Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Vreau sa fac Vin de casa ...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1255 replies to this topic

#163
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postazazelo30, on 18 septembrie 2012 - 15:47, said:

am atasat pozele cu soiul de struguri din gradina. daca m-ati ajuta sa-i identific ar fi perfect.
La capitolul viţă hibridă las pe alţii mai buni să vorbească pentru că nu mă prea pricep.

View Postazazelo30, on 18 septembrie 2012 - 15:47, said:

senator, explica-mi te rog cum sa folosesc bioxidul de sulf. (de unde sa-l iau, ce cantitate sa pun in fiecare damigeana, cand sa-l pun)
Citeşte postul #130 unde găseşti cred răspuns la toate întrebările.

#164
Don_C

Don_C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.06.2009
salutare.
  Tin sa va anunt ca sunt incepataor.este primul an,asa ca sper sa fiti ingaduitori.nu am avut bunici la tara.vorbesc din auzite.
am cumparat 100 kg de ananas si un teasc mic,m-am dus la varul meu la tara si m-am chinuit sa fac si eu vin.
teascul m-a dezamagit ca nu zdrobea asa cum credeam eu strugurii.ieseau printre crapaturi
mai tarziu am aflat ca ma chinuiam degeaba,fiindca daca nu-i treci prin zdrobitor nu ai sanse sa-i zdrobesti cu teascul.
  Am folosit un zdrobitor imprumutat din vecini ,si iar dezamagire.intr-o parte era distanta cam 0,5 cm.
ce m-a dezamagit este faptul ca nu prea a curs zeama,decat s-au spart boabele putin,
Ulterior am inteles ca ar fi normal,zeama apare dupa cateva zile de macerat,apoi treci boasca prin teasc si mai obtii ceva zeama.
                 Va rog sa ma coerectati daca gresesc.
O alta problema ar fi ca nu mai stiu dupa cine sa ma iau:unii recomanda sa tragi mustul a 2 a zi,altii spun:dupa 4-5 zile,si mai este o categorie care recomanda trasul mustului dupa 8 zile(nu mai devreme),altfel iei toata taria vinului Posted Image)
              Deci eu ce sa fac? sambata am facut ce am facut,ca inca nu pot sa zic ca am facut vin Posted Image), si as vrea sa-l trag joi(dupa 5 zile)
                                                       Cand ar fi cel mai bine sa-l trag?

Si utima problema sper.Ce stiti despre vinobran(Potassium metabisulfite, K2S2O5, also known as potassium pyrosulfite) .Cineva imi recomnda sa-l folosesc daca vreau sa pastrez vinul mai mult timp( ar ajuta si la limpezire ).

   Cand se pune mai exact vinobranul,dupa cele 30-40 de zile in care fierbe vinul?


Si acum , bomba bombelor:
Vreau ca o parte sa-l imbuteliez in sticle.mi-am luat sticle,dopuitor,hartie autoadeziva sa-mi fac etichete proprii,am planuri mari
daca-l imbuteliez fara sa pun vinobran sau altceva,cat timp credeti ca rezista vinul?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Edited by Don_C, 18 September 2012 - 21:36.


#165
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Multe intrebari....incerc sa te ajut putin!
M-a amuzat faza aia cand ai vrut sa scoti mustul direct din teasc, fara zdrobitor!
Asa e la inceput! Posted Image

Cand sa scoti mustul? Eu zic sa citesti putin despre vinificatia "in alb" (se scoate
mustul imediat) si vinificatia "in rosu" (se scoate mustul mai tarziu). Vinificatia "in alb sau rosu"
nu are legatura cu culoarea strugurilor. Tu ai inceput deja "in rosu".

In loc de Vinobran poti folosi clasicul bioxid de sulf (cu/fara bentonita). La ananasul tau as pune
SO2-ul dupa fermentatie.

Vinul din ananas nu e un "super-vin".....nu cred sa reziste mai mult de 1 an (dar cu tratamente).

Asteapta si alte pareri!

Numai bine!

Edited by danutz_2009, 18 September 2012 - 22:32.


#166
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostDon_C, on 18 septembrie 2012 - 21:30, said:

  Tin sa va anunt ca sunt incepataor.este primul an,asa ca sper sa fiti ingaduitori.nu am avut bunici la tara.vorbesc din auzite.
Toţi am fost cândva începători şi toţi am făcut greşeli la viaţa noastră. Deci, capul sus şi succes în tot ce faci!

View PostDon_C, on 18 septembrie 2012 - 21:30, said:

am cumparat 100 kg de ananas si un teasc mic,m-am dus la varul meu la tara si m-am chinuit sa fac si eu vin.
teascul m-a dezamagit ca nu zdrobea asa cum credeam eu strugurii.ieseau printre crapaturi
mai tarziu am aflat ca ma chinuiam degeaba,fiindca daca nu-i treci prin zdrobitor nu ai sanse sa-i zdrobesti cu teascul.
  Am folosit un zdrobitor imprumutat din vecini ,si iar dezamagire.intr-o parte era distanta cam 0,5 cm.
ce m-a dezamagit este faptul ca nu prea a curs zeama,decat s-au spart boabele putin,
Ulterior am inteles ca ar fi normal,zeama apare dupa cateva zile de macerat,apoi treci boasca prin teasc si mai obtii ceva zeama.
Va rog sa ma coerectati daca gresesc.
Fiecare utilaj are rostul lui. Teascul este pentru stors boasca rezultată de la zdrobitor, nu pentru zdrobit. În plus, în unele cazuri, trecerea prin zdrobitor poate însemna şi eliminarea ciorchinilor.
În mod normal, zdrobitorul ar trebui să aibe arcuri la un valţ astfel încât distanţa dintre valţuri să fie când mai mare când mai mică în funcţie de strugurii care trec printre ele. Probabil că nu are aşa ceva, iar reglajul a lăsat de dorit.
Macerarea se face doar în anumite cazuri. Fie, la vinul alb, când vrei să beneficiezi de buchetul specific unor anumite soiuri (s-a dat exemplu pe-aici de Muscat Ottonel şi Tămâioasă Românească), fie când vrei să faci vin roşu din soiuri care au coaja roşie şi zeama "albă" (Merlot, Cabernet Sauvignon, Fetească Neagră). Nu e cazul aici.

View PostDon_C, on 18 septembrie 2012 - 21:30, said:

O alta problema ar fi ca nu mai stiu dupa cine sa ma iau:unii recomanda sa tragi mustul a 2 a zi,altii spun:dupa 4-5 zile,si mai este o categorie care recomanda trasul mustului dupa 8 zile(nu mai devreme),altfel iei toata taria vinului Posted Image)
Mda, perle d-astea sunt o grămadă în domeniul ăsta. Pe de altă parte, fiind un soi hibrid, nu te aştepta să iasă un vin tare (cu generozitate 9 grade). Aşa cum am spus mai sus, în acest caz, trage mustul imediat.

View PostDon_C, on 18 septembrie 2012 - 21:30, said:

Si utima problema sper.Ce stiti despre vinobran(Potassium metabisulfite, K2S2O5, also known as potassium pyrosulfite) .Cineva imi recomnda sa-l folosesc daca vreau sa pastrez vinul mai mult timp( ar ajuta si la limpezire ).

   Cand se pune mai exact vinobranul,dupa cele 30-40 de zile in care fierbe vinul?
Vinobran-ul este denumirea comercială a metabisulfitului de potasiu produs în Serbia şi se foloseşte pentru protecţia împotriva oxidării ca şi în cazul bioxidului de sulf.

View PostDon_C, on 18 septembrie 2012 - 21:30, said:

Si acum , bomba bombelor:
Vreau ca o parte sa-l imbuteliez in sticle.mi-am luat sticle,dopuitor,hartie autoadeziva sa-mi fac etichete proprii,am planuri mari
daca-l imbuteliez fara sa pun vinobran sau altceva,cat timp credeti ca rezista vinul?
E cale lungă până acolo.
În primul rând, nu se justifică o îmbuteliere a unui vin de slabă calitate. Dar, dacă pentru tine nu contează acest aspect, mai trebuie să ţii cont că îmbutelierea se face după ce s-a finalizat fierberea (logic), după ce s-a pritocit vinul (de regulă de 3-4 ori), s-a filtrat şi s-a pasteurizat vinul astfel încât să nu mai rămână fermenţi care ar putea să-şi reia fermentarea de acolo unde a rămas. Acest ultim aspect m-a dat şi pe mine peste cap şi m-a împiedicat să îmbuteliez vinul ca să ies serios pe piaţă.

#167
Don_C

Don_C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.06.2009
Multumesc domnilor,mi-ati fost de mare ajutor.
Referitor la trasul mustului:imediat,inseamna a doua zi?Nu trebuie sa astepti sa se ridice boasca la suprafata?Eu am incercat
sa scot cu furtunul must dupa ce i-am zdrobit,dar nu am putut pentru ca nu era zeama.am scos pe la suprafata.am apasat boasca cu un ciur si asa am reusit.
       Cat despre imbuteliere,sunt nevoit sa merg mai departe nu am cumparat degeaba sticle,dopuri,dopuitor.Pun so2 in jumatate din el si restul il imbuteliez fara.am vreo 25 de sticle .as vrea ca vre-o 10 sa le pastrez mai mult de un an.
         Senator e pacat sa renunti la imbuteliat mai ales ca esti destul de pregatit.Macar pentru tine ,nu neaparat pentru vanzare.
Astept de la tine o sticla de vin rosu,preferabil cabernet sauvignon :)),sau ce vrei tu.Merg pe mana ta.

#168
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View PostDon_C, on 19 septembrie 2012 - 18:31, said:

Referitor la trasul mustului:imediat,inseamna a doua zi?

Imediat e.....imediat!
Dupa ce termini de zdrobit, bei o bere rece Posted Image apoi treci la scos mustul!
Diferenta de timp intre cele doua etape e de 1-3 ore.

Bafta!

#169
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostDon_C, on 19 septembrie 2012 - 18:31, said:

   Cat despre imbuteliere,sunt nevoit sa merg mai departe nu am cumparat degeaba sticle,dopuri,dopuitor.Pun so2 in jumatate din el si restul il imbuteliez fara.am vreo 25 de sticle .as vrea ca vre-o 10 sa le pastrez mai mult de un an.
Ai dreptul să încerci, deşi poţi face acest lucru şi la anul şi procedezi în mod corespunzător. Tu vrei să cam arzi etapele dar, la un moment dat, te vei lovi de pragul de sus şi-o so iei în freză. Dar, din greşeli învaţă omul.

View PostDon_C, on 19 septembrie 2012 - 18:31, said:

Senator e pacat sa renunti la imbuteliat mai ales ca esti destul de pregatit.Macar pentru tine ,nu neaparat pentru vanzare.
Astept de la tine o sticla de vin rosu,preferabil cabernet sauvignon Posted Image),sau ce vrei tu.Merg pe mana ta.
Nu pot să spun că am renunţat definitiv. Am argumente serioase să o fac (am un client din Finlanda care tot trage de mine să fac într-un fel să ajungă vinul meu la el, un altul care vrea să-mi cumpere din start tot stocul de vin roşu!!!, altul care vrea să mă combin cu el să vindem sticle în serii limitate cum face Tăriceanu &Co, sora mea care este în Franţa vrea să aduc vinul nostru în competiţiile de acolo) dar nu pot s-o fac oricum. În plus, încă mai sunt nevoit să stau o perioadă în Bucureşti şi... viticultura serioasă nu se face o dată la săptămână.
De la mine poţi avea vin roşu din Merlot. Ăsta este soiul care defineşte cel mai bine zona mea. Adu-mi aminte cu vreo săptămână-două înainte de Crăciun şi se rezolvă. Şi, mai discutăm după aia.

View Postdanutz_2009, on 19 septembrie 2012 - 20:27, said:

Dupa ce termini de zdrobit, bei o bere rece Posted Image apoi treci la scos mustul!
Bestial!Posted Image

#170
Don_C

Don_C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.06.2009

View Postdanutz_2009, on 19 septembrie 2012 - 20:27, said:

Imediat e.....imediat!
Dupa ce termini de zdrobit, bei o bere rece Posted Image apoi treci la scos mustul!
Diferenta de timp intre cele doua etape e de 1-3 ore.

Bafta!

As fi baut eu dar eram prea stresat ca nu functionase teascul si nici cu zdrobitorul nu obtinusem zeama mult asteptata

View Postsenator, on 19 septembrie 2012 - 22:09, said:

Ai dreptul să încerci, deşi poţi face acest lucru şi la anul şi procedezi în mod corespunzător. Tu vrei să cam arzi etapele dar, la un moment dat, te vei lovi de pragul de sus şi-o so iei în freză. Dar, din greşeli învaţă omul.


Stiu ca ar trebui pritocit de vre-o 3 ori.prima dupa ce termina de fermentat si limpezit ,a 2 a in decembrie,  a 3 a in martie si abia apoi imbuteliat.
  Dar daca in damigeana rezista de la an la an,de ce nu ar rezista si in sticle excluzand a 2 a si a 3 a pritoceala?
Stiu ca sunt pretentios,dar problema este ca nu am tara,locuiesc in apartament si am fost nevoit  pentru a face vinul sa apelez la bunicii varului meu care locuiesc de 3 ani la tara(nici ei nu se pricep) . NU pot sa stau tot timpul pe capul oamenilor + drumurile etc.
Asa ca o sa sar peste ultimele 2 pritoceli. Ce sa pun si cand sa pun in vin pentru a incerca totusi sa-mi vad visul indeplinit ?
   Multumesc anticipat MOS CRACINUN. O sa-ti trimit o scrisoare sa nu ma uiti cu sticla de merlot

#171
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostDon_C, on 19 septembrie 2012 - 23:45, said:

  Dar daca in damigeana rezista de la an la an,de ce nu ar rezista si in sticle excluzand a 2 a si a 3 a pritoceala?
În damigeană vinul rezistă mai puţin decât în sticlă. Că vrei sau nu, vinul la damigeană îşi schimbă caracteristicile şi, din păcate, nu în bine. Problema la sticle este că un vin nefiltrat şi nepasteurizat va avea depuneri şi rişti să se continue fermentarea cu consecinţele care decurg din asta.

View PostDon_C, on 19 septembrie 2012 - 23:45, said:

Stiu ca sunt pretentios,dar problema este ca nu am tara,locuiesc in apartament si am fost nevoit  pentru a face vinul sa apelez la bunicii varului meu care locuiesc de 3 ani la tara(nici ei nu se pricep) . NU pot sa stau tot timpul pe capul oamenilor + drumurile etc.
Ştiu că e frustrant, dar nu poţi păstra în condiţii bune un vin în apartament sau pe balcon. Trebuie îndeplinite nişte condiţii de temperatură, de iluminare şamd. Sau, poate ai aceste condiţii şi nu le ştiu eu.
Vinul se păstrează cel mai bine în butoi. Chiar şi în aceste condiţii trebuie să-l verifici periodic, să-l completezi ca să nu rămână pe gol şi multe altele.

View PostDon_C, on 19 septembrie 2012 - 23:45, said:

Ce sa pun si cand sa pun in vin pentru a incerca totusi sa-mi vad visul indeplinit ?
La primul pritoc (după ce s-a terminat fierberea), foloseşti bioxidul de sulf. Arzi 1/3 dintr-un fitil de pucioasă în damigeană (vezi că anm scris mai înainte cum să procedezi ca să nu spargi damigeana) şi pui vinul proaspăt fiert în damigeană să treacă prin fumul rezultat.
Nu fi curios să vezi de sus cum curge vinul în damigeană că te-apucă plânsul şi, mai ales, tusea ;)

#172
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010
Am si eu o nelamurire , chiar nu am avut de-a face cu vinificatia, am pus si eu o damigeana , mai mult din curiozitate, sa vad daca iese ceva. Problema e ca nu incepea sa "bolboroseasca" in borcan . M-am gandit ca rasufla pe la dop , am turnat putina apa peste dop ,ca sa vad daca rasufla, chiar asa si era. Imediat a inceput sa "fiarba'.  Ciudat este ca se opreste si de cate ori mai torn apa peste dop incepe sa fiarba iar., desi ulterior nu mai rasufla pe nicaieri (cel putin nu vad nici un semna cand este turnata apa peste dop) .
Care ar fi problema? Are rost sa continuu? Iese ceva? ce ar trebui sa fac? Ma rog , lasand la o parte faptul ca m-am apucat de ceva de care habar n-am...Posted Image

#173
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Ne intrebi dar nu ne dai toate informatiile!

Depinde de cat timp ai pus mustul in damigeana....de temperatura....de strugurii
folositi (cei nobili incep mai greu sa fiarba)....etc

Mai asteapta! Ceva va iesi.....asa vei invata si vei corecta greselile de acum, la anu` nu le vei
mai repeta!

Numai bine!

#174
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

View Postdanutz_2009, on 20 septembrie 2012 - 20:06, said:

Ne intrebi dar nu ne dai toate informatiile!

Depinde de cat timp ai pus mustul in damigeana....de temperatura....de strugurii
folositi (cei nobili incep mai greu sa fiarba)....etc

Mai asteapta! Ceva va iesi.....asa vei invata si vei corecta greselile de acum, la anu` nu le vei
mai repeta!

Numai bine!

Sper sa iasa. Am pus niste feteasca alba. Temperatura e OK, el de fiert ,fierbe, a facut spuma aia de deasupra , se vede in damigeana cum fierbe , pe mine ma nelamureste chestia asta ca se opreste din bolborosit. Logic, ar insemna ca rasufla pe undeva , dar asa cum spuneam nu mai pot sa identific daca rasufla sau nu.

#175
Don_C

Don_C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.06.2009

View Postsenator, on 20 septembrie 2012 - 08:35, said:

Problema la sticle este că un vin nefiltrat şi nepasteurizat va avea depuneri şi rişti să se continue fermentarea cu consecinţele care decurg din asta

Mai poate fermenta dupa ce folosesti bioxidul de sulf?
Am tras vinul ieri  (dupa  5 zile) si au iesit cam 45 litri din 100 kg de  struguri, pe care i-am desciorchinat . Ma asteptam la ceva mai mult.
Cred ca daca storceam boasca mai obtineam cca 7 litri,dar nu m-a lasat batranulPosted Image  .Cica sa fac si mana a 2 a,asa ca am mai pus 30 litri de apa si 6 kg zahar peste boasca.M-a asigurat ca o sa iasa mai bun ca prima mana .Astept 14 zile si-l trag sa vad ce sirop,sau otet o sa iasa

View Postmasinistu, on 21 septembrie 2012 - 07:05, said:

Sper sa iasa. Am pus niste feteasca alba. Temperatura e OK, el de fiert ,fierbe, a facut spuma aia de deasupra , se vede in damigeana cum fierbe , pe mine ma nelamureste chestia asta ca se opreste din bolborosit. Logic, ar insemna ca rasufla pe undeva , dar asa cum spuneam nu mai pot sa identific daca rasufla sau nu.

E normal sa nu boloboroseasca in continuu.Intervalul de timp intre boloborosi creste odata cu inaintarea procesului de fermentatie.

Edited by Don_C, 21 September 2012 - 19:50.


#176
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postmasinistu, on 21 septembrie 2012 - 07:05, said:

Sper sa iasa.

Feteasca alba "fierbe" incet timp de 2,5-3 luni. Va iesi un vin de calitate si suficient de alcoolizat!
Ai rabdare! Natura "merge" in ritmul ei, nu o poti grabi!

View PostDon_C, on 21 septembrie 2012 - 19:49, said:

Mai poate fermenta dupa ce folosesti bioxidul de sulf?
Am tras vinul ieri  (dupa  5 zile) si au iesit cam 45 litri din 100 kg de  struguri, pe care i-am desciorchinat . Ma asteptam la ceva mai mult.
Cred ca daca storceam boasca mai obtineam cca 7 litri,dar nu m-a lasat batranulPosted Image  .Cica sa fac si mana a 2 a,asa ca am mai pus 30 litri de apa si 6 kg zahar peste boasca.M-a asigurat ca o sa iasa mai bun ca prima mana .Astept 14 zile si-l trag sa vad ce sirop,sau otet o sa iasa

Da, fermentatia continua si dupa tratarea cu SO2.
45% must imi pare cam putin....in general se obtine un 60%!
14 zile e cam mult.....cateva zile sunt suficiente pentru "mana a 2-a".

Numai bine!

#177
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostDon_C, on 21 septembrie 2012 - 19:49, said:

Cred ca daca storceam boasca mai obtineam cca 7 litri,dar nu m-a lasat batranulPosted Image  .Cica sa fac si mana a 2 a,asa ca am mai pus 30 litri de apa si 6 kg zahar peste boasca.M-a asigurat ca o sa iasa mai bun ca prima mana .Astept 14 zile si-l trag sa vad ce sirop,sau otet o sa iasa.
Dacă tescuiai boasca normal că scoteai mai mult.
Mda, unii oameni nu pot ieşi din nişte clişee. Păi, faci vin din struguri sau din zahăr?
Mai bun ca prima mână? Hmmm, oare din ce punct de vedere?
Dacă pui zahăr şi apă peste o boască fermentată ce crezi că va ieşi?
Off, Doamne, chiar nu puteţi alege să rămâneţi doar la un vin de calitate?

#178
Don_C

Don_C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.06.2009

View Postsenator, on 23 septembrie 2012 - 19:32, said:

Off, Doamne, chiar nu puteţi alege să rămâneţi doar la un vin de calitate?

Posted Image Ma asteptam la un raspuns mai dur.
Si din pacate ,nu puteam sa ma opresc avand in vedere insistentele batranului ,de fapt ,a fost mai mult o impunerePosted Image .
       Sa nu uitam ca eu m-am dus "peste" el in curte si mi-a fost greu sa-mi impun punctul de vedere.

#179
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostDon_C, on 23 septembrie 2012 - 21:46, said:


Posted Image Ma asteptam la un raspuns mai dur.
Uneori mai am şi eu scăpări. ;)

View PostDon_C, on 23 septembrie 2012 - 21:46, said:

Si din pacate ,nu puteam sa ma opresc avand in vedere insistentele batranului ,de fapt ,a fost mai mult o impunerePosted Image .
Dacă aia era partea lui... atunci te înţeleg.

View PostDon_C, on 23 septembrie 2012 - 21:46, said:

Sa nu uitam ca eu m-am dus "peste" el in curte si mi-a fost greu sa-mi impun punctul de vedere.
Puteai să-i spui că te mulţumeşti doar cu cel natural.
În fine, e treaba ta. Eu tot încerc pe-aici să vă învăţ să vinificaţi corect. Decizia este a voastră.

#180
Don_C

Don_C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.06.2009

View Postsenator, on 23 septembrie 2012 - 21:54, said:

Puteai să-i spui că te mulţumeşti doar cu cel natural.
În fine, e treaba ta. Eu tot încerc pe-aici să vă învăţ să vinificaţi corect. Decizia este a voastră.

Apreciez "filosofia" ta despre vinificatie!

Eu ma multumesc ca am reusit sa fac "prima mana" curat.
A fost foarte greu sa-l conving ca-l vreau curat,deoarece ma cam forta sa-l "indoi" putin.
Daca ma luam dupa el si puneam 2 galeti de apa  si nu stiu cat zahar peste,nu aveam eu acum mai mult vin,sau ce iesea acolo?Posted Image

Edited by Don_C, 23 September 2012 - 22:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate