Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...

Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?
 Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat
 Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 

Cosmeticele la analizat

- - - - -
  • Please log in to reply
904 replies to this topic

#253
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 M_O_I_R_A, on 16th September 2009, 17:09, said:

Ulei de masaj Aroma essence - sense of nature - ROSE


Ingrediente: Prunus Dulcis Oil, Paraffinum Liquidum, Olea Europaea Oil, Parfum, Rosa Damascena Oil, Citronellol, Geraniol.


Mi l-a adus cineva din Bulgaria. :)  Vad ca are ulei mineral si parfum, dar spre deosebire de alte uleiuri de masaj care au doar paraffinum liquidum si parfum, asta contine si uleiuri vegetale.

E mai bun decat alte uleiuri de masaj? Mie mi se pare mai bun decat Johnson's Baby (pielea imi ramanea uleioasa mult timp dupa ce ma dadeam cu el si imi apareau si cosuri). Asta intra repede in piele si mirosul e discret si placut. Khmerul ce parere are? :rolleyes:

Are intr-adevar ulei mineral dar macar e al doilea in ordine. Si dupa el mai vine ulei de masline si de trandafir (ala de dulceata).
Este clar superior macar ca au pus si uleiuri de alta natura. Nu vad un antioxidant dar este posibil sa nu fie nevoie.
Fata de uleiul de baby Johnson e mult peste.

#254
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 bubu30, on 17th September 2009, 09:43, said:

Apropo de samponul organic de mai sus cu biotina, am gasit urmatoarea parere:

It may do what it says to do, which is to thicken hair, but it contains Saw palmetto. Saw palmetto is a DHT blocker. DHT is a natural chemical (hormone) released by your body near your hair follicles (place where your body produces the hair, at the root). DHT is also sensed by the body and excess DHT is linked to hair loss. However, DHT blockers like Saw palmetto cause your body not to recognize the own DHT that it produces. As a result, the body produces more hair. That's how this Saw palmetto ingredient works. However, your body is producing that amount of hormone for a reason, and it tries to maintain an equilibrium. Therefore, if your body can no longer "sense" the DHT due to the Saw palmetto blocking it, it can certainly produce more, to maintain its own equilibrium. So basically, tampering with your body can sometimes lead to bad results-- as a result, your body may start producing more DHT, and then that causes you to lose more hair when you stop using this product. I've read it happening to other people through different websites. I have a biology degree, so the effects they describe make sense to me. I'd stay away from anything with DHT blockers in it.

Chiar are dreptate sau vorbeste prostii?

Saw palmetto se folosea ca remediu traditional pentru boli de o anumita categorie (secs) la barbati. Cred ca poate avea ceva sens ce zice nenea dar mai degraba se aplica persianelor de sex masculin. Daca ai dubii nu-l folosi

 Thomas-, on 17th September 2009, 10:30, said:

Kallos Balsam. Hair repair conditioning B5-Vitamin.

Ingrediente (acu-i acu):

Aqua, Propylene glycol, Myristyl alcohol, Cetrimonium choloride, Methylcholoroisothyazolinone, Methylisothiazolinone, Magnezium nitrate, Magnezium chloride, Parfum.


Cred ca acest produs a mai fost.
Este  un balsam absolut banal, cu un quaternar de generatia I-a, fara nic un activ.
Din clasa 3 la 10 mii baeti

 tina_bucur, on 17th September 2009, 11:49, said:

Buna,sunt noua pe-aici asa ca dc mai gresesc(pun intrebari aiurea sau le repet nestiind ca au mai fost abordate) va rog sa ma ingaduiti pt inceput :).
Am vazut mai sus ca se vorbea despre o crema doar din uleiuri de la MAYAM sau asa ceva (www.elemental.ro) pe care,coincidenta vreau si eu s-o comand zilele acestea,insa nu sunt pe deplin lamurita....am citit cum ca uleiurile se pastreaza individual pe perioade mai mici sau mai mari.Totusi,pe romaneste sa-mi cumpar crema asta sau nu?:)...ca e putin cam scumpa pt buzunarul meu(75 ron) asa ca as avea nevoie de o confirmare :D...Mentionez ca am tenul mixt si ceva probleme cu punctele de garsime si micile eruptii cutanate. Si din cauza asta sunt foarte sceptica in privinta oricarei creme din pacate :( (cred ca-mi blocheaza porii pt ca apar cosuri) si la 21 de ani nici nu am o experienta prea vasta in acest domeniu :D.Am indraznit totusi sa iau hotararea sa ma  apuc acum ca soarele nu mai este asa de puternic de tratamentul cu Retin-A(desi mi-e putin frica,recunosc,pt ca am auzit ca retinolii sunt putin mai deosebiti :D).Asadar o sa am nevoie de o crema puternic hidratanta si de ceva protectie-solara.Postez inca o data lista ingredientelor continute de aceasta crema de zi de la MAYAM:

Ingrediente: [lista completa]

Ulei Organic de Avocado nerafinat (Persea gratissima)*,

Unt Organic de Shea nilotica nerafinat (Butyrospermum Parkii)*,

Ulei Organic de samburi de Caise (Prunus armeniaca)*,

Ulei natural de Musetel (Matricaria chamomilla).


*certificat organic



Multumesc anticipat si sper ca nu ti-am rapit prea mult timp.Daca totusi imi poti strecura si o sugestie in privinta cremei Retin-A(care contine tretinoin 0,05 % si butilhidroxitoluol,acid sorbinic si excipienti ca si conservanti) m-as simti si mai impacata :D.S i dca  mai fost dezbatuta pr cu retin-a sa-mi dai trimitere,te rog. Ms,pa pa

Lista indicata este o prezentare de pe site sau verun leaflet ceva. Nu pot sa-mi dau seama numai dupa acestea despre ce este vorba in mod corect.
Reiau asadar rugamintea:


NU mai postati prezentarile cosmeticelor de pe site-uri sau brosuri. Nu au relevanta. Postati declaratiile  de ingrediente.

 Jaqueline, on 18th September 2009, 22:49, said:

Lotiune regeneranta cu petroleum - Gerovital Plant S-a vorbit mult despre lotiunea asta pe celalalt topic dedicat parului, dar am vazut ca n-a fost inca analizata.
Ingrediente: Ricinus Communis (Castor) Oil, Deodorized Kerosene, Isopropyl Alcohol, Tocopheryl Acetate, Retinyl Palmitate, Benzyl Alcohol, Coumarin, Limonene, Parfum (Perfume).


Multumesc!

Sincer - nu dau pe spate. Asa cum am spus, long time ago, (dar in galaxia noastra) se folosea gazul pentru a fi dat de par - luciu si omorarea "pasagerilor clandestini" - paduchi, lindine etc. Daca ai pediculoza probabil ca este de preferat asta decat vreo solutie pe baza de insecticid. Altfel - inafara de vitamina E si A....

ps - lotiunea este inflamabila.

Edited by Khmerul, 25 September 2009 - 08:59.


#255
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

 Khmerul, on 25th September 2009, 10:03, said:

Sincer - nu dau pe spate. Asa cum am spus, long time ago, (dar in galaxia noastra) se folosea gazul pentru a fi dat de par - luciu si omorarea "pasagerilor clandestini" - paduchi, lindine etc. Daca ai pediculoza probabil ca este de preferat asta decat vreo solutie pe baza de insecticid. Altfel - inafara de vitamina E si A....

ps - lotiunea este inflamabila.
Deci e de dat la dusmani....si eventual sa ne aprindem si o tigara langa ei! :lol:


Multumesc Khmerul!  ^_^

Edited by Jaqueline, 25 September 2009 - 12:52.


#256
karinutza

karinutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.03.2007

 Khmerul, on 25th September 2009, 10:03, said:

Postez inca o data lista ingredientelor continute de aceasta crema de zi de la MAYAM:

Ingrediente: [lista completa]

Ulei Organic de Avocado nerafinat (Persea gratissima)*,

Unt Organic de Shea nilotica nerafinat (Butyrospermum Parkii)*,

Ulei Organic de samburi de Caise (Prunus armeniaca)*,

Ulei natural de Musetel (Matricaria chamomilla).


*certificat organic


Lista indicata este o prezentare de pe site sau verun leaflet ceva. Nu pot sa-mi dau seama numai dupa acestea despre ce este vorba in mod corect.
Reiau asadar rugamintea:


NU mai postati prezentarile cosmeticelor de pe site-uri sau brosuri. Nu au relevanta. Postati declaratiile de ingrediente.

Eu mi-am cumparat o crema de la ei si intr-adevar toate ingredientele postate pe site sunt si pe eticheta.INSA daca este sa ne referim la creme, ele sunt solide mai mult,foarte consistente, se tin ferite de lumina si caldura pentru ca nu contin apa ci mai multe uleuri si nu au nici vreun conservant asa ca rancezesc foarte repede.Cand aplici trebuie sa masezi pe palme prima data ca sa se mai desfaca compozitia si apoi aplicat pe fata un pic umeda. Nu imi pot exprima parerea daca se poate folosi crema de zi inainte de machiaj -mi se pare destul de uleioasa/ grasa si intra mai greu in piele.
Dpdv al calitatii, as spune ca sunt OK- un produs care nici nu miroase, nici nu arata bine, nu te atrage prin vreo culoare interesanta sau vreun ambalaj exotic, nici nu simti cine stie ce racoare sau senzatii tari pe piele... insa hraneste pielea. :peacefingers:

#257
tina_bucur

tina_bucur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.09.2009

 karinutza, on 25th September 2009, 19:26, said:

Eu mi-am cumparat o crema de la ei si intr-adevar toate ingredientele postate pe site sunt si pe eticheta.INSA daca este sa ne referim la creme, ele sunt solide mai mult,foarte consistente, se tin ferite de lumina si caldura pentru ca nu contin apa ci mai multe uleuri si nu au nici vreun conservant asa ca rancezesc foarte repede.Cand aplici trebuie sa masezi pe palme prima data ca sa se mai desfaca compozitia si apoi aplicat pe fata un pic umeda. Nu imi pot exprima parerea daca se poate folosi crema de zi inainte de machiaj -mi se pare destul de uleioasa/ grasa si intra mai greu in piele.
Dpdv al calitatii, as spune ca sunt OK- un produs care nici nu miroase, nici nu arata bine, nu te atrage prin vreo culoare interesanta sau vreun ambalaj exotic, nici nu simti cine stie ce racoare sau senzatii tari pe piele... insa hraneste pielea. :peacefingers:


multumesc mult karinutza :)
cam asta e chestia cu produsele naturale ca nu fac ele rau dar nici vreun efect spectaculos n-au.dar cum totushi hraneste pielea crema asta pt mine e numa' buna.ms mult.o sa incerc s-o achizitionez :D
apropo de sampoane eco,bio,mama lor...m-am saturat de ele:)...am incercat din astea de la hofigal(care stiu ca nu-s bio,dar am citit ca-s mai putin nocive) si de la favisan si am facut o matreata de mi-a picat parul mai rau incercand sa scap de ea:D...asa ca am revenit la head&shoulders :))....macar nu-mi mai pica parul de la pieptanat permanet :))...
si am o intrebare despre gazul...de la pompa :D...o fi bun de ceva sau e prea distilat?:))....[sper ca nu arde pielea]
paaa

#258
ladycroft

ladycroft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.09.2009
Buna Khmerul, mi-am facut si eu cont, in mod special pentru asta. Am asa:

-crema hidratanta IWOSTIN( cu ulei de struguri si vita E)- ( aqua, Iwonicz aqua, MIneral Oil, Polyglyceryl-3, Methylglucose Distearate, Glycerin, Isopropyl Palmitate, Cyclomethicone, Vitis vinifera oil, Cetearyl alcohol, Glyceryl stearate, propylene glicol, diazolidylin urea, methylparaben, propylparaben, Sodium acrylate/ acryloyldimethyl Taurate Copolymer, Isohexadecane, Polysorbate 80, Tocophenyl Acetate, Disodium Edta, Peg-8, Tocopherol, Ascorbyl Palmitate, ascorbic Acid, Citric Acid

-demachiant este de la Cosmetic Plant( cu aloe vera si unt de cacao) ( aqua, Paraffinul liquidum, Stearic acid, Glicerin, Propylene Glycol, Isopropyl myristate, Cetyl alcohol, Glyceril stearate, Triethanolamine, Theobroma cacao seed butter, Aloe barbadensis leaf extract, lanolin, ceteareth-25, Tocopheryl acetate, Methylparaben, Sodium benzoate, Disodium EDTA, parfum , BHA.

-sampon Elseve anti -rupere
( apa, sodium laureth sulfate, dimethicone, disodium cocoamphodiacetate, sodium chloride, cetyl alcohol, hydroxystearyl cetyl ether, guar hydroxypropyltrimonium chloride, cocamide MIPA, sodium methylparaben, DMDM Hidantoin, sodium cocoate, sodium hydroxide, safflower glucoside, PPG-5-ceteh-20, lomonene , linalool, benzyl salicylate, propylene glycol, 2-oleamido-1, 3-octadecanediol, carbomer, citronellol, butylphenyl methylpropional, methyl cocoate, citric acid, hexyl cinnamal, parfum.

-masca par Elseve anti-rupere
( apa , cetearyl alcohol, behentrimonium chloride, peg-180, glycerin, amodimethicone, cetyl esters, hydroxiethylcellulose, safflower, glucoside, trideceth-6, chlorhexidine dihidrochloride, limonene, 2-oleamido-1, 3-octadecanediol, alpha-isomethyl ionone, methylparaben, citric acid, butylphenyl, parfum.

-crema imp. caderii parului Vivanatura( apa , ulei de masline, aethilicum alcohol, soft petroleum parafinic distilate, ulei de ricin , ulei de germeni de grau, ulei de jojoba, ulei de palmier, coriandru, tea tree, brusture, mesteacan , urzica, podbal, iarba mare, sodium poliacrylate, hydrogenated polydecene trideceth-6, phenoxyethanol, ethylhexylglycerin)

-sampon favisan: natrii laurylsulfas, sorbitolum, natrii chloridum, natrii lactas, alcoholum, ginko biloba, aroma, natrii benzoas, acidum lacticum, C.I.42090, aqua

-Sampon emolient" farmacia naturii" MASLINE: apa , S laureth S, cocamidopropyl betaine, SC, Cocamide Dea, Coco-Glucoside, Hydrolizes Wheat Protein, Olive Oil Peg-8 esters, citric acid, polyquaternium-7, methylchloroisothiazolinone, methylisothiazolinone, tetrasodium EDTA, CI 15985, CI 42090, Ci caramel, parfum, Buthylphenyl Methylpropional, Hydroxycitronellal, linalool, hexylcinnamal, hydroxumethylpentylcyclo-hexenecarboxaldehyde.

-masca de par este kallos cu miere: apa, cetearyl alcohol, quaternium 18, cocamide mea, cetrimonium chloride, glicerin, mel extract, CI 19140, propylene glycol, sodium dehydroacetate, acid citric, parfum, magnesium nitrate, magnesium Chloride, methylchloroisothiazolinone, methylisothiazolinone.

Multam! :)

Edited by Jaqueline, 27 September 2009 - 12:05.


#259
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
I-ai dat de lucru, nu gluma.
khemerul analizeaza-mi si mie te rog asta:Sampon Hidratant Pentru Stralucire de la Herbal Esences: Aqua, Amonium Laureth Sulfate, ammonium laurith sulfate, sodium chloride, glycol distearate, dimethicone, ctric acid, sodium citrate, ammonium xylenesulfonate, cocamide MEA  :whistling: , parfum, guar hydropropyltrimonium, chloride, sodium benzoate, disodiumEDTA, hexyl cinnamal, DMDM hidrantion, tetrasodium EDTA, benzyl salicylate, propylene glycol, limonene, linalool, vanilla planifonia friut, cocos nucifera fruit extract, paraffinum liquidum, CI 42090, methylchloroisothiazolinnone, CI61570 methisothiazolinone, potassium sorbate.
este unul dintre noile sampoane herbal esences. Am avut o mostra dintr-o revista si mi-a placut samponul,mai ales mirosul, acum as vrea si o analiza a ingredientelor sa vad daca il cumpar.
P.S. Nu vreau o analiza asa exacta, zi-mi daca il consideri bun sau nu, si de ce.

Edited by Jaqueline, 27 September 2009 - 12:02.


#260
tina_bucur

tina_bucur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.09.2009
de ce nu postati si denumirile produselor?:)...e vreo restrictie?


adica ma refeream doar acolo unde lipsesc...ca vad ca in general sunt prezentate...m-am uitat mai atent :D...dar pe ici pe colo mai lipsesc :D

#261
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
In caz ca nu am fost destul de clara, Sampon Hidratant Pentru Stralucire de la Herbal Esences

#262
ladycroft

ladycroft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.09.2009
-prima este crema hidratanta IWOSTIN( cu ulei de struguri si vita E)-un fel de dermocosmetic
-demachiantul este de la Cosmetic Plant( cu aloe vera si unt de cacao-din cate am observat untul de cacao nu e chiar asa de minunat cum credeam) Am si crema de fata hidro-lipo-activa cu Aloe vera si unt de cacao insa am pierdut ambalajul pe care erau trecute ingredientele-asta mi-a placut-am folosit-o aproape toata;)
-samponul este rusesc comandat de pe un site: Sampon emolient" farmacia naturii" MASLINE scrie pe el( :D imi place sa fac experimente...dupa prima spalare nu mi-a prea placut)
- masca de par este kallos cu miere pe care nu o mai prea gasesc. Mi-a placut pt ca descurca parul( il aveam destul de lung) si nu-l lasa fara volum ca alte masti/balsamuri care iti pleostesc parul, ii dadea si stralucire, iar acum sunt curioasa ce " ingrediente minune" contine.

#263
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
So...vad ca nu se respecta unele chestii:
Inainte sa postati un produs:
1. Dati un serch sa vedeti daca produsul nu a mai fost postat de altcineva. Butonul de cautare e in dreapta sus a paginii, aici si setati sa va dea rezultatele ca posturi (mesaje).
2. Daca produsul nu a mai fost postat, SCRIETI DENUMIREA COMPETA A PRODUSULUI (inclusiv firma producatoare) cu BOLD !!!

Daca regulile astea simple nu sunt respectate, o sa sterg postul fara sa anunt. Cu ocazia asta nu o sa mai existe zeci de raspunsuri de genul: "hei, spune cum se numeste", eu nu o sa mai editez in fiecare zi posturi si Khmerul o sa fie mai putin ocupat.


@ladycroft:
S-a mai discutat despre crema de la vivanatura aici si aici. Iar balsamul Kallos a fost analizat chiar pe pagina asta, aici.

#264
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 14.03.2006
Deodorant BALEA balsam, fara alcool: butane, propane, cyclopentasiloxane, aluminium chlorohydrate, parfum, octylodecanol. C12-15, alkyl benzoate, bisabolol, disteardimonium hectorite, propylene carbonate.
Multumesc.

#265
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 diorama, on 20th September 2009, 01:19, said:

Este o crema pentru ochi de la Herbagen. Nu am numele ei, mama mi-a trimis pe mail ingredientele iar eu le-am luat cu copy si le-am facut paste aici. Saru'mana si din partea ei.

Deci: aqua,cetearyl glucoside (and) cetearyl alcohol, vitis vinifera (grape) seed oil, dicaprylyl carbonate, butyrospermum parkii, glycerin, ceteareth-30, propylene glycol (and) ruscus aculeatus root extract (and) centella asiatica extract (and) panthenol (and) water (and) calendula officinalis flower extract (and) hydrolyzed yeast protein (and) aesculus hippocastanum (horse chesnut) extract (and) ammonium glycyrrhizate, polysorbate 80, methylparaben propylbaraben diazolidinyl urea, phenoxyethanol, ethylparaben, butylparaben, isobutylparaben, tocopherol (and) hydrogenated palm glyceride citrate.
Cu exceptia parabenilor, cum e?


Cu exceptia parabenilor e foarte OK. Cred ca e o crema mai veche deoarece stiu ca Genmar a inceput sa scoata parabenii din produsele lor.
Foloseste o baza autoemulgatoare cu scor de iritanta zero, propilenglicolul provine din extracte, nu e aportat, ingredientele active sunt misto.


Imi cer scuze ca am inceput sa raspund mai greu dar am o perioada mai "agitata " si stau momentan mai prost la capitolul timp.
Dar nu va faceti probleme, voi raspunde la toate posturile, chiar daca timpul de asteptare a cam crescut.


 amma, on 20th September 2009, 20:02, said:

diazolidinyl urea :notangel:

Eliberatorii de formaldehida sunt la fel de "celebri" ca si parabenii: diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, quaternium-15, DMDM hydantoin.


Roait, dar sunt inca permisi la utilizare. Ma astept incet incet sa fie si ei scosi.
Si o sa bubuie in sus preturile deoarece conservantii naturali (anumite extracte de ciuperci) bat lejer suta de euro pe kilogram.

#266
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 me_and_myself, on 22nd September 2009, 09:02, said:

Khmerul, nu-i urgenta da' cand ai tu timp si chef, poate-ti arunci ochiul si pe "chestiile" astea doua (multam anticipat!) :

Masca pt. ten  "Macrovita" :

Aqua (Water), Alcohol Denat, Polyvinil Alcohol, Glycerin, Methylpropaneidol, Olea Europaea (Olive) Fruit Extract, Butylene Glycol, Camelia Silensis Leaf Extract, Panthenol, Glycyrrhiza Glabra (Licorice) Root Extract, Calendula Officinalis (Calendula) Flower Extract, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Olea Europea (olive) Fruit Oil, Allantoin, Oleth-20, Ethylhexylglicerin, Disodium EDTA, Phenoxyethanol, Caprylyl Glicol, Parfum (Fragrance), Hydroxycitronellal, Benzyl Benzoat, Limonene.


Crema de fata hidratanta "Olivolio"
:

Aqua (Water Dem.), Sacharide Isomerate, Ethylhexyl  Palmitate, Glyceryl Stearate, Cetyl Palmitate, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Oil, Caprylic/Capric Triglyceride, Ethyl Hexyl Methoxycinnamate (Octinoxate), Olea Europaea (Olive Fruit) Oil, Glycerin, Titanium Dioxide, Ctetaryl Alcohol, Ceteareth-30, Ceteareth-11, Aloe Barbadensis ( Aloe Vera Powder), Phenoxyethanol, Glyceryl Caprylate, Panthenol, Sodium Hyaluronate, Retinyl Palmitate, Polysorbate-60, Ceteareth-3, Butylene Glycol, Hydrogenated Lard :w00t:  :w00t:  grasime de porc hidrogenata - mi-e rau :puke: , Sodium Lauryl Sulfate, T.E.A. (99% Pure), Tocopheryl Acetate, Carbomer, Ammonium Zirconium Carbonate, Ammonium Polyacrylate, Imidazonidinyl Urea, Tocopherol, Dimethicone, Sodium Dehydroacetate, Disodium EDTA, Hexyl Cinnamaldehyde, Linalool, Methyl Ionone, Lilial.

prima - not bad, cred ca are efect peel-off (se formeaza o pelicula care apoi se scoate.


A doua desi are unele ingrediente misto....cu grasime de porc...chiar hidrogenata......NUUUUUUUUUU

#267
M_O_I_R_A

M_O_I_R_A

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2008
Crema pentru fata Logona cu aloe si ulei de masline - daily care.  


aqua, olea europaea fruit oil, elaeis guineensis oil, aloe barbadensis leaf juice, cera alba, glycerin, glyceryl stearate citrate, sorbitan stearate, behenyl alcohol, shea butter, jojoba seed oil, palmitic acid, stearic acid, lime oil, xanthan gum, sucrose cocoate, sodium lactate, lactic acid, benzyl alcohol, potassium sorbate, tocopherol, parfum (essential oils), limonene, linalool, citronellol, geraniol, benzylalcohol, kaliumsorbat.

Cred ca este cea mai buna crema pe care am folosit-o pana acum. Producatorii spun ca e bio si e mai ieftina ca altele (pana in 30 lei).

Garnier nutritionist - roll-on cu cafeina pentru ochi

aqua, butylene glycol, glycerin, caffeine, panthenol, escin, guanosine, hydroxyproline, biosaccharide gum-1, sodium hyaluronate, xanthan gum, aluminum hydroxide, C13-14 isoparafin, disodium EDTA, laureth-7, mica, polyacrylamide, caprylyl glycol, methylparaben (cel mai nasol, stiu), phenoxyethanol, imidazolidinyl urea (F>I>L> B29143/1).

Aslavital - crema lift intensiv contur ochi si buze.

aqua, methylsilanol mannuronate ethoxydiglycol, glycerin, ferulic acid, PEG 40 hydrogenated castor oil, oryza sativa oil, cyclomethicone, cetearyl alcohol, cateareth-20, oenothera biennis oil, squalane, propylene glycol, glyceryl stearate, dimethicone, alcohol, acmella oleracea extract, sodium polyacrylate, hydrogenated polydecene, trideceth-6, phenoxyethanol, methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben, isobutylparaben (offf...trebuiau pusi toti?), dipalmitoyl hydroxyproline, calendula officinalis oil, dipropylene glycol, boswellia serrata extract, retinyl palmitate, tocopheryl acetate, magnesium aluminum silicate, EDTA, parfum, BHA.

Sper ca ultimele doua produse sa reduca cearcanele pe care le am de cand m-am nascut. <_< Am folosit si produse bio pentru asta (inclusiv shea butter pur), hranesc/hidrateaza bine pielea, dar nu reduc deloc cearcanele. Stiu ca in trecut am folosit un produs care continea cafeina, si m-a ajutat.

Daca unele ingrediente ajuta, fac un compromis si aplic pe piele si ceva parabeni. Ce parere ai Khmerule, merita cumparate/folosite astea doua? Macar pentru activele pe care le au?

Merci anticipat pentru raspuns. :)

#268
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 M_O_I_R_A, on 22nd September 2009, 14:02, said:

Inca un un sampon. Asta cred ca-i bun :)


Logona cu aloe si ulei de masline

aqua, alcohol, coco glucoside, glycerin, aloe barbadensis leaf juice, disodium cocoyl glutamate, sodium cocoyl glutamate, glyceryl oleate, sodium PCA, olea europaea fruit oil, xanthan gum, parfum (essential oils), citric acid, phytic acid, limonene.

thanks!

Da, este un sampon misto, care cred ca are sanse sa ia macar Bio (OK daca ingredientele care pot fi bio/organice sunt bio/organice)

Not bad, Not bad  B)

 Laura-Alessandra, on 22nd September 2009, 18:00, said:

Eucerin: Aqua, Cyclomethicone, polyglyceryl-3, methylglucose, distearate , glycerin, cetearyl alcohol, sorbitan stearate, lactic acid, panthenol, peg-150 distearate, xanthan gum, titanium dioxide, phenoxyethanol, diazodinyl urea, disodium edta, bisabolol, methylparaben, butylparaben, ethylparaben, serine, glycine, isobutyparaben, lecithin, prolyparaben, alanine, potassium phosphate, disodium phosphate, parfum;

?

Dupa je, este o crema hidratanta de zi. Cam chimicoasa. Evident pe locu' doi - siliconu...Are si TiO2 (dioxid de titan) - filtru UV desi e cam putin si se poate sa fie pus pentru alt motiv
Active - bisabolol (calmant), serina, glicina, alanina - aminoacizi, pantenol

Sincer, sunt si creme mult mai OK

#269
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

Quote

Cu exceptia parabenilor e foarte OK. Cred ca e o crema mai veche deoarece stiu ca Genmar a inceput sa scoata parabenii din produsele lor.
Foloseste o baza autoemulgatoare cu scor de iritanta zero, propilenglicolul provine din extracte, nu e aportat, ingredientele active sunt misto.
Saru'mana, Khmerule!  :hug:

Edited by diorama, 29 September 2009 - 12:10.


#270
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

 Khmerul, on 29th September 2009, 09:08, said:

A doua desi are unele ingrediente misto....cu grasime de porc...chiar hidrogenata......NUUUUUUUUUU


:lol:

Sar'na la matale, boierule! :arigato: Cre'ca am avut un feeling, c-am scapat de ea inainte sa dai cu slana de porc dupa mine. :D Multam mult, inca o data!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate