Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

CMOS vs CCD

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Saracul CMOS cu jeleuri. De asta pe tot netul vedem superbatii de filmari cu HV20 sau HV30. Daca ii mai pui si un DOF addapter parca e cinema. Eu am HV30 si nu am niciun jeleu. Si-acum mi-ati facut pofta de jeleuri si tre' sa ma duc sa-mi cumpar.

#38
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostCristianAdrian, on 27th October 2009, 11:55, said:

Pai tocmai ca eu nu vad asa ceva. Noise au amandoua, iar per total se vede ca in general la acelasi gain Z5 este mai luminoasa. Deci ce te face sa zici ca HMC bate Z5?
Apropo de felul in care sunt implementati senzorii, Sony are senzori superiori 1920x1080, pe  banda ajungand HDV, iar HMC are senzori la jumatate de rezolutie (960x540) si face upscaling pana la fullHD, de aia imaginea de HMC are un look mai soft, multi zic ca e "cinema-like" si prefera in felul asta. Insa detaliile se mai pierd. Per total cu toate optiunile ei, Z5 este o camera superioara, este recunoscut si de unii detinatori de Panasonic HMC151. De asta si costul este mai mic la HMC151.

Uite aici un link unde se compară 150 cu Z1, și chiar cu Z7 în lowlight. Omul face nunți și e mulțumit de performanțele lu Panasonic.
link

#39
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Pai e acelasi autor ca si in cazul exemplului care l-am postat eu.
Dupa cum observi, omul a fost platit sa faca acel articol, sunt prea multe detalii, iti arata si carcasa de metal a camerei...
In articol, la acele clipuri compara cu Z1, care e CCD si se vede clar ca e mai intunecat ca Panasonicul. Nu face test contra Z7. Face doar referire in text si la alte camere printre care si Z7, dar a si confundat la un moment dat z1 cu z7 - cand le compara la greutate  :lol:
Normal ca e multumit de Panasonic, e vorba de preferinte. Camera se comporta bine, parerea mea. Am vazut si material brut tras de el cu acea camera. E ok.
Testul relevant CMOS VS CCD la lumina slaba ramane tot ala din linkul meu, unde se vede clar imaginea mai luminoasa la CMOS fata de CCD. Poate totusi daca aveam acces la materialul brut se vedea mai clar. Daca gasiti example mai bune, postati.

#40
stef81

stef81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 03.07.2008
apropo de rolling shutter si blitz-ul. chiar acum lucrez la o nunta unde s-au folosit 2 camere (fx7 si fx1). intamplator camerele erau aproape una de cealalta cand fotograful a dat din blitz. stanga e CMOS dreapta e CCD.
cat de suparator e efectul, depinde de privitor. totusi...vorbim de un frame nu de secunde intregi.

a se face abstractie de socrul mare si degetul lui infipt in nas. asta apare la fel si pe cmos si pe ccd :D

Attached Files


Edited by stef81, 28 October 2009 - 15:12.


#41
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Iaca ceva ce nu se poate obtine cu senzori CCD [ https://player.vimeo.com/video/5934808 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cine stie sa se foloseasca cu succes de defectele unei tehnologii va fi cu un pas in fata celorlalti.
Deja imi vin niste idei :)

#42
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostCristianAdrian, on 2nd November 2009, 15:23, said:

Iaca ceva ce nu se poate obtine cu senzori CCD [ https://player.vimeo.com/video/5934808 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cine stie sa se foloseasca cu succes de defectele unei tehnologii va fi cu un pas in fata celorlalti.
Deja imi vin niste idei :)

Da, numai că nenea ăla nu știe că la astfel de filmări din zbor se folosește stabilizare gyroscopică da nu pt iphone  :D  de asta.

#43
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Vorbing de iPhone, se pot face niste poze interesante in care sa fie folosit artistic rolling shutter-ul masiv al acestuia:
http://thedigitalsto..._photo_phe.html
http://www.globalner...teresting-shot/

Edited by SuperDuper, 02 November 2009 - 17:17.


#44
ciprianionut

ciprianionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 04.04.2007
Hm am citit tot de aici si m-a pus pe ganduri mult..personal am un Sony Fx-1000 care stiti are cmos .
Aici e un promo facut de mine [prea multa reclama]  e filmat cu fx-1000 uitati-va ca am facut foto cu blitz la greu ..clientii nu au zis nimic si nu e chiar deranjant .
Nu facem filme de genul AVATAR filmam la nunti oameni buni unde acum cand ceri o anumita suma clientul ar vrea sa te duci pe 2 lei ...
Iar cu camerele unii spun atat de usor o sa imi iau modelul ala il vand pe asta etc etc...aveti bani mai nene eu de abia am facut rost sa iau Fx-1000 si atunci cand l-am luat era cea mai buna combinatie raport pret calitate sa o mai schimb ?
Nici gand.. la nunta vorba unora de mai sus nu montez camera pe motocicleta...iar ca si zgomot de fond va zic eu ca la rezolutie foarte mare si filmele de pe blu ray au in HDV zgomot fin .
Eeu am un proiector care suporta rezolutia 1920x1080 prima oara cand am pus Fx-1000 pe proiector pe un perete fiind proiectia cu diagonala imaginii de 2,5 m filmarea erai pe timp de zi si tot  aparea un usor zgomot dar fin fin .
Am zis ca mama ei de viata ce are...am luat mai multe dvduri untouch de pe net blu ray de 50 gb, de 40 gb ,de 30 gb ,
si la fel la dimensiunea aia apare un zgomot la fel ca la camera mea..
Se intampla numai la filmarile HD la filmarea normala SD nu apare acest fenomen.
Nu conteaza atat de mult camera conteaza cine lucreaza cu ea..
Ce am observat eu insa ca diferenta intre Fx1000 si VX2100e este la balansul de alb la vx2100 e il face mai rapid la FX 1000 tre sa fi foarte atent sa il faci de 2-3 ori ca sa iasa oke dar iese .
Inca ceva acum exista in programe respectiv Sony Vegas plug-in uri care repara efectul de flash :) l-am testat personal acum cateva zile chiar repara ..NEW BLUE ESSENTIAL Flash REMOVER :coolspeak: .
Am sa fac si eu testul ala cu camera pe o masina sa vad personal..voi reveni cand voi avea timp cu material video special pentru asta ..sunt curios..

Edited by Mtz, 28 February 2010 - 14:49.
scos link. postul tau pare numai de reclama, nu povestiri despre vx2100


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate