Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

BCR Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
7193 replies to this topic

#7093
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Deja s-a aprobat dosarul la fond si maine am interviul :) Oricum inainte sa ia vreo hotarire voi intreba la banca ca nu vreau sub nici o forma sa pierd finantarea.

#7094
rsstefana

rsstefana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.08.2017

View Postjuannn, on 02 octombrie 2017 - 20:15, said:

Deja s-a aprobat dosarul la fond si maine am interviul :) Oricum inainte sa ia vreo hotarire voi intreba la banca ca nu vreau sub nici o forma sa pierd finantarea.
Daca e aprobat, din cate am vazut pe aici, mai dureaza in jur de 5 zile sa trimita contractul si probabil inca pe atat pana semnezi si la notar si se vireaza banii in contul dezvoltatorului/proprietarului. Cred ca rezolvi totul la timp. Multa bafta! Daca iti spune BCR-ul ceva, anunta-ne si pe noi, te rog.

#7095
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Revin cu informatii dar problema e ca dezvoltatorul a promis ca cel mai devreme finalizeaza apartamentul pentru evaluare pe 15 luna aceasta.

#7096
rsstefana

rsstefana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.08.2017

View Postjuannn, on 04 octombrie 2017 - 15:29, said:

Revin cu informatii dar problema e ca dezvoltatorul a promis ca cel mai devreme finalizeaza apartamentul pentru evaluare pe 15 luna aceasta.
Aa, cand ai zis ca deja s-a aprobat dosarul la fond credeam ca te referi la aprobarea finala. Daca nu s-a facut evaluarea inca inseamna ca esti abia la promisiunea de garantare, nu? In cazul asta nu iti recomand sa faci schimb de job pentru ca pe mine m-au mai verificat inca o data cu toate actele inainte ca dosarul sa mai plece pt ultima data la fond.

#7097
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Exact sunt la promisiunea de garantare. Oricum nu imi schimb jobul pina nu obtin un raspuns final de la banca. Apropo dupa ce se face evaluarea cit mai dureaza pina obtin creditul final?

#7098
rsstefana

rsstefana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.08.2017

View Postjuannn, on 04 octombrie 2017 - 20:37, said:

Exact sunt la promisiunea de garantare. Oricum nu imi schimb jobul pina nu obtin un raspuns final de la banca. Apropo dupa ce se face evaluarea cit mai dureaza pina obtin creditul final?
Nu pot sa iti spun decat ca...mult. Apartamentul meu a fost gata in iunie, dar evaluatorul a venit la sfarsitul lui august. Pe 13 septembrie a fost trimis la fond si pe 3 octombrie am intrat in analiza. Mai dureaza si analiza intre 15-20 de zile, depinde daca exista intoarceri la banca sau nu...Cand e aprobat, ar mai fi 5-7 zile pana trimit contractul la banca si apoi in functie de cum hotarasti cu dezboltatorul mergi la semnat, platesti restul de taxe bancare si notariale si apoi in 3-4 zile li se vireaza banii.

Edited by rsstefana, 05 October 2017 - 08:45.


#7099
cerbucristi

cerbucristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.04.2017
Pentru cei care aveti rezervat creditul cu vechea oferta, cand ROBOR-ul era 0,89, aveti mare grija acum cand duceti actele finale pentru CV. Daca ati fost la limita exista posibilitatea sa nu va mai incadrati la suma rezervata si sa scoateti din buzunar diferenta. Oferta semnata la rezervare nu ramane la fel! Daca ROBOR-ul s-a marit se va calcula cu noua valoare. Verificati la banca acest lucru!

Edited by cerbucristi, 06 October 2017 - 15:11.


#7100
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vorbeam acum aproximativ 6 luni cu un mare "destept" de la BCR, ca nu trebuie sa-mi fac griji cu rata variabila la PC, ca si el are si știe ce spune...Acum l-am sunat sa-i multumesc pt "desteptaciune"...Concluzie: deși suntem niște oi care alergam dupa casă mult visată, dorita...ar trebui să conștientizăm că nu-ti da nimeni nimic cand esti un parlit cu 1000-2000 de euro în buzunar, singurul lucru pe care vi-l garantez, este ca, odată prins în acest joc este ca la  mafie", nu o sa mai poti iesi. Bancile pocnesc din degete si ratele cresc...cand nu mai sunt prosti pe lista încep să scadă dobânzile...fericire mare în primi 2-3 ani.Ce ma șochează, ăștia la tv arată că au cresctcrate, încearcă să tragă un semnal de alarmă si ce se intampla in piata...cresc prețurile la case. Exemplu garsoniera în Rahova, undeva pe Pecineaga, ultim etaj 40000 de euro, în condițiile în care, dacă mergi in spatele blocului ai bâlci, grătare si dispensar de campanie, isi fac oamenii tratamentele injectabile în vazul lumi...astia si-au pierdut mințile...si pe cumpărători îi iau de prosti.
Zi plăcută va doresc si continuati să vizați, dar din cand in cand mai trageti si o ciupitura!!!!

#7101
VioletaV

VioletaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.06.2017
Mie deja mi a crescut dobanda cu 100 lei :)). Din ianuarie sigur se mai adauga 100 si asa voi ajunge la 800 si lei dobanda si 350 principal. Ce fericire..:))

#7102
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Ai credit pe 30 de ani? Eu mi-am facut calculul si cam 60 de lei o sa imi vina in plus. Momentan sunt pe ROBOR-ul vechi (0,91%). Azi e 1,83%.

#7103
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din fericire pentru mine, eu nu am avut norocul sa-mi iau credit PC, dar recunosc ca am fost aproape, foarte aproape. In momentul de față prefer chiria si incerc sa-mi iau o garsoniera cu plata chesh, prin niște împrumuturi cu rata fixa pe 5 ani. Urmarea de ceva vreme forumul si ma minunea în fiecare zi de oameni si oameni. Parca suntem nebuni atunci când cautam, ne permitem să visăm si uite unde ajungem...Sa stai blocat intr-o casa timp de 30 de ani, dacă or fi 30. Pasul următor al băncilor or sa fie refinantare...ei ăsta isi doresc, sa te lege până n-oi mai putea. Vorbind strict de mine, imi vine sa plâng cand vad prostia proprietarilor, în mare parte niște parlit, care așteaptă ca pâinea caldă, banii de la prima casă...toti dezvoltatorii cu casele lor prin câmpuri sau mai stiu eu pe unde, făcute după norme impuse si verificate doar de ei, ca sa nu mai spun de ăștia din blocurile vechi...cum am scris mai sus.
Eu am ales varianta simpla.. găsesc cumpăr, nu imi permit sa stau in chirie si asta este...tot casă este si asta si dacă nu-mi mai convine PLEC!!!
Succes la plata si sper ca mizeria băncilor sa înceteze, normal si cea statului, care permite asa ceva si robotul sa nu mai avanseze!!!
O statistică, o găsiți pe net, spunea că estimează că robot o sa ajunga la 2, dar la sf de 2018 nu 2017...cine stie ce o sa mai fie până atunci. In conditiile in care, cel puțin anul acesta au fost oameni care au făcut si credit de nevoi personale pt ă putea lua credit ipotecar.


Ca sa înțelegeți cât sunt de nebuni proprietarii, după ce am scris msj-ul de mai sus am primit o notificare de anunturi noi, garsonierele despre care va spuneam....si ce sa vezi, cand garsoniera Pantelimon 52000 de euro....No comment!!!

#7104
VioletaV

VioletaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.06.2017
Da, pe 30 de ani, la mine robor ul era 0, 86 cand am incheiat contractul la suma de 56 mii. Oricum se va calcula la 1,58 sau cat a fost in ultima zi din septembrie. Asta e, noi sa fim sanatosi :))

#7105
rsstefana

rsstefana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.08.2017
Probabil ne gandim sa lasam ceva copiilor, sa nu se chinuie ca noi. In fine...nu are rost sa discutam in contradictoriu, mereu vor exista "adeptii" chiriilor care nu vor fi de acord cu prima casa samd. In rest, vorba Violetei, noi sa fim sanatosi, sa avem putere de munca!

#7106
cerbucristi

cerbucristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.04.2017
Daca stau bine sa ma gandesc, Solinel are drepate. Suntem sclavii bancilor pe 30 de ani pentru ca tot romanul "vrea acum"! Inainte de '89 strangeai la ciorap si dupa iti cumparai. Acum ne vindem cu totul. Si eu am prins fonduri cu prima casa si ma gandesc cu groaza cand o sa creasca iar roborul la 14 ca in 2008.....o sa ajungem ca astia cu francii....

#7107
Magdala2009

Magdala2009

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.10.2017
Buna tuturor.
Imi puteti spune va rog din experienta voastra cu BCR ul cat dureaza programarea unei evaluari?
In luna Aprilie am semnat antecontractul  si am primit aprobaarea de la  Fond ( cu garantare pe 18 luni). blocul fiind cu termen de finalizare in luna Octombrie. Intre timp apartamentul s-a finalizat, am semnat identificarea, am prelungit prin aditional antecontractul am scos extrasele si am depus actele la banca acum o spatamana.  De atunci asteptam sa ne programeze evaluatorul si acesta nu mai suna. Imi puteti spune va rog cat a intarziat in cazul vostru acest evaluator si ce as putea face pentru a-l urgenta?

Multumesc

#7108
Johnyboy87

Johnyboy87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.06.2007
Experienta mea cu BCR
Pe data de de 26 iulie am avut toate documentele duse la Banca.

18 august. a venit evaluatorul
28 august. raportul evaluatorului a ajuns la banca,
31 august. scos CFuri de informare pt locuinta.
5 sept. dosar apare la fond cu statusul Solicitare in completare la banca.

Foarte multe aprobari interne ce au ingreunat mult procesul....
Si acuma inca astept la fond.

#7109
alya884

alya884

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.04.2017

View PostVioletaV, on 16 octombrie 2017 - 13:02, said:

Da, pe 30 de ani, la mine robor ul era 0, 86 cand am incheiat contractul la suma de 56 mii. Oricum se va calcula la 1,58 sau cat a fost in ultima zi din septembrie. Asta e, noi sa fim sanatosi Posted Image)

Hello,

Cunoaste cineva din sursa sigura (adica explicatii primite de la consilieri etc.) care ROBOR 3M se ia in calcul la PC ? Adica - din ultima zi lucratoare a lunii anterioare dar din 3 in 3 luni incepand cu data la care ai luat creditul sau sunt date fixe la care se raporteaza BCR adica ultima zi lucratoare din martie, iunie, septembrie, decembrie pt toata lumea ? Eu de ex. ieri am primit mesajul cu rata marita incepand cu luna ianuarie.

Incerc sa imi dau seama de modalitatea de calcul. In ultima instanta voi scrie la relatii clienti sau voi merge intr-un sediu.
Am o prietena care are ipotecar la Unicredit - ei ii da un mesaj complet si ii spune exact ce valoare are ROBOR. Eu primesc doar : "atat va fi rata ca urmare a modificarii ROBOR punct"!

#7110
VioletaV

VioletaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.06.2017

View Postalya884, on 02 noiembrie 2017 - 10:23, said:



Hello,

Cunoaste cineva din sursa sigura (adica explicatii primite de la consilieri etc.) care ROBOR 3M se ia in calcul la PC ? Adica - din ultima zi lucratoare a lunii anterioare dar din 3 in 3 luni incepand cu data la care ai luat creditul sau sunt date fixe la care se raporteaza BCR adica ultima zi lucratoare din martie, iunie, septembrie, decembrie pt toata lumea ? Eu de ex. ieri am primit mesajul cu rata marita incepand cu luna ianuarie.

Incerc sa imi dau seama de modalitatea de calcul. In ultima instanta voi scrie la relatii clienti sau voi merge intr-un sediu.
Am o prietena care are ipotecar la Unicredit - ei ii da un mesaj complet si ii spune exact ce valoare are ROBOR. Eu primesc doar : "atat va fi rata ca urmare a modificarii ROBOR punct"!


Buna,

Eu am asa in contractul de credit la bcr, desi sincera sa fiu pana acum credeam ca se calculeaza cu totul si cu totul altfel (cum ca s ar utiliza cota robor numai din ultima zi din martie, iun etc. cum ai spus si tu mai sus):
"Cotatia robor se va modifica la fiecare 3 luni intotdeauna in ziua corespunz datei de tragere stabilite prin contract, fiind cea stabilita in ultima zi lucratoare a lunii precedente datei din care se face modificarea".

De aici inteleg ca daca tragerea se face in 2 nov, se va utiliza prima data robor din ultima zi a lui octombrie, iar peste 3 luni, incepand cu 3 feb, se va utiliza robor din ultima zi a lui ian. Si asa mai departe.

Stai linistita, niciun consilier nu e atat de binevoitor sa insiste prea mult pe tema dobanzii :)).

Daca afli ceva diferit, poate ne anunti, te rog.

Multumesc!

Edited by VioletaV, 02 November 2017 - 10:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate