Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Tarif orar machetare grafica - DTP

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
mmkprint

mmkprint

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.09.2008
O sa deschid un subiect sensibil. Pretul orei de DTP in firme (exclud aici PFA-urile). Cate firme isi calculeaza cu adevarat preturile livrate clientilor ? Am vazut multe oferte ale unor shop-uri de creatie sau tipografii cu 10 -12 Euro /ora.  Economic nu sunt justificate .
Am atasat mai jos un link cu un deviz estimativ.
Calculul notelor de deviz pleaca de la urmatoarele considerente :
- au fost luate in calcul programele minim necesare pentru a putea lucra documente pentru print (creatie proprie sau primite de la client )
- sistemele hardware au un minim de performanta de lucru si stocare
- pentru shop-urile de creatie , agentiile de publicitate , cota de profit net poate varia intre 20 si 40 % .
- salarizarea a tinut cont de niste valori cuprinse intre 400 si 1200 Euro , alegandu-se media de 800 Euro
- amortizarea echipamentelor si a soft-urilor utilizate a fost aleasa 4 ani ( perioada medie la care apare uzura morala si fizica in domeniu )
- postul de grafician este incadrat in zona personalului direct productiv ( ca atare are cota parte din cheltuielile personalului indirect productiv care il deservesc proportional )
- procentul de 80 % al timpului de lucru ce urmeaza a fi vandut intr-o luna a fost ales maximal ( industria americana recomanda 75 % ) ; procentul de timp de 20 % include operatiunile obligatorii conform standardelor ISO profesionale si managementul calitatii
- costul cu salariul nu include bonusurile sau primele de proiect
- spatiul de 6 mp este minimul necesar ( industria europeana recomanda 10 - 15 mp / angajat )
Pretul aritmetic minim calculat este de 15 Euro . Acest pret pune semne de intrebare asupra viitorului afacerii respective ( capitalizare redusa - maxim 3% cota profit , pregatire profesionala minimala a angajatilor , tehnologie si know-how depasite, lipsa elementelor de standardizare profesionala , etc ) .
In aceste conditii pretul minim de piata pentru machetare grafica - dtp este de 19 - 20 Euro / ora , valabil pentru 2009. Pretul nu se refera si la prepress (unde sunt alte programe ,sisteme, salarii minime).

Atasat aveti devizul : http://docs.google.c...-...iZWQ1&hl=en

Preturile de manopera in UE 27 variaza intre 20 si 60 Euro / ora ( preturi medii de piata studiate la membrii Intergraf - Federatia Europeana de poligrafie ).

Voi cu cat vindeti ora de DTP ?  Astept comentariile voastre.

#2
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Eu imi vind serviciile de DTP (si/sau creatie la nivel mic) cu 10 euro/ora - dar la cat am de lucru la firma unde lucrez, nu mai am timp de facut "ciubucuri".
Orice ar fi sub 8 euro/ora as considera-o teapa.
E un pret de freelancer, firma aia plateste 10 euro si nu se mai intereseaza de impozite, asigurari, biletul de autobuz, dintele meu spart, pensia pe care o voi avea dupa 25 de ani.

E simplu sa spui "pretul tau nu e justificat" si apoi sa te trezesti ca agentia aia de turism unde am lucrat freelancer si m-au schimbat cu un om ieftin: cataloagele facute dupa ce au renuntat la mine aveau poze printate la 72dpi, poze gasite thumbnails pe net si marite la 10x15cm, texte fara diacritice, overpint-uri unde nu e cazul, collect fara fonturi.
----

La naiba, se pare ca nu am citit bine articolul tau. Se pare ca tu scoti freelancerii din calcul. :)
Ayway, am sa postez mesajul, poate citeste macar un nene din vreo agentie de turism...  :)

Edited by ciureanuc, 10 August 2009 - 11:20.


#3
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
ca freelancer nu dau drumul la calculator sub 15 euro pe ora
altfel, daca scazi impozitul catre stat si curentul electric... nu-ti ramine de o inghetata
:)
la firmele mai mari de 10 angajati, deja costurile sunt altele, intra in calcul cheltuielile de regie
;)

#4
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005
Nu lucrez cu ora, ci cu lucrarea. Uneori e bine, alteori sînt în pagubă. Ce e aia DTP la oră? Se pune și blocarea unui program?

#5
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
noi avem macuri, iarule...
nu se blochează
:)

#6
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 05.06.2006
DTP? Ce fac stau cu ceasul de sahist pe masa? Cand ma ridic sa trag un tutun sau ma opresc din lucru sa mai scriu un mail pun stop?
Sunt de acord cu Iaru. Plata la lucrare, functie de complexitate si nr de pagini.
La un manual de matematica pentru clasa a doua, 64 de pagini, full color, cu imagini scanate si prelucrate, facut in Corel, cate ore se lucreaza? Dupa machetare mai sunt cel putin doua corecturi.
Pai la 15 euroi pe ora ar trebui sa-mi cumpar cate o masina mica (modesta, nu gipan) la fiecare manual facut.

Edited by liviu_np, 16 August 2009 - 08:01.


#7
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
:)
stai și cu ceasul pe masă, dacă e nevoie
mai mult de jumătate din potențialii clienți, întreabă lucrul asta în primele 15 minute
de aceea e bine să-ți cunoști marjele de profit, fie ele pe oră, pe coala A4, pe fotografie sau pe proiect - nu e nici o diferență între ele
cunoscându-ți limita de profit, știi până unde poți scădea prețul
de exemplu, 64 de pagini, care conțin 100 de imagini, e un proiect care nu trebuie să depășească 40 de ore
eu, mai jos de 300 de euro, nu aș lucra proiectul ăsta
dar la o campanie de outdoor, cu 3 vizualuri și cu peste 50 de locații... se schimbă treaba - aici vei lucra clar la oră, pentru că e posibil să faci chiar și un singur panou intr-o oră, nu 2-3...

sigur, fiecare are marjele lui de preț și-și calculează ce amortismente vrea
dacă nu dai factură, atunci poți lucra manualul ăla și cu 100 de euro - acoperi prețul curentului...
ideea de la care a plecat topicul era calculul rentabilității unei afaceri
;)

#8
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005
Dacule, hai să nu fim mai catolici decît papa. Mie mi s-a blocat Photoshop o dată. Și sistemul de vreo cinci ori în trei ani. Iar Quarkul sare mai des din papuci.
Tu faci un calcul de agenție mare, cu costuri conexe mari, eu, un calcul de companie mică, cu o marjă de profit variabilă. E mai bine să ai ceva de lucrat decît să nu ai deloc… Mai ales pe arșița asta!

#9
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
:)
agenția mea nu e mare deloc
defapt, numai eu muncesc... cîinele și pisica sunt doar pentru suport moral :)
în schimb, trebuie să plătesc curentul, contabila și statul...
la 100 de euro cîștigați, rămâi cu 60...
chestia e - ajung 60 de euro să mănânci o săptămână?...

Edited by dacuburebista, 23 August 2009 - 18:05.


#10
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Interesant topic.
:OK:
Eu sunt de parere ca anumite lucruri se pot calcula la ora, dar altele merita sa fie calculate la numarul de pagini etc. De multe ori un client nu poate aprecia timpul necesar de care ai nevoie si de aceea nu intelege tariful la ora. E mult mai bine sa ii calculezi la pagina, va intelege mai usor. Pe de alta parte, ca firma, este obligatoriu sa iti faci un calcul orar al costurilor. Ca sa nu mai vorbim ca un angajat experimentat face un lucru de 2 ori mai repede decat unul ce se afla la inceput.
Eu personal, am un tarif la pagina. 47 ron / pagina. Asta nu include si designul, care se plateste separat.
Din proprie experienta pot sa va spun ca in Germania (am fost la cateva firme, in schimb de experienta), preturile sunt intre 25 si 30 de euro per pagina. Acest pret mi se pare unul realist. Sigur ca fiecare lucrare urma sa se tipareasca in tiraje ce depaseau cu mult cifra de 10000 de buc. In acest fel, cel ce comanda lucrarea isi permitea un astfel de cost pentru DTP, intrucat la asemenea tiraje, de zeci de mii de exemplare nu creste pretul cu amanuntul foarte mult.

#11
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
dacă ar fi doar aranjare în pagină, atunci da, fă tarif de pagină A5, a4, a3 sau chiar B7... :)
doar că DTP nu inseamnă doar paginare, după cum ziceam
o campanie  de outdoor, sau o decorare de magazine, sau o minoră campanie de presă - ce pagini să calculezi aici?
cât despre tiraje, e deplasat să vorbești dacă nu ești tipograf - chiar nu te interesează asta
;)

#12
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Corect ce spui. Personal, lucrez aproape exclusiv materiale pentru tipografie. In cazul in care nu pot sa dau un pret la pagina, asa cum ai spus in exemplele date, am si un tarif orar de 59 ron/ora. Chestia e ca, mie imi convine un pret la pagina (acolo unde exista pagini) pentru ca, de obicei pot face mai multe pagini intr-o ora (depinde si de complexitate).
Imi dau seama ca e un tarif mic, dar nu l-am mai schimbat pentru ca de obicei am lucrari ce sunt cu pagini.
offtopic
Tirajul te intereseaza doar atunci cand faci un contract pentru o anume lucrare punctual. Nu iti convine ca munca ta (asta in cazul in care este vorba despre creatie) sa fie folosita si in alta lucrare ulterior, ori vanduta unui tert. De obicei eu stipulez aceasta chestiune in fiecare contract. Adica, daca clientul doreste sa o refoloseasca trebuie sa ma intrebe si pe mine, si evident se negociaza un nou contract.

Edited by Calinuus, 27 August 2009 - 23:47.


#13
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

 Calinuus, on 28th August 2009, 00:29, said:

...Nu iti convine ca munca ta (asta in cazul in care este vorba despre creatie) sa fie folosita si in alta lucrare ulterior, ori vanduta unui tert. De obicei eu stipulez aceasta chestiune in fiecare contract. Adica, daca clientul doreste sa o refoloseasca trebuie sa ma intrebe si pe mine, si evident se negociaza un nou contract.

aici nu sunt de acord cu tine
daca tu ma platesti sa-ti fac un logo (creatie), atunci logo-ul este al tau
e treaba ta ce faci cu el, pe cite masini il inscriptionezi sau cite flyere faci cu el
la fel e daca ma platesti sa-ti machetez o carte, un ziar sau o revista
imi dai banii, iti dau documentul
ca tiparesti 1 sau 100.000 de exemplare, nu mai e treaba mea
dealtfel, legea drepturilor de autor e foarte clara in privinta asta
daca firma xxxx-cola te angajeaza sa desenezi un nou model de sticla, toate drepturile de folosinta, imagine etc, sunt ale firmei respective, nu ale tale
;)

#14
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
sa  ma bag si io, conceptual

munca "derivata" adica sa iti fie folosit conceptul pentru a economisi sau "ridica" o creatie indoielnica nu mi se pare in regula.
"recontextualizarea" pe computerul secretarei este ceva foarte la moda, mai ales acu pe vipie.

am avut discutia asta si cu "ai mei". materialele originale si produsul finit sunt ale clientului. sunt oare si versiunile intermediare sau
neaprobate folosibile?

daca ceva ce ai facut devine scheletul altei lucrari care este doar christmas lights peste ce ai facut nu esti oarecum indreptatit sa ceri bani?

da, stiu filozofie si drepturi de autor siluite. apoi, trebuie sa maninca si gura intermediarului... ce sa-i faci...

Edited by Centris, 28 August 2009 - 10:50.


#15
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

 dacuburebista, on 28th August 2009, 11:24, said:

aici nu sunt de acord cu tine
daca tu ma platesti sa-ti fac un logo (creatie), atunci logo-ul este al tau
e treaba ta ce faci cu el, pe cite masini il inscriptionezi sau cite flyere faci cu el
la fel e daca ma platesti sa-ti machetez o carte, un ziar sau o revista
imi dai banii, iti dau documentul
ca tiparesti 1 sau 100.000 de exemplare, nu mai e treaba mea
dealtfel, legea drepturilor de autor e foarte clara in privinta asta
daca firma xxxx-cola te angajeaza sa desenezi un nou model de sticla, toate drepturile de folosinta, imagine etc, sunt ale firmei respective, nu ale tale
;)

Este normal ca atunci cand faci un logo acesta sa fie folosit si 1000 de ani de acum incolo, si afisat pe ce vrea muschii clientului, dar asa cum spune si Centris, mie mi s-a intamplat ca anumite creatii sa fie refolosite cu mici ajustari. Creatiile pe care le vinzi sunt ale firmei respective, insa nu pot fi folosite decat pentru ce au fost ele create, nu pot fi modificate. Si mai ales vandute catre terti.
Ideea e ca la noi se mai intampla si lucruri de astea. :thumbdown:

#16
robotica

robotica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 27.08.2006
Deja o luati pe aratura. Macar daca a-ti livra softuri. Prost sa fii sa inchei un contract in care zice ca nu poti face ce vrei cu documentul pe care dai banii. Dar daca nu citesti platesti, corect.

#17
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

 robotica, on 28th August 2009, 14:15, said:

Deja o luati pe aratura. Macar daca a-ti livra softuri. Prost sa fii sa inchei un contract in care zice ca nu poti face ce vrei cu documentul pe care dai banii. Dar daca nu citesti platesti, corect.

ce a-s livra eu e treaba mea. es-ti cumva de partea cealalta si nut-i convine ceva?

#18
robotica

robotica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 27.08.2006
Am uitat ca suntem in Romania. Greseala mea.

Edited by robotica, 28 August 2009 - 13:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate