Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

free e- books (in romana)

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

Poll: free e- books (in romana) (76 member(s) have cast votes)

free e- books (in romana)

  1. DA (100 votes [73.53%])

    Percentage of vote: 73.53%

  2. NU (2 votes [1.47%])

    Percentage of vote: 1.47%

  3. NUMAI LA NEVOIE (21 votes [15.44%])

    Percentage of vote: 15.44%

  4. INCA NU AM UTILIZAT ASA CEVA (13 votes [9.56%])

    Percentage of vote: 9.56%

Vote Guests cannot vote

#19
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Nu sunt un pasionat al lecturi dar in fine mai citesc si eu din cand in cand am citit cand am fost mic toate cartile importante si acu am cu "Ce ma lauda"  :)

#20
Gioro_T

Gioro_T

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 29.04.2002
Trient, is de-acord cu tine; are sens ce zici.
Auzi, si zici ca nu mai ai linkul ala ? Ce porcarie ...

Ah ce enervant ca n-am apucat sa-ti citesc postu inainte ca TipiTop asta sa vina val-vartej .. :ciocan:
Trient, da-mi si mie pe PM un link dintr-asta cu carti misto pe de gloaba ... sau canale de undernet, cum ziceai ...

Merci fain

Trancanu

#21
trient

trient

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2002
Bai Gioro.. for the record: n-am voie sa-ti dau nimic pana nu se clarifica treaba, ca mi-e de cartonasul ala rosu (nu de alta, da' imi place aici pe SN, n-am chef sa fiu sutuit pentru cine stie ce motiv  :drac: ).

Deci nu facem nimic ilegal, inteles??? Si vezi ca de fapt eu  te protejez pe tine sa nu incasezi si tu vreo amenda, ceva ;)

mai bine da-mi tu un PM cu mailul tau si continuam offtopic & offsite... necenzurat  :cool:

Lf

#22
Gioro_T

Gioro_T

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 29.04.2002
A, ok ...
cu toate ca mi se pare absurd, ca cineva sa se lege de informatiile schimbate pe PM .... nu cred, mah, c-ar fii o buba :thinking: Sau ar fi ? :confused: Daca da atuncea pur si simplu :vomiton:

IN fine, si mie-mi place la fel de mult la SN, da parca prea mult zel la TipiTop asta ...
Hai ca-ti dau un PM si mai comunicam

Trancanu

#23
cretze

cretze

    Veteran

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 28.11.2001
... ce schimb de replici interesant ... numai ca nu intereseaza pe nimeni in afara de voi ... ceea ce inseamna ca puteati sa-l aveti pe PM de la inceput ... in ce priveste cezura, eu am fost cel care a semnalat-o ... asa ca pentru nemultumiri si alte discutii ... va astept pe PM, de preferat MSN ... ca sa putem discuta ... :drac:

Cretze :cya:

#24
cretze

cretze

    Veteran

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by trient

In concluzie - o sa-ti dau un argument a la napster: daca eu pun un link catre Yahoo prin care se cauta "free Books" si rezultatele sint si site-uri de bookwarez, asta inseamna ca Yahoo este un site ilegal?

Lf

... nu cred ca este problema noastra daca este legal sau nu ... problema este ca softnewsu' nu discuta pe aceasta tema ... linkuri sau orice alte referinte spre chestii ilegale nu sunt permise aici ... pentru mai multe detalii vorbeste si cu Gioro_T ... ca i-am mai explicat cate ceva ...
... IN NICI UN CAZ NU SE PUNE VORBA DE VRE-UN CARTONAS ROSU PENTRU CHESTIA ASTA ... insa nu mai puneti chestii d'astea pe forum ...

Cretze :cya:

#25
apatie

apatie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.07.2002

Quote

Originally posted by trient



http://www.xxxxx
S-ar putea sa te dezumfle nitel ;)

..topicurile degenerate pot fi inchise *hint*..

/mod
linkuri ilegale  :o

*hint*decat un topic degenerat ,mai bina fara

Asa ca e-books free se gasesc, si chiaar in toate domeniile.
Cine vrea sa=l ajut, astept pm

#26
trient

trient

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2002

Quote

Originally posted by cretze
... in ce priveste cezura, eu am fost cel care a semnalat-o ...

Pai bine omule, si daca tu esti cel "responsabil", atunci de ce n-ai zis tu care e problema?

Quote

... IN NICI UN CAZ NU SE PUNE VORBA DE VRE-UN CARTONAS ROSU PENTRU CHESTIA ASTA

Vezi? deci faptul ca alta persoana s-a ocupat de transmisul mesajului tau nu a facut decat sa-l denatureze.. eu ce sa inteleg? vine unul si imi zice ca imi da cartonas rosu (metafora asta ma abtin sa o mai comentez); dupa aia vii tu si zici ca de fapt nu era vorba de cartonas rosu  :confused: - cred ca tu si tipitop trebuie sa ajungeti la un punct comun.. macar sa stiu si eu ce ma asteapta.. sau greutatea cuvantului pe aici e invers proportionala cu user id-ul?  :D

Sint de acord, discutia chiar a degenerat si din pdv meu poate fi lasata balta, chiar daca am oarecare obiectii asupra rezultatului.

Dar:

Quote

Originally posted by apatie
Asa ca e-books free se gasesc, si chiaar in toate domeniile.

Pai daca zici asta, unde chiar tu ai deschis thread-ul, nu crezi ca ar fi o dovada de altruism din partea ta sa ne spui si noua ce ai gasit intre timp? Sau e vorba tot despre chestii ilegale? (for the record, free poate insemna si warez ca si pe ala tot gratis il gasesti; poate vroiai sa zici freeware?)

Sper sa nu mai iasa vreun scandal de data asta. Treaba cu discutatul pe PM suna ok.

L

PS. Ce aveti mama toti de scrieti "VRE-UN"?!? n-as fi zis asta daca nu eram pe un topic oarecum cu legaturi cu limba romana..

#27
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
hai sa clarificam lucrurile.

Nu am nimic impotriva lucrurilor freeware, chiar sustin asta, insa sunt impotriva ilegalitatilor. Aici includ si linkuri catre canale undernet orientate pe warez.

Este drept ca fiecare om poate incalca legea, e treaba lui sa o faca, insa pe  barba lui. SoftNews nu tolereaza sub nici o forma ilegalitatile.

Prin urmare terminati cu fazele gen: "eu pun linkul catre ilegalitati si vine moderatorul si inchide threadul", insa linkul ramane pt toti amatorii  :D

nu tine  :drac:

Daca va place sa schimbati kestii private, e treaba voastra cum o faceti. Discretia se invata in timp  :hmm:

#28
trient

trient

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2002
Ok, tonul tau de acum e mult mai ok :)

Insa, ce ziceam eu in toata discutia asta, e ca e relativa treaba cu warez-ul in ceea ce priveste canalele respective de undernet. Uite cazul meu: am acasa o multime de Asimov-uri (Fundatia + inca vreo cateva), plus jumatate din Dune, in original - carti luate foarte oficial din State. Bun. Deci faptul ca am fizic aceste carti (fiindca le-am cumparat) inseamna ca atunci cand le citesc nu fac nici o ilegalitate. Corect pana aici, da? Bun - si acum problema 2: am un PDA (luat si ala saracul cu bani munciti, sa nu va inchipuiti altceva) pe care vreau sa pot citi cartile respective in troleu sau pe unde mi se mai pune mie pata cand am timp liber. Ei, sigur ca pot sa car o carte dupa mine.. dar pe toate, mai greu. Si atunci mi se pare normal sa caut versiunile electronice ale cartilor respective, pentru textul carora am "cotizat" deja. Si va intreb - incalc legea sau nu?

/Lf

#29
cretze

cretze

    Veteran

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 28.11.2001
... daca ne uitam cum scrie la carte ... o incalci :drac: ...
HINT: ... legea nu are bun-simt si nici "obraz" :drac:

Cretze :cya:

#30
trient

trient

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2002
Din cate tineam eu minte pe carti scria ceva gen "nu ai voie sa copiezi, distribui (...) in nici o forma - fizica, electronica, inregistrata (...)". Ceea ce e ok, fiindca eu nu fac nimic din astea! Nu uita, e la fel ca la MP3 P2P sharing - ilegalitatea o comite cel care distribuie, nu cel care preia (plus ca nimeni nu isi permite sa atace userii care downloadeaza alea, ca sint prea multi :drac: , dar asta deja e alt subiect).

Plus ca oare scrie in copyrightul cartii ca am voie sa citesc textul respectiv numai daca este imprimat pe hartie? O sa revin diseara cu extrasul complet ca sa avem o baza comuna de discutie.

Cat despre remarca anterioara a ta ca nu intereseaza pe nimeni schimbul de replici.. du-te putin in FreeWare si da o sortare dupa "Views"... si sa nu-mi zici ca numarul de acolo se datoreaza doar mie, tie, lui Gioro si TipiTop.

/Lf

#31
cretze

cretze

    Veteran

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 28.11.2001
... ilegal este nu numai sa furi ci sa si cumperi/iei lucruri furate !!! ... cat despre view-uri putin mai intereseaza ... mi-ar place sa cred ca numarul de view-uri se datoreaza subiectului propus decat acestui flame ... cat despre unele schimburi de replici de aici, ar fi putut avea loc foarte bine pe PM ...

P.S. ... o sa-ti fac un forward la dicutia de pe PM cu Gioro_T ... poate mai lamureste cate ceva ... "oferta" cu MSN-ul ramane in piocioare ca poate ne mai lamurim putin ... sau, daca vrei, poate la  :Beer:  ca vad ca esti din Bucuresti ... sa nu crezi ca este ceva personal ... dau eu prima bere ;)

Cretze :cya:

#32
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
Trient, hai sa nu ne ascundem dupa deget, stiu f.clar cum este legea. Ea poate fi "suntata" in fel si chip insa noi nu incurajam asta.

dpdv legal esti in culpa daca citesti o carte dl-data ilegal de pe net, stii asta f.bine. dpdv moral, eu personal nu mi-as bate capul cu asta, sincer (aici comentez cazul tau particular, tu ai luat cartea de la librarie).

despre piraterie se poate discuta mult si bine, ea este intr-un fel tolerata de casele de software, din motive evidente. Cu toate ca politica oficiala este alta, vezi BSA.

s-a ajuns la a se pune taxe producatorilor de writere, pt ca sunt folosite pt a realiza copii ilegale, asta se stie.

repet, SN nu incurajeaza piratarea software-ului.

iar despre nr de citiri a acestui topic, mia imi pare rau, sincer. Sunt topicuri mult mai interesante cu software free f.utile si care au ramas in bezna.

#33
apatie

apatie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.07.2002
Ok. Vad ca se incinge. Am pus doua adrese la inceputul threadului in care era vorba de gratuitati. Si daca in loc de schimbul de replici urmareai (Trient) mesajul de inceput, am si cerut niste adrese free, asta in cazul in care mai stie cineva altele.
Ce-i bun e ca orice polemica e pana la urma constructiva. (adica sunt unii care macar invata cum se scrie "vreun" cuvant). Fara suparare dar mi-a placut observatia. Daca e din viteza, atunci mii de scuze.:)

#34
apatie

apatie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.07.2002
http://www.e-carti.1...oks/E-books.htm
Ar mai fi o adresa de gratuitati. In engleza. Dar destul de bune. Software si bussiness.

#35
cretze

cretze

    Veteran

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by apatie
Ce-i bun e ca orice polemica e pana la urma constructiva. (adica sunt unii care macar invata cum se scrie "vreun" cuvant). Fara suparare dar mi-a placut observatia. Daca e din viteza, atunci mii de scuze.:)

... ca sa vezi cum invata omu' fara sa-si dea seama ... ar fi bine  sa se fi invatat ALTCEVA din polemica asta ...  :D  :D  :D  :D

Cretze :cya:

#36
trient

trient

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2002
Mda, cred ca e cazul sa o lasam balta, pentru ca treaba a devenit total neproductiva. Asa de dragul ultimului cuvant, trebuie sa spun ca nu mi se pare ca s-a elucidat pe deplin problema moralitatii accesului anumitor canale de IRC sau a cititului de carti downloadate din locuri de genul acela. Dar poate ca intr-adevar asta este un subiect mult prea filozofic si "gol" ca sa merite discutat. Ca sa nu mai zic despre cel despre atitudine.. In fine, nu conteaza.

In alta ordine de idei, fiindca s-a vorbit despre asta (mersi cretze  :OK: ), poate ca intr-adevar volumul acestui thread a derutat si va continua sa deruteze multa lume in a crede ca aici se gasesc cantitati uriase de resurse catre eBooks (free evident). Sint primul care isi cere scuze celor care vor ajunge la concluzia ca au pierdut timpul "sapand" aici dupa chestii utile - sau au ramas dezamagiti ca in loc de resursele respective au gasit un maretz flame war. Desi pe de alta parte poate si asta are si un oarecare continut instructiv...

Lf

PS. Apatie - hai sa-ti mai zic o chestie misto, ca tot ma luai cu inceputul; topicul se chema "free ebooks - in romana".. deci in afara de primele linkuri, restul au fost cam offtopic (canalele "mele" multdiscutate, dar si ultimul tau post  :D )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate