Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

(mikkailis) Aventura mea

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#37
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postmikkailis, on 8th October 2009, 12:11, said:

Am intampinat urmatoarele probleme in ordine cronologica:
- vecin idiot care nu doreste sa dea acord notarial de calcan (desi avem calcan la constructiile existente). solutie: prin expertiza tehnica de demolare si apoi constructie se va mentiona ca NU e necesar acordul lui deoarece solutia tehnica e de natura a nu necesita acest lucru.
Cum ati rezolvat problema ?
Nu se intelege clar . Daca aveti calcan la calcan si demolati dvs , sigur noua constructie nu va fi lipita de casa vecinului asa ca veti ramine cu un peisaj dezolant in curte . Mai mult de atit va trebui sa permiteti " idiotului " accesul in curtea dvs , pentru reparatii si intretinere ....
Cum ati transat problema ?
Eu cred ca nu este idiot ci doar temator . Nu va cunoaste , nu stie ce vreti sa faceti , nu vrea probleme . Daca va ginditi bine , dvs i-ati dat un motiv de stres deci atitudinea lui este de inteles .

#38
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

View Postmikkailis, on 22nd January 2010, 17:10, said:

as avea si eu nevoie de un sfat.
intentionez sa construiesc in regie proprie (mai putin fundatia).
avand in vedere ca acum am un sedan (masina lunga cu portbagaj incapator) considerati ca ar fi util sa o schimb cu ceva bun de carat sau nu scot diferenta in veci. face cateva mii de eur chestia asta? ma gandesc la un double cab nissan navara sau ceva de genul. are sens?

mersi,

radu
Toti distribuitorii asigura transportul  , in principiu . In sectorul 1 distantele fata de depozite sint relativ mici , nici macar sa inchiriezi o duba nua e o avere . Din experienta mea , nu un Nissan Navara ti-ar fi de folos ci mai degraba un Caddy / Kangoo sau Ford Connect . In ele poti pune 20-30 saci cu tinci , 5 bax-uri de polistiren extrudat , etc..

#39
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008

View Postmaximg, on 23rd January 2010, 09:02, said:

Cum ati rezolvat problema ?
Nu se intelege clar . Daca aveti calcan la calcan si demolati dvs , sigur noua constructie nu va fi lipita de casa vecinului asa ca veti ramine cu un peisaj dezolant in curte . Mai mult de atit va trebui sa permiteti " idiotului " accesul in curtea dvs , pentru reparatii si intretinere ....
Cum ati transat problema ?
Eu cred ca nu este idiot ci doar temator . Nu va cunoaste , nu stie ce vreti sa faceti , nu vrea probleme . Daca va ginditi bine , dvs i-ati dat un motiv de stres deci atitudinea lui este de inteles .

Hai sa vorbim la per-tu ca e mai simplu, ca de la forumist la forumist. Eu zic ca suntem toti de aceeasi varsta sufleteasca pe aici si putem sa ne respectam foarte bine fara sa fie necesar a vorbi cu dumneavoastra. Nu?

Am solicitat la primarie certificat de urbanism.
In certificat scrie asa: alipire la calcan. Acordul notarial pentru calcan din partea vecinului este necesar doar daca prin expertiza tehnica se constata acest lucru.
Expertiza tehnica (standard) spune ca nu e necesar acordul de calcan daca nu te duci cu fundatia mai jos decat a lui. Si nu e deloc greu ca, pe lungimea de calcan si o latime de 50cm sa faci fundatia mai putin adanca. Si compensezi in rest.
Ceea ce nu poti sa faci fara acordul lui este: subsol (daca el nu are) sau sa depasesti cu nu stiu cati metri casa lui. Ideea e ca eu fac P+1+M iar ala are P si nu am nevoie de acord.
Expertiza tehnica (pentru campioni) va spune ca nu e necesar acordul indiferent ce faci.
Iar vecinul o suge. Cum sa aiba el casa pe calcan iar tu sa nu o poti pune acolo decat cu acordul lui. Asta s-ar putea numai in Romania.

Accesul pentru intretinere NU trebuie acordat. O ruda de-a mea are chiar proces pe chestia asta. Are casa la calcan. A lasat la caramida pe partea cu calcanul, pe vremea cand a construit. Intre timp vecinul s-a magarit si nu-l mai lasa sa intre la el in curte (a vecinului) pentru e tencui partea care depaseste in inaltime casa vecinului. Si, tin sa te anunt, se judeca de vreo un an si jumatate. Si stii ce spune avocatul: las-o vere moale ca mai bine ii dai cateva mii de euro vecinului si ai terminat. Dar nebunul vrea proces si atunci se face paranghelia mentionata.

Eu nu i-am dat nici un motiv de ingrijorare. L-am intrebat civilizat daca are ceva impotriva si mi-a zis ca da. Dar oamenii sunt in principiu dementi in zona aia. Mi-a povestit o tanti care a construit la o strada distanta cate zeci de plangeri i-au facut vecinii: ca a taiat un copac la ea in curte fara aviz, ca a iesit basculanta murdara pe roti pe strada, ca au bocanit muncitorii pana la miez de noapte, ca a depasit termenul din autorizatie, si alte nebunii. Incheind cu plangerea unei vaci la politie impotriva proprietarei, ca unul dintre muncitori i-a spus niste vorbe dulci la betie. Ce puii mei sa spuna Dorel, citate din Eminescu? Iti dai seama ca a intrebat-o p-aia daca vrea sa i-o suga si fata s-a jenat.

#40
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

View Postmikkailis, on 24th January 2010, 09:26, said:

Expertiza tehnica (standard) spune ca nu e necesar acordul de calcan daca nu te duci cu fundatia mai jos decat a lui. Si nu e deloc greu ca, pe lungimea de calcan si o latime de 50cm sa faci fundatia mai putin adanca. Si compensezi in rest.
Ceea ce nu poti sa faci fara acordul lui este: subsol (daca el nu are) sau sa depasesti cu nu stiu cati metri casa lui. Ideea e ca eu fac P+1+M iar ala are P si nu am nevoie de acord.
Expertiza tehnica (pentru campioni) va spune ca nu e necesar acordul indiferent ce faci.

cunvintele ingrosate sunt cam de neanteles
1. la ce te-ai referit cu acea compensare ?
2. el are casa pe parter si tu vrei P+M+1 si zici c poti face fundatia mai mica ?! curios ..cum?
3. la ce te-ai referit prin "indiferent ce faci" ?

ps. te-ai pus in postura vecinului tau , adica daca erai tu in locul sau , cum ai fi reactionat , daca ar veni vecinu sa-si faca(lipeasca) o ditamai casuta cu 2 etaje in plus , fata e a ta ? ...sunt curios de raspunsul la aceata intrebare ;
merci

#41
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008

View Postcheta06, on 24th January 2010, 10:54, said:

cunvintele ingrosate sunt cam de neanteles
1. la ce te-ai referit cu acea compensare ?
2. el are casa pe parter si tu vrei P+M+1 si zici c poti face fundatia mai mica ?! curios ..cum?
3. la ce te-ai referit prin "indiferent ce faci" ?

ps. te-ai pus in postura vecinului tau , adica daca erai tu in locul sau , cum ai fi reactionat , daca ar veni vecinu sa-si faca(lipeasca) o ditamai casuta cu 2 etaje in plus , fata e a ta ? ...sunt curios de raspunsul la aceata intrebare ;
merci

1. compensare inseamna ca o faci la nivelul fundatiei lui doar foarte aproape de casa lui iar apoi cobori (cobori mai jos ca sa foi mai explicit folosind un non-sens);
2. am explicat la punctul 1. faci fundatia mai mica doar langa fundatia lui. la 1 metru de casa lui deja poti sa te duci in jos fara riscuri. daca vrei sa sufli in iaurt poti sa-i consolidezi fundatia, de exemplu.
3. poti sa faci si doua niveluri de subsol adica si tot nu e nevoie de acordul lui ca traiesti in Romania. dar, sa ne intelegem, nu e cazul meu. eu fac totul legal.

daca doresti sa fii in total control si sa nu se lipeasca nimeni de tine, de ce ti-ai facut casa la calcan?
casa la calcan inseamna ca vecinul a fost de acord (acordul de calcan, ATENTIE, este neconditionat de lungime sau inaltime) si implicit si tu esti de acord ca el sa faca (asa zice Primaria, ca daca ti ai casa la calcan cu unul si el isi poate face la calcan cu tine fara acordul tau). acordul de calcan este o sarcina asupra imobilului deoarece afecteaza dreptul tau de a dispune de el si SE TRANSMITE odata cu proprietatea.

ce-i asa de complicat?
eu de ce as fi obligat sa vad cocioaba lui imputita pe toata lungimea (aproape 30 de metri). si a mea se va vedea in sus de la el iar a lui se va vedea in lungime de la mine. imi place cum interpreteaza unii democratia, numai dupa cum le convine lor.
si eu trebuie sa maschez cumva gunoiul lui de casa gen vagon de CFR si nu ma mai vait atat.

#42
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

View Postmikkailis, on 25th January 2010, 09:04, said:

casa la calcan inseamna ca vecinul a fost de acord (acordul de calcan, ATENTIE, este neconditionat de lungime sau inaltime)

unde scrie asta ? arata mi si mie articolul ala din lege unde scrie asta ...ca acordul care si l a dat vecinul cand si a construit casa la calcan .. nu e dependent de inaltimea casutei tale ...adica el si a facut casa cu calcan si e silit practic sa accepte orice inaltime a vecinului care se lipeste de tine? ;
e cam absurd sa accept ideea asta


problemelele de la pct=le 1 si 2 le-ai explicat cam fara inteles ...adica eu am inteles cate ceva ..bine nu suna chiar asa cum stii tu sau au inteles de la persoanele care ti-au explicat asa ceva ....dar tine minte ..ca pentru toate aceste probleme ..tot ai nevoie de expertiza
binenteles ca sunt rezolvari pentru asa ceva , ce rezulta din expertiza ..daaar , consider ca tot vei fi dependent de acordul omului ;

posibil sa te deranjeze acest adevar , dar cam asta e realitatea si oricine ar fi fost in postura vecinului tau ...ar fi procedat la fel ..100 %

Edited by cheta06, 25 January 2010 - 10:06.


#43
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
oricum e nevoie de expertiza
iar expertiza trebuie sa spuna ca nu e necesar acordul de calcan.
si exact asta va spune.

standardul e ca ai nevoie de acord de calcan orice ai face (ceea ce e o idiotenie din punctul meu de vedere).
dar se mentioneaza tot in standard ca e necesar doar in masura in care se stabileste acest lucru prin expertiza tehnica.
pe care eu oricum (si daca aveam acordul) trebuia sa o fac pentru ca am casa la calcan pe care o demolez.

daca vrei sa vezi cum arata acordul de calcan te duci la primarie si ceri model.
si vei vedea ca NU E VOIE sa pui conditii in el.
adica daca vecinul pune conditii, primaria nu-l accepta pentru a elibera autorizatia de constructie.

hai sa mutam discutia pe privat daca mai ai nelamuriri sau sa-i facem topic separat.

oricum in cazul meu nu se va aplica acordul lui pentru orice vreau sa fac intrucat dobitocul are o casa facuta fara autorizatie pe acel teren (inca una) si, simt eu, prima data cand ma supara cu ceva, ii fac plangere la primarie si voi avea grija sa fie silit sa o demoleze. chestie de care inca nu i-am pomenit intrucat nu doresc sa-mi pierd timpul, energia si puterea flacarii violet cu toti retardatii.

#44
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postmikkailis, on 24th January 2010, 09:26, said:

Eu nu i-am dat nici un motiv de ingrijorare. L-am intrebat civilizat daca are ceva impotriva si mi-a zis ca da. Dar oamenii sunt in principiu dementi in zona aia. Mi-a povestit o tanti care a construit la o strada distanta cate zeci de plangeri i-au facut vecinii: ca a taiat un copac la ea in curte fara aviz, ca a iesit basculanta murdara pe roti pe strada, ca au bocanit muncitorii pana la miez de noapte, ca a depasit termenul din autorizatie, si alte nebunii. Incheind cu plangerea unei vaci la politie impotriva proprietarei, ca unul dintre muncitori i-a spus niste vorbe dulci la betie. Ce puii mei sa spuna Dorel, citate din Eminescu? Iti dai seama ca a intrebat-o p-aia daca vrea sa i-o suga si fata s-a jenat.
Hai sa-ti povestesc ce a patit o doamna intr-o situatie aproape identica cu a ta:a cumparat o casa la fel cum ai cumparat tu,lipita nu de casa vecinului ci de gardul lui,iar cand a vrut sa o demoleze ,desi avea toate avizele legale,tine-te reclamatii la politie,primarie,....etc,o nebunie nu alta.Inainte sa demoleze ne cheama dmna respectiva sa debransam casa respectiva se duc baietii acolo cand hop politia comunitara sa-i intrebe pe baieti ce cauta in curtea aia ca nu stiu cum nu,ca nu stiu ce.Sun proprietara, care vine la fata locului ,ii lamureste pe justitiari ca aia este proprietatea ei si ca are toate avizele,ca vecinii sunt niste tinerei(peste 70ani)carora telul care le-a ramas in viata este sa faca zilnic reclamatii.A doua sicana legata de noi a fost ca de ce am pus tabloul pt organizare de santier pe gardul lui! :w00t: Mai unchiule ,il intreb eu decent ,care gardul dumitale,ca asta desparte proprietatea dumitale de proprietatea familiei care a cumparat,o familie tanara si cumsecade de altfel,deci este comun.
-Ce stii dumneata domne ,raspunde mosul nevrozat,acest gard a fost facut de tata si de unchiu.si au venit veneticiii astia sa cumpere aici1 :lol: si tot asa.
Ce am patit noi a fost nimic in comparatie cu firma de constructie,care a avut reclamatii ca a taiat niste paltini si salcami ,ca prima data cand am intrat in curtea aia am crezut ca sunt pe camp nu in centrul orasului,ca a murdarit strada,ca latra cainele din cauza zgomotului de pe santier :roflmaofast: ,si sincer nu vad cum o sa tencuiasca,finiseze, pe partea batranilor ,poate dupa moartea lor!

Edited by raduk, 25 January 2010 - 11:17.
editare citat


#45
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005

View Postmikkailis, on 25th January 2010, 09:04, said:

1. compensare inseamna ca o faci la nivelul fundatiei lui doar foarte aproape de casa lui iar apoi cobori (cobori mai jos ca sa foi mai explicit folosind un non-sens);
2. am explicat la punctul 1. faci fundatia mai mica doar langa fundatia lui. la 1 metru de casa lui deja poti sa te duci in jos fara riscuri. daca vrei sa sufli in iaurt poti sa-i consolidezi fundatia, de exemplu.
non-sens e toata explicatia de fata, care nu rezista in fata unui structurist. tu ca beneficiar nu stabilesti solutia de fundare, ci structuristul. fundatia trebuie sa respecte o multitudine de conditii pentru a putea fi alipita unei alte fundatii, de la alta casa. "alipita" insemnand atat 0 cm distanta, cat si 10-20. consolidarea fundatiei vecine insemna acordul vecinului sa lucrezi pe terenul lui, sub fundatia lui, aducandu-i atingere fundatiei lui.

View Postmikkailis, on 25th January 2010, 09:04, said:

3. poti sa faci si doua niveluri de subsol adica si tot nu e nevoie de acordul lui ca traiesti in Romania. dar, sa ne intelegem, nu e cazul meu. eu fac totul legal.
acordul vecinului e OBLIGATORIU la lucrari pe limita de proprietate.

View Postmikkailis, on 25th January 2010, 09:04, said:

daca doresti sa fii in total control si sa nu se lipeasca nimeni de tine, de ce ti-ai facut casa la calcan?
casa la calcan inseamna ca vecinul a fost de acord (acordul de calcan, ATENTIE, este neconditionat de lungime sau inaltime) si implicit si tu esti de acord ca el sa faca (asa zice Primaria, ca daca ti ai casa la calcan cu unul si el isi poate face la calcan cu tine fara acordul tau). acordul de calcan este o sarcina asupra imobilului deoarece afecteaza dreptul tau de a dispune de el si SE TRANSMITE odata cu proprietatea.
revenim la nonsens. nu exista "acord de calcan". codul civil si legislatia in vigoare precizeaza ca orice lucrare pe limita de proprietate, sau intr-un zid comun, se face de catre un proprietar, doar cu acordul celuilalt. deci, daca vecinul Ionescu a construit in 1990 o casa pe limita de proprietate - calcan, si a obtinut acordul vecinului Popescu pentru aceasta, in 2010, Popescu va trebui sa obtina acordul lui Ionescu pentru a construi pe aceeasi limita - mai sus sau  mai jos.


View Postmikkailis, on 25th January 2010, 09:04, said:

ce-i asa de complicat?
eu de ce as fi obligat sa vad cocioaba lui imputita pe toata lungimea (aproape 30 de metri). si a mea se va vedea in sus de la el iar a lui se va vedea in lungime de la mine. imi place cum interpreteaza unii democratia, numai dupa cum le convine lor.
si eu trebuie sa maschez cumva gunoiul lui de casa gen vagon de CFR si nu ma mai vait atat.
raspunsul cel mai simplu este : pentru ca asa zice legea, iar daca nu iti place gunoiul lui de casa, nu esti obligat sa te uiti in directia aceea.

PS: da, prin expertiza se pot da solutii care sa nu afecteze deloc fundatia vecina.

Edited by bully-mac, 25 January 2010 - 10:49.


#46
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
aaaaa, sa nu uit:
pentru mine, prin urbanism, constructia la calcan e obligatorie.
voi incerca sa atasez urbanismul.

p.s. referitor la ultima postare:
- omule, n-am cum sa fac pe limita de proprietate deoarece acolo e deja el. si sa vreau si tot la mine in curte sunt, ca 1 cm tot trebuie sa las;
- am vorbit deja cu structurist, arhitect, diriginte etc. am si platit proiectul. si structuristul spune ca nu e nevoie. voi ce credeti ca am decretat eu? solutia de fundare e data deja de structurist. ceea ce explicam e ce am inteles eu din ce mi-a spus omul. nu ma intereseaza amanunte profunde. ceea ce stiu cert e ca n-am nevoie de acord de calcan. nu lucreaza nimeni nici pe terenul nici sub fundatia lui.
- sa nu ma uit la cocioaba lui... eu spuneam asta intr-un context. zicea cineva mai devreme ca vecinul o sa vada casa mea care va fi mai mare decat a lui si se va vedea urat si spuneam ca si eu o sa vad gunoiul lui, deci nu inteleg care e problema.

eu pentru batraneii aia cu scandalul (de la penultimul post) incepeam si eu cu plangeri.
chemi politia, se dovedeste a fi aiurea, iei amenda! si tot asa.
cinstit vorbind ala cu bani mai multi poate genera cele mai nasoale necazuri celuilalt si nu invers.
iar in extremis, daca esti animal sau au avut grija vecinii sa devii unul, vorbesti cu niste baieti di pesti Prut.
copacii nu se pot taia fara aviz (asta e).

eu intentionez o abordare comerciala (prima data nici macar nu eram inca proprietar si doar am intrebat iar ala a zis ca nu vrea) de genul: gogule, fac io gardul pe banii mei, pe limita de proprietate, iti tencuiesc casa, nu fii bou, ca de facut eu tot fac, ideea e sa te alegi si tu cu ceva din asta. plus ca dup-aia o sa fim vecini o perioada si n-are rost sa ne punem piedica pe strada...

Attached Files


Edited by mikkailis, 25 January 2010 - 11:01.


#47
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
In certif. de urbanism scrie clar ca pt AC are nevoie de acord doar daca se "atingie" de cladirea lui - "se atinge" in sensul de consolidari,subzidiri etc. sau daca imprejmuirea e "pe hotar".
Regimul de inaltime admis in CU e S+P+2E+M, cu anumite restrictii privind retragerile, POT&CUT, inaltime etc.

Din cate vad eu, omul nu are nici o treaba cu acordul vecinul atat timp cat nu se atinge de cladirea lui. (consolidari,subzidiri etc.)

Cat timp in C.U si in PUZ-ul zonei se admite un anumit regim de inaltime nu conteaza ce inaltime au casele vecinilor.
Sa-si ridice vecinul atunci inca 2 etaje daca e asa de deranjat.
Ce vina are omul nostru, mikkalis, ca vecinul nu a avut bani decat de o casa doar cu parter?

Mi se pare atat de absurd sa ceri acordul vecinului pt regimul de inaltime al casei tale, un regim legal de altfel.....
Omul lasa 1cm intre el si casa vecinului (construita pe limita de proprietate) deci construieste pe terenul lui, daca primaria accepta retragerea de 1cm fata de casa vecinului, care e problema?

Eu ma aprind cand aud de "comentarea" regimului de inaltime fiindca vecinul are doar beci.
Am trecut si eu prin ceva asemanator.

Edited by lifestyle2000, 25 January 2010 - 12:30.


#48
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
domnilor, ca sa concluzionam si apoi sa trecem mai departe:
in masura in care exista un calcan si se doreste constructia la calcan
in Bucuresti Sector 1 primaria solicita acordul vecinului dar permite eludarea obtinerii acestui acord
cu toate acestea e musai obtinerea acordului pentru construirea gradului pe hotar

sunt pareri conform carora este normala solicitarea acordului de calcan si pareri conform carora e o absurditate
ca de obicei legea e putin ambigua in sensul ca poti sa faci ce vrei in cadrul limitei de proprietate (ma rog, oarecum) dar va spun din experienta ca e deosebit de greu sa tencuiesti pe partea cu vecinul daca ala nu vrea. gardul e una, dar casa cam trebuie placata cu polistiren si tencuita.

importanta e locatia terenului si norocul fiecaruia.
experienta altora cred ca e limitat relevanta. am sa va spun cum se va finaliza la mine.

sper ca am incheiat subiectul calcan.

mai departe:
daca doreste cineva sa vada cum arata urbanismul de demolare e invitat sa spuna
pe masura ce obtin avizele le voi atasa

surpriza: avizul de ma mediu e gata! am depus pe 20.01 (miercuri) iar acum 5 minute am sunat si e gata (oau!)
astia sunt mana-n-mana cu cei de la culte...

Edited by mikkailis, 25 January 2010 - 12:41.


#49
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

View Postlifestyle2000, on 25th January 2010, 12:22, said:

Din cate vad eu, omul nu are nici o treaba cu acordul vecinul atat timp cat nu se atinge de cladirea lui. (consolidari,subzidiri etc.)

aia era conditie pentru imprejmuire

pentru constructie , e obligativitatea sa o propteasca la minim 3.0 m fata de limita de proprietatea , implicit peretele constructiei vecinului

banuiesc ca si tie iti e absurd , dar fa un exercitiu de imagine si gandestete cum si-ar lipi vecinul tau de casa ta o alta casa care , chipurile , are si 4 nivele in plus fata de a ta ;
n-ai decat sa o faci cat vrei de inalta (cat iti permite primaria sau spaga) , dar esti nevoit sa pastrezi distanta de minim 3.0 m , altfel vii frumos si imi ceri acordul , daca vrei sa te apropii mai mult de mine ( eu fiind vecinul :D) ..sa vad cu ce solutii vii ca sa am liniste noaptea cand pun capul pe perna si sa nu ma trezesc intr o dimineata , cu casa in panta ;

orice discutie pe tema asta e cam inutila , atata timp cat nu se constientizeaza de anumite riscuri ...si in acelashi timp de codul civil ;

Edited by cheta06, 25 January 2010 - 13:02.


#50
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008

View Postcheta06, on 25th January 2010, 13:01, said:

pentru constructie , e obligativitatea sa o propteasca la minim 3.0 m fata de limita de proprietatea , implicit peretele constructiei vecinului

vrei sa citesti, rogu-te, pagina 2 din urbanism la sectiunea "regim tehnic"?
unde scrie clar care sunt retragerile. legal se propteste la 0m fata de limita dreapta. 3m fata de stranga si 3m fata de aliniament. e ceva ce nu e clar?

#51
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Este cel mai complex Certificat de Urbanism pe care l-am vazut pana acum :photo: .

De cele mai multe ori, toate primariile conditioneaza acordul scris al vecinului doar daca se fac interventii la fundatia acestuia. Interventiile se stabilesc prin Expertiza Tehnica, unde expertul concluzioneaza cu o fraza sau mai multe ca NU se fac interventii.

Edited by gugutata, 25 January 2010 - 17:16.


#52
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
le ametesti ca la ploiesti
scrie ca la limita din dreapta trebuie minim 3,0 m ....unde vezi tu ca scrie 0 m ?!

#53
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Asa e ..... cum zice mikkailis "amplasata la limita dreapta a terenului"(limita din dreapta) "la min 3m fata de aliniament" (fata de front) " la min. 3 m fata de stanga si 5m spate"

Si mai scrie ceva " NOTA: Se vor respecta prevederile Codului Civil fata de servitutile de vedere" :naughty:

Uneori latura morala a lucrurilor nu "se pupa" cu latura legala.
Problema e ce alegem: construim moral sau construim legal? Uneori pur si simplu nu se poate sa le alegem pe amandoua  -_- sau interesele personale ne indeamna sa uitam de moralitate pastrand legalitatea in prim plan. ;)
Ideeal ar fi sa incercam sa impacam si capra (vecinul) si varza (interesul personal) dar nu intotdeauna se poate....

Daca e legal - Go 4 it!

Edited by lifestyle2000, 25 January 2010 - 17:45.


#54
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
corect ..virgula aia facea diferenta sau fuga cu care citesc
e prima data cand vad o asa porcarie de CU ....incomplet la regimul tehnic ...ceea ce face interpretabila orice varianta

oricum cel care a scris CU-ul asta ..ori se gandea la mamaliga cu sarmale de la soacra sa ....ori ceva la uns la suflet :) ..uitand ce e mai important

Edited by cheta06, 25 January 2010 - 18:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate