Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sorele-n fata, patratele in poza

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Aparatul este un Nikon D40 si "problema" este cea din atasamente. E ceva normal la fotografiile cu sorele-n plin sau e vreo problema de la senzorul meu?
Multumesc.
Attached File  Def1.JPG   104.89K   205 downloads Attached File  Def2.JPG   172.13K   174 downloads

#2
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
http://en.wikipedia....wiki/Lens_flare

#3
FantazioD

FantazioD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 27.11.2008
Da, e normal. Inchide diafragma pe la f/11-16 si va disparea flareul oval. Stiu ca si la mine face asa si cand inchid diafragma dispare .

#4
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Nu ma refer la flare (care in acest caz mi se pare cel putin interesant), ma refeream la pixelii din partea de sus a flarului si cei cativa mai putin vizibili din partea de jos.

#5
ovidiu_cristian

ovidiu_cristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.09.2008
-In mod normal nu are voie sa se manifeste asa nici la o diafragma de 1.8 sa nu fie de la senzor problema !

#6
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
Ala nu e flare e moire. E o consecinta a constructiei senzorului CCD de pe D40.

http://en.wikipedia..../Moiré_pattern
http://www.dpreview....nD40/page19.asp (scroll down)

#7
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
nu e nici moire, este un fenomen de ardere a pixelilor care cauzeaza overflow pe cei din jurul lor... imi scapa teribil acum cum se numeste chestia asta...

LE: cred ca e vorba de blooming

Edited by glumetu, 07 September 2009 - 15:46.


#8
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Eu nu cred ca e vorba de cele de mai sus. Flare nu e sigur, nici moire, si (cred ca) nici blooming. In orice caz, la f/8, cum e in prima poza, n-am vazut niciodata fenomenul la aparate dSLR ce functionau normal. Am vazut insa frecvent fenomenul in urmatoarele conditii:
- Foto cu soare in fata sau cu o lumina puternica si contrastanta in cadru;
- Pe compacte, de regula;
- In display apare o forma asemanatoare cu cea din poza 1, dar aberatia e multa mai alungita, chiar pana la marginea ecranului;
- In poza nu apare insa fenomenul; apare numai pe LCD, inainte de declansare.

Din pacate nu pot sa-mi explic fenomenul neavand suficienta experienta si cunostinte. Eu as merge cu camera in service. Am facut multe poze cu discul solar in cadru, am avut probleme de flare si blooming, stiu ce sunt acestea, dar nu am vazut niciodata asa ceva pe o imaginea finala scoasa de senzorul dSLR. Am vazut numai pe LCD-ul compactelor, cum am descris mai sus. Totusi, daca imi aduc bine aminte, am mai vazut acelasi fenomen pe o videocamera miniDV Canon (cu ani in urma), numai ca atunci aparea si pe imaginile filmate, nu numai pe LCD.

Edited by calexe, 07 September 2009 - 19:36.


#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Are o forma mult prea clara ca sa fie de la optica. O fi vreun bug de soft, sau un efect ciudat din cauza de senzor. Ai reusit sa o reproduci? Sigur nu e de la softul de developat poza? Era RAW? Probabil o vizita la medicul de familie ar putea lamuri misterul.

#10
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006
E blooming

Edited by Ixtl, 08 September 2009 - 08:18.


#11
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Multumesc de raspunsuri. Nu am mai observat pana acum fenomenul la aparatul meu si sunt curios daca se va repeta.

#12
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostIxtl, on 8th September 2009, 09:13, said:

@glumetu & @Ixtl: Eu ma gandeam ca asta e blooming (vezi pasarea si mai ales aripile ei):
Attached File  480_20090522_TuraDD2_043_Cristi.jpg   127.09K   85 downloads
La jay333 fenomenul e diferit, se manifesta pe verticala, nu in toate vecinatatile pixelilor afectati. Sau poate depinde de tipul senzorului (CCD/CMOS)? Ma rog, as zice totusi ca nu e normal ce se vede la tine, jay333. Daca fenomenul se manifesta constant ma tem ca e vorba de un defect. La service ti-ar putea spune mai clar daca e defect sau numai o aberatie acceptata.

Edited by calexe, 08 September 2009 - 13:03.


#13
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
tot blooming este, și una și alta. Din câte știu la CCD se manifestă mai mult vertical.
Dacă nu-i apare și în alte situații (ex. expuneri normale, medii), atunci e un fenomen normal, aș zice eu.

Edited by glumetu, 08 September 2009 - 13:07.


#14
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Nasol...
Inca un argument sa ne intoarcem la film? Apropos si de discutia cu EOS 7D...

Off Topic:
Imi aduc aminte, de prin 2005, cand m-a luat pe mine flama cu foto si fotografiam pe film, ce poze frumoase mi-au ramas din acelea cu soarele in cadru. Nu tu posterizare, nu tu blooming... Problema principala era aceea a curbei de invatare, care era dificila pe film. Si imposibilitatea de ajustare ISO pe un film inceput. Dar acum cred ca m-as descurca si fara histograma, care la dSLR oricum e mai mult pentru verificarea pozei dupa ce ai tras cadrul. Cu modificarea ISO - asta ramane o problema... Si costul filmului in sine e o problema (Velvia 36 pozitii  = 6 USD). Dar incep sa cuget la chestia asta. Observ ca nici filmele serioase (documentare, artistice) nu prea se trag pe digital.

Edited by calexe, 08 September 2009 - 13:44.


#15
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Off Topic:

View Postcalexe, on 8th September 2009, 14:40, said:

Nasol...
Inca un argument sa ne intoarcem la film? Apropos si de discutia cu EOS 7D...

Off Topic:
Imi aduc aminte, de prin 2005, cand m-a luat pe mine flama cu foto si fotografiam pe film, ce poze frumoase mi-au ramas din acelea cu soarele in cadru. Nu tu posterizare, nu tu blooming... Problema principala era aceea a curbei de invatare, care era dificila pe film. Si imposibilitatea de ajustare ISO pe un film inceput. Dar acum cred ca m-as descurca si fara histograma, care la dSLR oricum e mai mult pentru verificarea pozei dupa ce ai tras cadrul. Cu modificarea ISO - asta ramane o problema... Si costul filmului in sine e o problema (Velvia 36 pozitii  = 6 USD). Dar incep sa cuget la chestia asta. Observ ca nici filmele serioase (documentare, artistice) nu prea se trag pe digital.
Pai hai sa ne luam cat mai multi SLR, poate creste cererea si scade pretul. Io deja mi-am rezervat unu-doo. Parca vezi ca se prind producatorii ca se intoarce lumea la origini si incep cu oferte: SLR C...10MPX, SLR N...20MP, SLR O...4/3 si 25MPX, SLR P...stabilizare in body, SLR S...ecran rabatabil si baterie de filme la diferite ISO cu rotita de selectie, scanarea filmului in timp real, in body, la derularea cadrului. Na ca le dau idei... <_<

Chestia cu ISO se rezolva cu 2-3 body, fiecare cu un film la iso diferit.
Parerea mea.

Edited by crokodilu, 08 September 2009 - 14:09.


#16
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postcrokodilu, on 8th September 2009, 15:05, said:

Chestia cu ISO se rezolva cu 2-3 body, fiecare cu un film la iso diferit.
Stiam ca la multe SLR-uri poti schimba filmul chiar daca nu-i terminat.

Edited by glumetu, 08 September 2009 - 18:48.


#17
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Cu cat mai multa tehnologie, cu atat mai multe probleme. Eu unul prefer obiectivele manuale: ce vede senzorul, aia iti scoate, nu mai ai nevoie de metering si alte tampenii care uneori mai mult incurca decat ajuta. Am incercat si eu putin pe film si e putin cam scump la "pretentiile" mele de fotograf: pretul filmului, costul developarii, al scanarii, al tiparirii, numarul mic al pozitiilor de pe un film, imposibilitatea de a vedea rezultatul imediat, uneori si calitatea laboratorului foto.
Revenind la blooming, l-am mai observat in cateva ipostaze insa nu se manifesta ca in poza de mai sus si am dat vina pe nepriceperea mea (era un exemplu de blooming intr-un link mai sus cu crengile unui copac si exact la fel mi se manifestase si mie). Ce stiti, va fi afectat senzorul in timp din cauza acestui blooming? Ma gandesc ca o suprasarcina (ca asta e in fond, nu?) nu prea are cum sa fie benefica senzorului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate