Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...
 

Cosmeticele la analizat

- - - - -
  • Please log in to reply
904 replies to this topic

#199
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 14.03.2006
O crema pentru ce?

#200
lavi3000

lavi3000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.09.2009
crema de corp

#201
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 desire00, on 4th September 2009, 23:40, said:

Crema pentru corp cu Shea Butter de la Life Care.Prin folosirea zilnica a produsului pielea devine moale si catifelata.

Ingrediente:aqua, caprylic/capric triglyceride, glyceryl stearate SE, butyrospermum, parkii butter, glycerin, cetearyl alcohol, isopropyl myristate, argania spinosa oil, prunus amygdalus dulcis oil, panthenol, dimethicone, parfum, sodium carbomer, disodium EDTA, phenoxyethanol, methylparaben, ethylparabem, propylparaben, butylparaben, isobutylparaben.

Khmerule,imi poti spune te rog daca e buna de ceva?


Avem asa: apa, emolient natural (nu din capra, sunt catenele C8) gliceril stearat autoemulsifiant - contine stearat de potasiu, unt de karite, glicerina, alcool C16, IPM, ulei argan, ulei prunus amigdalis, panthenol silicon, parfum, carbomer, esta, conservant si toooooti parabenii.

Pacat ca e o baza misto cu active idem(karite, argan) dar au bagat 1 silicon (bine ca e numai 1 si e putin), carbomerul e structural, IPM e comedogenic dar nu e problema deoarece este crema de corp.
Daca faci abstractie de parabeni - da.

#202
desire00

desire00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.09.2008
Multumesc pentru explicatii Khmerule  :hug:. Pacat de toti parabenii aia, cei de la Life Care pretind ca folosesc doar ingrediente BIO.

#203
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 SoleDolphin, on 4th September 2009, 23:49, said:

Suuuuuuuuper tare topicu :coolspeak: ! Felicitari, Khmer :first: ! M-ar interesa parerea ta la urmatoarele retete:

Bioten Elmiplant - crema cu miere, nuc si castan - ten gras/mixt

aqua/water, paraffinum liquidum/mineral oil, glyceryl stearate, cetearyl alcohol, glycerin, ceteareth-20, dicaprylyl ether, mel/honey, petrolatum, ceteareth-12, cetyl palmitate, dimethicone, parfum/fragrance, phenoxyethanol, sodium carbomer, juglans regia/walnut leaf oil, aesculus hippocastanum/horse chestnut seed extract, eucalyptus globulus leaf oil, tetrasodium edta, benzoic acid, tocopherol, dehydroacetic acid, hidrogenated palm glycerides citrate.

Baza de crema este pe un sistem complex autoemulgator-autoingrosator. Ce nu-i place este uleiul mineral (vezi argumentele de-a lungul acestui topic), vaselina si siliconul. Parabens free. Are active - 4 si vitamina E. O crema clasica. Asa si asa.

Bioten Elmiplant - crema-gel anticearcan cu miere, flori de tei si nalba

aqua/water, glyceryl polymethacrylate, dicaprylyl ether, sodium carbomer, mel/honey, hexyldecanol, hexyldecyl laurate, phenoxyethanol, tilia cordata flower oil, propylene glycol, althea officinalis extract, parfum/fragrance, benzoic acid, tocopherol, dehydroacetic acid, hidrogenated palm glycerides citrate, pvm/ma copolymer.

Crema-gel. Are niste polimeri structurali, sistem ternar de emolienti. Parabens free. Este mult mai sus decat prima. Da, dece nu.

Bioten Elmiplant - lapte demachiant cu miere si muguri de plop - ten normal/mixt

aqua/water, paraffinum liquidum/mineral oil, glyceryl stearate, cetearyl alcohol, glycerin, ceteareth-20, dimethicone, dicaprylyl ether, ceteareth-12, cetyl palmitate, phenoxyethanol, mel/honey, sodium carbomer, populus nigra extract, parfum/fragrance, tetrasodium edta, benzoic acid, tocopherol, dehydroacetic acid, hidrogenated palm glycerides citrate, ethylhexylglycerin, polyaminopropyl biguanide.

Este Ok cu exceptia uleiului mineral si a dimeticonei. Presupun ca dupa demachiere urmeaza spalat pe fata asa ca dispar si astea doua.
Da.


si... cam atat  ^_^
multam frumos, anticipat  :arigato: Cu multa placere


#204
SoleDolphin

SoleDolphin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.09.2009
multam Khmer  ^_^ .

#205
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 karinutza, on 5th September 2009, 18:21, said:

[ Crema 100% naturala de zi, 4 Elements- http://sideris.ro/sh...24/category/51/

Ingrediente: ulei organic de avocado nerafinat (persea gratissima)*, unt organic de shea nilotica nerafinat (butyrospermum parkii)*, ulei organic de samburi de caise (prunus armeniaca)*, ulei natural de musetel (matricaria chamomilla).
*certificat organic

Asta nu e crema. Este un amestec de uleiuri. Nu are apa deci nici conservanti. In schimn nu are nici antioxidant listat asa ca ma astept sa rancezeazca cu rapiditate.

Asta este explicatia de prezentare. Nu pot sa-mi dau seama complet despre ce este vorba. Trebuie sa scrii exact declaratia de ingrediente ca acolo nu poti sa scrii povesti ci doar ce ai pus
.
]

Am intrebat si mi s-a spus ca aceasta este lista completa(INCI). Poate sa fie adevarat?Ma gandesc ca nu are apa, deci nu ar avea de ce sa bage conservanti....

Atat producatorul cat si distribuitorul afirma acest lucru(dar vorba ta, poate sa fie doar"gargara de prezentare".

http://www.elemental...ream-4-elements

http://www.mayam.ro/...eam-4-elements/

O sa incerc si la unica farmacia din Bucuresti care are produsele marca Mayam ca sa vedem alb pe negru ce scrie pe cutie... Este cel mai bine asa.

Multumesc tare frumos!!

Cu multa placere


#206
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 Khmerul, on 9th September 2009, 13:24, said:

Asta nu e crema. Este un amestec de uleiuri. Nu are apa deci nici conservanti. In schimn nu are nici antioxidant listat asa ca ma astept sa rancezeazca cu rapiditate.

Am si eu o intrebare legat de asta. De ce ar rancezi uleiurile alea mai repede in amestec decat separat? Ca in mod normal luate fiecare in parte au vreo 2 ani valabilitate. Cand se pun in comun de ce nu mai e valabil termenul asta? Intreb pentru ca m-am saturat sa tot fac amestecuri de uleiuri la saptamana, as face un borcanel mai mare sa ma ajunga macar 2-3 luni dar n-am indraznit pana acuma (la 10-15 euro 100-200ml parca nu-mi vine sa fac experimente...)

#207
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 micutastea, on 5th September 2009, 18:52, said:

Bio sampon impotriva caderii parului - BEMA

Ingrediente:
Extract de rozmarin, lauril-glucozid-dezoxiacetat de sodiu , cocamidopropil - betaina, extract de Moringa pterygosperma (moringa), glicerina, glycogen, extract de masline, manitol acid glutamic, extract de Pterocarpium marsupium (arborele kino), extract de caprifoi, Vitamina E, acid citric, parfum (amestec de uleiuri esentiale naturale

Traducerea in lb romana a declaratiei de ingrediente nu am auzit inca sa se faca. D.p.d.v. legal. Pare o chestie foarte verde si misto

Lotiune impotriva caderii parului -BEMA

Ingrediente:
Extracte de rozmarin, cimbrisor, salvie, Pterocarpus marsupium (arborele kino), Morinda pterygosperma, caprifoi, manitol, apa, glicogen, acid glutamic, acid citric, parfum (amestec de uleiuri esentiale naturale).

Si aici la fel. Dar raman la parerea ca nu este declaratia INCI
Multumim, Khmerule!

Cu multa placere si imi pare rau ca nu am raspuns mai repede


#208
M_O_I_R_A

M_O_I_R_A

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2008
Inca un sampon (quest-ul continua):  :P      


DALIN cu miere.

ingrediente: aqua, cocamidopropyl betaine, PEG-18 glyceryl oleate/cocoate, polysorbate-20, PEG-120 methyl glucose dioleate, sodium laureth sulfate, capryl/capramidopropyl betaine, sodium chloride, quaternium-80, lauryl glucoside, benzyl alcohol, ethoxydiglycol, propylene glycol, mel, parfum, quaternium-15, sodium hydroxide, CI 47005, CI 15985.

Dat fiind ca este un sampon special conceput pentru copii, m-ar interesa sa stiu daca este mai "bland" decat altele care se gasesc pe piata.

Thanks Khmer!  :)

Edited by Jaqueline, 10 September 2009 - 10:56.


#209
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Moira, sampon bland gasesti la Sephora, e aprox. 30 de lei/500 ml - YES TO CARROTS (2 variante), YES TO TOMATOES si YES TO CUCUMBERS.

YES TO CARROTS - C Loves Your Hair

Water (Aqua), Sodium Coceth Sulfate, Magnesium Chloride, Dead Sea Water (Maris Aqua), Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Olea Europaea (Olive) Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Oil, Propanediol, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Daucus Carota Seed Oil, Daucus Carota Juice, Cucurbita Pepo (Pumpkin) Juice, Ipomoera Batatas (Sweet Potato) Extract, Cucumis Melo (Melon) Extract, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Fruit Extract, Honey(Mel) Extract, Fragrance (Parfum), Algae Extracts (Rhodella, Dunaliella, Spirulina), Silt (Maris Limus), Niacinamide, Vitamin E (Tocopheryl Acetate), Ginkgo Biloba Leaf Extract, Benzyl Alcohol, Dehydroacetic Acid, Punica Granatum (Pomegranate) Peel Extract.

Edited by amma, 10 September 2009 - 10:36.


#210
M_O_I_R_A

M_O_I_R_A

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2008

 amma, on 10th September 2009, 11:35, said:

Moira, sampon bland gasesti la Sephora, e aprox. 30 de lei/500 ml - YES TO CARROTS (2 variante), YES TO TOMATOES si YES TO CUCUMBERS.

YES TO CARROTS - C Loves Your Hair

Water (Aqua), Sodium Coceth Sulfate, Magnesium Chloride, Dead Sea Water (Maris Aqua), Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Olea Europaea (Olive) Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Oil, Propanediol, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Daucus Carota Seed Oil, Daucus Carota Juice, Cucurbita Pepo (Pumpkin) Juice, Ipomoera Batatas (Sweet Potato) Extract, Cucumis Melo (Melon) Extract, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Fruit Extract, Honey(Mel) Extract, Fragrance (Parfum), Algae Extracts (Rhodella, Dunaliella, Spirulina), Silt (Maris Limus), Niacinamide, Vitamin E (Tocopheryl Acetate), Ginkgo Biloba Leaf Extract, Benzyl Alcohol, Dehydroacetic Acid, Punica Granatum (Pomegranate) Peel Extract.


Pare ok. O sa caut. Merci :)

#211
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 kerkyra, on 7th September 2009, 10:21, said:

GEL CONTUR PENTRU OCHI CU INULA+ALBASTRELE+AFIN 15 ML
Producator : Tis Farmaceutic
Aqua , glycerin , cetyl alcohol , ceteareth-12 , Centaurea cyanus , Inula helenium , Vaccinum myrtillus , carbomer , triethanolamine , methylparaben

Produsul mi se pare ciudat. Au facut o emusionare a alcoolului gras. What For????? Presupun ca extractele sunt in glicerina sau propilen. Daca sunt in ulei - atunci treaba are sens dar acelulei trebuia declarat. Apoi au bagat tot in matrice polimerica (neutralizata cu TEA). Si au bagat si paraben.
Sincer...nu prea.


HERBAGEN CREMA HIDRATANTA , ULEI ABISINIAN+UNT SHEA , 100 ML
Producator : Genmar Cosm.,Rom.
Aqua , Paraffinum Liquidum , Glycerin , Stearic Acid , Propylen Glycol , Crambe Abyssinica Seed Oil and Butyrospermum Parkii , Dicocoyl Pentaerythrityl Distearyl Citrate , Sorbitan Sesquioleate , Cera Alba , Aluminium Stearate , Cetyl Alcohol , Phenoxyethanol , Parfum , 2-Amino-2-Methyl-1-Propanol , Ethylhexylglycerin , Potassium Sorbate .

Prima emulsie inversa postata. Adica e o emulsie tip A/U apa in ulei. Cu exceptia uleiului mineral (care vine de fapt din baza complexa de emulsie inversa si nu neaparat a fost adaugat) este OK

Multumiri!


#212
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 14.03.2006
Ma bucur ca produsul Herbagen a primit ok-ul, mai ales ca nu am mai avut rabdare si am achizitionat deja crema   :P .
Nu a fost chiar in necunostinta de cauza, am vazut ca nu are parabeni, am vazut si ca celalalt produs din gama (crema antirid cu efect imediat a fost agreata) si deocamdata mi se pare buna, sa vedem in timp cum ce se intampla. Mai caut o crema pentru contur ochi, asa ca probabil asa ceva voi mai posta pt analiza.

#213
bianca345

bianca345

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.09.2009
buna tuturor.

sunt noua pe aici :D si fana de produse cat mai naturale

draga Khmerule acestea sunt samponul si balsamul meu, merge sa-mi iau din nou?

AVALON ORGANICS BIOTIN SHAMPOO:Purified water, organic aloe barbadensis leaf juice(1), sodium cocoyl sulfate, cocamidopropyl betaine, sodium cocoyl sarcosinate, vegetable glycerin, serenoa serrulata (saw palmetto) fruit extract, panthenol (pro-vitamin B-5), biotin, thiamine, pyridoxine, niacin, riboflavin, polyquaternium-10, wheat protein, soy protein, citric acid, soyamidopropalkonium chloride, jojoba oil, organic helianthus annuus (sunflower) oil(2), sodium benzoate, potassium sorbate, ethylhexylglycerin, organic rosamarinus officinalis (rosemary) leaf oil(2) and other essential oils.

AVALON ORGANICS BIOTIN CONDITIONER:Purified water, organic aloe barbadensis leaf juice(1), cetearyl alcohol, ceteareth-20, stearamidopropyl dimethylamine, dicetyldimonium chloride, dimethicone, serenoa serrulata (saw palmetto) fruit extract, organic calendula officinalis extract(2), organic anthemis nobilis (chamomile) extract(2), panthenol (pro-vitamin B-5), soy protein, biotin, riboflavin, niacin, pyridoxine, thiamine, cetrimonium chloride, citric acid, organic lavandula officinalis (lavender) extract(2), sodium benzoate, organic camellia sinensis (white tea) extract(2), potassium sorbate, ethylhexylglycerin, organic rosamarinus officinalis (rosemary) leaf oil(3) and other essential oils.


multumesc

#214
Ralucame

Ralucame

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.09.2009
Buna seara,

Si eu sunt nou inscrisa (nu ca ar fi relevant  :P ) si, desi am citit aproape toate posturile, se poate sa fi sarit ceva si cer scuze daca s a mai pomenit si nu am vazut.

Am citit discutia despre aluminiul din produse si m am mai linistit cat de cat. Acum, am observat ca pui accent mai mare pe PARABENI, insa nu am inteles f exact care este rolul lor in produse (asta e mai putin important) si care e efectul negativ (e mai mare in cremele cu folosinta indelungata si repetata si mai putin "nociv" in cele utilizate rar, cum ar fi mastile de par etc \sper sa n o fi dat in bara si mastile sa nu aiba acest component  :D /?).

Iti multumesc pentru lamuriri si voi reveni in curand cu ceva produse pentru parere.

#215
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 lavi3000, on 8th September 2009, 10:10, said:

si eu am o crema de la viva natura si sincer sunt destul multumita de ea si am cumparat-o datorita precizarii "98% substante naturale"
sunt curioasa oricum cat e de buna.
Cam asta contine: aqua,Elaeis guinensis oil (ulei de palmier), olea europaea oil (ulei de masline), aethilicum alcohol, simmondsia chinesis (ulei de jojoba), sodium poliacrylate hydrogenated polydecene trideceth-6, phenoxiethanol, ethylhexglycerin, xanthan gum, canaga odorata (ylang-ylang), malva silvestris (nalba mare), melissa officinalis (roinita), matricaria chamomila, calendula officinalis

Are o baza polimerica de crema care are rol de structura. Se pune destul de putin (maxim 2 %)
Pe post de crema este destul de in regula. Parabens free. Nu prea inteleg de ce apare alcoolul etilic dar provine probabil din extracte (sunt tincturi). Crema are o consistenta mai ciudata, mai apropiata de un gel.
Are intr-adevar multe naturale (probabil asa cum declara) dar este pacat sa nu faci treaba ca lumea pana la capat - adica sa pui o baza de crema mai apropiata de natural si sa ai tot produsul verde.
Extractele sunt in cantitate destul de mica (undeva la 0.5% maxim).

#216
M_O_I_R_A

M_O_I_R_A

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2008
O cremuta primita acum cateva zile: YVES ROCHER: Riche Creme - wrinkle reducing eye cream with 30 precious oils.

Ingrediente: aqua, malva sylvestris, urea, ethylhexyl cocoate, glycerin, cyclopentasiloxane, dimethicone, propylene glycol, nylon-12, centaurea cyanus, calendula officinalis, behenoxy dimethicone, butylene glycol, vitis vinifera, methylsilanol carboxymethyl theophylline alginate, elaeis guineensis, cocos nucifera, butyrospermum parkii butter, brassica campestris, paraffinum liquidum, sucrose cocoate, sorbitan stearate, cyclohexasiloxane, cera microcristallina, methylparaben, carbomer, helianthus annuus, paraffin, parfum, sodium hydroxide, acrylates/C10-30 alkyl acrylate crosspolymer, allantoin, olea europaea oil, tetrasodium EDTA, tocopheryl acetate, xanthan gum, propylparaben, buthylparaben, zea mais, retinyl palmitate, ethylparaben, ricinus communis, macadamia ternifolia, corylus avellana, carthamus tinctorius, BHT, simmondsia chinensis, triticum vulgare, prunus persica, prunus armeniaca, pistacia vera, persea gratissima, oryza sativa, magnifera indica, juglans regia, gossipium, camellia oleifera, rosa moschata, oenothera biennis, limnanthes alba, gevuina avellana, carapa guaianensis, camelina sativa, argania spinosa, anacardium occidentale.

Stiu ca are parabeni si ulei mineral, dar macar avand in vedere ca are toate uleiurile alea, e ceva "de capul" ei? Eu deocamdata o folosesc ca baza pentru machiaj chiar daca e pentru pielea din jurul ochilor. Se simte ok pe piele si nu m-am iritat de la ea (putine creme imi priesc). <_<

Multumesc! :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate