Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

trepte interior esenta fag sau stejar?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006
Va rog sa ma ajutati sa aleg,si de ce?

#2
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
fi mai explicita. despre ce este vorba.
pot sa-ti spun doar ca fagul este esenta moale stejarul esenta tare. acum depinde la ce-ti trebuie.

#3
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006
E scara interioara care face legatura intre parter si etaj,casa e locuita de o familie compusa din 3 pers.

#4
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 AlinE, on 14th August 2009, 19:20, said:

[...] fagul este esenta moale [...]
Te juri pe cravata de pioner? :lol:

#5
alx6510

alx6510

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.02.2009
De fapt, fagul nu este esenta moale. E foios, nu are aceeasi duritate ca si stejarul - e drept - dar se poate folosi cu incredere. Insa din pdv al aspectului recomand calduros stejarul finisat natur sau baituit. Eu am scara interioara cu treptele din stejar finisat natur ( adica numai lac transparent, fara sa se coloreze) si contratreptele placate cu gresie. A iesit ceva deosebit. In concluzie, daca dispui de bani, alege stejar.

#6
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 alx6510, on 14th August 2009, 21:59, said:

E foios, nu are aceeasi duritate ca si stejarul .

Desi mai bine decat AlinE, tot te dai cu presupusu... fagu' si stejaru' au duritati foarte apropiate (sarci dupa Brinell sau Janka)

Dinferenta dintre cele doua specii, in acest caz, e data doar de aspect, stejarul are un desen al fibrei mult mai spectaculos, pe cand la fag diferenta dintre lemnul tarziu si timpuriu fiind mica, fibra nu iese in evidenta.

Edited by Berti, 14 August 2009 - 22:37.


#7
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
nu ma omorati, mai greseste omul, imi cer scuze de confuzie...cand am spus de fag ca este de esenta moale gandul meu era la plop.

#8
alx6510

alx6510

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.02.2009

 Berti, on 14th August 2009, 22:35, said:

Desi mai bine decat AlinE, tot te dai cu presupusu... fagu' si stejaru' au duritati foarte apropiate (sarci dupa Brinell sau Janka)

Dinferenta dintre cele doua specii, in acest caz, e data doar de aspect, stejarul are un desen al fibrei mult mai spectaculos, pe cand la fag diferenta dintre lemnul tarziu si timpuriu fiind mica, fibra nu iese in evidenta.

Cum spui matale ... da' totusi, dupa vreo 20 de ani de profesat ca inginer de prelucrarea lemnului n-as spune ca ma dau cu presupusul.
Am postat doar cateva aspecte mai relevante, dar putem intra si in detalii care nu sunt sigur ca o intereseaza pe gabimok.
Asadar voi atasa si o poza , imi cer scuze pentru calitatea imaginii, e facuta cu telefonul mobil la lumina naturala. Dupa cum - sper - se vede, treptele
sunt din stejar natur iar contratreptele sun placate cu gresie mata intr-o culoare asortata (cred) . Se poate merge si pe contrast : trepte baituite combinate
cu contratrepte placate cu gresie de culoare deschisa , mata sau lucioasa.
Repet, personal prefer stejarul natur, dar in final e decizia ta.

 Berti, on 14th August 2009, 22:35, said:

Desi mai bine decat AlinE, tot te dai cu presupusu... fagu' si stejaru' au duritati foarte apropiate (sarci dupa Brinell sau Janka)

Dinferenta dintre cele doua specii, in acest caz, e data doar de aspect, stejarul are un desen al fibrei mult mai spectaculos, pe cand la fag diferenta dintre lemnul tarziu si timpuriu fiind mica, fibra nu iese in evidenta.

Cum spui matale ... da' totusi, dupa vreo 20 de ani de profesat ca inginer de prelucrarea lemnului n-as spune ca ma dau cu presupusul.
Am postat doar cateva aspecte mai relevante, dar putem intra si in detalii care nu sunt sigur ca o intereseaza pe gabimok.
Asadar voi atasa si o poza , imi cer scuze pentru calitatea imaginii, e facuta cu telefonul mobil la lumina naturala. Dupa cum - sper - se vede, treptele
sunt din stejar natur iar contratreptele sun placate cu gresie mata intr-o culoare asortata (cred) . Se poate merge si pe contrast : trepte baituite combinate
cu contratrepte placate cu gresie de culoare deschisa , mata sau lucioasa.
Repet, personal prefer stejarul natur, dar in final e decizia ta.

Imi cer scuze, am probleme cu conexiunea si din cauza asta am postat de doua ori acelasi lucru. Sper sa atasez acum si poza.

Attached Files



#9
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 alx6510, on 15th August 2009, 16:28, said:

[...] treptele sunt din stejar natur iar contratreptele sunt placate cu gresie mata intr-o culoare asortata (cred). [...]
Din poză se poate observa că finisajul este unul de calitate, dar, desigur, gusturile sînt discutabile. Asta apropó de asortare, așa că, din punctul meu de vedere, combinația lemn + gresie + inox =  :death: Mare păcat de lemnul ăla. :crybaby:

Edited by raduk, 15 August 2009 - 17:25.


#10
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 alx6510, on 15th August 2009, 16:28, said:

Cum spui matale ...

Nu doar eu, Pescarus spunea la fel. Din pacate nu-l mai putem intreba, iar ce am invatat la SL, probabil am uitat de mult, dar vorba lu Curtu "trebuie doar sa stim unde sa cautam" deci ramane sa ne bazam pe datele de pe net...

Stejar: 2.9-3.7  HB
Fag: 2.7-3.7  HB

In concluzie, in acest caz ramane sa optam doar in baza aspectului si a pretului...

Si sa revenim on-topic, materialul scarilor trebuie ales in functie de celelalte materiale folosite in casa (parchet, usi, ferestre)

Edited by Berti, 15 August 2009 - 17:49.


#11
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 raduk, on 14th August 2009, 20:07, said:

Te juri pe cravata de pioner? :lol:
pe cravata mea de pionier si de sef de UTC-isti, daca nu-i marfa gresia roz cu inox si stejar!

#12
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006
Va rog sa imi recomandati un adeziv pentru lipirea treptelor din lemn pe beton.

#13
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Multi folosesc spuma poliuretanica, da' aplicata cu pistol, nu direct din tub, ca nu se poate controla grosimea cordonului.

#14
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 03.06.2008
intr-adevar arata frumos lemnul , dar din cate scari de lemn am vazut pana acum , nici una nu era lipsita de scartaieli enervante . pur si simplu lemnul lucreaza in timp si tot ajunge sa scartie . nu a existat scara care sa nu ''cante'' cand ma urcam - coboram pe ea .
iar eu am <90 kg ( cam 86 ) . gandesete-te cum scartie sub o persoana de 110 - 120 kg sau mai mult .

in acceptia mea , cel putin pt scari , otelul si betonul sunt sfinte ( combinate , sau otel simplu ) , daca nu vrei sa trezesti ceilanti ocupanti ai casei la 2 noaptea cand cobori sa bei apa . eventual as placa cu lemn , dar scara de lemn nu .

#15
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006
azi mi-a zis cineva ca a placat cu spuma poliuretanica,a pus greutati deasupra,si a pus distantiere de reglaj dedesubt.O fi bine asa?

#16
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Da, asa trebe facut! Doar atentie la grosimea cordonului... operatia asta e bine sa fie facuta de unu cu experienta.

#17
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006

 Above_Gods, on 18th August 2009, 18:23, said:

intr-adevar arata frumos lemnul , dar din cate scari de lemn am vazut pana acum , nici una nu era lipsita de scartaieli enervante
Depinde cat le consideri de enervante :D
...și de grosimea lemnului, poate ca nu se elimina de tot scartaitu, dar daca ai grosime si asamblari bune, va fi asa de fin incat devine placut :coolspeak:

La intrebarea topicului:

 Berti, on 15th August 2009, 18:38, said:

In concluzie, in acest caz ramane sa optam doar in baza aspectului si a pretului...


#18
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006
Astazi am primit din partea unui meserias cu experienta recomandarea clara: nu pune spuma poliuretanica.
Ce sa folosesc ca adeziv intre scarile din beton si treptele din fag?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate