Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Un tool care exporta .xml din fisier .c

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mad_igor

mad_igor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.03.2007
Salutare,

     Am nevoie sa parsuiesc niste fisier .c si sa le export in format xml (daca este si in conformitate cu UML 2.1, you would be my GURU).

Am tot cautat tot felul de solutii...si singura solutie care se apropie fooooaaaarte vag este:

   - Deschid cu Notepad ++ , export ca si HTML
   - Deschid cu Stylus Studio 2009 Release 2 XML Profesional si dau un banal SAVE AS XML (deci ca si cum as schimba extensia manual, frectie la picioru de lemn) ...

Nu prea am lucrat cu XML si medii de dezvoltare anexe acestui limbaj....asa ca apelez la experienta voastra daca ati dat peste vre-un program, add-on ceva care sa faca export din .c in .xml  sau si solutii de astea long shot .... .c -> .html -> .xml  .... .c -> .cpp -> .c# -> xml ...go crazy!


Mersi mult pentru atentie si interes!

#2
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Rational Rose cred că are reverse engineering și poate salva UML în format XML. Ar trebui să existe ceva free, deși nu prea sunt proiecte care să se aventureze în cod C generat de CASE tools (nu e tocmai OOP ca să fie banal).

#3
senoctar

senoctar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 01.07.2006
Ce anume vrei sa gasesti in acel XML ?
Nu exista vreun concept a unei reprezentari de cod C in XML, poate fi reprezentare lexicala, reprezentare vizuala (xhtml eventual), reprezentare a unor eventuale diagrame de apeluri etc. Este ca si cum ai vrea sa transformi un .bmp intr-un .mp3

In ceva UML ar fi ceva cu diagrame, dar din cauza ca C nu este object-oriented, despre class diagram nu poate fi vorba, eventual de behavior diagram sau ceva.

.c -> .cpp
Foloseste rename, C++ fiind backward compatible cu C.

.cpp -> C#, cred ca glumesti, daca ar exista ceva automat pentru asta s-ar fi imbogatit aia.

#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Cred ca e suficient topicul deschis pe aria C/C++  ;)

#5
mad_igor

mad_igor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.03.2007

View Postsenoctar, on 15th September 2009, 21:35, said:

Ce anume vrei sa gasesti in acel XML ?
Nu exista vreun concept a unei reprezentari de cod C in XML, poate fi reprezentare lexicala, reprezentare vizuala (xhtml eventual), reprezentare a unor eventuale diagrame de apeluri etc. Este ca si cum ai vrea sa transformi un .bmp intr-un .mp3

In ceva UML ar fi ceva cu diagrame, dar din cauza ca C nu este object-oriented, despre class diagram nu poate fi vorba, eventual de behavior diagram sau ceva.

.c -> .cpp
Foloseste rename, C++ fiind backward compatible cu C.

.cpp -> C#, cred ca glumesti, daca ar exista ceva automat pentru asta s-ar fi imbogatit aia.

Imi cer, intradevar am fost putin vag. Sa clarific putin:

Am un tool care imi genereaza "Sequance Diagrams", "Flow Charts", "Call Chart" si inca cateva tipuri de diagrame, insa inputul cere " XML, compatible with UML 2.1".

Partea cu Compatible cu UML 2.1 nici eu nu stiu exact la ce se refera, asa ca nu e prioritar, momentan incerc sa gasesc o solutie care imi genereaza XML din .c.

Legat de, "ce reprezentare vreau sa fie in XML", sunt sigur ca nu foloseste una vizuala sau lexicala, trebuie altceva, din parere de rau inca caut si eu sa vad ce anume trebuie sa contina acel XML.


Legat de, ".c->.cpp -> c# -> xml" dadeam un exemplu wild, ce conversii auxiliar sa fac sa ajung la xml.
Exista deja tot felul de softuri care fac conversie dintre C/C++ si C# si multe altele
Spre exemplu : http://tangiblesoftwaresolutions.com/
am gasit si un tool online la un moment dat dar nu imi vine in minte siteul.


Multumesc pentru proptitudine, si sper ca am mai clarificat situatia

#6
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Păi nu ai înțeles ce era esențial.
Tool-ul tău îți cere diagrame UML în format XML. XML e un limbaj de markup foarte general, folosit de cine vrea pentru ce vrea, adică nu descrie ceva anume ci e un limbaj de descriere pentru orice vrei tu.
Nu există o singură cale directă, logică și simplă între limbajul C și XML tocmai din cauza asta. Între C și XML lipsește o verigă: regulile după care se face transformarea. Tool-ul tău îți cere să îi dai XML construit din C urmând regulile dictate de UML 2.1, adică ai nevoie de un tool care lucrează cu diagrame UML 2.1 în formatul XML impus de standard. Nu de pomană am subliniat "ul" ăla, pentru că nu e un format XML oarecare, ci ăla stabilit de standardul UML 2.1 sau ceva anexă de-a lui legată de stocarea ca și fișiere XML.
Dacă nu înțelegi ce am spus mai sus înseamnă că nu te-ai documentat suficient. Mai mult de atât nu te pot ajuta.

#7
mad_igor

mad_igor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.03.2007

View Postsergiu_spooky, on 15th September 2009, 23:46, said:

Păi nu ai înțeles ce era esențial.
Tool-ul tău îți cere diagrame UML în format XML. XML e un limbaj de markup foarte general, folosit de cine vrea pentru ce vrea, adică nu descrie ceva anume ci e un limbaj de descriere pentru orice vrei tu.
Nu există o singură cale directă, logică și simplă între limbajul C și XML tocmai din cauza asta. Între C și XML lipsește o verigă: regulile după care se face transformarea. Tool-ul tău îți cere să îi dai XML construit din C urmând regulile dictate de UML 2.1, adică ai nevoie de un tool care lucrează cu diagrame UML 2.1 în formatul XML impus de standard. Nu de pomană am subliniat "ul" ăla, pentru că nu e un format XML oarecare, ci ăla stabilit de standardul UML 2.1 sau ceva anexă de-a lui legată de stocarea ca și fișiere XML.
Dacă nu înțelegi ce am spus mai sus înseamnă că nu te-ai documentat suficient. Mai mult de atât nu te pot ajuta.


Mersi foarte mult,

Si da am inteles....si am gasit si acea "veriga"... formatul pe care il caut nu e XML ci e XMI
http://en.wikipedia....ata_Interchange

Asadar, pana acuma am reusit sa gasesc o intrebare mai corecta: "Exista vreun tool care transform din fisier .c in fisiere .xmi ?"

Din moment ce toolurile de reverse engineering pot sa faca din .c in diagrame ... iar standardul .xmi fiind o translatare a diagramelor intr-un limbaj comun pentru toolurile care lucreaza cu Software Engineering. .... teoretic ar trebuii sa existe o punte intre cele 2...o scurtatura care sa faca din .c in .xmi  .. nu?

#8
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Puntea aia e UML-ul.
XMI e un format de stocare a diagramelor UML, așadar orice tool care știe să facă reverse engineering la cod C și să salveze UML în format XMI e potrivit pentru tine.

Uite aici o listă utilă cred: http://www.laatuk.co...tion_tools.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate