Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

BCR Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
7193 replies to this topic

#7057
Cristi9016

Cristi9016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.05.2017

View PostOliviaBonita, on 04 august 2017 - 08:17, said:



Felicitari! Sa fie intr-un ceas bun!
Olivia iti multumesc mult ! M-au ajutat tare mult sfaturile. Le-am pus in aplicare si datorita lor s-a rezolvat!

#7058
gina1984

gina1984

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.05.2017

View PostHymalayaRock, on 01 august 2017 - 09:01, said:

Buna,

Da, a venit ieri, 31 iulie, evaluatorul, dar asta doar dupa ce le-a scris responsabilul de unitate celor care se ocupa de dosare, consilierei nu ii raspundea nimeni nici la incidente nici la cereri de urgentare. In locul tau eu m-as duce foarte des pe la banca si sa te asiguri ca au incarcat din nou dosarul dupa problema cu aplicatia.
Mie mi-au zis ca l-au incarcat dar de fapt nu era incarcat si de aici toata intarzierea :)

La mine nici acum nu a venit evaluatorul, nu știu de ce tot imi țin dosarul in back office, iar consiliera mea e in concediu. Pe 10 fac o luna de la depunere si nimic. Deja expira fiscalul, dar nu mi-au zis sa scot altul. Trebuie?

#7059
Johnyboy87

Johnyboy87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.06.2007
Si eu din 26 iulie am toate actele duse la BCR. Maine se fac 2 saptamani. Toata perioada asta cica se analizeaza dosarul ca sa poata chema evaluatorul.
Mi se pare foarte mult....

Dupa evaluare mai analizeaza odata..
Vad ca asa e cam peste tot, nu doar la BCR.

#7060
katya7

katya7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.12.2014

View PostJohnyboy87, on 08 august 2017 - 08:31, said:

Si eu din 26 iulie am toate actele duse la BCR. Maine se fac 2 saptamani. Toata perioada asta cica se analizeaza dosarul ca sa poata chema evaluatorul.
Mi se pare foarte mult....

Dupa evaluare mai analizeaza odata..
Vad ca asa e cam peste tot, nu doar la BCR.

In aceeasi situatie sunt si eu, am dus actele pe 27 iulie la banca, mi s-a spus ca ultimul dosar a stat la ei in analiza 2 saptamani. Acum e posibil sa dureze mai mult, spun ca au multe dosare in analiza, si fiind perioada concediilor, sunt putini angajati care se ocupa de ele. Eu astept sa termine analiza dosarului pentru a-l trimite la fng, ca sa primesc scrisoarea de garantare, apartamentul va fi gata in vara lui 2018.

#7061
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View Postgina1984, on 07 august 2017 - 18:40, said:

La mine nici acum nu a venit evaluatorul, nu știu de ce tot imi țin dosarul in back office, iar consiliera mea e in concediu. Pe 10 fac o luna de la depunere si nimic. Deja expira fiscalul, dar nu mi-au zis sa scot altul. Trebuie?

Daca nu l-au trimis la fond inca, trebuie scos. Mai ales daca are mai putin de 10 zile pana expira.

#7062
HymalayaRock

HymalayaRock

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.07.2017
Trebuie scos alt set de extrase CF pana sa se trimita la fond. Eu am scos altele dupa ce am facut evaluarea si am primit ok-ul final de la banca.Extrasele trebuie sa fie valabile in momentul cand se trimit la fond.

#7063
gina1984

gina1984

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.05.2017

View PostHymalayaRock, on 08 august 2017 - 13:01, said:

Trebuie scos alt set de extrase CF pana sa se trimita la fond. Eu am scos altele dupa ce am facut evaluarea si am primit ok-ul final de la banca.Extrasele trebuie sa fie valabile in momentul cand se trimit la fond.

Ti-au trimis dosarul la fond? Ca știu ca noi am depus in același timp, iar la mine nici evaluatorul nu a ajuns. Off, ce ghinion am

#7064
HymalayaRock

HymalayaRock

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.07.2017
Da, eu pe 6 iulie l-am depus, dar a trebuit sa insist foarteee mult sa se miste mai repede, adica din 2 in 2 zile eram la banca

#7065
gina1984

gina1984

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.05.2017
Am aflat ca dosarul meu a fost respins ca angajatorul este cu risc înalt. Nu înțeleg de ce, ca firma este de 10 ani si am alți colegi care au facut credit de prima casa la BCR. Ce as putea sa fac?

#7066
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Incearca la alta banca, e unica solutie.

#7067
gina1984

gina1984

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.05.2017

View PostRealThing, on 08 august 2017 - 21:01, said:

Incearca la alta banca, e unica solutie.
Se mai primesc dosare la vreo banca?

#7068
HymalayaRock

HymalayaRock

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.07.2017
Buna,

La BRD se mai primesc dosare.

#7069
katya7

katya7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.12.2014

View PostHymalayaRock, on 08 august 2017 - 18:06, said:

Da, eu pe 6 iulie l-am depus, dar a trebuit sa insist foarteee mult sa se miste mai repede, adica din 2 in 2 zile eram la banca

Dupa 2 saptamani de asteptat, am sunat la banca si am cerut sa urgenteze dosarul ca nu avem clauza de returnare a avansului, iar a doua oara cand i-am contactat mi-au spus ca dosarul e in lucru, a trecut de prima verificare si urmeaza a doua. Timp de 2 saptamani nu au facut nimic. Trebuie sa insistam ca sa se apuce de treaba..

#7070
Johnyboy87

Johnyboy87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.06.2007
Astepti sa vina evaluatorul? Sau pt ce ai facut urgentarea?

#7071
katya7

katya7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.12.2014
Apartamentul pe care vreau sa il cumpar nu este gata, si nu poate fi evaluat. Am incheiat antecontract fara clauza de returnare a avansului de 5%...daca nu mi se aproba dosarul, de banca si ulterior de fond, nu pot primi scrisoarea de garantare, prin care se face rezervarea de fonduri, valabila un an si jumatate, pana e finalizat ap. Abia apoi revin la etapa cu evaluator,cf si cvc. In conditiile in care banii de la fond alocati bancii pt prima casa se epuizeaza rapid, sau programul se opreste(unele voci de la bnr spun ca nu are un impact prea mare dpdv social...)mi se pare normal sa cer urgentarea dosarului, sa nu ramana uitat o luna la banca, apoi cat va sta si la fond..ca sa nu am surprize.

#7072
katya7

katya7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.12.2014
Am o intrebare pentru voi cei care ati obtinut imprumutul de la banca, acea suma de max 66500€ pt locuintele noi...banca acorda suma aceasta in lei calculata la valoarea € din ziua virarii banilor,sau e valoarea stabilita la cursul euro in ziua in care ati facut solicitarea la banca  sau valoarea € din antecontract?
Incerc sa estimez cam cat e diferenta de curs valutar..
Multumesc pt raspuns

Edited by nonameshadow, 01 September 2017 - 11:16.


#7073
Johnyboy87

Johnyboy87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.06.2007
De luni a venit raportul de evaluare la banca. Si de atunci tot astept inca o aprobare pentru a putea fi trimis la fond.
Dureaza foarte mult aprobarile ce vin din banca.

#7074
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View Postkatya7, on 01 septembrie 2017 - 09:35, said:

Am o intrebare pentru voi cei care ati obtinut imprumutul de la banca, acea suma de max 66500€ pt locuintele noi...banca acorda suma aceasta in lei calculata la valoarea € din ziua virarii banilor,sau e valoarea stabilita la cursul euro in ziua in care ati facut solicitarea la banca  sau valoarea € din antecontract?
Incerc sa estimez cam cat e diferenta de curs valutar..
Multumesc pt raspuns

S-ar putea sa se raporteze la cursul € din raportul de evaluare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate