Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

FNGCIMM

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Discutii generale despre Fondul National de Garantare a creditelor pt. IMM-uri

#2
rohypnol

rohypnol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 26.11.2007
Din informatiile pe care le-am gasit pe firul principal de discutii, am adunat urmatoarele:
  • Dupa ce dosarul sta bine la copt in banca este trimis la Fondul National de Garantare a Creditelor pentru IMM-uri
  • La FNG, dosarul este inregistrat si intra in analiza juridica ("in juridic")
  • Dupa analiza juridica este trimis in analiza garantiei ("in analiza") care consta din analizarea legalitatii actelor si a valorii apartamentului sau casei pentru care statul urmeaza sa garanteze bancii in cazul in care cumparatorul nu mai plateste ratele la banca
  • Perioada valabilitatii antecontractului nu conteaza decat in momentul inregistrarii la FNG si se analizeaza si dosarele care au antecontractul expirat
  • Cei de la FNG afiseaza in fiecare zi liste cu dosarele aprobate si unii colegi de suferinta din Bucuresti care merg pana acolo posteaza pe Softpedia poze cu acele liste
  • Dosarul se intoarce la banca a doua zi dupa ce a fost aprobat (asa mi s-a spus mie prin telefon de la FNG) impreuna cu contractul de garantare
  • Numerele de telefon de la FNG sunt: 031-40.56.876 ; 021-310.18.74 ; 021-310.19.37 ; 021-311.99.89 ; 310-80.55.416 si va rugam sa fiti calmi cand vorbiti cu cei care va raspund, pentru ca primesc zeci de telefoane in fiecare zi si cei care raspund la telefoane nu sunt responsabili cu analiza dar pot pune o vorba "buna" daca aveti nevoie
  • Angajatii FNG pun prioritate pe dosarele ale caror antecontracte urmeaza sa expire mai repede (in cateva zile) daca sunt contactati de cumparatori si li se explica urgenta
  • A doua zi dupa ce vi s-a confirmat ca dosarele au fost trimise la banca (sau in aceeasi zi pentru cei din Bucuresti) este datoria voastra sa puneti presiuni asupra bancii sa faca analiza contractului si este recomandat sa mergeti direct la sucursale, chiar daca ati depus contractul la agentii (se pare ca unele sucursale au cerut in mod direct agentiilor sa NU mai dea telefoane in legatura cu "Prima casa" si sa trimita doar email-uri... la care se raspunde dupa cateva zile sau chiar saptamani)
Va rog sa ma corectati daca am inteles ceva gresit sau daca apar modificari.

Inca nu stiu ce se intampla dupa ce banca primeste inapoi dosarul impreuna cu contractul de garantare! Va rog sa comentati si pe tema asta!


#3
SaraHaytham

SaraHaytham

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.09.2009

 rohypnol, on 14th September 2009, 10:53, said:

Din informatiile pe care le-am gasit pe firul principal de discutii, am adunat urmatoarele:
  • Dupa ce dosarul sta bine la copt in banca este trimis la Fondul National de Garantare a Creditelor pentru IMM-uri
  • La FNG, dosarul este inregistrat si intra in analiza juridica ("in juridic")
  • Dupa analiza juridica este trimis in analiza garantiei ("in analiza") care consta din analizarea legalitatii actelor si a valorii apartamentului sau casei pentru care statul urmeaza sa garanteze bancii in cazul in care cumparatorul nu mai plateste ratele la banca
  • Perioada valabilitatii antecontractului nu conteaza decat in momentul inregistrarii la FNG si se analizeaza si dosarele care au antecontractul expirat
  • Cei de la FNG afiseaza in fiecare zi liste cu dosarele aprobate si unii colegi de suferinta din Bucuresti care merg pana acolo posteaza pe Softpedia poze cu acele liste
  • Dosarul se intoarce la banca a doua zi dupa ce a fost aprobat (asa mi s-a spus mie prin telefon de la FNG) impreuna cu contractul de garantare
  • Numerele de telefon de la FNG sunt: 031-40.56.876 ; 021-310.18.74 ; 021-310.19.37 ; 021-311.99.89 ; 310-80.55.416 si va rugam sa fiti calmi cand vorbiti cu cei care va raspund, pentru ca primesc zeci de telefoane in fiecare zi si cei care raspund la telefoane nu sunt responsabili cu analiza dar pot pune o vorba "buna" daca aveti nevoie
  • Angajatii FNG pun prioritate pe dosarele ale caror antecontracte urmeaza sa expire mai repede (in cateva zile) daca sunt contactati de cumparatori si li se explica urgenta
  • A doua zi dupa ce vi s-a confirmat ca dosarele au fost trimise la banca (sau in aceeasi zi pentru cei din Bucuresti) este datoria voastra sa puneti presiuni asupra bancii sa faca analiza contractului si este recomandat sa mergeti direct la sucursale, chiar daca ati depus contractul la agentii (se pare ca unele sucursale au cerut in mod direct agentiilor sa NU mai dea telefoane in legatura cu "Prima casa" si sa trimita doar email-uri... la care se raspunde dupa cateva zile sau chiar saptamani)
Va rog sa ma corectati daca am inteles ceva gresit sau daca apar modificari.

Inca nu stiu ce se intampla dupa ce banca primeste inapoi dosarul impreuna cu contractul de garantare! Va rog sa comentati si pe tema asta!

O sa comentam si in legatura cu ce fac bancile dupa ce le vin dosarele inapoi de la FNG, dar cred ca ar trebui sa facem aceste comentarii pe fiecare thread in parte, in functie de bancile cu care lucram ( ne luptam).

#4
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
aici se pot discuta generalitati, deci si despre relatia FNG si banci in general. Cele din urma poarta o mare parte din vina mersului anevoios

#5
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

 rohypnol, on 14th September 2009, 09:53, said:

Inca nu stiu ce se intampla dupa ce banca primeste inapoi dosarul impreuna cu contractul de garantare! Va rog sa comentati si pe tema asta!
Fondul trimite c. Garantare in Centrala (bancii). Acolo va fi semnat de cine trebuie (2 semnaturi) si trimis in Sucursala. Odata ce a ajuns in Sucursala, il semnezi si tu, apoi se definitiveaza c. Credit (se fac completarile unde este cazul); teoretic din clipa respectiva se poate merge la Notar. In momentul in care afli ca Garantia a ajuns in CRSC e bine deja sa vorbesti cu Notarul (si Proprietarul) pentru a face demersurile legate de extras CF pentru vanzare (valabil 48 de ore din momentul in care va fi scos).

Edited by Alta_, 14 September 2009 - 16:56.


#6
rohypnol

rohypnol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 26.11.2007
Se pare ca unele drumuri dureaza si noua zile in loc de doua. Am patit-o eu. Pe langa asta, nu uitati ca nu sunt trecute toate drumurile pe oriunde va uitati si pe aproape oricine intrebati. Putini spun si de faptul ca intervine Sucursala BRD Bucuresti la mijloc si ca dosarul mai sta cateva zile acolo.

#7
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009
Sa vedeti faza tampita...aviz celor cu dosare inca la fond...
M-am trezit pe lista cu dosarele finalizate cu unu care-l chema la fel ca pe mine... si mai mult decat atat pe nevastasa o chema la fel ca pe a mea... ma intreb oare cand dadeam telefoane de verificare a stadiului in care se afla dosarul caruia dintre noi doi ii raspundea?... Domnu' respectiv care a ajuns cu dosarul la fond dupa mine...sper sa fi fost de la alta banca...si asa sa se fi facut decelarea intre dosare... In general nu te intreaba decat numele si banca...

Edited by primcasuist, 14 September 2009 - 18:51.


#8
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

 primcasuist, on 14th September 2009, 19:50, said:

Sa vedeti faza tampita...aviz celor cu dosare inca la fond...
M-am trezit pe lista cu dosarele finalizate cu unu care-l chema la fel ca pe mine... si mai mult decat atat pe nevastasa o chema la fel ca pe a mea... ma intreb oare cand dadeam telefoane de verificare a stadiului in care se afla dosarul caruia dintre noi doi ii raspundea?... Domnu' respectiv care a ajuns cu dosarul la fond dupa mine...sper sa fi fost de la alta banca...si asa sa se fi facut decelarea intre dosare... In general nu te intreaba decat numele si banca...
Si pana la urma al cui dosar era aprobat, al tau sau al lui? Al tau in ce stadiu este acum?

#9
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009

 marshall_balance, on 14th September 2009, 20:43, said:

Si pana la urma al cui dosar era aprobat, al tau sau al lui? Al tau in ce stadiu este acum?

Amandoua!... :worthy:  Asa am vazut ca suntem doi... Iti dai seama ce se intampla daca aparea doar ala...Puteam eu sa astept la banca mult si bine venirea dosarului...

Dar daca suntem 3 cu aceleasi nume, prenume si neveste....Brrrr!... :samui: Pana nu-mi vad dosarul la banca o sa albesc de tot...

Edited by primcasuist, 14 September 2009 - 20:59.


#10
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
Din ce am vazut si citit pana acum chiar daca au fost ceva intarzieri pana la toate dosarele au fost aprobate. Nu am auzit de nici un dosar respins definitiv indiferent de motive. Corectati-ma daca gresesc.

#11
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009

 Eagles, on 16th September 2009, 14:48, said:

Din ce am vazut si citit pana acum chiar daca au fost ceva intarzieri pana la toate dosarele au fost aprobate. Nu am auzit de nici un dosar respins definitiv indiferent de motive. Corectati-ma daca gresesc.

Corect...

#12
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
UPDATE: In sfarsit o raza de soare si pe strada mea. Luni a trimis banca CF-ul nou la fond, de ieri i-am bazait intr-una cu telefoanele si in sfarsit azi mi-au spus ca a ajus ieri CF-ul, ca l-au dat la urgenta si ca azi, daca nu, cel tarziu maine o sa trimita raspunsul si contractele de garantare la banca...Inca mi-a urat sa si stapanesc sanatos casa! :) Foarte tare!!! Deci ma astept ca pe luni-marti sa semnez contractele la banca!!!

Edited by marshall_balance, 17 September 2009 - 10:29.


#13
bubu_slubu

bubu_slubu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.08.2008

 Eagles, on 16th September 2009, 14:48, said:

Din ce am vazut si citit pana acum chiar daca au fost ceva intarzieri pana la toate dosarele au fost aprobate. Nu am auzit de nici un dosar respins definitiv indiferent de motive. Corectati-ma daca gresesc.

Gresit. Unor cunostiinte de-ale noastre le-au respins dosarul pentru ca pe actul de receptie apartament erau doar 2 semnaturi si cica era nevoie de 5 semnaturi.... Tocmai asta e motivul pentru care noi am renuntat la prima casa. Pentru noi a fost numai o pierdere de bani acesta 'proiect'.

#14
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
de cateva zile tot sun la nr. 0213119989 dar nu raspunde nimeni. mai stiti si alte numere?

#15
alexmaria12

alexmaria12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 01.07.2009

 Eagles, on 29th September 2009, 15:18, said:

de cateva zile tot sun la nr. 0213119989 dar nu raspunde nimeni. mai stiti si alte numere?

0213101874
0213101937
Insista si vei reusi  :D

#16
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
mulțam fain!

#17
alexmaria12

alexmaria12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 01.07.2009

 Eagles, on 30th September 2009, 10:06, said:

mulțam fain!

Daca reusesti sa vorbesti, sa-mi zici si mie, ca azi ar cam fi cazul sa-i sun si eu, se implinesc cele 5 zile de cand mi-a ajuns CF-ul nou la dosar.  :D

#18
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
care e timpul minim si maxim de coacere a dosarului la fond?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate