Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Diaporama

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Va provoc cu un subiect nou.

Diaporama este un slideshow alcatuit dintr-un montaj de cadre foto, eventual si secvente video, pe fond muzical. Propun sa publicam aici numai materiale originale, montate de autorii posturilor, clipuri care sa contina minim 50% cadre foto sau secvente video trase cu dSLR. Evidend, din motive de gabarit de date, se pot posta numai link-uri catre materiale incarcate anterior pe situri specializate, precum youtube, vimeo, etc..

Va rog nu puneti secvente fara sir trase prin vacante cu camera video, cu telefonul mobil sau cu camera foto compacta.

Sper ca din comentarii sa avem toti de invatat cate ceva, atat cei care produc materialele, cat si cei care comenteaza.

Incep eu cu o diaporama terminata recent, de cateva zile, facuta din poze trase de prieteni si de catre mine intr-o tura in Delta, in mai 2009. Vizionare placuta. Si astept opinii.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lz93qMtWu0o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
(click pe "HD" ca sa se vada mai bine clipul)

#2
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009
Asa ceva fac si eu in timpul liber, montaje realizate exclusiv din cadre foto. Dar avand in vedere ca acele cadre sunt realizate cu un aparat non-DSLR, nu se incadreaza aici.

#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Foarte frumos calexe! Desi in principiu mi place domeniul, momentan n-am un dSLR ca altfel as fi facut si eu asa ceva. Oricum, excelent video!

#4
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Nu ai nevoie de DSLR pentru proiectul asta

#5
white_wolff

white_wolff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 12.10.2008
Fain colaj, felicitari si buna idee; cred ca ar fi bine-venite si doua vorbe despre ce program e mai indicat pentru realizarea slideshow-ului, alte detalii sau artificii tehnice.  Toate bune.

#6
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Posttim2003, on 10th August 2009, 00:35, said:

Nu ai nevoie de DSLR pentru proiectul asta
Normal, ai dreptate.

Dar e plin youtube s.a. de secvente de zeci de minute fara sir filmate cu camera compacta sau cu camere video consumer. Ma gandesc ca nu asta e tinta. Tinta ar fi un mod mai deosebit de prezentare a unui sir de imagini, pe o anumita tema, cu un fir epic, cu un fundal sonor considerat adecvat de autor. Eventual si cu inserare de imagini filmate cu orice - deci nu e chiar stricta treaba. Totusi imaginile provenind de la un dSLR, poze sau film, sa fie majoritare. E o modalitate de selectie.

In plus, impunerea de imagini / film provenind de la dSLR impune autorilor o anumita disciplina in selectia cadrelor / secventelor. De asemenea o lungime limitata a materialului video final - ceea ce e de asemenea benefic (pentru ca e greu sa aduni 50-60 de cadre bune pentru un clip). Am constat asta pe propria-mi piele.

In fine, producatorii au aruncat in ultima vreme pe piata o gramada de dSLR-uri cu posibilitate de filmare. Multa lume e entuziasmata de idee, dar se vad relativ putine clipuri facute cu dSLR. Am vazut cateva, mai mult clipuri promotionale de la producatori (cu mijloace tehnice mai greu accesibile), dar si de la unii pasionati. Dar putine. Ma gandeam ca poate e o provocare pentru cei ce si-au cumparat recent dSLR-uri cu posibilitate de filmare.

View Postwhite_wolff, on 10th August 2009, 01:03, said:

Fain colaj, felicitari si buna idee; cred ca ar fi bine-venite si doua vorbe despre ce program e mai indicat pentru realizarea slideshow-ului, alte detalii sau artificii tehnice.  Toate bune.
Mersi.
Clipul care a deschis acest topic a fost facut cu Sony Vegas. Exista insa si cateva programe free, care ar face bine treaba si care dispun de tranzitii si efecte diverse, precum si de posibilitatea de a aduga pista de sunet. Eu am constatat la unele programe free, de ex. Win Movie Maker, ca nu exista sustinere pentru randare in formate de rezolutie mare, HD. Ce program e mai indicat - asta decide fiecare in parte.
Pozele, care apartin mai multor oameni, au fost facute cu Nikon D50, Canon EOS 30D, 40D, 5D.
Artificii tehnice: intreaba concret, nu stiu exact la ce te referi. Daca te referi la tranzitiile intre cadre - astea se invata de indata ce incepi sa lucrezi cu un astfel de program.

Edited by calexe, 10 August 2009 - 00:48.


#7
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

doua vorbe despre ce program e mai indicat pentru realizarea slideshow-ului
Poti incerca ProShow Gold

#8
edlund

edlund

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 31.12.2007

View Postcalexe, on 9th August 2009, 15:37, said:

Incep eu cu o diaporama terminata recent, de cateva zile, facuta din poze trase de prieteni si de catre mine intr-o tura in Delta, in mai 2009. Vizionare placuta. Si astept opinii.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lz93qMtWu0o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
(click pe "HD" ca sa se vada mai bine clipul)

Frumoase poze :P
A iesit foarte mistoaca, eu as fi preferat-o un pic mai lunga, stiu ca material era destul, dar pentru un privitor neavizat lungimea cred ca e ok.

#9
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
super a iesit, Cristi, vad ca Gogu Pelicanu' a ajuns vedeta pe youtube! :lol:

#10
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postedlund, on 10th August 2009, 09:12, said:

Frumoase poze :P
...
Cred si eu. Vreo 30% din poze sunt ale tale ;)

#11
Lucas_cjn

Lucas_cjn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 18.02.2008
Foarte-foarte frumos.
degeaba am eu 32 de ani azi maine...Cand  o sa cresc si eu mare, vreau  sa  invat sa fac si eu asa ceva  
Foarte  placut de privit si  de ascultat.

Felicitarile mele !!

#12
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
Am avut si eu o tentativa, nu stiu cat se potrivesc pozele cu melodia dar mie inca mi se par potrivite si dupa ce a trecut mult timp: http://cristi.imagin...rials/GemDeDude

Si aici una, asta e slideshow mai simplu: http://seriesofphoto.../Eros Show 2009

trebuie activat sunetul la amandoua.

#13
OCTAV31

OCTAV31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.06.2008
Frumos si bine realizat, iar pozele sunt excelente. Convingerea mea este ca singura modalitate de a realiza asa ceva de buna calitate este folosirea unorfotografii de inalta rezolutie - deci DSLR este cerinta minima...

#14
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
Felicitari, Cristi! Foarte frumos realizat clipul. Ca si Viorel, am o singura obiectie: e prea scurt! :lol:

#15
cxtxlxn

cxtxlxn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 24.04.2007
Calexe, ralcr, impresionante progrese fata de ce stiam eu despre voi :).
Felicitari pentru imagini.

#16
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
Cateva cadre din delta, realizate cu ocazia turei foto organizate de calexe.
Delta Dunarii, 2009

#17
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View Postcaramell, on 21st November 2009, 22:38, said:

Cateva cadre din delta, realizate cu ocazia turei foto organizate de calexe.
Delta Dunarii, 2009

Foarte frumoase cadrele, unele dintre ele sunt de exceptie. Plus ca virgula cred ca v-ati si distrat de minune.

Edited by alexis4tm, 22 November 2009 - 09:29.


#18
amanaria

amanaria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 13.09.2007

View Postcaramell, on 21st November 2009, 22:38, said:

Cateva cadre din delta, realizate cu ocazia turei foto organizate de calexe.
Delta Dunarii, 2009
Foarte frumoase! Place foarte mult ultima :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate