Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

trepte interior esenta fag sau stejar?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 Digix, on 16th February 2010, 03:10, said:

Bine că nu le faci de balsa, sau de plop! Dacă ai deja lemnul, și nu o să ai trafic așa mare pe scări, merge și salcâmul, dar nu e prea grozav. Eu, personal nu mi-aș pune din salcâm.
Salcamul are proprietati superbe,dar niciuna nu-l recomanda pentru scari,mai ales pt placare de trepte din beton.
Fag este din belsug si etse si rezonabil la pret,il poti baitui in ce culori  doreste muschiul ocular al nevestei".
Am vazut multe placari din acestea,si 90% nu arat bine dupa trecerea timpului...

#38
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 bricolator, on 17th February 2010, 09:43, said:

Salcamul are proprietati superbe,dar niciuna nu-l recomanda pentru scari,mai ales pt placare de trepte din beton.

Te rog explica-ne de ce spui asta?

Coloristic si eu prefer fagul, nuantele rosiatice in general!

Dar ca si rezistenta si aspect, salcimul stiu ca este apropiat de stejar, in plus este mai ieftin si mai putin afectat de daunatori.

Iar daca il folosim afara, n-are rivali locali ( exceptind tot stejarul)!

#39
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
Pentru exterior este rezistent,se face mobilier de gradina etc din el,textura nu este deloc frumoasa,nu rezista la uzura.ieftin nu stiu cat este de ieftin,se exploateaza mai mult in zona caras severin si se exporta cam tot,din cate am auzit este mai scump decat fagul aburit(culoarea rosiatica)...

Edited by raduk, 17 February 2010 - 13:27.
citarea inutilă a postului precedent


#40
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
OK, dar de ce nu este recomandat peste beton?

#41
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
Peste beton prin lipire sunt recomandate dpoar cateva tipuri de materiale,lemnul nu face parte dintre ele,chiar daca se utilizeaza si in acest mod.Dilatarile si sensibilitatile celor 2 materiale actioneaza in directii diferite(ar fi un motiv de bun simt,empiric)

Edited by raduk, 18 February 2010 - 18:42.
citarea inutilă a postului precedent


#42
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 bricolator, on 17th February 2010, 09:43, said:

Salcamul are proprietati superbe,dar niciuna nu-l recomanda pentru scari,mai ales pt placare de trepte din beton.

Bine, bine, eu de aici inteleg ca doar salcimul nu merge bine peste beton, nu lemnul in general!

Pe de alta parte, dilatarile diferite perfect ADEVARATE intre lemn si beton sint compensate de adezivii moderni, mai mult decit suficienti in cazul latimilor uzuale de scara!

Edited by raduk, 18 February 2010 - 18:43.
editare citat


#43
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
Da,si plintele de lemn se monteaza cu adezivi moderni dar cad odata la fiecare 2-3 ani de pe gipscarton....

Edited by raduk, 18 February 2010 - 18:43.
citarea inutilă a postului precedent


#44
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Dar nu din cauza lemnului ci a stratului suport. Asta in cazul in care cade. Plintele se fixeaza mecanic, totusi.

Edited by raduk, 18 February 2010 - 18:44.
citarea inutilă a postului precedent


#45
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 bricolator, on 18th February 2010, 11:46, said:

Da,si plintele de lemn se monteaza cu adezivi moderni dar cad odata la fiecare 2-3 ani de pe gipscarton....


Alta Marie cu  alta palarie!

Plinta are 2.5/2.85 m lungime  ( deci are de  aproximativ trei ori mai mari dilatarile per total lungime decit o treapta de 0.9m) si este f ingusta, deci se si bombeaza!

Iar gipsul carton mai are de obicei intercalat  intre el si plinta unul/doua straturi de vopsea lavabila, care culmea ca in 90% din cazurile din Romania nu este sustinata ( vopseaua) de amorsa corespunzatoare!
Sint doreii care folosesc drept amorsa fie chiar vopseaua diluata, fie o spalatura din ceva ce se vrea a fi "aracet"

In plus, insusi gips-cartonul este si el montat de niste dorei, si chiar daca ar fi montat bine are si el dilatarile si vibratiile proprii.

Deci revin : ce are plinta din lemn cu treapta? Ce are gips-cartonul cu betonul? Ce are salcimul cu alte soiuri de lemn?

#46
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
bine,nu am auzit inca de la niciun dorel sa propuna salcam pentru trepte.
daca lipesti lemn peste betonul din turnare e ok,dar la trepte de obicei sunt necesare diferite egalizari,compensari si acetsea se desprin intotdeauna cu adezivul aplicat,implicit si cu treapta de lemn.
daca xplane ar fi scris astea despre lemn puneam mana pe carti si verificam,asa nu pot decat sa ma intreb care este legatura intre primarie si....
o bucata de lemn se stramba proportional cu masivitatea ei.nu vorbesc aici de lemnul stratificat,numai de cel masiv..
Dupa uscarea completa a adezivului,el devine inert,pe cand stratul suport si lemnul acumuleaza si elibereaza umezeala,uite inca un motiv impotriva aplicarii cu adeziv..

Edited by raduk, 18 February 2010 - 18:45.
citarea inutilă a postului precedent


#47
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 bricolator, on 18th February 2010, 17:30, said:

bine,nu am auzit inca de la niciun dorel sa propuna salcam pentru trepte.

Dorel nu, dar parchet de salcim si trepte din salcim sint inclusiv la hornbach, brico, etc!!!

Edited by raduk, 18 February 2010 - 18:49.
editare flame


#48
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
Acacia,este tradus gresit in romana de catre b...,acolo am vazut si eu,in salcam...
nu e vina ta,nu se specifica pe produsul finit si denumirea stiintifica(in latina) a copacului,arbustului,folosit ca materie prima.
in rest sa auzim de bine

Edited by raduk, 18 February 2010 - 18:47.
citarea inutilă a postului precedent


#49
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 bricolator, on 18th February 2010, 17:53, said:

nu e vina ta,nu se specifica pe produsul finit si denumirea stiintifica(in latina) a copacului,arbustului,folosit ca materie prima.
in rest sa auzim de bine

Sefu' scump,  erare humanum est, perseverare.........

Bun, astia de aici nu stiu ce spun
http://ro.wikipedia.org/wiki/Acacia

poate nici aici
http://ro.wikipedia....rg/wiki/Salcîm

Ma mira insa ca , interesindu-va de mobilier de gradina, nu v-a spus nimeni de acolo ca salcimul este printre cele mai rezistente specii autohtone la utilizarea in spatiu liber! Ulucile si tarusii de salcim n-au moarte!

In rest, acei producatori de trepte pomeniti sigur isi aduc materia prima din America Centrala, si nu o cumpara din Romania ! :coolspeak:

Edited by fastcojo, 18 February 2010 - 21:31.


#50
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
Ma inclin in fata evidentei,fiecare va crede ce ii convine mai mult.......enciclopedia wikipedia este scrisa de mine de tine de oricine,,,

Edited by raduk, 19 February 2010 - 07:09.
citarea inutilă a postului precedent


#51
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006
Sunt 8 luni  de la montare,trepte fag,date cu 2 starturi de lac parchet.Lemnul lucreaza ,se usuca in continuare,insa unde a fost necesar ca din treptele sa fie innadite de catre tamplar,la platouri,au aparut fisuri.Ce e facut de fabrica e sfant. Am folosit adeziv Mapei elastic bicomponent excelent.

#52
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 gabimok, on 19th February 2010, 07:59, said:

Lemnul lucreaza ,se usuca in continuare,insa unde a fost necesar ca din treptele sa fie innadite de catre tamplar,la platouri,au aparut fisuri.

Problema nu este a adezivului cu care se prinde lemnul de beton ( care intimplator este o marca buna), pt ca acela chiar este gindit sa fie ELASTIC!

Deci, nici mama adezivului nu putea tine pe loc lemnele lipite intre ele!

Problema este cu timplarul, pt ca "doreii" moderni isi inchipuie ca punind muchie linga muchie doua lemne groase de doar vreo 25-32 mm si lipindu-le cu adezivul lui peste prajit, acele lemne vor sta lipite la infinit.
Mosii si stramosii nostri faceau cu cele mai primitive unelte lamba si uluc, iar acolo puneau doar aracet clasic, dar ce bine tinea lipitura.

Doreii moderni o dau cotita, se leaga de denumiri stiintifice, iar cind li se demonstreaza ca TREBUIE DOAR SA CITEASCA instructiunile sau PARERILE ( de multe ori NU sint doar simple PARERI, ci CUNOASTERE!) unora mai "batrini" in domeniu, treg la ironie "fina" de santier, sau chiar insulte.

Deci recomand stringerea prieteneasca de git a "timplarului" ce a placat scara si probabil a si incasat citeva mii bune de Euro daca a venit si cu materialele!
Fagul nu are nici o vina ca este Fag. Si nici adezivul cu care este prins de beton.Si nici chiar adezivul dintre lemne.Doar zona de contact este PREA MICA si PREA DREAPTA!

#53
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 gabimok, on 19th February 2010, 07:59, said:

Sunt 8 luni  de la montare,trepte fag,date cu 2 starturi de lac parchet.Lemnul lucreaza ,se usuca in continuare,insa unde a fost necesar ca din treptele sa fie innadite de catre tamplar,la platouri,au aparut fisuri.Ce e facut de fabrica e sfant. Am folosit adeziv Mapei elastic bicomponent excelent.
fagul are aceasta tendinta,iarna cand umiditatea scade mult in casa,se usuca si se strange iar vara ia din umezeala si o sa dispara acea fisura.Singurul mod de a evita asta ar fi fost sa iei platourile dintr-o bucata,facute la comanda.Dar nici asa nu cred ca e o nenorocire.

#54
radu c

radu c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.08.2006
Va rog recomandati-mi un adeziv bun (cel mai bun) pentru lipire trepte stejar de 31mm pe scara de beton din turnare(fara sapa de egalizare).
Tamplarul insista sa le prinda in dibluri ca sa nu aibe el batai de cap cu garantia (ca lemnul lucreaza in timp, ca se vor ondula, etc) dar este destul de inestetic chiar si cu capace la culoare la fiecare surub.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate