Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...
 HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...
 Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...
 

Dobrogea, simpla

- - - - -
  • Please log in to reply
644 replies to this topic

#541
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Pai cum, sa nu pui tu poze vechi cu stejarul ala... Doar ai " crescut " cu el. 😄

#542
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
N-ai zis ce faci dacă pun. Te eschivezi...
Recunosc că mi-a plăcut de Mircea Badea în chiloți în fața cladirii guvernului.
Vezi că și el era la fel de sigur ;)

#543
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
LOL
https://petapixel.co...pe-photography/

#544
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ce legătură are cu topicul de față?
Încă nu te-ai prins că au fost puse niște cadre intenționat să vă irite unora ego-ul hilar și să vă stârnească hate-ul la adresa autorului topicului?
Trăiești cu impresia că suntem handicapați mintal cei care fotografiem fie și același subiect și nu suntem în stare să găsim altă variantă, poate chiar originală?
Ori trăiești cu altă impresie cum că nu avem altceva de făcut în viață decât să urmărim pe unde merge Mircea și să facem și noi același lucru?

De un an de zile mă țin să ajung la niște "chietroaie". Chiar vorbeam cu doi colegi gălățeni de subiectul ăla sâmbăta trecută. Ghici ce? Ieri pune Mircea poze fix de acolo :D
Iar eu acum mă pregătesc să plec chiar acolo. Nu am mai fost niciodată și habar nu am care o să fie viziunea mea asupra acelui subiect și nu sunt influențat cu nimic de cadrele puse de Mircea.

Din păcate da, pot fi cadre similare în funcție de subiect, nu doar din Dobrogea.  Uită-te la Hors Shoe din Grand Canyon de exemplu.

Într-o oră plec. Vrei să mergi? Hai. Trec și te iau. Doar dă un semn.

#545
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Exact asta e. Creativitate zero. Copy dar si ala fail.

#546
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da mă, chiar așa, fără pic de inspirație. Toată lumea copy/paste.
Attached File  _A736935web.jpg   1.89MB   36 downloads

#547
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,982
  • Înscris: 20.01.2005
I-au iesit mai bine maestrului.
Tu ai vrut sa mergi pe urmele lui, comparatiile sunt inevitabile. :)

#548
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,692
  • Înscris: 26.02.2008
Colegul de forum are doar Sony asa ca e scuzabil ca nu-i ies ca la maestru. Posted Image

#549
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.01.2007
Si una de la mine de pe drumul spre Tutuiatu.

Attached Files



#550
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Hai, mai baga ceva sa-i creasca valoarea, ca e cam slabut. Zi in ce conditii extreme ai facut poza, cum ai crescut tu cu pietrele alea, cum plangeai tu pe pietre, varsa ceva.Chiar, tu ai crescut prin toata Dobrogea, pietrele alea erau acolo si acum 30 de ani?

Hai ca stii, mana intinsa care nu spune o poveste nu primeste pomana.

#551
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,199
  • Înscris: 28.06.2005

View PostReactor2015, on 25 septembrie 2019 - 08:24, said:

Merg de peste 30 de ani acolo. Am văzut practic evoluția acestui copac. Am crescut împreună cu el. Copacul în sine, este doar un copac dar clipele, momentele, ceea ce te face să simți Dobrogea, sunt neprețuite.
Firește că mai am și alți copaci dar faptul că-l fotografiez din timp în timp este precum revenirea la un prieten vechi.
Am fost la copac indiferent de anotimp, vreme, noapte sau zi și cum stă acolo singur semeț și rezistă în fața tuturor vicisitudinilor este ca o paralelă cu viața mea, nu doar a mea.

:arigato:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tVc12TvPBwE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sfantu.dracu, 02 October 2019 - 06:42.


#552
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Haters, haters everywhere :D
Îmi place că deși-l denigrați cu orice ocazie, totuși îl urmăriți.
Ar fi fain însă să puneți niște cadre care măcar să se apropie de ale lui.

Eu ieri am avut un cer fără nori, o lumină plată ca naiba de parcă i-au funcționat blestemele lui Taxon și TS-ăla :D

@katran. Niciodată nu mă voi compara cu el sau cu vreun fotograf adevărat. Dacă nimeresc condiții optime, îmi ies și mie cadre bune. Dacă nu, nu știu să compensez din edit ce nu e așa cum trebuie. Bine, ei chiar caută condiții optime. Eu ieri am fost în locația respectivă pentru că deși am trecut de zeci de ori pe lângă, nu o știam. Am fost în recunoaștere ca să spun așa. Și cred că am pierdut vreo 2kg :D

#553
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,982
  • Înscris: 20.01.2005

View PostReactor2015, on 02 octombrie 2019 - 06:45, said:

Bine, ei chiar caută condiții optime.

Toti facem aceeasi greseala - ne impiedicam in amanunte despre echipament, tehnica...etc, dar ratam esentialul : lumina, momentul.
"Conditii optime" este putin spus, mai degraba momente speciale.

Edited by katran, 02 October 2019 - 08:57.


#554
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Spre deosebire de tot felul de personaje care se cred artiști ratați, Mircea, dacă îl întrebi, îți spune ce și cum. Chiar la ultima prezentare la f64 a insistat pe faptul că e foarte important să mergi să fotografiezi atunci când se anunță fenomene meteo deosebite pentru că natura îți face și compoziția și lumina iar maimuța din spatele camerei trebuie doar să declanșeze.

Ieri am fost în recunoaștere. Mă informasem și am văzut că nu o să fie nici măcar un norișor pe cer dar nu știam exact locația. Acum aștept să se strice vremea :D

#555
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
@Danosul
Ba de pe Valea Morsu, pe mina dreapta.
Ca drumul ala fost de cariera poate sa duca si prin alte parti, nu numai pe "varful cel ghinalt si tutuiat din spatele satului" (discutam eu prin alte parti ca denumirea asta de Tutuiatu e o barbarie, dar macar nu asa atroce ca Vf.Greci cum aparea pe alte harti).

Altfel, degeaba apesi pedala de culoare pina la fund, daca lipseste punctul de pe i.
Care ziceai ca e subiectul in poza ta?

#556
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.01.2007
Nu are subiect, am postat-o pentru peisaj, daca vrei totuși si un subiect , găsești un cal acolo dar trebuie sa-l cauți cu lupa :), sau un subiect ar fi satul din depărtare.

Nu dați cu pietre, poza e făcută cu un banal telefon si e mai veche, de vreo 2 ani, am văzut  aseară topicul si mi-am adus aminte ca am si eu cateva poze de pe acolo, asta am gasit-o fara alte persoane care sa polueze atmosfera.
Trebuia sa o postez  pe topicul "fotografia cu telefonul mobil", dar am zis ca se încadrează mai bine aici pe topicul despre Dobrogea.

#557
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 16.02.2004

View PostDanosul, on 02 octombrie 2019 - 11:45, said:

Nu are subiect, am postat-o pentru peisaj, daca vrei totuși si un subiect , găsești un cal acolo dar trebuie sa-l cauți cu lupa :), sau un subiect ar fi satul din depărtare.

Nu dați cu pietre, poza e făcută cu un banal telefon si e mai veche, de vreo 2 ani, am văzut  aseară topicul si mi-am adus aminte ca am si eu cateva poze de pe acolo, asta am gasit-o fara alte persoane care sa polueze atmosfera.
Trebuia sa o postez  pe topicul "fotografia cu telefonul mobil", dar am zis ca se încadrează mai bine aici pe topicul despre Dobrogea.

Topicul cu “fotografie facuta cu un telefon”, e pe aria de electronice, pe undeva ;)

#558
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Acolo e just for fun, dar pentru chestii cu pretentii am putea face si aici un topic.
Dar cei care posteaza pe aria foto in loc de telefoane pe urma sa nu plinga daca isi iau caramizi in ...

Edited by Taxon, 02 October 2019 - 14:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate