Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Cu cine vorbim la RDS ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
klausi60

klausi60

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.11.2007
Va rog sa ma ajutati ca m-am dus vaca la RDS si m-am intors bou.

La un punct RDS (Berceni) am intrebat si baiatul de acolo mi-a zis ca voi avea IP static. Ca daca vreau dinamic trebuie sa inchei un abonament pe firma. :lol: I-am explicat ca probabil treaba sta invers. Atunci a intrebat o colega care mi-a confirmat ca e static (adica acelasi user si parola). Vazand ca nu se inteleg cu mine au intrebat in spate o voce misterioasa care le-a raspuns ca voi avea IP dinamic.

Deci Fiberlink are IP dinamic sau static ?
Daca are dinamic cum schimb IP-ul ?
Pot conecta Fiberlink acasa intr-un AP wireless ca sa am libertate de miscare prin casa ?
Nu prea inteleg cum e cu userul si parola. Asta ar presupune o aplicatie pe PC ? Sau e PPPoE ?

Va multumesc.

#2
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
1. este exact invers... FiberLink = IP Dinamic si pt. firma este IP Static.
2. te deconectezi si te reconectezi si o sa ai (probabil) alt IP
3. da il poti cu conditia ca AP-ul sau routeru-l wireless sa suporte PPPoE.

Edited by macette, 11 August 2009 - 16:52.


#3
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

 klausi60, on 11th August 2009, 17:47, said:

Deci Fiberlink are IP dinamic sau static ?
Daca are dinamic cum schimb IP-ul ?
Pot conecta Fiberlink acasa intr-un AP wireless ca sa am libertate de miscare prin casa ?
Nu prea inteleg cum e cu userul si parola. Asta ar presupune o aplicatie pe PC ? Sau e PPPoE ?

Va multumesc.

Dinamic.
Se schimba la fiecare conectare.
Daca e un router wireless care sa stie PPPoE da, daca e un AP simplu atunci nu. M-am grabit, se poate si ultima varianta doar ca faci conexiunea pe PC.
PPPoE.

Edited by diZy, 11 August 2009 - 16:56.


#4
furculita_cu_luneta

furculita_cu_luneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 24.07.2009
din cate stiu, daca ai ip dinamic, se va schimba singur la un anume interval de timp, nu e necesar sa te deconectezi-reconectezi.
iar pentru a folosi userul si parola nu ai nevoie de nicio aplicatie, pur si simplu iti creezi conexiunea pentru internet din control panel, iar cand dai click pe conexiune iti apare o caseta unde introduci userul si parola pe care ti le-au dat cei de la firma.

#5
hyperized

hyperized

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.04.2008

 furculita_cu_luneta, on 11th August 2009, 18:44, said:

din cate stiu, daca ai ip dinamic, se va schimba singur la un anume interval de timp, nu e necesar sa te deconectezi-reconectezi.
Gresit.

#6
furculita_cu_luneta

furculita_cu_luneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 24.07.2009

 hyperized, on 11th August 2009, 18:56, said:

Gresit.

s-a gasit cineva sa ma contrazica... daca eu am avut asa cum poti tu sa spui ca e gresit?

#7
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Intre conectari e mereu constant IP-ul :blink:
Poti sa ai o conexiune instabila si un router, astfel se reconecteaza automat de fiecare cand se intrerupe.

#8
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Eu cred ca oi fi avut altceva ce zici tu e imposibil, odata ce te-ai conectat serverul iti aloca un ip si ramane al tau pana la deconectare.

#9
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005

 furculita_cu_luneta, on 11th August 2009, 18:58, said:

s-a gasit cineva sa ma contrazica... daca eu am avut asa cum poti tu sa spui ca e gresit?
N-ai dreptate. Nu te mai contrazice.
Se schimba IP-ul doar la reconectare.

#10
furculita_cu_luneta

furculita_cu_luneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 24.07.2009
bine. asa e la voi.

#11
hyperized

hyperized

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.04.2008

 furculita_cu_luneta, on 11th August 2009, 19:55, said:

bine. asa e la voi.
Nu toti putem domicilia in padurea adormita ca tine. P'aici prin Bucuresti cica tre' sa dai reconnect ca sa ti se schimbe IP-ul..stiu, e chiar nesimtire din partea lor.

#12
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Inca un topic despre relatiile cu clientii la rds?  :yawn: booring. Mai era unul tot pe pagina asta.

#13
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Abonamentul "Fiberlink" - persoana fizica , iti ofera un IP dinamic  ,

eu mai folosesc din cand in cand un router "Asus" si nu am probleme la conectare

fiindca  routerul emite un semnal puternic ( "excelent" ) si la o distanta de 30 de metri  .

Binenteles ca am introdus un cod de securitate pentru a nu oferi net wireless gratuit unor vecini mokangii !

Sunt anumite site-uri ce ofera servicii financiare , bancare ... care nu accepta utilizatorii care au un IP dinamic !

Edited by Teophileos, 11 August 2009 - 19:41.


#14
dan4

dan4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 11.12.2002
Probabil cine ți-a dat răspunsul greșit lucra la casierie sau la *elații cu clienții.

         Offtopic

   Mi-ai amintit de un banc cu o tipă se ducea la ginecolog și ăia de acolo o tot studiau și regulau spunîndui că trebuie să mai vină și ziua următoare la control că e ceva dubios.  Pînă n-a intrat în biroul alăturat n-a aflat că ăia erau zugravi.

#15
pepsic

pepsic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 15.06.2009
am fost azi la casieria rds din cartier sa imi platesc factura si am ramas stupefiat de respectul pe care mi l-a afisat lucratorul comercial de la ghiseu
dupa ce am platit m a intrebat daca ma mai poate ajuta cu ceva informatii
foarte frumos mi a vorbit sa fii scazut arpu si la ei de la 2 euro la 1 :lol:
oricum sunt cei mai ieftini din oras nu stiu ce castiga

#16
furculita_cu_luneta

furculita_cu_luneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 24.07.2009

 hyperized, on 11th August 2009, 20:09, said:

Nu toti putem domicilia in padurea adormita ca tine. P'aici prin Bucuresti cica tre' sa dai reconnect ca sa ti se schimbe IP-ul..stiu, e chiar nesimtire din partea lor.

astazi, cat timp am fost conectata la internet (fara intreruperi) am observat doua ip-uri diferite (ultimele cinci cifre schimbate). explica-mi si mie, ca vad ca eu nu prea stiu ce am acasa. si nu-mi spune ca m-am deconectat sau ca mi-a picat netul, ca nu te cred.

Edited by furculita_cu_luneta, 11 August 2009 - 22:54.


#17
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 furculita_cu_luneta, on 11th August 2009, 23:53, said:

astazi, cat timp am fost conectata la internet (fara intreruperi) am observat doua ip-uri diferite (ultimele cinci cifre schimbate). explica-mi si mie, ca vad ca eu nu prea stiu ce am acasa. si nu-mi spune ca m-am deconectat sau ca mi-a picat netul, ca nu te cred.
Da. Si eu toata ziua numai in ip number ma benoclez sa vad daca nu cumva se schimba singur. Poate a fost o pana scurta de curent. Suficient de scurta ca sa se reseteze routeru dar nu suficient de lunga ca sa se opreasca calculatorul.

#18
furculita_cu_luneta

furculita_cu_luneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 24.07.2009
da :D numai in pana de curent si deconectari stau de cativa ani buni.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate