Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

(mikkailis) Aventura mea

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#19
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
Una e avizul de debransare, alta e debransarea propriu-zisa.
Iei aviz dar nu te debransezi.
Pastrezi contoarul dar si contractul.
Platesti tot ceea ce consumi. Vine factura lunara.
Unde e furaciunea/ilegalitatea?

Pe de alta parte: casa e posibil sa aiba 100 de ani. Nu se stie clar. E din paianta. Numai monument istoric nu e.
Ideea e ca intampin o problema creata de cei de la primaria sectorului 1.
Ei au scris ca imobilul se afla pe lista monumentelor 2004 la pozitia 195.
La pozitia 195 se specifica faptul ca aproape intreaga zona Bucurestii Noi (se delimiteaza un perimetru) e zona protejata. Nu scrie nimic de casa asta.
In certificatul de urbanism al unui vecin scrie altfel: imobilul se afla in zona protejata conform listei 2004 pozitia 195. Adica acelasi lucru, pentru ca si el trebuie sa ia aviz de la Ministerul Culturii, dar fara sa sperie poporul cu exprimarea.

Ideea e ca eu stau cu banii in buzunar si refuz sa achit terenul pana nu clarific chestia asta. Si ma incurca si ma enerveaza.
Deocamdata am antecontract cu baietii intabulat in CF cu interdictie de instrainare in favoarea mea, dar timpul curge in defavoarea mea si astia se cacaie cu avizul cu saptamanile (maxim 30 zile) ceea ce nu imi convine.

Pret teren 365 EUR/mp.

#20
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postmikkailis, on 10th October 2009, 11:53, said:

Una e avizul de debransare, alta e debransarea propriu-zisa.
Iei aviz dar nu te debransezi.
Pastrezi contoarul dar si contractul.
Platesti tot ceea ce consumi. Vine factura lunara.
Unde e furaciunea/ilegalitatea?
atunci unde mai e debransarea, daca nu ti-au luat dreptul de a folosi energia lor.
atunci ce inseamna aviz de debransare? undeva e un nonsens sau e mai multe lucruri necunoscute sau nespuse.
ma rog..., nu mai insist. asa o fi, ca voi. deci e de bine, asta e important.

Edited by casuta_papusilor, 10 October 2009 - 11:37.


#21
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Eu cred ca de fapt le ceri acordul pt o eventuala debransare. Ii intrebi: nene ma lasi, pot, nu pot? etc.
Asta nu inseamna ca faci o cere pt o debransare efectiva, ca faci o cere sa vina nenea maine dimineata sa taie curentul.

Cei de la primarie iti cer avizul de drebransare (cer de fapt opinia enel-ului vsv de o posibila debransare).
Obtii avizul ala, il duci la primarie dar nu te debransezi efectiv ..... Faci debransare/bransare doar cand ai lucrarea finalizata iar bransarea respectiva ramane definitiva. Altfel, te debransezi, bransezi organizare de santier, debransezi apoi bransare finala.

Cred ca asa se pune problema .... in orice caz, incurcate sunt caile Domnului  :D

Edited by lifestyle2000, 10 October 2009 - 12:13.


#22
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postlifestyle2000, on 10th October 2009, 13:08, said:

Altfel, te debransezi, bransezi organizare de santier, debransezi apoi bransare finala.
asa am facut si eu,in sect 4,dar nu m-am ocupat de nimic totul a fost rezolvat de un nene -cost 2500 ron

#23
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postlifestyle2000, on 10th October 2009, 13:08, said:

Cred ca asa se pune problema .... in orice caz, incurcate sunt caile Domnului  :D
incurcate sunt caile prostilor! ale Domnului sunt clare, dar le vedem noi prea elaborate.
ca asa suceli si scarpinari dea-ndoaselea numai prostii le pot inventa.
daca eu voi continua sa consum in aceeasi locatie, de ce sa mai invart atatea acte aiurea?
ce daca daram o casa veche si fac un bloc? eventual cer o marire de putere (era sa zic marire de sani), dar nu fac atatea acte ca sa ajung in final in acelasi loc.

Edited by casuta_papusilor, 10 October 2009 - 12:24.


#24
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
dobitocenia numita electrica poate fi folosita ca o maxima fara nici un fel de probleme

#25
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009

View Postlifestyle2000, on 10th October 2009, 13:08, said:

Eu cred ca de fapt le ceri acordul pt o eventuala debransare. Ii intrebi: nene ma lasi, pot, nu pot? etc.
Asta nu inseamna ca faci o cere pt o debransare efectiva, ca faci o cere sa vina nenea maine dimineata
Explicatia este aceea din #4

#26
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
E simplu rationamentul cu debransarea.
Sa zicem ca un om simplu are o casa de 200mp mai veche in care locuieste. Vrea sa o demoleze peste 18luni si sa construiasca una mai incapatoare de 750mp.
Se duce si cere aviz de debransare pentru a primi autorizatia de demolare.
In aceeasi zi cere si aviz de constructie pentru AC.
Primeste AD.
Dar nu mai are bani de demolare si ramane cu AD si AC si se sterge cu ele la fund.

Acum e clar de ce avizul nu inseamna debransare. Ca ramane Gogu' pe intuneric. Desi n-a facut nica rau.
Una e ce poti alta e ce faci. Avizul spune ca poti sa te drbransezi. AD spune ca poti sa demolezi. AC spune ca poti sa construiesti. Dar uite ca a venit criza si mai stai. AC si AD au valabilitate 12 luni si se pot prelungi cu inca 12.

Casuta_papusilor, furtul de energie electrica e furt calificat. Stai calm ca nu face nimeni d-astea, ca doar n-om fi nebuni sa intram la puscarie pentru cateva sute de EURON :-)

#27
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
Astazi am fost la Directia de Monumente ... a Municipiului Bucuresti (str. Sfantul Stefan).
Cine are dileme legate de pozitia 195 din lista monumentelor din 2004 poate sta linistit: explicatia este ca toata zona este protejata si nu exista imobil monument istoric in zona. E protejata in sensul ca sunt anumiti indicatori (POT, CUT etc) ce trebuie respectati, dar ei deja sunt dati mai nou de primarie in CU deoarece au fost inclusi in noul PUZ.

Deosebit de amabili cei de acolo.
Mi-au zis ca maine am adresa ca nu e monument iar in termenul legal iese si avizul de demolare.

Urmeaza sa pun scanate CU si adresa de situatie a imobilului zilele urmatoare.

Daca stie cineva sa-mi spuna ce fac in urmatoarea situatie (noutate aflata astazi):
casa are subsol lipit de calcanul cu vecinul. E vorba de un beci adanc de 1.8m, lat de 2.8 si lung de 2.3.
NU se gaseste in cadastru. Ce fac cu chestia asta?

1. refac cadastrul => alt CU de demolare => probleme cu dementul de vecin care nu vrea sa dea acord de calcan pentru ca demolarea sub fundatia lui inseamna subzidire iar subzidirea inseamna acord notarial.
2. o las cum a cazut si
2.1. pastrez incaperea (toti cei ce au vazut-o au zis ca e ok)
2.2. o umplu cu beton sau pamant sau nisip sau pietris.

:huh:

#28
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Dacă nu implică probleme și/sau cheltuieli mari... păstreaz-o!

#29
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
Astzi am fost sunat de catre cei de la Directia de Monumente ... a Municipiului Bucuresti,
repet m-au sunat ei sa-mi spuna ca adeverinta de situatie solicitata ieri e gata  :surprise:

Nu stiu ce le-a facut domnul Eugen Plesca (semneaza pe adeverinta ca si director general) dar baietii de acolo se misca suspect de capitalist!

Aaaaa, am uitat sa spun ca toate astea (adeverinte si avize) la ei NU costa.
Pe cuvant ca merita o sticla de trascau!

Vreau sa-mi cumpar o imprimanta care face si pe scanerul si pe copiatorul. Nu de alta dar am de facut la copii xerox de-mi vine rau (numai urbanismul, care are 6 pagini * 2 pentru ca avem si de demolare si de constructie, trebuie facut in cel putin 15 seturi = 180 de copii). Aveti vreo sugestie? Marca, pret?

#30
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
am revenit

am avut unele belele cu vanzatorii (nu ne-am mai inteles la pret)
pana la urma am ajuns la un numitor comun

am luat terenul cu 300 eur/mp pret final :naughty:

saptamana viitoare povestesc cum e cu avizele  :peacefingers:

chestie: AD este conditie pentru a depune pentru AC. deci nu se poate depune pentru cele doua simultan.

#31
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
am tot alergat dupa avize.
deocamdata avem asa (terenul meu e in sectorul 1):
- pentru avizul de la gaze toata lumea merge la GDF Suez. Acolo te duci cu contractul casei, planuri 1:500 2 exemplare si un exemplar 1:2000 plus certificatele de urbanism. Daca ai gaze in casa se depune pentru aviz de debransare un dosar si pentru aviz de amplasament un dosar. Pentru fiecare din ele taxa este de 100 ron. Destinatia: bdul. Marasesti. Durata normata 30 de zile. Durata efectiva 15 zile (dar trebuie batuti la cap).
- pentru avizele de la lumina am mers la Enel la sediul din Braziliei. Aceleasi acte ca si mai sus. Se fac doua dosare. Acelasi tip de avize si aceeasi durata in timp. Destul de ciumpalaci astia. Doua taxe de 70 RON.
- pentru apa si canal am mers la Veolia langa Cismigiu. Curat, au toatele curate, e cald si gasesti si cafea sau ceai la dozator. Astia sunt corporatisti. Aceleasi acte. Doua dosare pentru aceleasi avize. Doua taxe de 70 RON.
- pentru aviz de amplasament a trebuit sa merg si la RADET. aceleasi acte. si o taxa de 100 de ron. Toata lumea iti da termen 30 de zile si iti spune ca e posibil sa fie gata in 15 zile.

urmeaza: mediu, inspectoratul teritorial in constructii, ditl (pentru certificat cu valoarea impozabila e imobilului)

am mai facut:
- declaratia referitoare la litigii la notariatul lui Angheni 52.5 RON;
- 2 copii legalizate dupa contractul de vanzare-cumparare la acelasi notariat cu 52.5 RON.

Deci pana acum am cheltuit vreo 600 RON + 300 euro studiul geo.
Proiectul ma costa 4400 eur all inclusive (gard, terasa, instalatii, bransamente, tot) pentru P+1+M la 110mp amprenta, 120mp etajul si 120mp mansarda (mansarda se pune la jumate, deci util imi ies 90 la sol, 100 la etaj si 60 la mansarda) rezultand un total de 330mp construit si 250mp util.

Ca sa aiba Vladescu ce impozita....

Edited by mikkailis, 19 January 2010 - 15:39.


#32
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
continuare saga cu avizele:
- de la mediu se obtine cel mai repede (cateva zile) dar trebuie un dosar de te doare capul. Pentru aviz de la mediu de demolare am dus asa: contractul de casa, contractul de gunoi, avizul de la culte, memoriu tehnic pregatit de arhitect, schite cadastrale si o cerere. Nu se plateste nici un fel de taxa. Pentru avizul de construire se pare ca se platesc 100 ron. Inca nu am depus.
- am mai fost la DITL pentru certificat cu valoarea impozabila a cladirii si am obtinut pe loc contra sumei de 4 ron.
- am mai fost la ADP.

acum, toata lume ochii mari: NU ai voie sa tai nici macar copacii din curtea ta fara aviz de la ADP care mai departe trimite la ministerul agriculturii. atentie ca e groasa!
copacii de la strada se taie gratuit. cei din curte 150 ron bucata.
dar dureaza ceva.

cam atat deocamdata.
astept sa iasa avizele si mai scriu atunci.

#33
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
as avea si eu nevoie de un sfat.
intentionez sa construiesc in regie proprie (mai putin fundatia).
avand in vedere ca acum am un sedan (masina lunga cu portbagaj incapator) considerati ca ar fi util sa o schimb cu ceva bun de carat sau nu scot diferenta in veci. face cateva mii de eur chestia asta? ma gandesc la un double cab nissan navara sau ceva de genul. are sens?

mersi,

radu

#34
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009

View Postmikkailis, on 19th January 2010, 15:37, said:

am tot alergat dupa avize.
- pentru avizele de la lumina am mers la Enel la sediul din Braziliei. Aceleasi acte ca si mai sus. Se fac doua dosare. Acelasi tip de avize si aceeasi durata in timp. Destul de ciumpalaci astia. Doua taxe de 70 RON.
-
Ai grija cu ,,ciumpalacii astia",ca te lovesti de ei!Dupa ce vei construi ,vei pastra acelasi bransament,vei solicita o putere mai mare?

#35
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
Da, sigur. Acum iau aviz de debransare si aviz de amplasament.
Apoi voi solicita mutarea contoarului din casa in exterior, pe gard (ii fac eu un camin, ceva).
Apoi demolez casa si solicit spor de putere dupa ce voi termina casa noua.
Si voi schimba si contoarul.

#36
toma

toma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 18.11.2002

View Postmikkailis, on 22nd January 2010, 17:10, said:

avand in vedere ca acum am un sedan (masina lunga cu portbagaj incapator) considerati ca ar fi util sa o schimb cu ceva bun de carat sau nu scot diferenta in veci. face cateva mii de eur chestia asta? ma gandesc la un double cab nissan navara sau ceva de genul. are sens?
Din experieta mea, nu are sens. Tot ce iei vine acasa cu transport. Daca ai compartiment de obiecte lungi sau bare de portbagaj pe masina poti aduce obiecte pe care nu le-ai prevazut. Exemplu: tevi de PPR lungi de 4m (le legi sus pe masina sau le bagi prin portbabaj pana in fata prin usa de obiecte kungi).

Un break sau un SUV nu iti ofera spatiul de portbagaj mult mai mare decat un sedan (decat poate pe inaltime).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate