Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

CMOS vs CCD

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Luati-va CMOS-uri
ca-s bune la tremurat

Edited by GunX, 24 September 2009 - 16:52.


#2
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
sincer, nu ma convingi ca z7, o camera pe care tin neaparat sa o achizitionez e mult mai instabila decat z1! parca e prea mare diferenta pe filmare, incat as crede ca una a filmat cu stabilizator si cealalta fara! z7 nu e varful de gama de la hdv?
am vazut si clipurile colegilor! foarte frumoase, toate! vin si eu cu unul de referinta, bineinteles: http://www.vimeo.com/6720295

#3
iulianbadiu

iulianbadiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 09.01.2008

View PostGunX, on 24th September 2009, 17:50, said:

Fals,total fals, extrem de fals.Numai cine sta zi lumina in fata pc-ului si mai trage cateodata un cadru cu o camera sd poate sa fie pacalit de bazaconiile alea.  http://www.vimeo.com/4953387  Am si cmos-uri si 3ccd-uri si pot afirma cu tarie ca ce-i in clipurile postate de tine este marketing pur, la modul '' ce mai avem pe stoc?pai cateva mii de 3ccd-uri, Pai sa bagam niste antireclama agresiva la cmosuri ca sa scapam de astea,ca doar fraieri sunt slava domnului''

#4
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
[quote name='iulianbadiu' date='25th September 2009, 13:00' post='7104829']
Am avut HV 20 dar n-am patit nici eu efectul ala ciudat, am filmat si din masina cu aceasta camera, imagine stabila, clara, tot ce vrei... ce e drept, era infipta intr-un suport de stabilizare.  Daca e sa ne luam dupa clipul ala inseamna ca toate CMOS-urile ar trebui sa fie proaste...si toti utilizatorii de asa ceva sigur se plangeau pana acum de ele. Singura problema e faza cu lumina blitz-ului la CMOS. M-as bucura sa scada drastic pretul la Cmos, din partea mea sa scada la jumate fata de 3CCD, abia astept :coolspeak:

#5
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
CITAT (GunX @ 24th September 2009, 17:50)
"Luati-va CMOS-uri
ca-s bune la tremurat"

Problema asta nu e noua. Totusi sunt exagerate clipurile alea. Dar chiar daca e chiar asa de grav... pana la urma sunt o gramada de videografi care filmeaza cu camere cu CMOS, si daca ei stiu sa se fereasca de asemenea probleme, de ce ar trebui sa ne speriem noi? Eu nu vad la Stillmotion probleme din astea. Daca iti cunosti camera, ii stii si avantajele si slabiciunile.
Uite aici, un clip facut de un cameraman cunoscut care o sa confirme ce am spus http://www.vimeo.com/6625687. Cadrele POV de pe bicicleta sunt filmate cu Canon 5DMK2, cu senzor cmos. si aici alt clip unde prezinta casca aia cu 5d atasat si inca niste exemple filmate http://www.tomguilme...g/archives/2197. Deci se observa clar ca nu sunt nici pe departe distorsiunile aratate in exemplele tale. Problema e la toti senzorii CMOS, sa nu spuneti ca 5d e mai cu motz, inclusiv la camerele Sony EX si camerele RED.

#6
cosmin2216

cosmin2216

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.11.2006

View PostGunX, on 24th September 2009, 16:50, said:

lasa lasa povestea asta cu tremuratu'.toti le ar arunca la gunoi atunci.si eu detin CMOS, am trecut de la 3CCD ca e de kkt pe langa CMOS , oricum ce imagine are Z5, Z7 chiar si Z1 nu ai cum scoate cu absolut nici un CCD. :D

#7
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
vezi ca Z1 e cu CCD ;)

#8
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostGunX, on 24th September 2009, 17:50, said:


La nici una din camere nu e posibil așa ceva cu decît dacă stabilizatorul este dezactivat și în condiții speciale.
Un prieten are Z7 și a cumpărat-o după o zi întreagă de teste de toate felurile, o folosește la nunți și dacă ar fi fost așa ar fi returnat-o în aceeași zi.
Fenomenul poate fi mai pregnant doar la 3cmos nu și la 1cmos ca la HV30.

#9
SDDaniel

SDDaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2007
Legat de subiectul CMOS vs CCD sunt multe controverse. Cert este ca in momentul in care apar astfel de probleme gen distorsionarea imaginii si semicadre arse inseamna ca senzorul respectiv (CMOS) sau procesorul de imagine nu sunt destul de rapide. http://www.technogee...ersus-cmos.html .... http://www.dalsa.com...CD_vs_CMOS.aspx

#10
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
probabil, oricum articolele sunt cam vechi... iar dupa cum am mai spus, TOATE camerele cu acest senzor au  problema asta. posibil la unele sa fie mai accentuat, am observat la d90 ca era destul de nasol... insa clipurile alea de pe youtube arata si mai dramatic... asa ca devine subiectiv sa zic ca o camera are senzorul CMOS mai bun sau mai prost decat alta. tehnologia nu permite mai mult in acest moment. cu siguranta ca ori vor inventa alt tip de senzor, sau il vor imbunatati pe acesta. e ca la monitoarele crt si lcd... de ani de zile se chinuie sa le perfectioneze lcd-urile si abia alea fff scumpe (mii de dolari) au ajuns la nivelul crt, pana la urma scot alte tipuri de panel, tehnologia TN ramane pt cele "consumer". Posibil asa sa se intample si cu senzorii... parca vad la anul un nou tip de senzor si incepeti sa va vindeti camerele cu cmos si ccd :))

#11
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Phantom (de pe vimeo, nu stiu daca este membru softpedia) ne-ar putea spune mai multe :)

Attached Files



#12
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
eu contraatac in apararea cmos-ului. are unele probleme dar nu sunt asa de grave, depinde de situatie. uitati-va aici, un 5dmk2 cum se comporta la filmare din mana, in timp ce tipul schiaza! http://www.vimeo.com/3155182

#13
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostCristianAdrian, on 8th October 2009, 11:20, said:

eu contraatac in apararea cmos-ului. are unele probleme dar nu sunt asa de grave, depinde de situatie. uitati-va aici, un 5dmk2 cum se comporta la filmare din mana, in timp ce tipul schiaza! http://www.vimeo.com/3155182

Greu de crezut că nenea ăla nu are un steady la aparat.

Edited by vgabi, 08 October 2009 - 10:58.


#14
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
banuiesc ca ai citit descrierea, nu? "Shot on a 5DmkII, handheld", multi il intreaba in comentarii si el specifica clar ca nu a folosit nici un dispozitiv de spabilizare.

#15
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Alea sunt povesti... Sunt zeci de video care arata exact conrtariul. Vreti sa vedeti jeleuri - cititi reviewuri este netul plin de ele, in loc sa reactionati "eu am CMOS si este cel mai tare din parcare". Mai dati si o cautare de video si poze pe gogu dupa "cmos rolling shutter".

Nikon D90
Sony Z1-U VS Sony HVR Z-7U

Edited by SuperDuper, 08 October 2009 - 18:40.


#16
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005

View Postvgabi, on 8th October 2009, 11:58, said:

Greu de crezut că nenea ăla nu are un steady la aparat.


Daca ati avea timp sa va si uitati la o imagine calumea si nu asa superficial cu multe aere de fini cunoscatori v-ati da seama usor ca se vede mana omului in casca cum tine camere. Numai rasini si impresii .....
Stii cum e vulpea daca nu ajunge la struguri zice ca sunt acri.

#17
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postraptordivx, on 8th October 2009, 23:05, said:

Daca ati avea timp sa va si uitati la o imagine calumea si nu asa superficial cu multe aere de fini cunoscatori v-ati da seama usor ca se vede mana omului in casca cum tine camere. Numai rasini si impresii .....
Stii cum e vulpea daca nu ajunge la struguri zice ca sunt acri.

Nu au de ce să fie acri strugurii. Îmi exprimam o părere. Poate omul pe schiuri avea mîna în ghips. :D

#18
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Este foarte clar: CMOS-ul este sensibil la vibratii (este mai sensibil decat CCD-ul). "Jeleu" am vazut doar la camerele care, probabil, se sprijineau pe acele obiecte supuse vibratiilor (barca, avion, masina), iar vibratiile se transmiteau camerei (dar oare CCD-ul nu este si el afectat in aceleasi conditii?). Mana cameramanului actioneaza ca un steady, vibratiile nu se transmit la camera sau sunt foarte mult atenuate. Asa ca, fara cauze externe (lovituri, sprijin pe obiecte care vibreaza), nu pare sa produca efectul de "jeleu".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate