Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon

Ce parere aveti ?

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...
 Are importanta unde este faza sau...

Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...
 Micro sd pentru modulator fm

Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva
 Intrebari legate de AC si functia...

Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?
 

Cosmeticele la analizat

- - - - -
  • Please log in to reply
904 replies to this topic

#217
lavi3000

lavi3000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.09.2009
Iti multumesc mult pentru raspuns. Am sa revin cu noi produse la analizat  :)

#218
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View PostDev, on 9th September 2009, 15:25, said:

Am si eu o intrebare legat de asta. De ce ar rancezi uleiurile alea mai repede in amestec decat separat? Ca in mod normal luate fiecare in parte au vreo 2 ani valabilitate. Cand se pun in comun de ce nu mai e valabil termenul asta? Intreb pentru ca m-am saturat sa tot fac amestecuri de uleiuri la saptamana, as face un borcanel mai mare sa ma ajunga macar 2-3 luni dar n-am indraznit pana acuma (la 10-15 euro 100-200ml parca nu-mi vine sa fac experimente...)

Uleiurile sunt protejate in mod natural de rancidizare (rancezire) prin continutul de tocoferol. Exista uleiuri slab protejate - masline care rancezesc rapid (in cca jumatate de an) dar si uleiuri bine protejate - germeni de porumb - care rancezesc mai greu. Daca amesteci aceste doua uleiuri, amestecul va rancezi mai greu dacat uleiul de masline dar mai repede decat cel de porumb.

Verifica pe internet continutul de vitamina E al uleiurilor respective. Un continut de pana in 300-400mg/kg este mic (masline, susan etc) unul peste 400 pana spre 1000 e mediu si peste 1000 e mare
Daca tu amesteci un ulei cu putin tocoferol cu unul cu mult, este evident ca aluia mai "slab" ii va creste durata de viata dar aluia mai "tare" o sa-i scada. Si cele care au mult tocoferol au si nevoie de el (multi acizi grasi polinesaturati).

Ca si sfat general. Prepara pentru 2 - 3 luni dar tine amestecul la intuneric si la frigider. De exemplu pui sticluta cu amestec intr-o cutie mai mare de tabla care se inchide (ca una de biscuiti sau o cutie de Ness mai mare) si cutia aia mare - in frigider.

#219
MogaClaudia

MogaClaudia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.06.2009
Buna Khmerule,

Am cumparat azi pt prietenul meu un gel pt ten accneic,de cateva luni ii tot ies pe frunte cosuri(mari si mici si multe pe tample).Initial am incercat o crema de la Ducary,fara nici un efect si foloseste o solutie de la farmacie Zynerit care spune el ca ii face bine...dar cosurile tot apar.Deci gelul care l-am cumparat azi este de la EXFOLIAC,este pentru aplicatie locala:

aqua, alcohol, laureth-12, niacinamide(4%), magnesium aluminium silicate, hydroxypropyl methyl-cellulose, citric acid

ai tu vreo recoamndare de crema?inca ceva,are tenul gras si sensibil

iar pentru tenul meu caut o crema pt roseata...am avut pana acum de la Uriage,Roseliance...fara efect:(

si ce spui de soutia micelara pt demachiere in loc de demqachiantul obisnuit...adica am vazut ca toate fetele o lauda,dar nu stiu care este diferenta:)

O zi buna iti doresc!

Edited by MogaClaudia, 14 September 2009 - 15:08.


#220
MogaClaudia

MogaClaudia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.06.2009
Si mai era ceva,mi-ai dat acum ceva timp o reteta de masca de par(am facut rost de bors de la bunica si de taratze),unde mi-ai spus sa ma spal pe cap cu sapun.Ce fel de sapun?? si sa nu mai folosesc nici un alt sampon doar sapunul?:) offff,cred ca deja te-am inebunit:))) aaaaaaaaaa......si ce sampon imi recomanzi?:))))

[/quote]

#221
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View PostM_O_I_R_A, on 10th September 2009, 11:07, said:

Inca un sampon (quest-ul continua):  :P      


DALIN cu miere.

ingrediente: aqua, cocamidopropyl betaine, PEG-18 glyceryl oleate/cocoate, polysorbate-20, PEG-120 methyl glucose dioleate, sodium laureth sulfate, capryl/capramidopropyl betaine, sodium chloride, quaternium-80, lauryl glucoside, benzyl alcohol, ethoxydiglycol, propylene glycol, mel, parfum, quaternium-15, sodium hydroxide, CI 47005, CI 15985.

Dat fiind ca este un sampon special conceput pentru copii, m-ar interesa sa stiu daca este mai "bland" decat altele care se gasesc pe piata.

Thanks Khmer!  :)


apa, betaina (un co surfactant care are sare din procesul de fabricatie - up to 7.5%) un relipidant solubil pe baza de PEG, surfactant neionic relativ blkand, ingrosator, lauril eter sulfat de sodiu, iar betaina, clorura de sodiu, un ingredient cu efect de conditionare, conservantii, propilen glicol - probabil solventul de la extractul de miere, miere, parfum, inca un quat, neutralizant si 2 coloranti.

O incercare de sampon bland, nu foarte reusita dar care a avut momentul ei de glorie acum 5-6 ani. Are SLES si sare si ma indoiesc ca daca va ajunge in ochi nu va ustura. Dar, intr-adevar este ceva mai bland decat ce gasesti in mod uzual.
Cred ca poti gasi mai de soi, daca ai rabdare sa cauti.

View Postamma, on 10th September 2009, 11:35, said:

Moira, sampon bland gasesti la Sephora, e aprox. 30 de lei/500 ml - YES TO CARROTS (2 variante), YES TO TOMATOES si YES TO CUCUMBERS.

YES TO CARROTS - C Loves Your Hair

Water (Aqua), Sodium Coceth Sulfate, Magnesium Chloride, Dead Sea Water (Maris Aqua), Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Olea Europaea (Olive) Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Oil, Propanediol, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Daucus Carota Seed Oil, Daucus Carota Juice, Cucurbita Pepo (Pumpkin) Juice, Ipomoera Batatas (Sweet Potato) Extract, Cucumis Melo (Melon) Extract, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Fruit Extract, Honey(Mel) Extract, Fragrance (Parfum), Algae Extracts (Rhodella, Dunaliella, Spirulina), Silt (Maris Limus), Niacinamide, Vitamin E (Tocopheryl Acetate), Ginkgo Biloba Leaf Extract, Benzyl Alcohol, Dehydroacetic Acid, Punica Granatum (Pomegranate) Peel Extract.


Amma, nu e rau samponul tau. Nu e rau deloc. Atat doar ca are un singur surfactant, nu extraordinar de bland, dar mai bland decat laureth - clar. Uleiuri dar presupun ca sunt in cantitate mica, altfel nu prea se puteau emulsiona. O gramada de extracte din tot soiul de plantute - extractul de alge e f bogat in vitamina E si proteinute.
Misto.

A quest for you - de ce au pus clorura de magnesiu?????

#222
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Mai am si eu doua solutii micelare, care e mai bun?

Bioderma Sensibio H2O
WATER (AQUA), PEG-6 CAPRYLIC/CAPRIC GLYCERIDES, PROPYLENE GLYCOL, CUCUMIS SATIVUS (CUCUMBER) FRUIT EXTRACT, MANNITOL, XYLITOL, RHAMNOSE, FRUCTOOLIGOSACCHARIDES, DISODIUM EDTA, CETRIMONIUM BROMIDE.

vs

La Roche Posay Physiological Micellar Solution
Aqua, Hexylene Glycol, Poloxamer 184, Glycerin, Disodium Cocoaamphodiacetate, Disodium EDTA, Citric Acid, Dihydrocholeth-30, Sodium Chloride, Sodium Diglycolate, Sodium Glycolate, Polyaminopropylbiguanide, Parfun/Fragrance

Mie prima imi suna mai bine si mi-a si placut mai mult, dar na, eu nu sunt experta in analiza :)

#223
M_O_I_R_A

M_O_I_R_A

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2008
Ulei de masaj Aroma essence - sense of nature - ROSE


Ingrediente: Prunus Dulcis Oil, Paraffinum Liquidum, Olea Europaea Oil, Parfum, Rosa Damascena Oil, Citronellol, Geraniol.


Mi l-a adus cineva din Bulgaria. :)  Vad ca are ulei mineral si parfum, dar spre deosebire de alte uleiuri de masaj care au doar paraffinum liquidum si parfum, asta contine si uleiuri vegetale.

E mai bun decat alte uleiuri de masaj? Mie mi se pare mai bun decat Johnson's Baby (pielea imi ramanea uleioasa mult timp dupa ce ma dadeam cu el si imi apareau si cosuri). Asta intra repede in piele si mirosul e discret si placut. Khmerul ce parere are? :rolleyes:

Edited by M_O_I_R_A, 16 September 2009 - 16:10.


#224
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postbubu30, on 16th September 2009, 16:04, said:

Mai am si eu doua solutii micelare, care e mai bun?

Bioderma Sensibio H2O
WATER (AQUA), PEG-6 CAPRYLIC/CAPRIC GLYCERIDES, PROPYLENE GLYCOL, CUCUMIS SATIVUS (CUCUMBER) FRUIT EXTRACT, MANNITOL, XYLITOL, RHAMNOSE, FRUCTOOLIGOSACCHARIDES, DISODIUM EDTA, CETRIMONIUM BROMIDE.

vs

La Roche Posay Physiological Micellar Solution
Aqua, Hexylene Glycol, Poloxamer 184, Glycerin, Disodium Cocoaamphodiacetate, Disodium EDTA, Citric Acid, Dihydrocholeth-30, Sodium Chloride, Sodium Diglycolate, Sodium Glycolate, Polyaminopropylbiguanide, Parfun/Fragrance

Mie prima imi suna mai bine si mi-a si placut mai mult, dar na, eu nu sunt experta in analiza :)
Vezi ca Bioderma  Sensibio e analizata aici. http://forum.softped...m...t&p=6865463

#225
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Ciudat, inainte sa postez am dat cautare dupa bioderma si dupa la roche si nu mi-a gasit nimic.  :dontgetit:

#226
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Functia de cautare pe forum nu da rezultate bune uneori. Se mai intampla.

#227
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postbianca345, on 11th September 2009, 14:12, said:

buna tuturor.

sunt noua pe aici :D si fana de produse cat mai naturale

draga Khmerule acestea sunt samponul si balsamul meu, merge sa-mi iau din nou?

AVALON ORGANICS BIOTIN SHAMPOO:Purified water, organic aloe barbadensis leaf juice(1), sodium cocoyl sulfate, cocamidopropyl betaine, sodium cocoyl sarcosinate, vegetable glycerin, serenoa serrulata (saw palmetto) fruit extract, panthenol (pro-vitamin B-5), biotin, thiamine, pyridoxine, niacin, riboflavin, polyquaternium-10, wheat protein, soy protein, citric acid, soyamidopropalkonium chloride, jojoba oil, organic helianthus annuus (sunflower) oil(2), sodium benzoate, potassium sorbate, ethylhexylglycerin, organic rosamarinus officinalis (rosemary) leaf oil(2) and other essential oils.

DA, foarte misto sampon. Regenerant chiar, are grupul B, proteine.


AVALON ORGANICS BIOTIN CONDITIONER:Purified water, organic aloe barbadensis leaf juice(1), cetearyl alcohol, ceteareth-20, stearamidopropyl dimethylamine, dicetyldimonium chloride, dimethicone, serenoa serrulata (saw palmetto) fruit extract, organic calendula officinalis extract(2), organic anthemis nobilis (chamomile) extract(2), panthenol (pro-vitamin B-5), soy protein, biotin, riboflavin, niacin, pyridoxine, thiamine, cetrimonium chloride, citric acid, organic lavandula officinalis (lavender) extract(2), sodium benzoate, organic camellia sinensis (white tea) extract(2), potassium sorbate, ethylhexylglycerin, organic rosamarinus officinalis (rosemary) leaf oil(3) and other essential oils.

Sistem ternar de conditionatori. Nu s-au putut abtine si au trantit siliconul. Macar e unul singur. Cu retinerea vis-a vis de silicon - DA.

multumesc

Cu multa placere!


#228
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Apropo de samponul organic de mai sus cu biotina, am gasit urmatoarea parere:

It may do what it says to do, which is to thicken hair, but it contains Saw palmetto. Saw palmetto is a DHT blocker. DHT is a natural chemical (hormone) released by your body near your hair follicles (place where your body produces the hair, at the root). DHT is also sensed by the body and excess DHT is linked to hair loss. However, DHT blockers like Saw palmetto cause your body not to recognize the own DHT that it produces. As a result, the body produces more hair. That's how this Saw palmetto ingredient works. However, your body is producing that amount of hormone for a reason, and it tries to maintain an equilibrium. Therefore, if your body can no longer "sense" the DHT due to the Saw palmetto blocking it, it can certainly produce more, to maintain its own equilibrium. So basically, tampering with your body can sometimes lead to bad results-- as a result, your body may start producing more DHT, and then that causes you to lose more hair when you stop using this product. I've read it happening to other people through different websites. I have a biology degree, so the effects they describe make sense to me. I'd stay away from anything with DHT blockers in it.

Chiar are dreptate sau vorbeste prostii?

#229
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View PostRalucame, on 13th September 2009, 21:27, said:

Buna seara,

Si eu sunt nou inscrisa (nu ca ar fi relevant  :P ) si, desi am citit aproape toate posturile, se poate sa fi sarit ceva si cer scuze daca s a mai pomenit si nu am vazut.

Am citit discutia despre aluminiul din produse si m am mai linistit cat de cat. Acum, am observat ca pui accent mai mare pe PARABENI, insa nu am inteles f exact care este rolul lor in produse (asta e mai putin important) si care e efectul negativ (e mai mare in cremele cu folosinta indelungata si repetata si mai putin "nociv" in cele utilizate rar, cum ar fi mastile de par etc \sper sa n o fi dat in bara si mastile sa nu aiba acest component  :D /?).

Iti multumesc pentru lamuriri si voi reveni in curand cu ceva produse pentru parere.

Parabenii sunt conservanti si se pot pune in aproape orice produs cosmetic. Este o mare discutie in jurul lor deoarece au fost gasiti in tumori in special la cele de san. Se spune ca au o structura asemanatoare cu estrogenii si ar putea fi o cauza a cancerului la san. Desi nu sunt date certe si multi experti cu care am vorbit nu sunt inca foarte convinsi ca parabenii fac asta trendul actual este de inlocuire totala a acestora. Un fel de "paza buna trece primejdia rea"
Nu pun accent pe barabeni ci doar subliniez prezenta lor. Unii parabeni se gasesc in mod natural in plante. Si eu sunt destul de parabenosceptic.

#230
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Kallos Balsam. Hair repair conditioning B5-Vitamin.

Ingrediente (acu-i acu):

Aqua, Propylene glycol, Myristyl alcohol, Cetrimonium choloride, Methylcholoroisothyazolinone, Methylisothiazolinone, Magnezium nitrate, Magnezium chloride, Parfum.

Edited by Jaqueline, 18 September 2009 - 00:30.


#231
tina_bucur

tina_bucur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.09.2009
Buna,sunt noua pe-aici asa ca dc mai gresesc(pun intrebari aiurea sau le repet nestiind ca au mai fost abordate) va rog sa ma ingaduiti pt inceput :).
Am vazut mai sus ca se vorbea despre o crema doar din uleiuri de la MAYAM sau asa ceva (www.elemental.ro) pe care,coincidenta vreau si eu s-o comand zilele acestea,insa nu sunt pe deplin lamurita....am citit cum ca uleiurile se pastreaza individual pe perioade mai mici sau mai mari.Totusi,pe romaneste sa-mi cumpar crema asta sau nu?:)...ca e putin cam scumpa pt buzunarul meu(75 ron) asa ca as avea nevoie de o confirmare :D...Mentionez ca am tenul mixt si ceva probleme cu punctele de garsime si micile eruptii cutanate. Si din cauza asta sunt foarte sceptica in privinta oricarei creme din pacate :( (cred ca-mi blocheaza porii pt ca apar cosuri) si la 21 de ani nici nu am o experienta prea vasta in acest domeniu :D.Am indraznit totusi sa iau hotararea sa ma  apuc acum ca soarele nu mai este asa de puternic de tratamentul cu Retin-A(desi mi-e putin frica,recunosc,pt ca am auzit ca retinolii sunt putin mai deosebiti :D).Asadar o sa am nevoie de o crema puternic hidratanta si de ceva protectie-solara.Postez inca o data lista ingredientelor continute de aceasta crema de zi de la MAYAM:

Ingrediente: [lista completa]

Ulei Organic de Avocado nerafinat (Persea gratissima)*,

Unt Organic de Shea nilotica nerafinat (Butyrospermum Parkii)*,

Ulei Organic de samburi de Caise (Prunus armeniaca)*,

Ulei natural de Musetel (Matricaria chamomilla).


*certificat organic



Multumesc anticipat si sper ca nu ti-am rapit prea mult timp.Daca totusi imi poti strecura si o sugestie in privinta cremei Retin-A(care contine tretinoin 0,05 % si butilhidroxitoluol,acid sorbinic si excipienti ca si conservanti) m-as simti si mai impacata :D.S i dca  mai fost dezbatuta pr cu retin-a sa-mi dai trimitere,te rog. Ms,pa pa

Edited by Jaqueline, 18 September 2009 - 00:32.


#232
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View PostM_O_I_R_A, on 14th September 2009, 11:25, said:

O cremuta primita acum cateva zile: YVES ROCHER: Riche Creme - wrinkle reducing eye cream with 30 precious oils.

Ingrediente: aqua, malva sylvestris, urea, ethylhexyl cocoate, glycerin, cyclopentasiloxane, dimethicone, propylene glycol, nylon-12, centaurea cyanus, calendula officinalis, behenoxy dimethicone, butylene glycol, vitis vinifera, methylsilanol carboxymethyl theophylline alginate, elaeis guineensis, cocos nucifera, butyrospermum parkii butter, brassica campestris, paraffinum liquidum, sucrose cocoate, sorbitan stearate, cyclohexasiloxane, cera microcristallina, methylparaben, carbomer, helianthus annuus, paraffin, parfum, sodium hydroxide, acrylates/C10-30 alkyl acrylate crosspolymer, allantoin, olea europaea oil, tetrasodium EDTA, tocopheryl acetate, xanthan gum, propylparaben, buthylparaben, zea mais, retinyl palmitate, ethylparaben, ricinus communis, macadamia ternifolia, corylus avellana, carthamus tinctorius, BHT, simmondsia chinensis, triticum vulgare, prunus persica, prunus armeniaca, pistacia vera, persea gratissima, oryza sativa, magnifera indica, juglans regia, gossipium, camellia oleifera, rosa moschata, oenothera biennis, limnanthes alba, gevuina avellana, carapa guaianensis, camelina sativa, argania spinosa, anacardium occidentale.

Stiu ca are parabeni si ulei mineral, dar macar avand in vedere ca are toate uleiurile alea, e ceva "de capul" ei? Eu deocamdata o folosesc ca baza pentru machiaj chiar daca e pentru pielea din jurul ochilor. Se simte ok pe piele si nu m-am iritat de la ea (putine creme imi priesc). <_<

Vezi cum te pacalesc cei 4 siliconi???

Multumesc! :)


Sa fiu in ton, e o cremuta cam chimicuta. Probabil ca au fasit pe undeva amestecul asta de uleiuri naturale. Dar unde incepe matil parabenul si carbomerul de acolo esti cu siguranta sub 1% ca sa nu zic sub 0.5%. Retinil plmitat pe undeva la 0.02% si tragi si tu concluzia cam ce cantitate de uleiuri - cica 30 la numar, pretioase, ai inauntru.........my precious :naughty:

Edited by Khmerul, 17 September 2009 - 12:36.


#233
M_O_I_R_A

M_O_I_R_A

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2008

View PostKhmerul, on 17th September 2009, 12:34, said:

Sa fiu in ton, e o cremuta cam chimicuta. Probabil ca au fasit pe undeva amestecul asta de uleiuri naturale. Dar unde incepe matil parabenul si carbomerul de acolo esti cu siguranta sub 1% ca sa nu zic sub 0.5%. Retinil plmitat pe undeva la 0.02% si tragi si tu concluzia cam ce cantitate de uleiuri - cica 30 la numar, pretioase, ai inauntru.........my precious :naughty:


Of, of...mai, mai.... :D Greu e cu astea. Bine ca macar n-am dat eu banii pe ea (am dat gologanii pe ceva bio). Si ce misto e cutiuta ei, zici ca e elixirul tineretii vesnice acolo. C'est la vie! :w00t:

#234
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Eu m-am holbat la etichetele de la yves rocher prin magazin, si-am concluzionat ca alea bio sunt singurele creme care merita (cat de cat) cumparate. Alea anti-rid/ super-intinerire/ ultra-infrumusetare dau pe afara din cutie de atatea de chimicale. La fel si gelurile de dus (mie-mi plac f mult cum miros) si machiajul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate