Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon

Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...
 Are importanta unde este faza sau...

Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...
 Micro sd pentru modulator fm

Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva
 Intrebari legate de AC si functia...

Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?
 

Cosmeticele la analizat

- - - - -
  • Please log in to reply
904 replies to this topic

#235
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
eu pe eticheta de la vin am vazut ca scrie struguri... :mellow:
are efect garantat de infrumusetare si e natural 100%, pana si unghiile gasite intamplator sunt naturale. -_-

#236
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostUrsul_Polar, on 17th September 2009, 16:23, said:

eu pe eticheta de la vin am vazut ca scrie struguri... :mellow:
are efect garantat de infrumusetare si e natural 100%, pana si unghiile gasite intamplator sunt naturale. -_-

Ursule, daca ar fi 100% natural ar fi foarte bun si pt ten vinul ala :naughty: . Da' astea ce se vand la cativa euro prin magazine nici n-au vazut strugurii la viata lor :P.

#237
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Lotiune regeneranta cu petroleum - Gerovital Plant S-a vorbit mult despre lotiunea asta pe celalalt topic dedicat parului, dar am vazut ca n-a fost inca analizata. :D
Ingrediente: Ricinus Communis (Castor) Oil, Deodorized Kerosene, Isopropyl Alcohol, Tocopheryl Acetate, Retinyl Palmitate, Benzyl Alcohol, Coumarin, Limonene, Parfum (Perfume).


Multumesc!  :bigwhitegrin:

Edited by Jaqueline, 18 September 2009 - 21:54.


#238
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Este o crema pentru ochi de la Herbagen. Nu am numele ei, mama mi-a trimis pe mail ingredientele iar eu le-am luat cu copy si le-am facut paste aici. Saru'mana si din partea ei.

Deci: aqua,cetearyl glucoside (and) cetearyl alcohol, vitis vinifera (grape) seed oil, dicaprylyl carbonate, butyrospermum parkii, glycerin, ceteareth-30, propylene glycol (and) ruscus aculeatus root extract (and) centella asiatica extract (and) panthenol (and) water (and) calendula officinalis flower extract (and) hydrolyzed yeast protein (and) aesculus hippocastanum (horse chesnut) extract (and) ammonium glycyrrhizate, polysorbate 80, methylparaben propylbaraben diazolidinyl urea, phenoxyethanol, ethylparaben, butylparaben, isobutylparaben, tocopherol (and) hydrogenated palm glyceride citrate.
Cu exceptia parabenilor, cum e?

#239
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Mamăăăă, da ce de parabeni are!!!! :eek: A sărit vreunul?

#240
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View PostVersus76, on 20th September 2009, 14:49, said:

Mamăăăă, da ce de parabeni are!!!! :eek: A sărit vreunul?

toata gama...plus propylene-ul.
in rest mie una imi pare curatica. dar chiar daca te-ai face ca nu vezi 1-2 parabeni pe final de crema, cand vezi toata suita parca te mai gandesti :confuzzled:

#241
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
diazolidinyl urea :notangel:

Eliberatorii de formaldehida sunt la fel de "celebri" ca si parabenii: diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, quaternium-15, DMDM hydantoin.

#242
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View PostMogaClaudia, on 14th September 2009, 15:56, said:

Buna Khmerule,

Am cumparat azi pt prietenul meu un gel pt ten accneic,de cateva luni ii tot ies pe frunte cosuri(mari si mici si multe pe tample).Initial am incercat o crema de la Ducary,fara nici un efect si foloseste o solutie de la farmacie Zynerit care spune el ca ii face bine...dar cosurile tot apar.Deci gelul care l-am cumparat azi este de la EXFOLIAC,este pentru aplicatie locala:

aqua, alcohol, laureth-12, niacinamide(4%), magnesium aluminium silicate, hydroxypropyl methyl-cellulose, citric acid

ai tu vreo recoamndare de crema?inca ceva,are tenul gras si sensibil

iar pentru tenul meu caut o crema pt roseata...am avut pana acum de la Uriage,Roseliance...fara efect:(

si ce spui de soutia micelara pt demachiere in loc de demqachiantul obisnuit...adica am vazut ca toate fetele o lauda,dar nu stiu care este diferenta:)

O zi buna iti doresc!


Zynerit este o solutie bazata pe un antibiotic, zinc si alcool. Are efect local dar nu stiu cat timp.
Gelul indicat pare OK in sensul ingredientelor utilizate pentru uzul specific.
Pentru ten gras ar trebui sa gasiti un produs care sa aiba sulfopeptide. Astea sunt proteine hidrolizate care contin si sulf in molecula. Rolul lor este acela de modulator al secretiei sebacee, fara efect de rebound. Adica, la intreruperea tratamentului acneea nu reizbucneste cu veselie. In ultima instanta poti prepra o masca de fata din albus de ou de tara cu zeama de lamaie si bors. Ideea este ca oul are multe proteine cu sulf (de aceea apar flatulente mirositoare la consumul de oua :lol: ) Cu lamaia si borsul (furnizoare de acizi organici) hidrolizezi acele proteine si ajungi la sulfopeptide.
Ar fi cam asa: 1 galbenus, zeama de la o lamaie si 3-4 linguri de bors. Se lasa 24 ore impreuna apoi se aplica. Se lasa pe fata cca 10 minute apoi se spala cu apa calduta. Dar fiind vorba de prietenul tau....e barbat...si nu cred ca o sa se supuna la toata "maioneziada" asta

Solutia micelara e o alternativa la demachiant clasic. Un pic diderita dpdv al compozitiei dar face aceeasi chestie. Fiind transparenta e mai "cul" . Incearca si daca iti place - why not.

View PostMogaClaudia, on 14th September 2009, 17:09, said:

Si mai era ceva,mi-ai dat acum ceva timp o reteta de masca de par(am facut rost de bors de la bunica si de taratze),unde mi-ai spus sa ma spal pe cap cu sapun.Ce fel de sapun?? si sa nu mai folosesc nici un alt sampon doar sapunul?:) offff,cred ca deja te-am inebunit:))) aaaaaaaaaa......si ce sampon imi recomanzi?:))))

Ideal ar fi sapun de casa. Daca nu gasesti - un sampon bland. Vezi ca au tot fost postate pe aici sampoane blande care au luat OK-ul Alege unul din ele

#243
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Khmerul, nu-i urgenta da' cand ai tu timp si chef, poate-ti arunci ochiul si pe "chestiile" astea doua (multam anticipat!) :

Masca pt. ten  "Macrovita" :

Aqua (Water), Alcohol Denat, Polyvinil Alcohol, Glycerin, Methylpropaneidol, Olea Europaea (Olive) Fruit Extract, Butylene Glycol, Camelia Silensis Leaf Extract, Panthenol, Glycyrrhiza Glabra (Licorice) Root Extract, Calendula Officinalis (Calendula) Flower Extract, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Olea Europea (olive) Fruit Oil, Allantoin, Oleth-20, Ethylhexylglicerin, Disodium EDTA, Phenoxyethanol, Caprylyl Glicol, Parfum (Fragrance), Hydroxycitronellal, Benzyl Benzoat, Limonene.


Crema de fata hidratanta "Olivolio"
:

Aqua (Water Dem.), Sacharide Isomerate, Ethylhexyk  Palmitate, Glyceryl Stearate, Cetyl Palmitate, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Oil, Caprylic/Capric Triglyceride, Ethyl Hexyl Methoxycinnamate (Octinoxate), Olea Europaea (Olive Fruit) Oil, Glycerin, Titanium Dioxide, Ctetaryl Alcohol, Ceteareth-30, Ceteareth-11, Aloe Barbadensis ( Aloe Vera Powder), Phenoxyethanol, Glyceryl Caprylate, Panthenol, Sodium Hyaluronate, Retinyl Palmitate, Polysorbate-60, Ceteareth-3, Butylene Glycol, Hydrogenated Lard, Sodium Lauryl Sulfate, T.E.A. (99% Pure), Tocopheryl Acetate, Carbomer, Ammonium Zirconium Carbonate, Ammonium Polyacrylate, Imidazonidinyl Urea, Tocopherol, Dimethicone, Sodium Dehydroacetate, Disodium EDTA, Hexyl Cinnamaldehyde, Linalool, Methyl Ionone, Lilial.

Edited by Jaqueline, 24 September 2009 - 15:22.


#244
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postbubu30, on 16th September 2009, 16:04, said:

Mai am si eu doua solutii micelare, care e mai bun?

Bioderma Sensibio H2O
WATER (AQUA), PEG-6 CAPRYLIC/CAPRIC GLYCERIDES, PROPYLENE GLYCOL, CUCUMIS SATIVUS (CUCUMBER) FRUIT EXTRACT, MANNITOL, XYLITOL, RHAMNOSE, FRUCTOOLIGOSACCHARIDES, DISODIUM EDTA, CETRIMONIUM BROMIDE.

vs

La Roche Posay Physiological Micellar Solution
Aqua, Hexylene Glycol, Poloxamer 184, Glycerin, Disodium Cocoaamphodiacetate, Disodium EDTA, Citric Acid, Dihydrocholeth-30, Sodium Chloride, Sodium Diglycolate, Sodium Glycolate, Polyaminopropylbiguanide, Parfun/Fragrance

Mie prima imi suna mai bine si mi-a si placut mai mult, dar na, eu nu sunt experta in analiza :)


Fara sa mai intru in detalii - prefer pe prima


#245
M_O_I_R_A

M_O_I_R_A

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2008
Inca un un sampon. Asta cred ca-i bun :)


Logona cu aloe si ulei de masline

aqua, alcohol, coco glucoside, glycerin, aloe barbadensis leaf juice, disodium cocoyl glutamate, sodium cocoyl glutamate, glyceryl oleate, sodium PCA, olea europaea fruit oil, xanthan gum, parfum (essential oils), citric acid, phytic acid, limonene.

thanks!

#246
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008

View PostKhmerul, on 22nd September 2009, 09:55, said:


Fara sa mai intru in detalii - prefer pe prima

Merci! :)

#247
Laura-Alessandra

Laura-Alessandra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 29.08.2009
Eucerin: Aqua, Cyclomethicone, polyglyceryl-3, methylglucose, distearate , glycerin, cetearyl alcohol, sorbitan stearate, lactic acid, panthenol, peg-150 distearate, xanthan gum, titanium dioxide, phenoxyethanol, diazodinyl urea, disodium edta, bisabolol, methylparaben, butylparaben, ethylparaben, serine, glycine, isobutyparaben, lecithin, prolyparaben, alanine, potassium phosphate, disodium phosphate, parfum;

?

Edited by Jaqueline, 24 September 2009 - 15:23.


#248
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
Mama cat parabeni are... Ce e aia?

#249
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Da' scrie si tu ce produs e, ce firma... Ca si noi contam.

#250
Laura-Alessandra

Laura-Alessandra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 29.08.2009
Eucerin. Inca nu am descoperit pentru ce e. :scratchchin:

#251
adynutzaa

adynutzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.09.2008
Pt ca am lasat recent AC am probleme cu tenul ... ca la adolescenta: cosuri, etc

Si tot trec prin diverse creme ;  ... momentan am cumparat garnier Pure A si vad ca imi priesc. Cat de rele is? oricum fata mea se plictiseste repede de el, ce sa incerc next?

Noapte:
Aqua/Water, Alcohol Denat, Glycerin, BIS-PEG-18 Methyl Ether Dimethyl Silane, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Triethanolamine, Camphor, Centella Asiatica/Centella Asiatica Extract, Cucumis Sativus/Cucumber Fruit Extract, Hamamelis Virginiana/Witch Hazel Extract, Salicylic Acid, Zinc PCA, Hexylene Glycol, PEG-60 Hydrogenated Castor Oil, Pentylene Glycol, Parfum/Fragrance, Benzyl Salicylate, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool

zi:
Aqua/Water, Cyclohexasiloaxane, Glycerin, Alcohol Denat, Nylon-66, Hydrogenated Polyisobutene, Ammonium Polyacryloyldimethyl Taurate, Salicylic Acid, Zinc PCA, Cucumin Sativus/Cucumber Fruit Extract, AloeAloe Barbadensis Leaf Juice,Hamamelis Virginiana/Witch Hazel Extract, Acrylates/C10-30 Alykl Acrylate Crosspolymer, Cetyl Alcohol, CI 42090/Blue 1, Dimethicone, Disodium EDTA, Ethylhexyl Mehtoxycinnamate, Glyceryl Stearate, Hexylene Glycol, PEG-100 Sterate, Propylene Glycol, Triehanolamine, Propylparaben, Parfum /Fragrance, Benxyl Salicylate, Citral, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool

Edited by Jaqueline, 24 September 2009 - 15:24.


#252
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Serios, mai faceti si voi o pauza, nu vedeti cate sunt.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate