Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Citrus Calamondine - Mandarin

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
danidraghici

danidraghici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.11.2006
Am un Citrus Calamondine de aproximativ o luna. Il ud de 2 ori pe saptamana si ii pun ingrasamant o data la saptamana. Ii tin la fereastra, la soare.
Cu toate aceste in momentul cand face fruct acesta nu ajunge la maturitate. Cade cand inca este mic.

Va rog sa imi spuneti ce pot face ca sa aiba fructe sanatoase.

Multumesc anticipat!

Attached Files



#2
danidraghici

danidraghici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.11.2006
... nu ma poate ajuta nimeni?... :(

#3
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Eu am 2 lamai si de la amandoi de abia daca obtin fructe dar cred ca este normal. Unul il am de cateva luni iar altul de 10 ani :P . Cel de 10 ani mi-a facut anul asta vreo 60 de flori din care doar 20 s-au facut fruct si au mai ramas in final doar 8 fructe mari care cred ca merg pana la capat :D . E adevarat ca al meu are si aracieni si il stropesc intr-una dar tot revin :wacko: . Al meu cand era mic nici macar nu facea fructe, doar cateva flori :confuzzled: . Cred ca totusi ii pui prea mult ingrasamant pentru cat de mic este. Eu am cumparat un ingrasamant si scria ca trebuia sa-l pun minim la 2 saptamani si trebuia diluat foarte mult cu apa dar nu prea il folosesc :nonobad: . L-ai mutat din ghiveciul in care l-ai cumparat? Poate are turba si trebuie sa o schimbi cu pamant pentru plante cat mai repede.

Attached File  DSC04449.JPG   2.38MB   106 downloads
Attached File  DSC01617.jpg   1.41MB   110 downloads

#4
danidraghici

danidraghici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.11.2006
L-am mutat din ghiveci cand l-am cumparat si i-am pus pamant normal de flori cumparat din magazin. Acum ii pun ingrasamant pentru citrice o data la 14 zile, conform instructiunilor de pe eticheta.

Am vazut plante de aceeasi marime cu al meu care aveau 3-4 fructe mature. Nu stiu ce sa zic. Astept deocamdata sa vad daca noul ingrasamant isi va face efectul.

Multumesc pentru raspuns si toate cele bune!

#5
SHADYYY

SHADYYY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 06.01.2007

View Postdanidraghici, on 22nd August 2009, 12:10, said:

Am un Citrus Calamondine de aproximativ o luna. Il ud de 2 ori pe saptamana si ii pun ingrasamant o data la saptamana. Ii tin la fereastra, la soare.
Cu toate aceste in momentul cand face fruct acesta nu ajunge la maturitate. Cade cand inca este mic.

Va rog sa imi spuneti ce pot face ca sa aiba fructe sanatoase.

Multumesc anticipat!
Este adevarat ca mandarinul este o frumusete la casa omului dar trebuie sa-l ingrijesti cu atentie , mai ales in fazele de fructificare. Eu am un Citrus Fortunella care acum are doua generati de rod la care-i administrez atit ingrasamint foliar cit si solid si mai trebuie sa sti ca repartizarea unui fruct se face la circa 10-15 frunze restul vor cade sau mai bine le dam jos. Atentie si la marimea vasului.

Attached Files



#6
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View PostSHADYYY, on 7th September 2009, 14:27, said:

trebuie sa sti ca repartizarea unui fruct se face la circa 10-15 frunze restul vor cade sau mai bine le dam jos.
interesanta informatie. oare e valabila la toate citricele?

#7
SHADYYY

SHADYYY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 06.01.2007

View Postgomez99, on 7th September 2009, 15:23, said:

interesanta informatie. oare e valabila la toate citricele?
Ai aici http://elisagradinam.../01/24/lamaiul/ , un link pentru lamii unde scrie asta .dar aceasi informatie am gasit-o si pentru mandarin si portocal insa nu gasesc site-ul.

#8
danidraghici

danidraghici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.11.2006
Intr-adevar, atunci cand l-am cumparat, mi s-a spus ca trebuie scos in exterior in perioada infloririi pentru a putea fi polenizat. Oare aceasta sa fie cauza pentru care nu rezista fructele?

Eu locuiesc la etajul 5 si ma intreb - oare daca-l scoteam la fereastra ajungeau albinele pana la aceasta inaltime?

#9
SHADYYY

SHADYYY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 06.01.2007

View PostSHADYYY, on 7th September 2009, 13:27, said:

Este adevarat ca mandarinul este o frumusete la casa omului dar trebuie sa-l ingrijesti cu atentie , mai ales in fazele de fructificare. Eu am un Citrus Fortunella care acum are doua generati de rod la care-i administrez atit ingrasamint foliar cit si solid si mai trebuie sa sti ca repartizarea unui fruct se face la circa 10-15 frunze restul vor cade sau mai bine le dam jos. Atentie si la marimea vasului.
Acum revin dupa 2 luni cu poze ale mandarinului si linga el un avocado din luna august .

Attached Files



#10
cataliny

cataliny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.12.2009

View PostSHADYYY, on 15th November 2009, 22:12, said:

Acum revin dupa 2 luni cu poze ale mandarinului si linga el un avocado din luna august .

In poza eu vad un Calamondin si nu Mandarin, Mandarinul are nevoie de mult soare pe cand Calamondinul se descurca si fara.

#11
aurel22

aurel22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 16.12.2007
Buna ziua , ma intereseaza o altoire la un mandarin , cum se poate face ?
Eu sunt din Sibiu, este cineva din Sibiu sau imprejurimi care ma poate ajuta ?
Parca nu as avea curaj sa fac asa de pe hartie , din ce am mai citit.
Va multumesc !


#12
lihte

lihte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.05.2007
Am un Calamondin achizitionat acum 4 luni. Initial avea o multime de frunze si fructe. In timp au cazut fructele dupa care toate frunzele. Acum arata ca in poza atasata.
L-am tinut intr-un loc cu multa lumina, aproape de geam, temperatura varia intre 19-25C. L-am udat cam de 2 ori pe saptamana si din cand in cand ii stropeam si frunzele cu apa.
A fost achizitionat dintr-un supermarket.
Ce-as putea sa-i fac sa-si revina? Sau unde am gresit de s-a uscat?

Attached Files



#13
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Pamantul e cam ud.

#14
mciobanu35

mciobanu35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.03.2012

View Postaurel22, on 16th April 2011, 21:16, said:

Buna ziua , ma intereseaza o altoire la un mandarin , cum se poate face ?
Eu sunt din Sibiu, este cineva din Sibiu sau imprejurimi care ma poate ajuta ?
Parca nu as avea curaj sa fac asa de pe hartie , din ce am mai citit.
Va multumesc !

fara frica
sa tai tulpina un pic mai inalta ca in cazul unui esec sa mai ai de unde sa tai

#15
morass

morass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.03.2006
Salut, am un Kumquat din Martie si, din pacate, a inceput sa se degradeze. Va rog sa ma ajutati sa il salvez si cum sa il ingrijesc pe viitor. A fost udat de 2 ori pe saptamana, tinut la soare in balcon inchis. Multumesc.

Attached Files


Edited by morass, 24 May 2017 - 12:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate