Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

BitDefender Internet Security/Total Security 2010

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#37
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Si la mine urca procesorul pana pe la 30% in timpul update-ului(quad core) dar dupa imediat revine la normal :)

#38
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
Ieri a fost o problemă de detecţie în produsele BitDefender care a dus la blocarea, mutarea în carantină sau chiar ştergerea unor fişiere esenţiale din produs. Detecţia a fost reparată într-o oră, însă este posibil ca, în acel interval, modulul de update să fi fost "buşit" de acea detecţie falsă. Pentru cei ce întâmpină probleme a fost lansat tot ieri un patch manual: http://www.bitdefender.com/KB613

#39
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004
Am si eu o mica problema. Dupa ce am instalat windows 7, am instalat windows live mail, deoarece windows 7 nu vine cu un client de mail, cum venea pana acuma cu Outlook. Problema este ca in interfata programului, nu-mi apar optiune de la Bitdefender Internet Security, cum erau integrate in outlook expres. Aveti idee cum pot sa le activez sa-mi apara?
Multumesc

#40
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Nu e compatibil cu windows live mail din ce stiu eu...

#41
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004
Pai cum naiba, este compatibil cu Windows 7 si nu este cu compatibil cu programele care sunt lansate cu acesta? Banuiesc ca Windows live este legat de acest Windows 7, dar nu a mai fost inclus ca au tot primit amenzi cei de la Microsoft, nu? Si cat le ia sa fie compatibil? In fond de asta este antispam, sa fie folosit impotriva spam-urile din mailuri. Dar cu ce client de mail este compatibil? Am gasit pe site-ul Bitdefender.
Cerinţe software

Yahoo Messenger 8.5
Windows Live Messenger 8
Firefox 2.5
Thunderbird 2.0.0.17
Outlook 2000, 2003, 2007
Outlook Express
Windows Mail
Ce inseamna ultimul program suportat? Windows mail?
http://windows.micro...ng-Windows-Mail
Acest windows mail, este cel din vista, din ce vad pe site-ul Microsoft.
Unde as putea sa fac o sesizare privind compatibilitatea cu Windows Live mail.

Edited by aschiuta, 23 October 2009 - 20:08.


#42
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Ti-am zis ca nu stiu sigur pentru ca nu folosesc windows live mail.

Daca scrie pe site ca e copatibil, inseamna ca sunt probleme ceva pe la tine...

#43
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004
Raspunsul celor de la Bitdefender este ca: "nu este compatibil cu Windows Live Mail, dar va fi in viitor", cand? cine stie. Am trecut la outlook

#44
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Problema mea:

In momentul aparitiei BD TS 2010 am facut si eu upgrade de la versiunea 2009.Toate bune si frumoase pana saptamana trecuta cand au inceput problemele.Adica mi-a dezactivat sonorul (am ramas fara sunet la Winamp,etc),porturile USB de-asemenea au fost blocate iar conexiunea la Internet ba se facea ba nu.

In Device manager cele de mai sus apareau cu semn de exclamare.(mai putin chestia cu internetul)

Am dezinstalat versiunea 2010 si problemele s-au rezolvat de la sine,adica totul este functional.Am reinstalat versiunea 2009 care si ea la randul ei isi face de cap:apar BSOD-uri cu mentiunea DRIVER   IRQ   NOT  LESS   OR   EQUAL.Nu m-am impacientat si am dezinstalat si versiunea 2009.Bineinteles ca au disparut si BSOD-urile.
Pe moment nu am nici un antivirus instalat si nu stiu ce sa fac pe mai departe cu BitDefender-ul.Sa-l las balta si sa cumpar altceva?Sincer sa fiu,cat a fost functional BD si-a facut bine treaba si nu doresc sa renunt la el.

Ce sfaturi aveti?

Nu i-am contactat inca pe cei de la BD.

#45
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
Rulează BitDefender Uninstall Tool, restartează sistemul, apoi reinstalează 2010 din ultimul kit de pe download.bitdefender.com

Dacă ai în continuare probleme, contactează suportul tehnic (pe mail sau pe forum).

Sincer să fiu, nu văd cum BitDefender (sau un alt produs AV) ar putea dezactiva sunetul sau porturile USB. Eu cred că problema la tine se află în altă parte, iar faptul că problemele au dispărut când ai dezinstalat BD a fost o coincidență. Ai mai instalat ceva (sau actualizat ceva, eventual Windows Update) între timp?


P.S: Ai încercat pur și simplu să reinstalezi driverii respectivi (sunet/USB), eventual cu versiunile cele mai noi?

Edited by alexcrist, 06 November 2009 - 12:49.


#46
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postalexcrist, on 6th November 2009, 12:48, said:

Rulează BitDefender Uninstall Tool, restartează sistemul, apoi reinstalează 2010 din ultimul kit de pe download.bitdefender.com

Dacă ai în continuare probleme, contactează suportul tehnic (pe mail sau pe forum).

Sincer să fiu, nu văd cum BitDefender (sau un alt produs AV) ar putea dezactiva sunetul sau porturile USB. Eu cred că problema la tine se află în altă parte, iar faptul că problemele au dispărut când ai dezinstalat BD a fost o coincidență. Ai mai instalat ceva (sau actualizat ceva, eventual Windows Update) între timp?


P.S: Ai încercat pur și simplu să reinstalezi driverii respectivi (sunet/USB), eventual cu versiunile cele mai noi?

-Nu,nu am instalat nimic.
-Win-ul parca a avut update in ultima saptamana.
-Am actualizat driverele (asta cand am instalat versiunea 2009 ).Sunt la zi cu ele
-Din pura coincidenta,am un vecin care a patit ceva similar cu BD 2010.Si la el au fost probleme cu conectarea la Internet in ultima saptamana.El a contactat suportul tehnic pentru ca lui i-a dat codul de eroare,791 parca.Si el a dezinstalat 2010-le.El avea o versiune proaspata,aia care este in romaneste.
-Ceea ce am scris mai sus este purul adevar.Sa stii ca nici mie nu mi-a venit sa cred  pana nu am vazut.
-Poate ca se poate numi coincidenta,dar de ce daca nu-l mai am instalat -indiferent de versiune-sistemul functioneaza?
-O sa-ti urmez sfatul si o sa reinstalez 2010.Doar vine sfarsitul de saptamana :D si am timp de experimente.

#47
ARICIU692000

ARICIU692000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 17.11.2008
daca ai placa de baza asus (eu am asus p5q deluxe ) si nu se intelege,  cu draiverul de sunet.aceiasi problema am avut si eu cu BIT2010 imi gasea la draiverul de sunet un trojan si il bloca si nu mergea sunetul  draiverul este SoundMAX Audio (problema a aparut dupa un update la antivirus) .asta este la asus  nu stiu ce placa ai tu ?

Edited by ARICIU692000, 06 November 2009 - 15:14.


#48
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

View PostARICIU692000, on 6th November 2009, 15:08, said:

imi gasea la draiverul de sunet un trojan si il bloca si nu mergea sunetul  draiverul este SoundMAX Audio
Poți să-mi spui exact numele detecției, fișierul detectat (nume + locație) și versiunea driverului pe care îl ai (eventual link de download)? Dacă este o alarmă falsă, o trimit la analiză și se rezolvă rapid.


Alternativ, urmează pașii din semnătura mea și trimite-mi direct fișierul detectat.

Edited by alexcrist, 06 November 2009 - 15:40.


#49
ARICIU692000

ARICIU692000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 17.11.2008
http://support.asus....SLanguage=es-es
si numele detectiei este  Trojan Heur si era gasit  in fisierul .exe.mui .si nu mai stiu cum si intra acea atentionare din 5in 5 min ca acel fisier este infectat si este foarte stresanta.
si am vazut pe forumul bitdefender si internet ca multi au probleme cu draiverele de sunet si bitdefender .
problema este ca acel driver la instalare si Windows Defender te atentioneaza ca nu este sigur .?


#50
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
Linkul de mai sus duce la o pagină generică unde te întreabă ce produs, serie și model ai. Nu afișează nicio listă de descărcări (decât o listă cu ”ultimele descărcări”, generată dinamic, în care nu văd nimic de Audio).

Te rog să-mi dai un link exact.

#51
ARICIU692000

ARICIU692000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 17.11.2008
am pus link-ul exact dar se pare ca daca il deschizi de pe alt pc nu merge la mine merge atasez 2 imagini .sistemul de operare si la vista si la win7 este la fel la ambele aceiasi problema(si eu spun ca este o alarma falsa dar stresanta eu am ales sa dezinstalez driverul de sunet)

cred ca asa este bine ?

Edited by ARICIU692000, 06 November 2009 - 16:53.


#52
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View PostARICIU692000, on 6th November 2009, 15:08, said:

daca ai placa de baza asus (eu am asus p5q deluxe ) si nu se intelege,  cu draiverul de sunet.aceiasi problema am avut si eu cu BIT2010 imi gasea la draiverul de sunet un trojan si il bloca si nu mergea sunetul  draiverul este SoundMAX Audio (problema a aparut dupa un update la antivirus) .asta este la asus  nu stiu ce placa ai tu ?

   Placa mea este MSI P45 Neo3 FR.
   Driver-ele placii de sunet sunt Realtek

   Am uitat sa mentionez ca BD 2010 a inceput sa-mi detecteze troieni in System Volume Information, dar NU in partitia cu SO.Pe alte doua,adica E respectiv F care sunt doua hard-uri distincte.Sistemul de operare este instalat pe un al treilea hard,bineinteles C.

Cronologic ar fi cam asa:

     30.10. - 03.11  detectari stresante de troieni (am sters la greu System Volume... si Recycler)
     02.11  - 04.11  a aparut in plus disparitia sunetului
     05.11              cand am vrut sa folosesc stick-ul,a aparut surpriza cu nedectarea porturilor USB.
     05.11              dezinstalat BD 2010 si reparare instantanee
     05.11              instalat BD 2009 si aparitia BSOD cu mesajul DRIVER  IRQ   NOT   LESS   OR   EQUAL
     05.11              dezinstalat BD 2009,disparitie BSOD
     06.11              aparitie riscuri, pentru ca pe moment nu am instalata nici-o protectie

Edited by adisz, 06 November 2009 - 19:52.


#53
ARICIU692000

ARICIU692000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 17.11.2008
greseala

Edited by ARICIU692000, 06 November 2009 - 20:21.


#54
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
Fără supărare, dar expresii gen:

View PostARICIU692000, on 6th November 2009, 16:23, said:

http://support.asus....SLanguage=es-es
numele detectiei este  Trojan Heur si era gasit  in fisierul .exe.mui .si nu mai stiu cum
sau

View Postadisz, on 6th November 2009, 19:50, said:

a inceput sa-mi detecteze troieni in System Volume Information
nu ajută absolut pe nimeni.

La peste 3 miloane de semnături în baza de date, la care se adaugă zeci/sute de algoritmi și detecții euristice și generice, a spune că ”mi-a găsit un troian” este ca și cum n-ai spune nimic. Am mai spus și o repet cât timp o să fie nevoie: pentru o analiză clară a situației este nevoie CEL PUȚIN de:
  • nume + locație al fișierelor detectate
  • numele complet și exact al detecției
Altfel nimeni nu o să stea să alerge după ”troieni în System Volume Information, dar nu în cel de pe partiția sistem”. Pentru că, în lipsa altor detalii, se poate spune pur și simplu: ”Așa, a detectat ceva în System Volume Information. Și ce-i cu asta? Poate erau infecții adevărate”.



Cât despre driverul de mai sus, de la Asus: kitul scanat nu aruncă nicio alertă (deci din câte poate despacheta BD din el, nimic nu e detectat). O să încerc să-l instalez undeva, dar neavând la dispoziție un sistem cu acel model de placă de bază Asus, slabe șanse. Iar în lipsa altor detalii mai exacte (cum ar fi numele fișierului detectat), nu am cum să-l trimit mai departe, din mai multe motive:
  • nu am de unde să știu dacă acel kit descărcat de mine este cel la care te referi (deși am urmat pașii din screenshoturi)
  • nu am de unde să știu dacă acea detecție a fost reparată deja (nu ai specificat dacă și kitul era detectat, sau doar ceva de după instalare)
  • nu am de unde să știu dacă nu cumva chiar aveai o infecție pe acele fișiere (da, este o posibilitate, oricât de mică, ca acea detecție să fi fost corectă)
EDIT: Kitul de instalare conține în clar fișiere *.exe.mui ce pot fi despachetate foarte ușor (inclusiv spaniolă și engleză). Numele fișierului este smmui.exe.mui (pentru ambele limbi) și nu este momentan detectat. Cumva despre asta era vorba?
Eu am descărcat SoundMAX2000B_Audio_V610X6585_Windows7.zip

Edited by alexcrist, 07 November 2009 - 09:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate