Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 

Tarif orar machetare grafica - DTP

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
67 răspunsuri în acest subiect

#19
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View Postrobotica, on 28th August 2009, 14:15, said:

Deja o luati pe aratura. Macar daca a-ti livra softuri. Prost sa fii sa inchei un contract in care zice ca nu poti face ce vrei cu documentul pe care dai banii. Dar daca nu citesti platesti, corect.

Eu asa inchei contractele, cui nu-i convine nu semneaza. Si sa stii ca am clienti care doar la mine vin pentru DTP. De ce? Poate, pentru ca si-au dat seama ca mai bine apeleaza la un profesionist decat sa piarda timpul cu tot felul de solutii ieftine, si care de cele mai multe ori au consecinte proaste.
In fine, eu inchei aici discutia.

#20
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 446
  • Înscris: 11.04.2005
Discuția a intrat pe arătură pentru că DTP nu e design sau creație.
Creația o apreciază artistul și cere în consecință. Ce-ați zice ca la un tablou artistul să-ți pună pe listă: pînză, uleiuri, uzura pensulelor și curentul electric - și nimic din talentul sau inovația lui? Absurd, nu?
În schimb, la DTP contează viteza, priceperea, știința tehnoredactării. Asta se poate cuantifica. Însă trebuie spus: dacă eu lucrez numai o zi pe săptămînă, nu e vina clientului...
Cît despre ceea ce zice roboțica, stați puțin. Am mai auzit aberația asta în Germania: plătești pentru un logo, dar îl folosești numai cît vrea autorul! Sau cum vrea autorul. Așa o să ajungem să nu mai putem rosti un vers, fredona o melodie sau evoca o imagine… Somnul rațiunii dresează monștri.

#21
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postfloriniaru, on 30th August 2009, 23:11, said:

Discuția a intrat pe arătură pentru că DTP nu e design sau creație.
Exact de asta am scris eu "DTP cu sau fara putina creatie". :-)
De exemplu, daca ma duc sa paginez o revista A5 (sa presupunem "7 seri") tariful va fi la ora.
Am mai lucrat pentru o editura la tarif per pagina (asa vroia omul :) ) - faceam 100 de euro/zi = cam 9-10 euro/ora. Asta in 2007.
Daca te duci si brodezi pagini pe concept deja existent, nu mi se pare creatie. Daca maine vă suna cineva si vă tocmeste sa faceti juma de B24fun, considerati munca drept "creatie"? Eu nu. Conceptul exista, nu fac decat sa pun poze si texte intr-o alta forma. :)

P.S.: suta aia de euro se intampla cam odata pe luna (uneori de doua ori/luna), munca de o zi, bani fara factura/chitanta... apoi au fost dati prin drepturi de autor.

#22
banutzu2003

banutzu2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 08.08.2006
Super tare. Eu pentru un banner web de 160x600, am luat 40 de euroi si a fost gata in 15 min, cel mult, mai mult a durat sa aflu cum il animez in PS. La paginare se schimba treaba, nu lucru cu ora doar cu pagina, in functie de complexitate. Pentru o carte cu text cam 3 lei/pag, pentru text+tabele ~3.5 lei iar daca sunt si imagini in lucrare (aici depinde foarte mult calitatea imaginilor) 4.-4.3 lei pe pagina la care se adauga prelucarea imaginilor (minim 3.5 lei/img - de obicei faci media si ajungi cam la 6 lei /img). De aici faceti voi calculul, cum doriti. o carte cu text si cateva imagini, de 256 pag a fost 1300 lei si a fost gata in aproximativ 3 zile. acum o carte de 352 de pagini, paginarea+corectura este 2000 de lei la care voi adauga costurile de creatie pentru figuri, grafice, formule, ecuatii etc. Cost aproximativ 3000 lei.
Daca vorbim insa despre un pliant, aici este vorba despre cu totul altceva, eu am facut pliante, si mai fac, cu preturi cuprinse intre 45 si 85 de lei pe pagina.
De asemenea poti deduci pretul tau si daca ceri procente din suma de tipar, nu mai putin de 10%, maxim - cerul e limita (asta in functie de tiraj, ex: 1000 de bucati costa 9900 de lei - daca tu ai facut o carte de 400 de pagini ceri 15-20%, la 2000 de bucati ai 15-16000 lei ceri 12-13%, iar peste 2500 ramai la 10%).
Preturile de mai sus sunt orientative, pentru o lucrare la o singura culoare (1+1), procentele vor fi cu siguranta altele daca este full color (4+4), dar nu sub 10%
In toate cele 3 cazuri, timp pretios il pierzi pana te pui de acord in privinta layoutului.
Concluzii: eu cred ca iti poti face un cost in functie de fiecare lucrare, de complexitatea ei, de puterea ta de a improviza si de a pagina sau repagina, totodata poti sa faci cateva lucrari si sub pretul pe care l-ai fi dorit, dar, care in viitor se vor transforma in castig - daca un client vine si iti cere sa ii faci n carti si la final vrea un flayer de prezentare pt ele eu zic sa nu ii mai ceri bani si pe acesta, sau ii spui cat costa dar la final il treci ca bonus.

Sa auzim numai de bine dragilor

#23
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.450
  • Înscris: 30.09.2003
:)
deci vorbim de ciubucuri, sau de firme care dau facturi?...

#24
banutzu2003

banutzu2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 08.08.2006
Eu nu lucrez cu factura, pentru moment. Nu eliberez factura pentru ca, asa facem multi dintre noi, lucrez cu softuri piratate, singurul cu licenta este vista. Oricum nu cred ca vor diferi scorurile nici dupa ce voi avea mult visatele licente, dar pana atunci.... Incerc sa string cei ~3000 de Euroi (adobe, office, corel, ABBY, arzator de discuri, arhivator, antivirus etc), este posibil sa fie mai mult de cat am aproximat.
Sa revin, spun ca acele preturi nu vor diferi prea mult, datorita faptului ca la data cand voi elibera factura costurile pentru softuri vor fi deja amortizate, si, in afara de asta, nu prea am facut norme de productie. De aceea, din punctul meu de vedere, preturile sunt corecte, sau cel putin, justificate.

#25
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4.527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postbanutzu2003, on 4th September 2009, 09:37, said:

Eu nu lucrez cu factura, pentru moment. Oricum nu cred ca vor diferi scorurile nici dupa ce voi avea mult visatele licente, dar pana atunci.... Incerc sa string cei ~3000 de Euroi (adobe, office, corel, ABBY, arzator de discuri, arhivator, antivirus etc), este posibil sa fie mai mult de cat am aproximat.
Sa revin, spun ca acele preturi nu vor diferi prea mult, datorita faptului ca la data cand voi elibera factura costurile pentru softuri vor fi deja amortizate, si, in afara de asta, nu prea am facut norme de productie. De aceea, din punctul meu de vedere, preturile sunt corecte, sau cel putin, justificate.

softuri gratis, binevoitori te ajuta si asa te descurci. poti sa dai si tepe fara raspundere contractuala.
sa-ti explic ceva. cind vei avea cei 3000 euroi vei vrea sa iti iei masina si tot n-o sa cumperi softurile.
c-asa-i romaanu cind se veseleeeste

data viitoare cind mai incurajezi pirateria ai warn

#26
banutzu2003

banutzu2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 08.08.2006

View PostCentris, on 4th September 2009, 22:03, said:

softuri gratis, binevoitori te ajuta si asa te descurci. poti sa dai si tepe fara raspundere contractuala.
sa-ti explic ceva. cind vei avea cei 3000 euroi vei vrea sa iti iei masina si tot n-o sa cumperi softurile.
c-asa-i romaanu cind se veseleeeste

data viitoare cind mai incurajezi pirateria ai warn


Trebuie sa spun tuturor celor ce citesc acest topic, ca nu am vrut sa incurajez pirateria, dar, daca ar fi sa luam la puricat firmele, editurile (am lucrat la doua mari cotidiene, la mai multe edituri si niciuna nu corespundea la vremea respectiva) si la sfarsit pe cei care lucreaza de acasa, o sa avem o mare surpriza, 80% dintre ei/noi nu au/avem licente. cat despre faptul ca in momentul in care o sa am cei 3000 de euro o sa imi iau masina, aici m-ai jignit, am masina (cumparata nu cu ajutorul computerului, atunci nu auzisem de tehnoredactare - eram un biet muncitor in fabrica), daca as putea sa cumpar softurile, in rate, cu siguranta in momentul de fata as tine fruntea sus si i-as arata cu degetul pe cei folosesc softurile in acest mod, dar asa..., incerc sa adun ban pe ban si intr-un timp destul de scurt ii voi avea.

Oricum, multumesc de atentionare!

Acum sa vorbind despre tepe. nu cred ca este in folosul meu sa fac asa ceva. Prefer sa fiu platit mai putin dar sa imi tin clientul aproape, client care ma recomanda si altor viitori posibili clienti.

Sa auzim numai de bine dragilor.

#27
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4.527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postbanutzu2003, on 7th September 2009, 11:09, said:

Trebuie sa spun tuturor celor ce citesc acest topic, ca nu am vrut sa incurajez pirateria, dar, daca ar fi sa luam la puricat firmele, editurile (am lucrat la doua mari cotidiene, la mai multe edituri si niciuna nu corespundea la vremea respectiva) si la sfarsit pe cei care lucreaza de acasa, o sa avem o mare surpriza, 80% dintre ei/noi nu au/avem licente. cat despre faptul ca in momentul in care o sa am cei 3000 de euro o sa imi iau masina, aici m-ai jignit, am masina (cumparata nu cu ajutorul computerului, atunci nu auzisem de tehnoredactare - eram un biet muncitor in fabrica), daca as putea sa cumpar softurile, in rate, cu siguranta in momentul de fata as tine fruntea sus si i-as arata cu degetul pe cei folosesc softurile in acest mod, dar asa..., incerc sa adun ban pe ban si intr-un timp destul de scurt ii voi avea.

Oricum, multumesc de atentionare!

Acum sa vorbind despre tepe. nu cred ca este in folosul meu sa fac asa ceva. Prefer sa fiu platit mai putin dar sa imi tin clientul aproape, client care ma recomanda si altor viitori posibili clienti.

Sa auzim numai de bine dragilor.

nu a fost vorba de vreo jignire, ci doar ceva ce am vazut de foarte multe ori. ma bucur sa stiu ca mai exista oameni care considera  aplicatiile profesionale accesibile ca un "loan" pentru dezvoltare.

nu trebuie sa fii platit mai putin, trebuie sa fii corect si sa fii platit corect. intr-o buna zi vei vedea ca ai clienti care nu te vor decit ca esti mai ieftin si vor tisni pe usa cind vor gasi pe cineva dispus la mai putin.

cele bune

#28
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.198
  • Înscris: 05.06.2006

View Postbanutzu2003, on 3rd September 2009, 12:02, said:

La paginare se schimba treaba, nu lucru cu ora doar cu pagina, in functie de complexitate. Pentru o carte cu text cam 3 lei/pag, pentru text+tabele ~3.5 lei iar daca sunt si imagini in lucrare (aici depinde foarte mult calitatea imaginilor) 4.-4.3 lei pe pagina la care se adauga prelucarea imaginilor (minim 3.5 lei/img - de obicei faci media si ajungi cam la 6 lei /img). De aici faceti voi calculul, cum doriti. o carte cu text si cateva imagini, de 256 pag a fost 1300 lei si a fost gata in aproximativ 3 zile. acum o carte de 352 de pagini, paginarea+corectura este 2000 de lei la care voi adauga costurile de creatie pentru figuri, grafice, formule, ecuatii etc. Cost aproximativ 3000 lei.

Fratele meu! Unde gasesti tu asa ceva? Traiesti in alta tara? La noi in Romanica este CRIZA!!!

#29
nic000

nic000

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 12.01.2010
Salutare,

Parerea mea proprie si personala e ca acest pret care se face pe ora este estimativ, iar el nu trebuie sa reprezinte in totalitate realitatea, fiind mai mult un mijloc de a atrage clientela.
Nu se poate contoriza munca efectiva care se efectueaza pentru a termina un anumit proiect.

Atunci cand se negociaza un contract, este necesar un pret, iar acesta ramane la latitudinea partilor cum este negociat.
Eu prefer sa taxez la proiect, dau factura la client si platesc dari la stat, plus ca dau de munca unui contabil, unui angajat sau doi, etc.
Ideea e ca eu ca manager de proiect, evaluez lucrarea, si imi pot asuma un termen de livrare, bazandu-ma pe potentialul echipei si dificultatea lucrarii. De aici vad cat ii ia echipei mele sa faca proiectul, si pe baza resurselor mele vad cat ar trebui sa taxez eu clientul a.i. sa achit darile si sa am si un profit. Over all chiar daca eu lucrez 50 ore la un proiect care il tarifez cu 300 E sa zicem , eu ii voi spune clientului 10 ore de DTP pt a ma situa ok in piata. E decizia mea pana la ce nivel pot cobora rata profitului.

Atunci cand te bagi in bransa acesta e clar ca ai nevoie de scule si software pt a iti face treaba si te astepti sa le amortizezi in timp, dupa calculul meu cam 3 ani la HW si 2 ani la SW.

Editat de Centris, 14 ianuarie 2010 - 14:52.


#30
master-of-puppets

master-of-puppets

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 486
  • Înscris: 13.02.2010
salut!
asa pe timp de criza... cum mai sunt tarifele?
m-ar interesa pentru un contract de colaborare de 4 ore/zi intr-o oarecare redactie a unui ziar...
eventual daca aveti idee si pentru un taruf de culegator de texte.
multumesc anticipat!

#31
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.450
  • Înscris: 30.09.2003

View Postmaster-of-puppets, on 17th February 2010, 21:35, said:

salut!
asa pe timp de criza... cum mai sunt tarifele?
m-ar interesa pentru un contract de colaborare de 4 ore/zi intr-o oarecare redactie a unui ziar...
eventual daca aveti idee si pentru un taruf de culegator de texte.
multumesc anticipat!


4 ore pe zi la un ziar x 5 zile pe saptamina = 8-10 milioane
culegator de texte? nu mai exista asa ceva :)
s-a inventat OCR

#32
master-of-puppets

master-of-puppets

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 486
  • Înscris: 13.02.2010
nu chiar asa...
8-10 mil poate in alte parti ale tarii unde economia mai misca cat de cat...
contract de colaborare 4 ore /zi (luni - vineri) + 2 sambete din luna = 400 lei sau 8 ore/zi (luni -vineri) + 2 sambete din luna = 700 lei ... asa era oferta. :thumbdown:
culegator de texte - asa mi-au zis... la modul ca: vine omu' cu materialul (ptr articol) si iti urla in ureche sa bati la PC tot ce are scris pe coli/caiete/etc.  :cursing:
chestia cu OCR o stiu si eu...

#33
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.450
  • Înscris: 30.09.2003
păi dacă știi mai bine cum e cu tarifele în alte parti ale tarii... la ce mai intrebi?

ps - mai sunt ziare in alte parti ale tarii, unde economia nu mai misca?
pai atunci, aia 700 de lei sunt aur curat
:P

#34
master-of-puppets

master-of-puppets

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 486
  • Înscris: 13.02.2010
intrebam pentru ca initial nu am lucrat in domeniul asta, logic... oferta mi s-a parut cam piperata din moment ce acum 2-3 ani mi-am dat demisia de la un salariu de 900 lei, dar - repet - in alt domeniu.

ps: acum cred ca ti-ai dat seama ca nu cunosc tarifele din tara...  :rolleyes:

#35
M_Anca

M_Anca

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 10.03.2010
Buna seara tuturor. Eu sunt, la baza, tehnoredactor... din pacate, in somaj. Mai colaborez pe ici, pe colo. Recent, am primit de la un client un numar de pagini scanate ale unor ziare vechi, ingalbenite de vreme. Eu trebuie sa le prelucrez in Photoshop, apoi sa le unesc intr-un document PDF pentru a fi postate pe un site. Aveti idee, care ar fi costul sau cum sa cer plata: per pagina sau pe documentul PDF? Si o alta intrebare, care nu are legatura neaparat cu subiectul: ce rezolutie ar trebui sa aiba pozele cu pagini scanate, pentru ca documentul final PDF sa aiba o buna vizualizare/lizibilitate pe Internet? Mentionez ca acestea sunt RBG-uri la 300 dpi... Mai trebuie sa le transform CMYK sau, pentru Internet, pot sa le las asa?

#36
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.198
  • Înscris: 05.06.2006
Bine ai venit, Anca,
Cel mai bine, in conditiile astea de criza si de lipsa de lucru (colaborari) ar trebui sa fii multumita cu ce ti se da... poate mai prinzi si alta data vreo lucrare de la ei... In principiu, tariful la scanat + prelucrat este de aprox. 4 lei pe pagina A4 la mine la editura.. Acum vezi si tu...
Pentru internet, imaginile trebuie sa fie RGB iar din photoshop le salvezi la 72 dpi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate