Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Natura relatiei dintre o minte si univers.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#1
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Propun acest nou topic, unde sa analizam putin natura relatiei dintre o minte si univers, noi suntem minti, ne avem pe noi ca subiect de studiu, prin urmare putem vedea anumite lucruri pe propria noastra piele.

Ce este o minte inteligenta ? Este corecta afirmatia ca o minte poata da nastere universului prin inteligent design ? Nu se violeaza in felul acesta insasi conceptia de inteligenta, prin urmare un non-sens ?

Universul = felul in care lucrurile functioneaza.
Minte inteligenta = minte ce respecta si cunoaste felul in care lucrurile functioneaza.
Gandul = a analiza felul in care lucrurile functioneaza.

Poate o minte sa stabileasca felul in care lucrurile functioneaza, sau natura mintii este doar sa cunoasca si sa respecte ? Care este natura relatiei dintre o minte si "lucruri" si functiunea lor ?

Trebuie sa ne punem aceasta intrebare: Daca universul origineaza din mintea lui dzeu, atunci din ce corect si logica origineaza universul, avand in vedere ca respectul mintii fata de univers este corectul si logica, insasi definitia lor.

Edited by Seghedin Mihai, 19 September 2009 - 19:45.


#2
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008
:band:  :harhar:
Deci, sa incepem distractia. Da, trebuie sa-l respecti pe univers, da pana acolo mai ai de invatat.

Edited by laserdance, 19 September 2009 - 19:48.


#3
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

View PostSeghedin Mihai, on 19th September 2009, 20:39, said:

Trebuie sa ne punem aceasta intrebare: Daca universul origineaza din mintea lui dzeu, atunci din ce corect si logica origineaza universul, avand in vedere ca respectul mintii fata de univers este corectul si logica, insasi definitia lor.



Fiind pe aria de religie..problema se inversează!
d-zeu organizează mintea umană și universul!
Cum?
Prin teoria haosului! Adică singura lege este că :NU există nici o lege!
Eu am o problemă apropo de existența nimănui!

#4
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Nu sariti calul va rog, dzeu este o minte inteligenta ce a dat nastere universului prin design inteligent..ori aici este problema ! Ce anume contitioneaza mintea lui dzeu, astfel incat sa se spuna despre ea ca este inteligenta ?

Daca Dzeu facea intr-un FEL, era prost.
Daca Dzeu facea in alt FEL, era inteligent.

Iata conditionare ! Sa intelegem deci ca universul il conditioneaza pe dzeu prin simplul fapt ca este o minte ?

Edited by Seghedin Mihai, 19 September 2009 - 19:58.


#5
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

View PostSeghedin Mihai, on 19th September 2009, 20:56, said:

Nu sariti calul va rog, dzeu este o minte inteligenta ce a dat nastere universului prin design inteligent..ori aici este problema ! Ce anume contitioneaza mintea lui dzeu, astfel incat sa se spuna despre ea ca este inteligenta ?

Daca Dzeu facea intr-un FEL, era prost.
Daca Dzeu facea in alt FEL, era inteligent.

Iata conditionare ! Sa intelegem deci ca universul il conditioneaza pe dzeu prin simplul fapt ca este o minte ?
Dumnezeu e ceva cu mult mai smecher decit ti-ai putea tu imagina vreodata. Deci din el emana toate, universul, mintea si tot.
Judeca logic, exista infinit ? da, deci infinitul le acopera pe toate cele de neinteles. Daca vrea Dumnezeu, poate sa faca ca 2+2 sa fie 5. Asta nu intelegi tu.  :cursing:

#6
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

View PostSeghedin Mihai, on 19th September 2009, 20:56, said:

Nu sariti calul va rog, dzeu este o minte inteligenta ce a dat nastere universului prin design inteligent..ori aici este problema ! Ce anume contitioneaza mintea lui dzeu, astfel incaat sa se spuna despre ea ca este inteligenta ?


Conform părerii mele despre viață și univers-Mintea lu' d-zeu nu poate fi condiționată ,pentru că el face ce vrea,sau dacă vrei mintea lui poate fi condiționată de cheful lui!
Cheștiunea cu inteligența,e legată de ierarhizarea acesteia! Adică:D-zeu ascultă de inteligență sau invers!
Nu știu,cum este cu problema absolut nelalocul ei privitoare la mersul la....înțelegi tu!

#7
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postlaserdance, on 19th September 2009, 21:03, said:

Dumnezeu e ceva cu mult mai smecher decit ti-ai putea tu imagina vreodata. Deci din el emana toate, universul, mintea si tot.
Judeca logic, exista infinit ? da, deci infinitul le acopera pe toate cele de neinteles. Daca vrea Dumnezeu, poate sa faca ca 2+2 sa fie 5. Asta nu intelegi tu.  :cursing:

Bun, daca pe mintea lui dzeu o doare in dos de corect, logica si aceste lucruri nu inseamna nimic inaintea ei, atunci cum se stabileste ca mintea lui dzeu este inteligenta ? Inteligent = sa respecti pe corect, pe logica.

Dzeu vrea ca 1+1=2, acesta se numeste acum corectul.
Eu care sunt om si minte, acum daca respect si recunosc ca 1+1=2, sunt numit inteligent.

Dzeu vrea ca 1+1=5, acesta se numeste acum corectul.
Eu care sunt om si minte, acum daca respect si recunosc ca 1+1=5, sunt numit inteligent.

Insa cum determinam ca mintea lui dzeu ca se numeste inteligenta sau proasta ? Nu pare un concept periculos, sa spui ca o minte e mai presus de logica si respectul fata de ea ? Practin nebunia mintii lui Dzeu (lipsa lui de respect fata de logica) este corectul nostru, ceea ce numim noi logica.

Edited by Seghedin Mihai, 19 September 2009 - 20:23.


#8
misery_helga

misery_helga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 30.05.2009

View PostSeghedin Mihai, on 19th September 2009, 21:08, said:

Bun, daca pe mintea lui dzeu o doare in dos de corect, logica si aceste lucruri nu inseamna nimic inaintea ei, atunci cum se stabileste ca mintea lui dzeu este inteligenta ? Inteligent = sa respecti pe corect, pe logica.

Dzeu vrea ca 1+1=2, acesta se numeste acum corectul.
Eu care sunt om si minte, acum daca respect si recunosc ca 1+1=2, sunt numit inteligent.

Dzeu vrea ca 1+1=5, acesta se numeste acum corectul.
Eu care sunt om si minte, acum daca respect si recunosc ca 1+1=5, sunt numit inteligent.

Insa cum determinam ca mintea lui dzeu ca se numeste inteligenta sau proasta ? Nu pare un concept periculos, sa spui ca o minte e mai presus de logica si respectul fata de ea ? Practin nebunia mintii lui Dzeu (lipsa lui de respect fata de logica) este corectul nostru, ceea ce numim noi logica.

Ce zici sa-i dam un test de inteligenta sa-l rezolve ? :D

Dar ce zici, un halat alb poate implementa in mintea unui om o teorie, la fel cum o face Dumnezeu ? Dumnezeu are free-will Mihai ? Dar Universul ?

#9
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Conceptia noastra de free-will inseamna sa te doara in cwr de logica, de corect, de respectul fata de ele, inseamna sa spui ca nebunia ta este corectul daca asa vrea muschiul tau. Asa ceva mi se pare exterm de periculos pentru sanatatea mintii umane.

#10
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View PostSeghedin Mihai, on 19th September 2009, 21:31, said:

Conceptia noastra de free-will inseamna sa te doara in cwr de logica, de corect, de respectul fata de ele, inseamna sa spui ca nebunia ta este corectul daca asa vrea muschiul tau. Asa ceva mi se pare exterm de periculos pentru sanatatea mintii umane.

Acum cateva ore te-am rugat sa incetezi cu flame-ul. Tu ce faci, deschizi un topic aiurea. daca ai fi fost atent ai fi vazut ca asta era subiectul dezbatut in topicul "despre mecanismul numit minte". cu parere de rau dar iei o pauza.

Edited by eu_unul, 19 September 2009 - 20:49.


#11
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Avand in vedere ca aici tratez ce este mintea lui dzeu, m-am temut sa postez acolo deoarece ma gandeam ca iau suspend. Acolo e alt gen de topic.
Daca te deranjeaza acest topic, muta discutia acolo si gata.

#12
mq2008

mq2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.09.2009

View Posteu_unul, on 19th September 2009, 21:46, said:

Acum cateva ore te-am rugat sa incetezi cu flame-ul. Tu ce faci, deschizi un topic aiurea. daca ai fi fost atent ai fi vazut ca asta era subiectul dezbatut in topicul "despre mecanismul numit minte". cu parere de rau dar iei o pauza.


Ce-i aia "flame" ? Mie imi placea ce scrie Mihai, indiferent la ce topic a mai scris, macar are ceva in cap baiatul asta. Pacat de el  ca a luat o pauza.

Edited by mq2008, 19 September 2009 - 21:00.


#13
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Nu e nici un bai si asa sunt ocupat, acuma asta e...cum cred moderatorii ca este bine. Ma gandeam ca este o idee buna sa avem un topic dedicat mintii lui dzeu.

Edited by Seghedin Mihai, 19 September 2009 - 21:08.


#14
mq2008

mq2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.09.2009

View PostSeghedin Mihai, on 19th September 2009, 22:06, said:

Nu e nici un bai si asa sunt ocupat, acuma asta e...cum cred moderatorii ca este bine. Ma gandeam ca este o idee buna sa avem un topic dedicat mintii lui dzeu.

E idee buna, dar in care topic se mai vorbeste despre asa ceva ?

Edited by mq2008, 19 September 2009 - 21:20.


#15
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Sa va arat in ce consta marea lucrare a "Domnului" in om:

Voi sunteti minti, bun, o minte este un mecanism, un ceva. Cum vi se pare firesc ?

Daca Dzeu nu este adevarat mai exista el ? Trebuie Dzeu sa fie adevarat ca sa existe ? Are chestia asta numita adevarul autoritatea sa-l izgoneasca in cazul in care el nu este adevar ? Avem aici o mica problema, nu ? In fata lui Dzeu ne cam indoim acum de ce este adevarul. Daca Dzeu nu este adevar, asta inseamna ca nu exista, sau el exista si fara sa fie adevarat ? :)

Daca nici adevarul nu mai are autoritate sa-l izgoneasca, ce are atunci ? Este o naluca perfecta, o crima perfecta, mintea nu mai are nici un mecanism cu care sa-l izgoneasca, este precum virusul HIV, dezactiveaza sistemul imunitar de protectie, apoi nu mai ai in numele a ce sa-l izgonesti.

Din acest motiv, treburile stau cam rau cu mintea omului. Credeti ca mai sunt sanse reale sa remediam vreodata situatia ? Nu, eu nu cred.

Edited by Seghedin Mihai, 25 September 2009 - 21:41.


#16
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007

View PostSeghedin Mihai, on 25th September 2009, 21:36, said:

Sa va arat in ce consta marea lucrare a "Domnului" in om:

Voi sunteti minti, bun, o minte este un mecanism, un ceva. Cum vi se pare firesc ?

Daca Dzeu nu este adevarat mai exista el ? Trebuie Dzeu sa fie adevarat ca sa existe ?

Are chestia asta numita adevarul  , autoritatea sa-l izgoneasca in cazul in care el nu este adevar ?

Foarte intersant acest topic !

Ce este adevarul ?

Fiecare lucru care Dumnezeu il rosteste este adevar , pentru ca El decide acest lucru .
Adevarul nu are cum sa aiba autoritate peste Dumnezeu , pentru ca Dumnezeu decide  ce sa fie adevarat si ce nu.

#17
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Mihai,
Iarasi! Nu te-ai plictisit?

#18
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Uite mai sus exemplu Ain...ce zice Ionass acolo ? Vezi ? Despre asta e vorba !

Adevarul nu mai are autoritate peste Dzeu ! In cazul in care chestia asta numita Dzeu este o naluca...ce mai poti face acum ? Nu ti se pare ceva ingrijorator ?

Deci logica, adevarul, corectul...nu pot sa-l izgoneasca ! Nici o dovada, nici un adevar, nimic.

Edited by Seghedin Mihai, 26 September 2009 - 12:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate