut nicaieri circul de pe aeroporturile romanesti care cica era triaj epidemiologic.
Daca chiar m-as imbolnavi, as prefera sa fiu in excursie si nu aici, unde autoritatile romane sunt mereu surprinse si nepregatite, orice ar surveni iar mass media isterizeaza  populatia.

Edited by auriciu, 01 November 2009 - 09:10.


#33
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
Asa-i, uitai ca-s 2...deci fara grija, nu se plictisesc! :P

mai da-o incolo de gripa! normal ca e bine sa fii precaut, eventual evitati super aglomeratiile, chiar daca inseamna sa renuntati la anumite locuri dragute, dar nu umblati cu drobu' de sare ca n-are sens. va stricati cheful inutil si e pacat.
Madridul e un oras f mare, f frumos, cu o gramada de stradute superbeee! nu stiu cum mai e acum, dar pe langa Gran Via este o straduta, se numeste Montera si era un fel de Red Light District al Madridului. Mama ce ne mai amuzam cand treceam pe acolo.
Nu uitati de Retiro daca va permite vremea, e asa placut acolo. Nu ratati Plaza Mayor, unul din locurile mele preferate.
Puerta del Sol, Palatul Regal, Almudena, locuri care te fac sa te indragostesti de Madrid.
daca vreti muzee, evident e Prado...daca va tin picioarele si daca aveti timp :P eu i-am ramas datoare, n-am ajuns inca acolo...si Reina Sofia. sunteti destul de aproape de ele.
daca vreti Real Madrid, macar Plaza de Cibeles puteti vizita :lol: unde se strang fanii la meciuri si la sarbatorit victorii. Daca nu, enjoy Bernabeu

sunt foarte multe linii de metrou, eu nu m-as complica cu masina, dar asta tine de stilul vostru de hoinarit. Daca tin bine minte (sunt vreo 7-8 ani de atunci) erau vreo 12 linii , acopera excelent orasul si imprejurimile. Stati intr-o zona super faina, e plin de bodegute si mesonuri, n-ai cum sa nu te lasi cuprins de spiritul madrilen.

aaaa...cand si cand, mai ridicati privirea spre colturile caselor sa vedeti felinarele! Orasul e plin de felinare de tot felul, minunate!

#34
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Multumesc, auriciu! :)
Da, asigurari avem, din acelea pe un an, in aceleasi conditii, probabil de la aceeasi societate de asigurari.


o_dor, cele 4 zile vor fi trei (ca-n bancu' cu Luca si Matei), pentru ca plecarea e dupa pranz si intoarcerea usor inaintea lui. Trei zile pline, dintre care una sigur pt. Toledo iar celelalte doua raman Madridului, ca si-asa o sa ni se para putin, stiu sigur inca de pe acum.
Am inteles ca trebuie neaparat vazute muzeul Prado, Thyssen Bornemisza, Centrul de Arta Regina Sofia, Palatul Regal. In plus, vom vana cu siguranta orice turla de catedrala pentru ca, fara sa fim religiosi, suntem fascinati de maretia si frumusetea catedralelor catolice pe care le consideram spectaculoase.

N-am inteles in Toledo ce ar fi de vazut, recunosc ca n-am initiat nici cea mai mica urma de documentare inca. O fac incepand din momentul asta, asteptand intre timp oarece informatii si de la voi, de vreti. :)

Plecarea e miercuri. Abia astept!


Adriana, o zi de meci ar fi fost super sa prindem da' nu-i, ca ne-am interesat. Chiar la meci nu stiu de-am fi mers, banuiesc oricum ca nu iei bilete chiar in ziua desfasurarii da' atmosfera de dinaintea lui mi-ar fi placut sa o gust.

Picioarele ne tin, aproape niciunde n-am folosit nici macar mijloacele de transport in comun, masina personala nici atat cand ne-am deplasat cu ea. De aia si tinem sa avem cazarea cat mai central.

Edited by me_and_myself, 01 November 2009 - 11:42.


#35
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009
paste  la  madrid???  a  fost  cineva?  daca  da  povesteste  putin.

#36
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postroth, on 1st November 2009, 11:27, said:

paste  la  madrid???  a  fost  cineva?  daca  da  povesteste  putin.

n-am prins Paste la madrid, dar am prins in Barcelona si Alicante. si ca fapt divers, si in Lisabona :P
ce anume te-ar interesa?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate