Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 

Jocuri Originale

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
38 răspunsuri în acest subiect

#1
JohnBlack

JohnBlack

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 11.05.2005
eu consider ca pirateria este un lucru rau care nu e benefic gamerilor in primul rand .......firma 3DO a avut probleme cu banii din cauza piraterie ..........daca o sa furam toti  o sa dispara si jocurile pentru caoamenii care le fac asa de bune trebuie platiti altfel pleaca.......ori din ce ii platesti daca tu vinzi doar in state si 2,3 tari din europa pentru ca nu numai noi furam si nemtii si ungurii si belgienii ma refer aici la segmentul de varsta 16-28.
eu de exemplu cand imi place un joc mult de tot il cumpar cat poti sa dai maxim 1.500.000.
Apropo daca este cineva interesat vand si cumpar jocuri originale


si cand spun ca le cumpar sa nu fie cu suparare dar nu ma duc la Best.........am relatii ca sa le iau la pretul de intrare in tara..........sau de pe amazon cu carte de credit in perfecta legalitate si platesti vama + TNT-ul

Vreau sa stiu ce parere aveti voi......tin sa precizez ca am aproape 100 de jocuri cumparate


Ps nu sunt ipocrit nu cumpar pe auzite il iua de pe dcc in probez joc un nivel 2 si daca  merita il cumpar daca nu il dezinstalez

Editat de JohnBlack, 13 mai 2005 - 10:29.


#2
Silviu.

Silviu.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.434
  • Înscris: 28.11.2001
parerea mea este ca traiesti pe alta planeta sau ai fost plecat din Romania. Da! se pirateaza jocuri, da se vand la preturi de circa 20 % din salariul mediu pe economie. Ce o sa faci? Mananci covrigi doar ca sa cumperi originalul? In acest moment nu exista solutii pentru ce vrei tu!

Si stai linistit ca 3DO nu a disparut pentru ca au jucat romanii jocuri piratate ci pentru ca au investit bani (peste 8 milioane de $) intr-un joc care nu a mai aparut niciodata.

si daca vrei sa faci afaceri pe forum invata sa fii mai subtil sau sa inveti sa postezi unde trebuie!

"... mmm ... auzi la asta... vinde jocuri originale la preturi de nimic... hai repede ca am vazut ca mama mai are niste banii in portofel si sa dam fuga sa luam de la asta chilipiruri"!" GET REAL!!!

Fubar Over

#3
JohnBlack

JohnBlack

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 11.05.2005

Fubar, on May 13 2005, 13:44, said:

parerea mea este ca traiesti pe alta planeta sau ai fost plecat din Romania. Da! se pirateaza jocuri, da se vand la preturi de circa 20 % din salariul mediu pe economie. Ce o sa faci? Mananci covrigi doar ca sa cumperi originalul? In acest moment nu exista solutii pentru ce vrei tu!

Si stai linistit ca 3DO nu a disparut pentru ca au jucat romanii jocuri piratate ci pentru ca au investit bani (peste 8 milioane de $) intr-un joc care nu a mai aparut niciodata.

si daca vrei sa faci afaceri pe forum invata sa fii mai subtil sau sa inveti sa postezi unde trebuie!

"... mmm ... auzi la asta... vinde jocuri originale la preturi de nimic... hai repede ca am vazut ca mama mai are niste banii in portofel si sa dam fuga sa luam de la asta chilipiruri"!" GET REAL!!!

Fubar Over

<{POST_SNAPBACK}>

1 poate tu ai salariu mediu pe economie si ti se pare mult sa dai 20% pe un joc original
2 cu 3do poate am dat un exemplu   lipsit de probe dar daca vrei neaparat   intereseazate sa vezi ce pagube de ordinul sutelor de milioane produce pirateria bani care ar putea sa fie folosit in industria de jocuri si acum nu ai vorbi cu mine ai juca age of empire 6
3 eu nu sunt  bisnitar nu vand nimic ca nu am eu firma de jocuri eu am vrut doar sa ajut niste romani de varsta apropiata cu a mea sa  isi cumpere jocuri originale  la preturi accesibile; si nici nu sunt comisionar daca faceai o comanda iti dadeai singur seama.....vedeai factura negru pe alb si ce dovezi mai doreai
4 nu am gresit unde am postat dovada este ca am de vanzare un ps2 si nu l-am bagat aici ci la vanzari electronice
iti urez o zi excelenta si sa ai peste salariu mediu pe economie poate iti schimbi gandirea P.S  eu am acasa absolut totul cu licenta inclusiv peste 100 de jocuri si nu am un salariu mare ma rog daca 15 milioane ti se apre mare.........


si Da am fost si o sa ma mai duc in alte tari civilizate unde remarca ta  era taxata cu un proces de calomnie si iti lu-am si pielea de pe tine

Editat de JohnBlack, 13 mai 2005 - 14:36.


#4
Silviu.

Silviu.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.434
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

si nici nu sunt comisionar daca faceai o comanda iti dadeai singur seama.....vedeai factura negru pe alb

aaaa... deci pana la urma te ocupi de vanzarea de jocuri...
... si una peste alta esti si roman... nu se poate sa nu iti iasa si tie de o ciorba!!!

Gaseste-ti alti fraieri care sa te creada ca tu ,dintr-un salariu de 15.000.000, ai peste 100 jocuri originale acasa. Asta la un pret mediu de 30 de dolari per joc tu ai bagat 3000 de dolari (pentru romani - 85.000.000 lei) numai in jocuri. si acu vrei sa recuperezi din investitie...

Din fericire insa traim in Romania si boala procesomanilor nu a ajuns inca, desi vad ca este contagioasa si se ia...

Fubar Over

#5
JohnBlack

JohnBlack

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 11.05.2005

Fubar, on May 13 2005, 14:55, said:

aaaa... deci pana la urma te ocupi de vanzarea de jocuri...
... si una peste alta esti si roman... nu se poate sa nu iti iasa si tie de o ciorba!!!

Gaseste-ti alti fraieri care sa te creada ca tu ,dintr-un salariu de 15.000.000, ai peste 100 jocuri originale acasa. Asta la un pret mediu de 30 de dolari per joc tu ai bagat 3000 de dolari (pentru romani - 85.000.000 lei) numai in jocuri. si acu vrei sa recuperezi din investitie...

Din fericire insa traim in Romania si boala procesomanilor nu a ajuns inca, desi vad ca este contagioasa si se ia...

Fubar Over

<{POST_SNAPBACK}>

sa imi iasa de o ciorba.......limbaj de om needucat cu studii medii
tu nu intelegi limba romana sau ce..........comanda o fac pe numele celui care vrea sa cumpere nu pe numele meu.......deci se duce la vama  ia coletul plateste vama si gata...........este optiunea lui daca vrea jocul pe numele meu si ii scad eu vama pe firma si /sau tva
daca ai fi trait pe afara ti-ai fi dat seama ca nu este nici  afacere sa iti scoti de o ciorba.......acolo sunt comunitati de gameri care se ajuta intre ei for free relatii etc
iar......treaba cu 3000 de dolari daca atat iti iese tie matematic atat o fi......eu nu am stat sa calculez si..... fa-ti socoteli pe banii care ii muncesti tu nu pe ce castiga altii prin munca cinstita

iar treaba cu Romania sa imi fie cu iertare eu am si timp de pierdut si bani deci imi permit sa stau cu un nesimtii cara imi vorbeste triviial sau ma calomniaza si 7 ani intr-un proces.........tu iti permiti !!! si fi sigur ca o sa castig pentru ca daca nu castig aici castig in strainatate si dau o palma grea si Romaniei

Editat de JohnBlack, 13 mai 2005 - 15:08.


#6
Silviu.

Silviu.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.434
  • Înscris: 28.11.2001
bai... din ce groapa ai iesit?
ai tupeul sa ma faci needucat?

Quote

iar treaba cu Romania sa imi fie cu iertare eu am si timp de pierdut si bani deci imi permit sa stau cu un nesimtii cara imi vorbeste triviial sau ma calomniaza si 7 ani intr-un proces.........tu iti permiti !!! si fi sigur ca o sa castig pentru ca daca nu castig aici castig in strainatate si dau o palma grea si Romaniei

Ce faci? Te duci la Strassburg? Ti-am calcat cumva pe inteligenta? Imi pare rau nu am observat-o!

tu esti primul care a inceput sa insulti... probabil ca te deranjeaza faptul ca te-am ghicit din prima cand te-am intrebat de unde vii... esti complet rupt de realitate... motiv pentru care discutia din noi, cel putin din parte mea se opreste aici. Calatorie sprancenata!!!

fubar Over

Editat de Fubar, 13 mai 2005 - 15:24.


#7
Raius

Raius

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 21.04.2005
LoooooooooooL..sunt de parere cu fubar..si..tie poate iti convine sa dai max 1.500.000 pt un joc ca doar ai 15mil -_- esti giugiuc..dar uite..noi..aia "saraci" care nu avem venit prea mare..adica nu depasim 6mil ceea ce in romania e binisor..nu vrem sa dam 1mil-1.500.000 pe joc..in loc sa am muuuuulte jocuri "ilegale" dar ce mai conteaza..am unul singur dar legal..mare chestie..nu ma deranjaza ca nu-i legal..gandeste-te tu cate CDuri iei tu cu 1mil ilegal..oricum mai multe decat legal :D  :D  :D  :D  :D  Deci ;)

#8
Maurice

Maurice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.079
  • Înscris: 03.03.2005

JohnBlack, on May 13 2005, 11:27, said:

eu consider ca pirateria este un lucru rau care nu e benefic gamerilor in primul rand .......firma 3DO a avut probleme cu banii din cauza piraterie ..........daca o sa furam toti  o sa dispara si jocurile pentru caoamenii care le fac asa de bune trebuie platiti altfel pleaca.......ori din ce ii platesti daca tu vinzi doar in state si 2,3 tari din europa pentru ca nu numai noi furam si nemtii si ungurii si belgienii ma refer aici la segmentul de varsta 16-28.
eu de exemplu cand imi place un joc mult de tot il cumpar cat poti sa dai maxim 1.500.000.
Apropo daca este cineva interesat vand si cumpar jocuri originale
si cand spun ca le cumpar sa nu fie cu suparare dar nu ma duc la Best.........am relatii ca sa le iau la pretul de intrare in tara..........sau de pe amazon cu carte de credit in perfecta legalitate si platesti vama + TNT-ul

Vreau sa stiu ce parere aveti voi......tin sa precizez ca am aproape 100 de jocuri cumparate
Ps nu sunt ipocrit nu cumpar pe auzite il iua de pe dcc in probez joc un nivel 2 si daca  merita il cumpar daca nu il dezinstalez

<{POST_SNAPBACK}>


Ha pai si noi le luam de dc++ da numa` ca jucam pana le terminam si dupa aia le dam uninstall  :lol: Hai frate ca la salariile din Romania nu merita sa iei nimica cu licenta............:death:

#9
JohnBlack

JohnBlack

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 11.05.2005
revin la principal...........daca nu am fi o natie de infractori probabil acum  restul romanilor care muncesc cinstit si au studii jucam age of empires 6

Ps: cei care castiga 6 milioane inseama ca au liceu sau au facut o facultate de ''istorie''

se poate castiga legal 500 de euro in romania daca stii bine o meserie EX in domeniu It
sii cui nu ii convine sa pleca la cules de capsuni oricum ar castiga mai mult
eu traiesc bine in Romania pentru ca am stiu ce sa invat

#10
JohnBlack

JohnBlack

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 11.05.2005
si cu de-al de voi mai discutam in 2007 cand o sa  functional dupa legea penala internationala si pe plan secund codul penal autohton........cand o sa intre peste voi cu mandat de perchezitie si incepe: 20 de milioane office xp 30 de milioane  jo curi ilegale ETC sa va ganditi la mine si la cei ca mine..........si mai ales la vecinii care  o sa va dea in gat


sa vedem daca va mai convine sa  furati cand o sa platiti 70 de milioane amenzi.........+ dosar penal


o sa am grija pe raza mea din zona in care stau sa aiba dosar penal Toti care FURA

Infractori de drept comun


Ps: mai cititi dracu legea si o sa ramaneti socati ce inseamna pentru cei ca voi intrarea in UE

#11
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.920
  • Înscris: 29.03.2005
Din nefericire problema este mult mai raspindita ( sa nu uitam zona Asiei de Sud Est, Rusia,etc..etc  :) ).
Nu sint prezicator dar cu trecerea timpului publicistii de jocuri ( nu spun companii de jocuri, ptr ca in final cei ce publica jocurile sint cei care pierd  ) vor trece la alte masuri ( de genul Steam HL2 ) masuri ce vor duce in ultima instanta la o rate de piraterie scazuta ( nu am spus extirparea  :lol:  :lol: ).
Este pirateria un lucru bun? Nu, bine-nteles ca nu. Nici un game designer nu doreste sa fie inselat de banii cuveniti.
Pretul de cost al jocurilor este corect? Nu. Fiindca pe linga pretul companiei de jocuri se adauga pretul publicistilor ( publicisti--- Activision, EA, Ubisoft), pretul final fiind aproape dublu.
Exista o solutie de mijloc ? Nu. Cel putin nu la stadiul actual  :lol:  :lol:
Nostim este faptul ca aceeasi logica este aplicata si produselor Micro$oft " las ca nenea Gates are bani si n-o sa plinga dupa copia mea pirata de XP " :lol:  :lol: , numai ca dupa cum a-ti observat nenea Gates a inceput sa stringa cureaua ( fie prin activarea licentei , fie prin BSA, planurile de viitor fiind si mai sumbre )

Editat de active95, 16 mai 2005 - 10:59.


#12
Silviu.

Silviu.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.434
  • Înscris: 28.11.2001
bai, nu ma pot abtine...

Sa incepem cu o statistica simpla... peste 60% din institutia guvernului Romaniei foloseste soft piratat (si aici vorbim de soft oficial adica microsoft si alte utilitati fara ce si-a pus fiecare pe calc).

Peste 70% din administratia publica din tara (care au calc si nu abac) sunt in aceeasi situatie.
Dai in mhasa... sa-i bagam pe toti la puscarie

Probabil ca tot in preajma ta mai locuiesc si niste pusti care se joaca vice city si NFSU underground 2. Dai dracu, la scoala de corectie cu ei.

probabil pe scara cu ei sunt si vreo doua babute care nu au bani de medicamente si intretinere in acelasi timp. le-am bifat si p-astea si le trimitem la sobolani si viol in grup la puscarie.

Peste 60% din populatia Romaniei lucuiesti in zona rurala (adica la sat... noroi chestii d-aastea) acolo unde ti nu ti-ai putea baga ciorapii armani.. unde oamenii joaca pe bune age of empires (pe camp la recolta).

70% din forta muncitoare lucreaza cu salariul minim pe economie (3.100.000 brut) adica circa 2.700.000 net... de peste 5 ori mai putin decat castigi tu...

Sfatul meu este sa te iei cu nastase de mana si restul ingamfatilor care te cunosc si care sunt de acord cu tine si sa te duci in Marea Banatului si sa nu te mai intorci.

si sa ai bunul simt sa nu mai postezi pana cand nu vei sta 15 ore pe zi cocosat sa culegi capsuni sa stii si tu ce inseamna munca adevarata...

PS Nu sunt nici eu de acord cu pirateria sau cu conceptul de pirat din principiu pe care unii pusti il adopta, dar in acest moment acest fenomen este un rau necesar pentru dezvoltarea Romaniei... numai asa se poate sa ramanem in rand cu restul tarilor care isi permit sa cumpere soft original.

#13
JohnBlack

JohnBlack

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 11.05.2005
HMM  interesant FUBAR  mai baiatule ce spui tu sunt afirmatii nefondate si periclitarea imaginii unor institutii
AI probe????
pentru ca daca ai probe vreau sa ne intalnim......si nu ma lua cu Nastase ca ai gresit partidul

si daca ai asa multe informatii ar fi trebuit  sa stii de anumite sanctiuni care  sau impus romanie in legatura cu industria de jocuri si filme

din cauza celor ca tine o sa Vedem Filme la 6 luni dupa ce au aparut in cinematografele din state

noroc cu unii care prefera sa le dea mondial in aceasi zi ca  sa nu mai fie piratate
si ajungem sa le vedem si noi.

iar despre babute si  cetatenii de la sate.........care este procentul real  
cati au calculatoare  sau internet

au ei probleme mai grave si oricum multi nici macare la tv ala telecolor nu se uita

#14
aproape0m

aproape0m

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 842
  • Înscris: 24.06.2004
nu cred ca o sa intre nimeni peste mine in casa , de unde atatea mandate ? :))
si presupunand ca o sa se intample asa , avem linux , asa ca nu te ingrijora pentru noi

dar poate pana in 2007 , cand o sa citim legea sa vedem in ce ne`am bagat , tu mai pui mana pe o carte de gramatica , macar ca sa iti justifici salariul ala

#15
Silviu.

Silviu.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.434
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

din cauza celor ca tine o sa Vedem Filme la 6 luni dupa ce au aparut in cinematografele din state

visezi tata... avampremiera mondial la star wars ruleaza si in Romania si toate ajung in acelasi timp si la noi (intr-o forma sau alta :)...)

cat despre statistici nu sunt facute de mine... da si tu un search pe google?

Quote

au ei probleme mai grave si oricum multi nici macare la tv ala telecolor nu se uita

si ai curaj sa te uiti in ochii lor?!... lipitoare mica ce esti...

#16
JohnBlack

JohnBlack

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 11.05.2005
Si singura categorie de pirati cu onoare sunt cei care dupa ce au piratat un joc sau un film scriu in info daca  va placut  cumparati


iar despre salariu nu e vina guvernului ca omul accepta sa lucreze pe cat ii ofera patronul sii valoarea muncii omului de la oras a scazut tot datorita ''taranilor'' care vin de la coada vacii si accepta sa faca o pagina de web pe 2 700 000.........daca nu erau ei nu scadeau salarile........ia tu de pe strada fetele care impart fluturase si intreabale din ce oras sunt asa ca idee si o sa iti dai seama de ce sunt platite cu 1 milion si jumatate


oricum propunerea mea ramane in picioare.......daca poti dovedi ce ai scris

SA STII CA NU TRAIM IN DICTATURA DAR CAND TRAGI URSUL DE "COADA''

CUM SA INTAMPLAT CU BIT TORENT SE POATE INTAMPLA CU ORICE SITE .RO

SI NU FAC PARTE DIN CATEGORIA TURNATORILOR EXAGERAM .,DOVADA FIIND FAPTUL CA AM DESTULE PROBLE SA INFUND 3 PUSTI CARE AU FOST PRINSI CU SERVERUL IN CASA DE SHARE........SI NU AM FACUT-O..........PENTRU CA ODATA INTRAT IN PUSCARIE  ROMANIA NU ARE PROGRAM REAL DE REEDUCARE...........DISTRUGI PE VIATA UN OM  CA SA NU MAI VORBIM DE CE SE INTAMPLA CU TINEREI CA TINE SI ALTII IN PUSCARII EU STIU............TU STII

AM VAZUT PUSCARII SI MI-AU TRECUT PRIN MANA O GRAMADA DE ACTE CU STATISTICI DESPE PUSCARII SI CATI SE INTORC  DIN CEI CU PRIMA CONDAMNARE   ADRESA MEA DE YAHOO MESSANGEER  ESTE [email protected]

#17
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001
kkt

scrie in eula ca nu este permisa nici o interventie in joc, nu e ...ce onoare ..ai facut-o, aia e ...ce tot explici ...stai sa vezi de ce bag cutitu in tine ..right

Quote

DOVADA FIIND FAPTUL CA AM DESTULE PROBLE SA INFUND 3 PUSTI CARE AU FOST PRINSI CU SERVERUL IN CASA DE SHARE..

cunostintele mele in domeniu se pare ca nu sunt suficiente sa inteleg ce drac ai spus mai sus ? ce o fi aia casa de share ?

si ce daca adresa ta de yahoo este [email protected]  ? asta ar trebui sa imi spuna ce ?

Io sincer, iti recomand sa gandesti un pic mai larg decat o faci acum pentru ca o sa ajungi sa te impiedici in propriile opinii.

#18
JohnBlack

JohnBlack

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 11.05.2005

Celestin, on May 16 2005, 11:31, said:

kkt

scrie in eula ca nu este permisa nici o interventie in joc, nu e ...ce onoare ..ai facut-o, aia e ...ce tot explici ...stai sa vezi de ce bag cutitu in tine ..right
cunostintele mele in domeniu se pare ca nu sunt suficiente sa inteleg ce drac ai spus mai sus ? ce o fi aia casa de share ?

si ce daca adresa ta de yahoo este [email protected]  ? asta ar trebui sa imi spuna ce ?

Io sincer, iti recomand sa gandesti un pic mai larg decat o faci acum pentru ca o sa ajungi sa te impiedici in propriile opinii.

<{POST_SNAPBACK}>

  scriu foarte repede  pe mai multe site-uri si mai grasesc   probe era cuvantul cautat

am destule probe dar cum nu e meseria mea sa le fac dosar nu m-am bagat.......
2 aveau in casa un server din cele  bit torent care  dadeau share la peste 250 de giga de filme muzica jocuri siii software

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate