Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

TAXA Poluare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2869 replies to this topic

#2215
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
nu cred ca iti trebuie procura ca nu il reprezinti...

#2216
GabrielCXI

GabrielCXI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.12.2011
Din cate am vazut in cererea de la ANAF trebuie doar sa dai numarul, codul IBAN si la ce banca e deschis contul bancar. Nu cere numele titularului.

#2217
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
In mod normal cand incep primele plati?

#2218
GabrielCXI

GabrielCXI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.12.2011
45 de zile de la data depunerii cererii.

#2219
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
M a gândeam.. Oare daca baga ăștia din martie taxa aia de poluare, eu daca am o masina in cute cu care nu mai circul deci nu mai are itp sau asigurare dar care mai este inca inmatriculata este posibil sa platesc 900 pe an doar pentru că este inca inmatriculata???
S o plati si taxa asta ca impozitul adică dacă ai prins o zi din noul an platesti tot anul...?, adică ok se baga taxa si trebuie să platesc dar eu o radiez peste 7 zile. Sa nu conteze? Adică sa platesc tot anu??
Oare o sa faca astia publica cu ceva timp inainte legea asta cu taxa de poluare sa stiu ce sa fac sau o infige scurt fara preludiu cum o dublat Boc impozitele la motoarele mari in vara lui 2010??

#2220
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postsilesax, on 23 ianuarie 2018 - 06:38, said:

M a gândeam.. Oare daca baga ăștia din martie taxa aia de poluare, eu daca am o masina in cute cu care nu mai circul deci nu mai are itp sau asigurare dar care mai este inca inmatriculata este posibil sa platesc 900 pe an doar pentru că este inca inmatriculata???DA
S o plati si taxa asta ca impozitul adică dacă ai prins o zi din noul an platesti tot anul...?, adică ok se baga taxa si trebuie să platesc dar eu o radiez peste 7 zile. Sa nu conteze? Adică sa platesc tot anu??Da
Oare o sa faca astia publica cu ceva timp inainte legea asta cu taxa de poluare sa stiu ce sa fac sau o infige scurt fara preludiu cum o dublat Boc impozitele la motoarele mari in vara lui 2010??DA


#2221
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Apai.. DA de la urma ce înseamnă?, ca anunta? Sau baga peste noapte?

#2222
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postsilesax, on 23 ianuarie 2018 - 09:27, said:

Apai.. DA de la urma ce înseamnă?, ca anunta? Sau baga peste noapte?
Taxa sigur vor baga, banuiesc ca de la 01.09.2018.
Ei spun ca o sa fie platit ca un fel de impozit, deci atata timp cat este inmatriculata o sa platesti taxa,chiar daca nu ai rca/itp/etc.De aflat sigur o sa afli cu cel putin 30 de zile inainte, vor pune proiectul pe site-ul ministerului mediului in dezbatere publica

Edited by cata, 23 January 2018 - 10:19.


#2223
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Atunci, bine ca il pun. Sa am timp sa o radiez in caz de nu o ia cineva pentru rabla.

#2224
daalos

daalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 20.04.2007
Am o situatie mai aparte - daca s-a mai confruntat cineva sau vreun sfat juridic pertinent...
Am luat masina de la dealer in 2009, masina de showroom achitata integral, nu leasing.
Masina a fost inmatriculata si taxa platita de importator, facturata catre dealer, pe factura apare si contravaloare "Taxa inmatriculare".
Deci importatorul si-a recuperat contravaloarea taxei INSTANT, in momentul cand a dat masina catre dealer.
Dealerul mi-a facturat mie : contravaloare masina  si contravaloare "servicii inmatriculare" 1700 euro.
In contractul incheiat cu dealerul se specifica valoarea masini xxxxx si valoare taxa inmatriculare 1700 euro (in lei la cursul zilei).
Deci si dealerul si-a recuperat contravaloarea taxei facturata de importator si platita catre acesta..
Acum eu am fost la ANAF si se restituie taxa doar celui care a platit.
Detin toate actele care atesta circuitul TAXEI pana la mine, care sunt de fapt platitorul acesteia - chitanta de plata a importatorului, factura acestuia catre dealer, factura + contract de vanzare-cumparare cu dealerul.
Partea proasta este ca e posibil ca importatorul sa fi intrat in insolventa.
Cum si in ce conditii mai pot recupera eu valoarea taxei platita de mine - 1700 E ?

#2225
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
cred ca se numeste risc asumat  si foarte greu mai faci ceva daca a intrat in  insolventa.

#2226
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Nu ai cum. Si o masina sh cu taxa platita era mai scumpa decat una cu taxa neplatita, deci vanzatorul recupera din taxa.

#2227
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cer scuze daca s-a mai discutat [situatia] mea...
In iulie2008 am platit taxa de prima inmatricularesi nu am recuperat-o pana acum.
Mai sunt sanse sa recuperez aceasta taxa?
Multumesc anticipat.

#2228
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

View PostGabrielCXI, on 21 ianuarie 2018 - 14:24, said:

45 de zile de la data depunerii cererii.
Bine,bine dar cand incep platile?in ce data? Ca la mine au trecut 80 de zile

#2229
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Probabil cu 1 luna înainte de alegerile parlamentare :)

#2230
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006

View Postgcom61, on 23 ianuarie 2018 - 16:35, said:

Cer scuze daca s-a mai discutat [situatia] mea...
In iulie2008 am platit taxa de prima inmatricularesi nu am recuperat-o pana acum.
Mai sunt sanse sa recuperez aceasta taxa?
Multumesc anticipat.
Da, ai sanse, mergi si fa cerere de restituire la agentia fiscala unde ai platit. In aceeasi situatie sunt si eu, am platit in 2008 si am depus actele.

#2231
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postcalinjack, on 24 ianuarie 2018 - 04:57, said:

Bine,bine dar cand incep platile?in ce data? Ca la mine au trecut 80 de zile
Parca la 45 de zile de la depunerea cereri de restituire, dar nu mai devreme de 01.01.2018, deci abia ai ,,24 de zile,,.

#2232
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Nu mai devreme ce?depunerea sau inceperea numaratorii?am depus dosarul in 6 noiembrie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate