Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Imprejmuire proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009
Interesant.
Am impresia ca nu se poate evita in niciun fel autorizatia de construire pt. imprejmuire.
Si totusi...
Codul Civil, art.585 : "Tot proprietarul își poate îngrădi proprietatea..."
Inteleg ca autorizatia de construire nu are sens decat pe terenuri edificabile, cuprinse in intravilanul localitatii si scoase din circuitul agricol.
Dar daca ...
intentionez sa imprejmuiesc o vie, o livada, o gradina (pe un teren aflat inca in circuitul agricol) !!!
... inseamna ca nu pot fara autorizatie ?
Cum se mai aplica Codul Civil ?
Mi se ingradeste dreptul de a imprejmui proprietatea, sau se face o exceptie si mi se elibereaza autorizatie de construire ? :coolspeak:

#20
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 virgil1971, on 21st October 2009, 17:52, said:

Interesant.
Am impresia ca nu se poate evita in niciun fel autorizatia de construire pt. imprejmuire.
Si totusi...
Codul Civil, art.585 : "Tot proprietarul își poate îngrădi proprietatea..."
Inteleg ca autorizatia de construire nu are sens decat pe terenuri edificabile, cuprinse in intravilanul localitatii si scoase din circuitul agricol.
Dar daca ...
intentionez sa imprejmuiesc o vie, o livada, o gradina (pe un teren aflat inca in circuitul agricol) !!!
... inseamna ca nu pot fara autorizatie ?
Cum se mai aplica Codul Civil ?
Mi se ingradeste dreptul de a imprejmui proprietatea, sau se face o exceptie si mi se elibereaza autorizatie de construire ? :coolspeak:
Depinde ce vrei sa pui... Tot mur salbatic? :)
Aici m-ai incuiat. Am mai avut cazuri de constructii in extravilan, dar de vii, fanete, livezi: habar n-am cum se procedeaza. Poate intra la anexele alea ale exploatatiilor agricole. Sau nu-i pasa nimanui de gardurile alea. :rolleyes:
Co Codul Civil: reglementarile din lege nu contravin, pun doar niste conditii in care poti sa faci treaba asta. Ca si-n Constitutie, ca oricum o citeaza toti zilele astea: iti garanteaza niste drepturi care sunt mai apoi reglementate in general prin legi.

#21
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009
Ma gandeam chiar la o imprejmuire cu plasa (sa nu intre iepuri, rozatoare, etc).
Terenul este in intravilan agricol.
Daca nu ar fi problema cu drumul, n-as avea nici o emotie...
E o idee buna cu gardul viu plantat retras cu 1-2m.
Doar inceputul e greu, pana creste. Daca nu-l ia vreun tractor sub roti...

#22
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Dumnezeule mare, puneti aici articolul ala! Pana acum nu am auzit niciodata de autorizatie de constructie pentru orice fel de gard. Eu v-am atasat legea. De ce nu citati articolul si alineatul? Chiar toti, absolut toti, si cei de pe avocatnet si de pe alte siteuri cu profil juridic nu intelegem un text de lege?

#23
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 clara_spiele, on 23rd October 2009, 16:51, said:

Dumnezeule mare, puneti aici articolul ala! Pana acum nu am auzit niciodata de autorizatie de constructie pentru orice fel de gard. Eu v-am atasat legea. De ce nu citati articolul si alineatul? Chiar toti, absolut toti, si cei de pe avocatnet si de pe alte siteuri cu profil juridic nu intelegem un text de lege?
Pai si eu ce am atasat mai sus?! O pereche de ciorapi?!
Te rog sa citesti mai intai si sa spui dupa aceea cu ce nu esti de-acord din argumentatia mea. Dumnezeu si avocatnet nu sunt articole de lege!

#24
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009

 Ocsi, on 4th October 2009, 17:58, said:

Inca nu am primit raspuns desi au trecut 30 zile. Vom merge saptamana asta sa vedem ce se intampla............

S-a terminat indecis ?
Pe bune, chiar ma intereseaza subiectul.

 clara_spiele, on 23rd October 2009, 15:51, said:

Chiar toti, absolut toti, si cei de pe avocatnet si de pe alte siteuri cu profil juridic nu intelegem un text de lege?

Nu ma pronunt. Vreau ca dezbaterile sa continue si sa desprindem niste concluzii definitive. Nu credeti ca este cazul, stimati moderatori ?

#25
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009

 Pitzifelnic, on 20th October 2009, 11:24, said:

Virgil, eu cred ca ce poti tu sa faci, daca tot iti pui plante, este sa le pui totusi mai retrase, nu la limita proprietatii, deci la vreo 1-2 m. Daca te trage cineva la raspundere, poti sa spui ca nu e gard, el nemarcand limita proprietatii. Poti sa zici ca le-ai pus pentru ca-ti plac plantele, sunt aspectuoase si miros frumos. :)
Nefiind la limita proprietatii, le va fi mai greu sa demonstreze contrariul. Pe de alta parte, nici nu le dai cei patru m, iti faci si gardul. Un risc de amenda si procese o sa ai oricum si asa.


Am inceput actiunea "gardul" - Faza 1 : depunerea actelor pt. obtinerea certificatului de urbanism.
M-am hotarat pt. o "constructie" de iedera "ajutata" de niste sarme intinse pe araci la limita proprietatii. Sa vedem mai intai daca am voie.
Apoi sarmele vor deveni plasa iar aracii teava rectangulara. :OK:

#26
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
OK.
Eu oricum m-am hotarat sa scriu mai rar pe Juridic. In primul rand ca moderarea (asa cum era ea) lipseste cu desavarsire de peste 1 luna. Asa poate oricare sa te injure cum ii vine la gura pe zona asta, mai ceva ca in Poiana lui Iocan, unde totusi mai exista moderatori. Pe de alta parte, multi din cei care intreaba atunci cand ii "arde" sa afle ceva, uita apoi cu desavarsire sa mai spuna si multumesc. Si asta-ti pica prost uneori. Asa ca ma mai uit si eu sa vad cum evolueaza Juridicul asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate