Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

trepte interior esenta fag sau stejar?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 gabimok, on 21st August 2009, 22:35, said:

Astazi am primit din partea unui meserias cu experienta recomandarea clara: nu pune spuma poliuretanica.
Ce sa folosesc ca adeziv intre scarile din beton si treptele din fag?
pai daca a zis ca nu cu poliuretan, si e si meserias, nu putea sa zica si cu ce?
ii lua 20-30 secunde in plus!
daca nu vrei sa le mai scoti vreodata decat cu tarnacopul, lipeste-le cu un silicon de constructii tip montage fix sau montage kit si altele de genul asta.

Edited by casuta_papusilor, 21 August 2009 - 22:14.


#20
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
Eu sint pentru flexibilitate, asa ca as baga dibluri si le-as prinde cu surub cu cap infundat, eventual cu cep deasupra :)

#21
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Niste argumente contra ti-a dat? Sau doar a zis asa in doru leli... ca el nu mai vazuse asa ceva.

MontajKit-ul sau siliconul se intaresc greu in masa in lipsa aerului. Iar cu cat e cordonul mai gros cu atat dureaza mai mult. Iar pe langa aspectul asta, cu MontajeKit iese si scump, fiindca in unele cazuri, cand treptele de beton sunt turnate prost, e posibil ca la cateva din ele sa fie necesara inalatarea cu 10-15 mm, spatiu usor de umplut cu spuma poliuretanica.
Pe cand in cazul untilizarii unui adeziv neexpadabil, vei avea nevoie de cel putin 2 tuburi/unele treapte... doar imagineaza-ti costurile.

#22
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Pt lipirea treptelor de lemn pe scara de beton (sapa) un adeziv f bun este Chimiver (bicomponent).

#23
scarar

scarar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.08.2009
:) Spuma poliuretanica are un alt scop. Nu este un adeziv. Exista "adezivi pe baza de poliuretan" pentru lipirea lemnului de beton . Sunt cei din categoria adezivilor pentru montajul parchetului de lemn masiv pe sape de beton.
Sunt si eu curios de unde ai cumparat placile cu care vrei sa imbraci treptele de beton si cat timp a fost "conditionat" lemnul inainte de a se croi treptele scarii? Daca nu este secret evident.  :)

 gabimok, on 21st August 2009, 22:35, said:

Astazi am primit din partea unui meserias cu experienta recomandarea clara: nu pune spuma poliuretanica.
Ce sa folosesc ca adeziv intre scarile din beton si treptele din fag?


:)  
Exista si metode de prindere care evita adezivii dar in nici un caz cu dibluri la vedere .... evident ca o scara cu cat are mai putine "elemente constructive auxiliare" care se vad cu atat este mai frumoasa. Capacelele de lemn care acopera capetele de suruburi se pot folosi dar NUMAI pe intrados sau pe suprafetele verticale ale scarilor. ....  :)  

 Morosanul, on 22nd August 2009, 09:57, said:

Eu sint pentru flexibilitate, asa ca as baga dibluri si le-as prinde cu surub cu cap infundat, eventual cu cep deasupra :)


#24
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Nu am citit tot topicul, dar iti pot spune ceva: NU LIPI TREPTELE INAINTE DE A FI COMPLET USCATE.
Da, am tipat, dar chair asta a fost intentia.
Am vazut trepte foarte frumoase, din stejar, lipite pe scara, care cand s-au uscat s-au desprins de pe scara cu tot cu un strat de tencuiala (sau ce o fi fost acolo).

#25
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006
Treptele sunt trase in tipla din plastic,si au umiditatea sub 3%(din ce mi-a zis producatorul).Sunt compuse din fasii de fag lipite intre ele,grosime placa 27 mm.Cam astea sunt datele treptelor.

#26
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Lemnu are 3% dupa ce-i dai foc  :D ... nici vorba sa aiba atat si nici nu-i recomandat sa fie foarte uscat, fiindca se va umfla dupa ce-i scos din folie si montat. In asemnea cazuri se recomanda o umiditate intre 9-11%.

#27
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006
Trebuie dat cu un lac sau grund pe suprafata treptelor care vin lipite inainte de lipire,placare?

#28
bucium

bucium

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.10.2008

 gabimok, on 27th August 2009, 12:52, said:

Trebuie dat cu un lac sau grund pe suprafata treptelor care vin lipite inainte de lipire,placare?
gasesti in magazine pentru constructii adezivi pentru lipirea lemnului cu betonul.la mine am prins treptele si cu dibluri.am sa pun o poza si am sa-ti explic.le am montate de 2 ani si nu am probleme.

#29
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006
As  dori ca sa dau pe partea pe care se calca o lazura culoare stejar,si apoi un lac de parchet pentru rezistenta la uzura si trafic ,e buna procedura sau exista un produs care le face pe amandoua?

#30
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

 scarar, on 26th August 2009, 15:13, said:

Exista si metode de prindere care evita adezivii dar in nici un caz cu dibluri la vedere .... evident ca o scara cu cat are mai putine "elemente constructive auxiliare" care se vad cu atat este mai frumoasa. Capacelele de lemn care acopera capetele de suruburi se pot folosi dar NUMAI pe intrados sau pe suprafetele verticale ale scarilor. ....  :)
Evident ca diblurile nu pot fi la vedere, diblurile sint in scara de beton :)
E drept ca "o scara cu cat are mai putine "elemente constructive auxiliare" care se vad cu atat este mai frumoasa" dar daca se intampla ceva si trebuie sa o deslipesti (se loveste, se uda sau faci o modificare) iti dai seama imediat ce inseamna flexibilitatea. Si exista solutii foarte elegante, pe care ochiul neavizat nici nu le observa ;)

#31
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 14.02.2010
pe langa problema banilor foarte importanta este rezistenta in timp si calitatea in momentul cumpararii.
stejarul are un aspect mai frumos dar riscul de a nu fi uscat corespunzator este mare.
umiditate 3% nu prea exista. eventual 5% sau 8%. dar daca a fost uscat fortat, va lua rapid umiditate din aer si
daca ajunge la peste 11% e o mare problema in timp deoarece va suferi deformari si vor aparea crapaturi.
din cauza asta se foloseste mai mult fagul.
cel mai mare producator de scari (40.000 scari/an), firma Fontanot din Italia, foloseste lemn de fag.
si ei vand in toata lumea de mai bine de 40 de ani.
in plus, dar nu e cazul aici, eu recomanda renuntarea la scarile de beton.

#32
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Am fost în situația de a alege și realiza pentru acasă modul de placare al treptelor. Vroiam să pun numai pe treaptă, iar contratreapta aș fi făcut-o simplu zugrăvită. Cel mai mult aș fi dorit marmură sau lemn, dar am renunțat din motive financiare.
Am ajuns la clasica gresie.
După opinia mea, varianta cu spuma e foarte bună. Eu montez astfel glafuri de interior din pvc și se fixează excelent .
E imposibil să mai scârțâie dacă ai numai trepte, fără contratrepte.
Despre alegerea dintre fag sau stejar, eu zic că e excelent și fagul și îl poți pune fără grijă, cu un cost mai mic.
Lăcuirea fă-o după fixare.

Edited by Digix, 14 February 2010 - 19:43.


#33
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
dintre stejar si fag aleg SACIMUL!
Merita si ca bani, si ca rezistenta!
Si nici nu arata rau, doar ca nu se gaseste uzual gata prelucrat!

#34
elbirlic

elbirlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.12.2004
Finisajele le voi face peste  mai bine de 1 an si jumatate si ma gandesc sa pregatesc lemnul de acum pentru trepte. Eu as cumpara scanduri de stejar , fag sau salcam si le-as depozita in pod iar in momentul in care vreau sa fac treptele sa le duc la finisat. Din puncul asta de vedere salcam am de cativa ani si este foarte uscat insa nu stiu daca vor iesi frumos din salcam. Ce spuneti ?

#35
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 14.02.2010

 elbirlic, on 15th February 2010, 15:58, said:

Finisajele le voi face peste  mai bine de 1 an si jumatate si ma gandesc sa pregatesc lemnul de acum pentru trepte. Eu as cumpara scanduri de stejar , fag sau salcam si le-as depozita in pod iar in momentul in care vreau sa fac treptele sa le duc la finisat. Din puncul asta de vedere salcam am de cativa ani si este foarte uscat insa nu stiu daca vor iesi frumos din salcam. Ce spuneti ?
cea mai buna solutie este sa nu faci scara din beton si sa o plachezi.
exista scari foarte frumoase cu trepte de lemn pe structura metalica, marca Arke, in variante ce se monteaza intr-o singura zi
la finalul constructiei, dupa ce ai pus pardoseala (parchet, gresie etc.).
daca inca nu ai turnat scara de beton, spune-mi si iti ofer detalii.

#36
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Bine că nu le faci de balsa, sau de plop! Dacă ai deja lemnul, și nu o să ai trafic așa mare pe scări, merge și salcâmul, dar nu e prea grozav. Eu, personal nu mi-aș pune din salcâm.

Edited by Digix, 16 February 2010 - 03:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate