Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

(mikkailis) Aventura mea

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#1
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
Salut,

imi incep si eu depanarea aventurii personale.

Undeva anul trecut ma batea gandul sa fac din fonduri structurale o casa (pensiune) undeva in Snagov.
Mi-a trecut si bine am facut.

Intre timp am pus gheara pe un teren in Sectorul 1 - sa spunem "Parcelarea Bazilescu", zona de pe malul lacului Grivita.
Si am cerut CU (nici de gand nu aveam sa fac actele finale in absenta acestuia).
L-am obtinut dupa indelungi insistente, rataciri, cu multe pile. Dupa 1 luna.

Acum am CU pentru demolare, CU pentru constructie.
Urmeaza sa fac si contractul final saptamana viitoare.
Intre timp am discutat cu arhitect si structurist (deh, un vecin imbecil cu care impart calcanul, prin atitudinea lui m-a determinat sa fiu mai precaut decat s-ar trebui si sa discut cu structuristul inainte de a cumpara).
O sa va spun si pretul final (estimarea e de 12.5 eur / mpd - include si podul dar la 50% - cu absolut tot: structura, PAC, DDE, electrica, instalatii, gard, tot, tot) maine.

Terenul are 300mp, cu deschidere 10ml.
Vreau sa fac un P+1+pod, cu o amprenta de aprox. 110mp si etajul iesit in consola putin.

Am intampinat urmatoarele probleme in ordine cronologica:
- vecin idiot care nu doreste sa dea acord notarial de calcan (desi avem calcan la constructiile existente). solutie: prin expertiza tehnica de demolare si apoi constructie se va mentiona ca NU e necesar acordul lui deoarece solutia tehnica e de natura a nu necesita acest lucru.
- includere imobil in lista monumentelor istorice 2004 pe motiv ca prin zona au fost asezari de secol 18. am inteles ca se rezolva fara probleme chestia asta. Voi ce stiti? Casa e de chirpici, n-are cum sa fie monument istoric clar.
- iesire CU cu maaaaare intarziere, desi am presat si impins cat am putut.
- proprietarii nu au avut acte pe teren intrucat ei au cumparat in 1987 si atunci tranzactionarea terenurilor era interzisa: treceau direct in proprietatea statului (asta trebuia pusa prima) air ei au dobandit numai casa. Apoi ne-am lamurit ca era ok si au primit un certtificat de la Primarie.

Voi reveni.

Radu

#2
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

View Postmikkailis, on 8th October 2009, 13:11, said:

Salut,


Acum am CU pentru demolare,

Radu
Succes in rezolvarea problemelor,si daca vrei un sfat, cand demolezi sa nu ceri debransarea de la reteaua de electricitate,ca dupa aia va  trebui sa ceri organizare de santier si dupa aia solutia definitiva, si vei fi foarte incantat :cursing:

Edited by anaki, 08 October 2009 - 12:36.


#3
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008

View Postanaki, on 8th October 2009, 13:36, said:

Succes in rezolvarea problemelor,si daca vrei un sfat, cand demolezi sa nu ceri debransarea de la reteaua de electricitate,ca dupa aia va  trebui sa ceri organizare de santier si dupa aia solutia definitiva, si vei fi foarte incantat :cursing:

Multumesc pentru sfat, DAR

in CU de demolare scrie clar ca pentru autorizatia de demolare trebuie sa ma prezint cu aviz de debransare

in CU de constructie scrie ca pentru AC trebuie sa aduc aviz de bransare.

deci ce fac?

radu

p.s. sau te referi ca cer aviz de debransare dar nu fac debransarea!  :huh:

Edited by mikkailis, 08 October 2009 - 13:41.


#4
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

View Postmikkailis, on 8th October 2009, 14:40, said:

Multumesc pentru sfat, DAR

in CU de demolare scrie clar ca pentru autorizatia de demolare trebuie sa ma prezint cu aviz de debransare

in CU de constructie scrie ca pentru AC trebuie sa aduc aviz de bransare.

deci ce fac?

radu

p.s. sau te referi ca cer aviz de debransare dar nu fac debransarea!  :huh:
Iei avizul de debransare, dar nu te debransezi(folosesti curentul la ridicarea noii case),iar in ce priveste CU de constructie trebuie sa aduci AVIZUL DE AMPLASAMENT(e altceva) acesta iti foloseste pt acordarea AC in sensul ca Enelul nu se opune ridicarii constructiei(nu exista cabluri subterane,supraterane,etc,care sa impiedice aceasta)Cand ajungi la demolare mai vorbim.

Edited by anaki, 08 October 2009 - 14:42.


#5
claudiu.matei

claudiu.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 21.10.2006

View Postmikkailis, on 8th October 2009, 13:11, said:

- includere imobil in lista monumentelor istorice 2004 pe motiv ca prin zona au fost asezari de secol 18. am inteles ca se rezolva fara probleme chestia asta. Voi ce stiti? Casa e de chirpici, n-are cum sa fie monument istoric clar.

Nu vreau sa te descurajez dar daca imobilul este in lista monumentelor istorice, sper sa gresesc, dar o sa fii bagat in comisia de cultura care se intruneste un fiecare luna, dar o singura data si o sa isi dea ei cu parerea asupra noii locuinte. Doamne ajuta sa nu ajungi acolo.

#6
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Ai inteles din pretul structuristului ca partea de Arhitectura nu e treba lui. Pretul e bun, cred ca e un pret de tip win-win pentru ca iti va rezolva problema cu calcanul fara aviz notarial, include probabil si expertiza tehnica etc. pentru un amplasament fara probleme pretul ar fi fost ceva mai mic insa asa e un pret corect.
am tot avut lucrari in zona si chiar nu am auzit de probleme pe la primarie, dar probabil de cand e o primarie de opozitie cred ca sufla si in iaurt si se acopera de hartii pentru orice cotet de chirpici cum e si in cazul tau.... asta cu privire la obtinerea CU cu intarziere.

#7
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
Update:

pret final 4400 EUR all inclusive:
toate actele legate de demolare
proiect PAC si DDE (SCD 290mp)
expertize tehnice, de calcan, tot ce trebuie.

Stie cineva cum e cu rahatul asta de "imobilul se gaseste pe lista monumentelor istorice 2004 la pozitia 195" ?
La pozitia respectiva se mentioneaza arealul delimitat de anumite strazi, adica am fi cateva sute de case (unele construite acum un an) in situatia asta. WTF?

#8
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

View Postmikkailis, on 8th October 2009, 19:35, said:

Update:

pret final 4400 EUR all inclusive:
toate actele legate de demolare
proiect PAC si DDE (SCD 290mp)
expertize tehnice, de calcan, tot ce trebuie.

Stie cineva cum e cu rahatul asta de "imobilul se gaseste pe lista monumentelor istorice 2004 la pozitia 195" ?
La pozitia respectiva se mentioneaza arealul delimitat de anumite strazi, adica am fi cateva sute de case (unele construite acum un an) in situatia asta. WTF?
PM

#9
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
proprietarii nu au avut acte pe teren intrucat ei au cumparat in 1987 si atunci tranzactionarea terenurilor era interzisa: treceau direct in proprietatea statului (asta trebuia pusa prima) air ei au dobandit numai casa. Apoi ne-am lamurit ca era ok si au primit un certtificat de la Primarie.

Ce fel de certificat au primit? Au acte de proprietate? Daca nu, te anunt ca ti-ai luat o mare teapa. Primaria e proprietar, te poti judeca cu ei, dar sansa de castig e de 50%.

#10
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008

View Postedi10000, on 9th October 2009, 19:35, said:

Ce fel de certificat au primit? Au acte de proprietate? Daca nu, te anunt ca ti-ai luat o mare teapa. Primaria e proprietar, te poti judeca cu ei, dar sansa de castig e de 50%.

Nu e chiar asa.
In baza L58 s-a interzis tranzactionarea terenurilor pe vremea lui "impuscatu" astfel incat, daca doreai sa cumperi o casa, automat terenul trecea in proprietatea statului (scria in actul de vanzare-cumparare).
Acesta este si motivul pentru care nici unul dintre proprietarii de apartamente construite inainte de 89 nu era proprietar pe cota-parte din teren ci avea doar drept de folosinta.
Ulterior, in 1990, s-a dat o lege reparatorie prin care se trecea in proprietatea celor ce au dobandit in perioada in care legea 58 a fost in vigoare, terenul aferent gospodariei. In baza acesteia in anii 90-92 primariile au emis certificate de proprietate (cazul astora de la care iau eu) iar din 92 pana astazi titluri de proprietate.

Oricum, si ca tine daca ar fi (n-are nimeni nici un titlu pe nimic), tinand cont de faptul ca oamenii au rol din 1987 (rol fiscal) platind din 1991 si impozit pe teren (ca si proprietar cu just titlu = certificatul de la primarie) mai intervine o institutie juridica numita uzucapiune, care este poate cel mai sanatos mod de dobandire a dreptului de proprietate.

Juridic e ok.


Stie cineva cum e cu aia de la monumente istorice (vezi chestiunea mai sus)?

Edited by mikkailis, 09 October 2009 - 20:02.


#11
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postmikkailis, on 8th October 2009, 14:40, said:

p.s. sau te referi ca cer aviz de debransare dar nu fac debransarea!  :huh:
asta nu e furaciune?
eu te reclam, daca faci asa ceva, ca nu-mi convine sa platesc la chilotvat, in plus, fiindca dumneata consumi din reteaua nationala si noi platim ca sa te sustinem la ridicarea casei!
:roflmaofast:

Edited by casuta_papusilor, 09 October 2009 - 21:38.


#12
RamsesII

RamsesII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.08.2003
Intai si intai iei legatura cu un expert autorizat pe care il gasesti la adresa asta

Daca ai nevoie de cineva cu f. mult bun simt si care nu cere spaga (doar un onorariu relativ modest), o sa-ti dau pe PM (eu la el am apelat).

Acesta va face un studiu istoric asupra cladirii, va face si releveul ei, poze, practic va face o justificare a faptului ca acea cladire nu merita sa fie inclusa in patrimoniul national. Va rezulta un dosar cu care te vei prezenta, impreuna cu o cerere de declasare, la Comisia de Culte si Patrimoniu (au sediul pe str Stefan, zona Hala Traian). Dosarul va fi analizat la acea comisie si se va da aviz favorabil (sau nu) trimiterii ei la Ministerul Culturii si Cultelor. Acolo se va intruni o alta comisie care va analiza cazul, dar daca dosarul a trecut de prima comisie, sunt 90% sanse sa nu fie probleme la minister. Dupa care urmeaza semnatura ministrului.

Intreg procesul de declasare poate dura intre 2 luni si... cam 6 maxim, cred. La mine a durat 4 luni. Casa de pe terenul tau a intrat in patrimoniu probabil pe motiv de vechime (are mai mult de 100 de ani?).

Tu ai obtinut CU de demolare, dar sigur nu obtii autorizatie de demolare daca acea cladire e in patrimoniu.

#13
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcasuta_papusilor, on 9th October 2009, 22:37, said:

asta nu e furaciune?
eu te reclam, daca faci asa ceva, ca nu-mi convine sa platesc la chilotvat, in plus, fiindca dumneata consumi din reteaua nationala si noi platim ca sa te sustinem la ridicarea casei!
:roflmaofast:
Vezi ca faci erori,avizul de debransare nu inseamna oprirea curentului,si daca CONSUMA CURENT IL CONSUMA PE CONTOAR!Banuiesc ca la TINE LA CASA AI ORGANIZARE DE SANTIER,CA NU POTI SA RIDICI CASA CU CURENT DE LA VECINI(ca este ilegal) ASA E?

Edited by anaki, 09 October 2009 - 23:20.


#14
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
de curiozitate: cat ai dat pe teren? succes la casa

#15
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postanaki, on 10th October 2009, 00:14, said:

Banuiesc ca la TINE LA CASA AI ORGANIZARE DE SANTIER, CA NU POTI SA RIDICI CASA CU CURENT DE LA VECINI (ca este ilegal). ASA E?
nu banuiesti bine!
am apelat la bunavointa vecinilor din stanga-dreapta mea. unul a eschivat politicos zicand ca o are pe aluminiu si e cam stricata.
celalalt nu m-a refuzat, dar a zis sa nu-i dau foc la casa sau sa-l bag in puscarie. si asa am tras curent de la casa din paianta.
constructorul a montat un contor pentru consumul meu, si am notat cu vecinul indexurile de inceput.
dar de ce ar fi ilegal sa i-au curent de la vecin, daca energia este contorizata si platita la electrica?

Edited by casuta_papusilor, 10 October 2009 - 08:29.


#16
raduk

raduk

    Instalatorul de Iaŗi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postcasuta_papusilor, on 10th October 2009, 09:27, said:

[...] dar de ce ar fi ilegal sa i-au curent de la vecin, daca energia este contorizata si platita la electrica?
Revīnzarea curentului nu se poate face decīt cu acordul furnizorului.

#17
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postraduk, on 10th October 2009, 09:30, said:

Revīnzarea curentului nu se poate face decīt cu acordul furnizorului.
si ca sa raspund in stilul unui moderator: "dar a spus cineva ca are loc un act de comert?"
cu diacriticile de rigoare, binenteles  :D

Edited by casuta_papusilor, 10 October 2009 - 08:38.


#18
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcasuta_papusilor, on 10th October 2009, 09:27, said:

nu banuiesti bine!
, daca energia este contorizata si platita la electrica?[/b]
Nu trebuie sa te superi ,ca nu ti-am zis-o cu rautate,dar raspunsul este cel dat de raduk
:thumbup:

Attached Files

  • Attached File  2.gif   13.76K   18 downloads


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate