Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

Facultate din Bucuresti posibil s...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma
 Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...
 Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit

Megalopolis (2024)
 

Carismatici

* * * * * 1 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
1408 răspunsuri în acest subiect

#1333
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postheartu, on 25 octombrie 2023 - 01:01, said:

Da pe naiba... în cele mai vechi papirusuri apare numărul 616, NU 666... asta cu 666 este apanajul popilor care și-au bătut joc de scrierile noului testament și au modificat textul după bunul lor plac, d'aia sunt atâtea diferențe semnificative între papirusurile timpurii și cele târzii...

Mai ascultă și tu de savanții noului testament, care au acces la cele mai vechi papirusuri ale noului testament... și care ne mai "sifonează" și nouă profanilor câte o informație mai interesantă...
No offence! Posted Image
Deci nu te bagi. O dai in "espllicatii". OK.  daca e 616, calculeaza, daca ai intelepciune. Sau daca eruditii tai au intelepciune. Ai versuri ca arata "socotitul" numarului? Ca de cardeala sunt satul.

Quote

Lasă naibi traducerile de tot felul după care ți-ai construit doctrina "ne-bisericească" pe care o fluturi p'aicișa... și ține cont de ce spun specialiștii în domeniu, nu idei răsuflate...
Nu tin cont de niciun om.

Asa vorbeste Domnul: "Blestemat sa fie omul care se increde in om, care se sprijina pe un muritor si isi abate inima de la Domnul! (Ier.17:5)

#1334
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postheartu, on 25 octombrie 2023 - 01:01, said:

Da pe naiba... în cele mai vechi papirusuri apare numărul 616, NU 666... asta cu 666 este apanajul popilor care și-au bătut joc de scrierile noului testament și au modificat textul după bunul lor plac, d'aia sunt atâtea diferențe semnificative între papirusurile timpurii și cele târzii...

Mai ascultă și tu de savanții noului testament, care au acces la cele mai vechi papirusuri ale noului testament... și care ne mai "sifonează" și nouă profanilor câte o informație mai interesantă...

Lasă naibi traducerile de tot felul după care ți-ai construit doctrina "ne-bisericească" pe care o fluturi p'aicișa... și ține cont de ce spun specialiștii în domeniu, nu idei răsuflate...

No offence! :peacefingers:
Si ce importanta are ce varianta textuala apare, ce importanta are ce zic savantii tai, din moment ce ziceai ca Noul Testament e o colectie de basme si bonus, iti bagai si organul genital in Isus Hristos... Adica, ma gandeam si eu, e evident ca aici e un fel de circ populat cu clowni ne-examinati de psihiatru, dar asa rau ati ajuns cu totii? Haha, nu exista, e inventie, dar zi lumina arati ogorul...

In legatura cu chestiunea, varianta textuala 616 nu apare chiar atat de des precum se zice, e in P115, datat cam sec. III-IV e.n, in Codex C datat sec. V si in alte 2 manuscrise, dar cele doua numite mai sus sunt baza. Irenaus, scriind in sec.II, are un capitol destinat problemei, ceea ce ne spune ca deja in secolul II cele 2 variante erau bine cunoscute, si mai spune ca varianta corecta este 666, cei care l-au cunoscut personal pe Ioan si au vorbit fata in fata cu el atestand acest lucru.

#1335
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.005
  • Înscris: 16.03.2004
Bine ai revenit, dragă Xlander!
Personal, mă bucur și te apreciez fiindcă nu ești carismatic!

#1336
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.827
  • Înscris: 06.03.2021

View Postzexelica, on 26 octombrie 2023 - 10:10, said:

a. Deci nu te bagi. O dai in "espllicatii". OK.  daca e 616, calculeaza, daca ai intelepciune. Sau daca eruditii tai au intelepciune. Ai versuri ca arata "socotitul" numarului? Ca de cardeala sunt satul.

b. Nu tin cont de niciun om.

c. Asa vorbeste Domnul: "Blestemat sa fie omul care se increde in om, care se sprijina pe un muritor si isi abate inima de la Domnul! (Ier.17:5)

a. Asta e ca furca de aur a sfintei miercuri din povestea porcului... câți dinți avea, trei sau patru, cred că e mai interesantă abordarea asta!

b. Păi și atunci de ce mai folosești invențiile oamenilor, dacă nu ții cont de ei, asta-i ipocrizie... păi Biblia asta din care citezi tu, a fost scrisă de oameni, care au copiat-o, tradus-o, îngrijit-o etc... cum adică nu ții cont de oameni?!

c. Păi uită-te în original, în ebraică, cum sună, p'ormă dă-ți cu părerea... nu mai cita din traduceri măsluite, că te faci de cacao... auzi la el, înțeles duhovnicesc din traducerile după copii ale copiilor ale copiilor ale copiilor etc etc etc... hai că ești de pomină! :lol:

#1337
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.827
  • Înscris: 06.03.2021

View PostXlander, on 26 octombrie 2023 - 14:30, said:

a. Si ce importanta are ce varianta textuala apare, ce importanta are ce zic savantii tai, din moment ce ziceai ca Noul Testament e o colectie de basme si bonus, iti bagai si organul genital in Isus Hristos... Adica, ma gandeam si eu, e evident ca aici e un fel de circ populat cu clowni ne-examinati de psihiatru, dar asa rau ati ajuns cu totii? Haha, nu exista, e inventie, dar zi lumina arati ogorul...

b. In legatura cu chestiunea, varianta textuala 616 nu apare chiar atat de des precum se zice, e in P115, datat cam sec. III-IV e.n, in Codex C datat sec. V si in alte 2 manuscrise, dar cele doua numite mai sus sunt baza. Irenaus, scriind in sec.II, are un capitol destinat problemei, ceea ce ne spune ca deja in secolul II cele 2 variante erau bine cunoscute, si mai spune ca varianta corecta este 666, cei care l-au cunoscut personal pe Ioan si au vorbit fata in fata cu el atestand acest lucru.

a. N-are nicio importanță, asta ziceam și eu, sau tu ai înțeles altceva?!
Păi faza cu înjurătura la adresa lui Isus, a fost o reacție nefericită ca răspuns la jignirile repetate ale acelui penticostal turbat, care a început să mă jignească doar pentru că am zis ceva de Isus cel istoric parcă... iar el a sărit pe mine ca uliul, iar eu într-un moment de nervi și slăbiciune, am cedat... însă asta este problema mea, nu a ta, n-ai tu niciun drept să intri după ani de zile aici și să mă tragi la răspundere, cine ești tu la urma urmei?! :thumbdown:
În loc să intri și să comentezi idei pe forum, nu, tu intri să mă acuzi pe mine, că nu'ș ce-am zis eu de Isus... :thumbdown:

b. Eu am ascultat o conferință a unui savant al noului testament pe tema asta... iar concluzia finală a fost că nu se știe cu exactitate care variantă este cea originală, însă el înclina să creadă că 616 era scris în original, iar dacă el credea asta (după ce am văzut ce poate omul), merg pe mâna lui, nu pe a ta (un profan) sau pe a lui Zexe sau mai știu eu cui...

#1338
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.595
  • Înscris: 19.03.2022

View PostXlander, on 26 octombrie 2023 - 14:30, said:

Si ce importanta are ce varianta textuala apare, ce importanta are ce zic savantii tai, din moment ce ziceai ca Noul Testament e o colectie de basme si bonus, iti bagai si organul genital in Isus Hristos...
isus a fost  respins  ca rege de stapanirea din acea perioada.
Deci preotimea astepta un Mesia, si cand le-a fost prezentat  l-au rastignit.
Nu le-a placut genul de rege milos si smerit .
Din acel moment au fost imprastiati in intreaga lume, pana vor intelege ca regele e ales de Dumnezeu, nu de preoti.

#1339
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postheartu, on 29 octombrie 2023 - 22:15, said:

a. Asta e ca furca de aur a sfintei miercuri din povestea porcului... câți dinți avea, trei sau patru, cred că e mai interesantă abordarea asta!
Pai contesti ca e 666 si zici ca e 616. Calculeaza, scrie, Hai Posted Image

View Postheartu, on 29 octombrie 2023 - 22:32, said:


b. Eu am ascultat o conferință a unui savant al noului testament pe tema asta... iar concluzia finală a fost că nu se știe cu exactitate care variantă este cea originală, însă el înclina să creadă că 616 era scris în original, iar dacă el credea asta (după ce am văzut ce poate omul), merg pe mâna lui, nu pe a ta (un profan) sau pe a lui Zexe sau mai știu eu cui...
Inclina... Tare!!! Si de ce nu a CALCULAT, ca asa scrie? Tu de ce nu esti capabil sa calculezi?

#1340
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.827
  • Înscris: 06.03.2021
Nu de calculat e vorba aici, ci de acuratețea textului... dacă în original apare 616, ce te faci, cum mai calculezi să-ți iasă pasența?! :lol:

#1341
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postheartu, on 30 octombrie 2023 - 15:55, said:

Nu de calculat e vorba aici, ci de acuratețea textului... dacă în original apare 616, ce te faci, cum mai calculezi să-ți iasă pasența?! Posted Image
Zii ca e cum vrei tu textul. POTI sa calculezi? Da, da, nu, nu. Simplu.

13. Si vorbim despre ele nu cu vorbiri invatate de la intelepciunea omeneasca, ci cu vorbiri invatate de la Duhul Sfant, intrebuintand o vorbire duhovniceasca pentru lucrurile duhovnicesti.
14. Dar omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci pentru el sunt o nebunie; si nici nu le poate intelege, pentru ca trebuie judecate duhovniceste.

Daca nu poti, scrie clar ca esti firesc. Deci, in locul tau m-as abtine sa postulez sau sa comentez. As intreba. Atat.

#1342
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.005
  • Înscris: 16.03.2004
Aici nu se discută despre apocalipsă ci despre cultul carismatic.

https://forum.softpe...ta/page__st__36

#1343
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdark, on 30 octombrie 2023 - 18:00, said:

Aici nu se discută despre apocalipsă ci despre cultul carismatic.
Zii lu' Heartu' sa nu mai conteste veridicitatea NT si e OK.

#1344
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.005
  • Înscris: 16.03.2004
Ce spun adventiștii despre vorbirea în limbi de la carismatici:

https://semneletimpu...a-in-limbi.html

#1345
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.005
  • Înscris: 16.03.2004
Zic ăștia: ”fapte, nu vorbe”:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ot3GIynh0rI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

1 Corinteni 2:4

#1346
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdark, on 14 noiembrie 2023 - 18:34, said:

Ce spun adventiștii despre vorbirea în limbi de la carismatici:
Dupa ce i-au dat cartea lu' bursucelu'? Pe mine ma chemau iehovistii la adunare dupa ce-i faceam praf. Cica sa discut cu un frate mai citit :lol:

#1347
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.005
  • Înscris: 16.03.2004

View Postzexelica, on 26 noiembrie 2023 - 16:04, said:

Dupa ce i-au dat cartea lu' bursucelu'?

Dintre cultele neoprotestante, Martorii lui Iehova și Adventiștii de Ziua a Șaptea sunt cei mai categorici contra vorbirii în limbi, pentru că baptiștii și creștinii după evanghelie, o mai acceptă, pe ici, pe colo....

#1348
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdark, on 26 noiembrie 2023 - 17:18, said:

Dintre cultele neoprotestante, Martorii lui Iehova și Adventiștii de Ziua a Șaptea sunt cei mai categorici contra vorbirii în limbi, pentru că baptiștii și creștinii după evanghelie, o mai acceptă, pe ici, pe colo....
U n rau mai mic, zici? Pai nu merge. Ca au altele. Adica fura numai 9 nu fura 10? :lol:

#1349
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.005
  • Înscris: 16.03.2004
Carismaticii sunt și mai manipulatori decât penticostalii, pentru că își prostesc adepții în ultimul hal, căci sunt în stare să exorcizeze în felul următor: ”tinnitus, ieși afară în numele Domnului”...

[ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1606663539876-icon_atomrofl.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1350
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.005
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlupini, on 25 ianuarie 2024 - 13:49, said:


Poate înfiinţează un nou cult: Biserica lui Puştan.

Are deja, dar nu cult, fiindcă pentru a se înființa un cult... ehee... e cale lungă!
Dar acest Puștan ține predici și botează pe cei interesați. Aceștia însă nu devin penticostali, fiindcă Puștan însuși nu mai este penticostal de mult timp.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate