Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

CMOS vs CCD

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Si daca faci panning mai rapid (din mana) se "stramba" obiectele, nu ai vazut in exemplele de mai sus?

#20
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Ia sa faci tu panning "mai rapid" cu camera HD, sa vezi ce iese (chiar si CCD). Ori este prea rapid si atunci nu prea mai conteaza ca "inclina" imaginea, ori e facut mai repede decat trebuie, si atunci oricum nu-l folosesti. Sincer, n-am facut proba pana acum cu un CMOS (dar cei pe care ii cunosc ca au asa ceva nu s-au plans pana acum), dar nici cu un CCD nu iese perfect.

#21
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Trebuie sa fim corecti, aceste probleme (efectul de jeleu, inclinarea obiectelor la whip-pan, problema cu blitzurile) sunt cat se poate de reale.
Insa efectul de jeleu sunt slabe sanse sa apara in domeniul nostru, de obicei nu punem camera pe masina la nunti :) , whip-pan-ul nu se cunoaste decat foarte rar si doar daca stii ce sa cauti il vezi, plus ca nu vei misca niciodata asa de repede camera. Singura problema care este intr-adevar deranjanta pentru noi e rolling shutterul + blitz, nu ai cum sa te feresti de ea din pacate. Insa din cate am citit clientii nu observa nici aceasta problema, adica nu-si dau seama ca nu asa trebuie sa se vada.
Si eu m-am speriat lainceput de aceste probleme insa acum nu ma mai feresc sa achizitionez o camera cu CMOS, pentru ca ma intereseaza ergonomia camerei, amplasarea butoanelor, optiunile oferite in meniu, customizare, posibilitati creative, workflow facil, care mi s-ar potrivi mie cel mai bine. Ca in rest toate camerele au lipsuri, nu exista camera perfecta, indiferent de pret.

#22
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Bine punctat. Intr-adevar, numai daca cunosti lipsurile unei camere poti evita evidentierea lor in materialul filmat.

#23
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Cica si camerele de filmat... pe film au rolling shutter si probabil ca apar probleme asemanatoare, insa nu se plange nimeni.

#24
Arise

Arise

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.01.2004
Sincer, aș vrea să schimb camera mea cu CCD cu una cu sensor CMOS. Iar vibrațiile care apar la tip pe camera cu CMOS le pot reproduce f. ușor pe camera cu CCD a mea.

#25
Arise

Arise

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.01.2004
Revin, am pus un film pe Vimeo care demonstrează că un senzor CCD poate vibra la fel de rău ca și un senzor CMOS.

Camera a fost "înțepenită" între scaunele din spate, stabilizator de imagine lipsă, lentila wide angle montată. Am tăiat porțiunea care mă interesa în Windows Movie Maker și fișierul WMV l-am pus pe Vimeo.

Se poate vedea că "senzorul" vibrează chiar și la relanti, mașina în cauză (un Aygo) are motorul în 3 cilindri și asta transmite trepidații puternice.

Când am plecat de pe loc, am dat talpă și am dat la propriu în ceva gropi și denivelări. Rezultatul e cât se poate de vizibil.

Alți fani CCD pe aici care sunt dornici să mă contrazică?  :lol:

[ https://player.vimeo.com/video/7232872 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
SDDaniel

SDDaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2007
Aia nu e camera...e aparat de ras, sau ustensila de bucatarie! Cu carnatul ala de camera vrei sa faci comparatie? Chiar si asa mi se pare mai buna imaginea.

#27
Arise

Arise

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.01.2004

View PostSDDaniel, on 24th October 2009, 20:38, said:

Aia nu e camera...e aparat de ras, sau ustensila de bucatarie! Cu carnatul ala de camera vrei sa faci comparatie? Chiar si asa mi se pare mai buna imaginea.

Aș prefera opiniile astea să ți le păstrezi pentru tine. Aparat de ras, ustensilă de bucătărie sau cârnat este pentru tine. Pentru mine este o cameră video excepțională (deși momentan mai am și alte camere de achiziționat în plan, mai excepționale). Poate tu ai plăceri ascunse cu aparate de televiziune, dar pentru mine cel mai important lucru este portabilitatea.

Am filmat și cu un CMOS, pe o cameră mai mică decât Sanyo Xacti HD700 și imaginea a ieșit mult mai bună.

Eu cred că senzorul CMOS este mai bun și nu aș vrea ca lumea să își facă o concepție greșită despre acest tip de senzor. Senzorul CMOS nu este cu nimic mai prejos decât senzorul CCD. Tocmai de aceea am pus filmul, ca cei care îl văd să înțeleagă că și un CCD poate vibra.

#28
SDDaniel

SDDaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2007
Aici nu e vorba de tremurat ci de ce se intampla in timpul tremuratului...uita-te mai bine la imagine si ai sa vezi ca la CMOS se deformeaza pe cand la CCD doar tremura dar isi pastreaza formele.

#29
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005

View PostArise, on 25th October 2009, 16:09, said:

Aș prefera opiniile astea să ți le păstrezi pentru tine. Aparat de ras, ustensilă de bucătărie sau cârnat este pentru tine. Pentru mine este o cameră video excepțională (deși momentan mai am și alte camere de achiziționat în plan, mai excepționale). Poate tu ai plăceri ascunse cu aparate de televiziune, dar pentru mine cel mai important lucru este portabilitatea.

Am filmat și cu un CMOS, pe o cameră mai mică decât Sanyo Xacti HD700 și imaginea a ieșit mult mai bună.

Eu cred că senzorul CMOS este mai bun și nu aș vrea ca lumea să își facă o concepție greșită despre acest tip de senzor. Senzorul CMOS nu este cu nimic mai prejos decât senzorul CCD. Tocmai de aceea am pus filmul, ca cei care îl văd să înțeleagă că și un CCD poate vibra.


Eu am vaga impresie ca Arise e mult pe langa forulul asta. In afara de topicul cu trepiedul la care pune niste intrebari de ti se face mintea bucatele, vine si ne poveste noua cum tremura o camera in mersul cu masina. Maiiii baiatule ca altfel nu pot spune cu sapuniera aia cu care ai filmat tu si din mana si tot tremura imaginea indiferent ce i-ai face. Noi vorbiram aici despre faptul ca in momentul in care dai 3000 euro 4000 euro pe o camera te astepti ca multe din defectele si neajunsurile pe care le au ascutitorile sa dispara. Si aici recte e vorba despre faptul ca senzorul cmos inca nu e la fel de fiabil ca cel CCD deoarece deformeaza imaginea la miscarea camerei. Asta era problema deformarea. Tremuratul unei imagini daca nu e de porc se poate scoate de pe film dar deformarea nu !!!!!

Attached Files



#30
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
*Arise

Pun aici 2 linkuri ca să pricepi la ce se referă lumea cînd compară cei 2 senzori.

Problema 1- imaginea stricată de blitz  foto. Aici

Problema 2- deformări ale imaginii datorate mișcării whip stînga/dreapta.  aici

#31
Arise

Arise

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.01.2004
@vgabi, la punctul 1 (problema blitzului) nu prea știu ce aș putea să spun. Oricum mie nu mi se pare așa deranjant. Că doar nu filmezi toată ziua subiecți luminați de rafale de blitzuri. Mi se pare mai grav când filmezi o sursă de lumină și CCD-ul îți bagă o linie verticală de sus până jos.

@raptordivx: Nu știu cu cine vorbirăși tu aici, dar camera din primul link, adică un HV20 este o camera de 3000lei. Nu euro.

Eu dacă aș cumpăra o cameră video consumer, un senzor CMOS aș urmări ca unul dintre principalele criterii. Nu CCD.

#32
SDDaniel

SDDaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2007
Asa este ca tine Arice...mentalitatea tinerei generatii: NU conteaza ca nu stii nimic despre orice, doar da tare din gura si din maini, o sa gasesti sustinatori ca doar e plina lumea

#33
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Haideti, nu va mai certati atat. OK, CMOS are defectele lui, trebuie acceptat acest aspect. Haideti sa ne concentram pe avantajele CMOS-ului. Care sunt ele? Din cate am citit avantajul ar fi o sensibilitate mai mare la lumina. Insa altii spun altceva.
In clipul de aici sunt prezentate destul de evident diferentele dintre CMOS si CCD. Lasand la o parte blitzul si miscarea rapida a camerei care e clar in avantajul CCD, in prima parte a testului la setarile similare ale camerelor, dupa parerea mea se vede de la o posta ca CMOS-ul se comporta mai bine la lumina slaba. Insa am citit pe alte forumuri cand oamenii spuneau ca CCD e mai bun la luminozitate, si culmea, dadeau ca exemplu linkul de mai sus. Deci cum se explica acest fenomen?

#34
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
Teoretic si practic CMOS-ul trebuie si este mai sensibil la lumina slaba. Dar depinde de imaginea rezultata in urma iluminarii slabe pierderi de contrast de culoare noise etc. De aceea unii prefera o camera care la o lumina slaba pastreaza cat de cat toate cele amintite. Eu unul oricum nu vreau sa mor cu vx-ul in brate nu asta e ideea, dar nici nu sunt inca pe deplin multumit daca as face o investitie acum. De aceea cred ca pe la anul din cauza pietei si cerintelor din piata se vor face variante mult imbunatatite a celora ce exista deja pe piata. De aceea eu unul sunt destul de ponderat in vederea trecerii de la CCD la CMOS. Pasul acesta va trebui facut de toata lumea dupa parerea mea daca vrea sa reziste pe piata dar eu unul zic ca inca nu e momentul. Stiu ca e frumos sa ai primul LOTUS din oras dar e mult mai sigur sa iei o varianta imbunatatita peste 1 .

#35
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostCristianAdrian, on 26th October 2009, 17:27, said:

Insa am citit pe alte forumuri cand oamenii spuneau ca CCD e mai bun la luminozitate, si culmea, dadeau ca exemplu linkul de mai sus. Deci cum se explica acest fenomen?


Diferențele de recomandări la același link apar pt faptul că lumea compară camerele în ansamblu lor nu doar senzorii în performanță pură side by side. Felul cum sînt implemetați senzorii contează mult în performanța camerelor, precum și filtrele de denoise din procesorul de imagine. În link se vede clar cum HMC 150 cu 3ccd bate Z5 cu 3 cmos.

#36
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Pai tocmai ca eu nu vad asa ceva. Noise au amandoua, iar per total se vede ca in general la acelasi gain Z5 este mai luminoasa. Deci ce te face sa zici ca HMC bate Z5?
Apropo de felul in care sunt implementati senzorii, Sony are senzori superiori 1920x1080, pe  banda ajungand HDV, iar HMC are senzori la jumatate de rezolutie (960x540) si face upscaling pana la fullHD, de aia imaginea de HMC are un look mai soft, multi zic ca e "cinema-like" si prefera in felul asta. Insa detaliile se mai pierd. Per total cu toate optiunile ei, Z5 este o camera superioara, este recunoscut si de unii detinatori de Panasonic HMC151. De asta si costul este mai mic la HMC151.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate