Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Cu cine vorbim la RDS ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Sfatul meu este sa le bagi o bucata maaare de carne in fund, dupa care te duci sa-ti cauti frumusel alt ISP. Asta daca nu vrei sa te trezesti peste cativa ani ca ai la ei niste datorii "misterioase" de cateva zeci de milioane, cum am patit eu. Astia sunt un fel de cocalari cu certificat de inregistrare :lol: Am o gramada de cazuri in familie si printre cunoscuti, pe fiecare au incercat sa-i fraiereasca si sa-i incarce intr-un anume fel, sunt nesimtiti pana in panzele albe !! <_<

#20
klausi60

klausi60

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.11.2007
OK. Multumesc.
Deci inteleg ca:
Fiberlink e PPPoE. Pentru utilizare direct pe router - acesta trebuie sa stie protocolul de comunicare.
IP-ul e dinamic. Se schimba la fiecare conectare. Pentru schimbare de IP - deconectare-reconectare.
Asta n-au reusit sa ma dumireasca o echipa care au ca si job sa vanda serviciile mai sus amintite.

Aproape off-topic: Cum merge Fiberlinkul in Bucuresti ? Prinde pe extern ceva viteza ? Si daca da - cand ? Dimineata, ziua la pranz sau mai bine merge noaptea?

#21
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postfurculita_cu_luneta, on 12th August 2009, 00:12, said:

da :D numai in pana de curent si deconectari stau de cativa ani buni.
Ca sa vezi. Eu nu m-as stresa asa tare ca mi se schimba ip-ul, bine ca dureaza doua trei secunde. Daca aveai modem ca mine (la servici nu am rds) si statea desincronizat cu jumatatile de ora era mult mai bine.

#22
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
la ce ar folosi ip static acasa?
utilitate practica mai deloc

doar daca vrei sa tii servere, pagini web, ftp-uri, ceea ce pe 99% din utilizatori putin probabil sa ii intereseze

#23
KMLon

KMLon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.06.2005
(offtopic) intrebare: pe fiberlink unde exista ip dinamic, ce reprezinta eroarea in vista cum ca <ar mai fi un calculator conectat in retea pe langa cel pe care-l folosesc si ca sa contactez operatorul de retea...>? nu am nimic in fata, cablul de retea vine direct din "cutia" de pe scara in placa de retea.

#24
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Am avut și eu. Trebuie să debifezi niște chestii de la placa ta de rețea. Stai să mă uit... :blush:

Gata, am găsit. Intri în Start, după aia în Control Panel, mergi la Network and Sharing Center, dă click dreapta pe Local Area Connection și Properties, debifează Internet Protocol Version 6 (TCP/IPv6) și Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) și cam asta ar trebui să fie tot...

Ți-am atașat și un screenshot.

Attached Files



#25
KMLon

KMLon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.06.2005
multam ;) . sper sa mearga..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate