Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...
 Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.
 

Cosmeticele la analizat

- - - - -
  • Please log in to reply
904 replies to this topic

#163
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Khmerule!!!! Am trecut de faza în care refuzam cremele recomandate de farmaciste și care ridicau din umeri buimăcite și nedumerite.  Acum  cercetez cremele vecinelor. :lol:  Spune-le te rog și tu, că pe mine nu mă cred, că de cele mai multe ori banii dați pe un produs nu sunt pentru calitatea ingredientelor.

extra riche intensive mask: aqua, cetearyl, alcohol, paraffinum liquidum, cetrimonium chloride, isopropyl alcohol, panthenol, montmorillonite, dimethicone, kaolin, parfum, methylparaben, propylparaben, tocopheryl acetate, prunus armeniaca, polysorbate 20, maris sal, butylphenyl, methylpropional, linalool, hexyl cinnamal, benzyl salicylicate, zinc pyrithione, hydrolyzed sweet almond protein, citronellol, geraniol, ilex paraguariensis, retinyl palmitate, tocopherol, linoleic acid, sodium polynaphthalenesulfonate, phenoxyethanol, sodium benzoate, paba, DMDM hydantoin, CI 42090, cellulose gum, ethylparaben, butylparaben, isobutylparaben. (chiar am depus eforturi să scriu atâtea ingrediente; dacă e bună de aruncat, înseamnă că am consumat caloriile scriind degeaba   :P )

lapte demachiant: aqua, isopropyl, miistate, isohexadecane, ethylhexyl, palmitate, glycerine, vitis vinifera/grape fruit extract, pyrus malus/apple fruit water, acrylates/C10-30 alkyl, acrylate crosspolymer, carbomer disodium, cocoamphodiacetate disodium EDNA, magnesium, laureth-8 sulfate, magnesium laureth sulfate, magnesium oleth sulfate, sodium chloride, sodium glycolate, sodium laureth-8 sulfate, sodium laureth sulfate, sodium oleth sulfate, triethanolamine, methylparaben, quaternium-15, parfum, benzyl salicylate, butylphenyl, methylpropional, hydroxysohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde, linalool. :ewwpu: Ce de aglomerație de substanțe! Pe alese. Scrie-i, te rog, negru pe alb (sau cu ce culoare vrei tu) care e câh și care e bun.Mulțumesc pentru că ai grijă să am vecine frumoase! :)


sampon: aqua, sodium laureth sulfate, coco-betaine, sodium chloride, glycol distearate, CI 17200/red 33, cocamide mea, carboner, euterpe oleracea pulp powder, sodium benzoate, sodium methylparaben, salicylic acid, sodium hydroxide, limonene, guar hydroxypropyltrimonium chloride, citric acid, hexylene glycol, ethylparaben, hexyl cinnamal, parfum.

Gata, nu mai pot! :wacko: Am nevoie de câteva zile să mă refac.

Edited by Versus76, 01 September 2009 - 19:46.


#164
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
Gold Emulsion Anew Ultimate Night

aqua, glycerin, cyclopentasiloxane, propylene glycol, glycolic acid, thidipropionic acid, trioxaundecanedioic acid, ethylhexyl salicilate, ammonium hydroxide, peg/ppg-18/18 dimethicone, dimethicone crosspolymer, phenoxyethanol, butylene glycol, disodium edta, phytol, parfum, synthetic fluorphlogopite, mica, eclipta prostrata extract, saccharomyces/gold ferment, saccharomyces/copper ferment, saccharomyces/magnesium ferment, carbomer, humulus japonicus flower/leaf/stem extract, polysorbate 20, heptapeptide-6, steareth-20, palmitoyl oligopeptide, palmitoyl tetrapeptide-7, palmitoyl lysyl aminoveroyl lysine, palmitoyl tetrapeptide-10, ci 77891, ci 77491, ci 77492, ci 77499

ce-s ci-urile alea de la sfarsit?

multam!

Edited by Jaqueline, 03 September 2009 - 18:37.


#165
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View PostVersus76, on 1st September 2009, 20:35, said:

Khmerule!!!! Am trecut de faza în care refuzam cremele recomandate de farmaciste și care ridicau din umeri buimăcite și nedumerite.  Acum  cercetez cremele vecinelor. :lol:  Spune-le te rog și tu, că pe mine nu mă cred, că de cele mai multe ori banii dați pe un produs nu sunt pentru calitatea ingredientelor.

extra riche intensive mask: aqua, cetearyl, alcohol, paraffinum liquidum, cetrimonium chloride, isopropyl alcohol, panthenol, montmorillonite, dimethicone, kaolin, parfum, methylparaben, propylparaben, tocopheryl acetate, prunus armeniaca, polysorbate 20, maris sal, butylphenyl, methylpropional, linalool, hexyl cinnamal, benzyl salicylicate, zinc pyrithione, hydrolyzed sweet almond protein, citronellol, geraniol, ilex paraguariensis, retinyl palmitate, tocopherol, linoleic acid, sodium polynaphthalenesulfonate, phenoxyethanol, sodium benzoate, paba, DMDM hydantoin, CI 42090, cellulose gum, ethylparaben, butylparaben, isobutylparaben. (chiar am depus eforturi să scriu atâtea ingrediente; dacă e bună de aruncat, înseamnă că am consumat caloriile scriind degeaba   :P )

lapte demachiant: aqua, isopropyl, miistate, isohexadecane, ethylhexyl, palmitate, glycerine, vitis vinifera/grape fruit extract, pyrus malus/apple fruit water, acrylates/C10-30 alkyl, acrylate crosspolymer, carbomer disodium, cocoamphodiacetate disodium EDNA, magnesium, laureth-8 sulfate, magnesium laureth sulfate, magnesium oleth sulfate, sodium chloride, sodium glycolate, sodium laureth-8 sulfate, sodium laureth sulfate, sodium oleth sulfate, triethanolamine, methylparaben, quaternium-15, parfum, benzyl salicylate, butylphenyl, methylpropional, hydroxysohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde, linalool. :ewwpu: Ce de aglomerație de substanțe! Pe alese. Scrie-i, te rog, negru pe alb (sau cu ce culoare vrei tu) care e câh și care e bun.Mulțumesc pentru că ai grijă să am vecine frumoase! :)


sampon: aqua, sodium laureth sulfate, coco-betaine, sodium chloride, glycol distearate, CI 17200/red 33, cocamide mea, carboner, euterpe oleracea pulp powder, sodium benzoate, sodium methylparaben, salicylic acid, sodium hydroxide, limonene, guar hydroxypropyltrimonium chloride, citric acid, hexylene glycol, ethylparaben, hexyl cinnamal, parfum.

Gata, nu mai pot! :wacko: Am nevoie de câteva zile să mă refac.

eu cu crema aia nu m-as da nici pe maini <_<
unde Dumnezeului a gasit crema asta care musteste in parabeni?

de fapt stai, ca toate produsele insirate de tine au parabeni. ii plac in mod deosebit? :lol:

#166
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostThomas-, on 29th August 2009, 12:14, said:

:rolleyes:

Crema exfolianta cu miere si samburi de caise. Bioten. Elmiplant.

[ http://www.elmiplant.ro/pics/products/big/123.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ingredients:

Aqua/Water, Paraffinum Liquidum/Mineral Oil, Glyceryl Stearate, Cetearyle Alcohol, Glycerin, Prunus Armenica/Apricot seed powder, Ceteareth-20, Dycaprylyl Ether, Mel/Honey, Petrolatum, Ceteareth-12, Cetyl Palmitate, Dimethicone, Parfum/Fragrance, Phenoxyethanol, Sodium Carbomer, , Eucalyptus globulus leaf oil, Tetrasodium edta, Benzoic acid, Tocopherol, Dehydroacetic acid, Hydrogenated palm glycerides citrate.


Draga Khmerule,

Astept cu interes explicatie la crema citata anterior.

Best regards,
BB

#167
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008

View Postadrianatoma, on 1st September 2009, 23:03, said:

eu cu crema aia nu m-as da nici pe maini <_<
unde Dumnezeului a gasit crema asta care musteste in parabeni?

Cum unde? În Franța. Ce acolo nu se găsesc parabeni scumpi? :D

de fapt stai, ca toate produsele insirate de tine au parabeni. ii plac in mod deosebit? :lol:

Păi nici nu știa ce-s ăia. Dar sigur începând din seara asta nu mai doarme liniștită. :lol:

#168
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

View Postadrianatoma, on 1st September 2009, 23:03, said:

eu cu crema aia nu m-as da nici pe maini <_<
unde Dumnezeului a gasit crema asta care musteste in parabeni?

de fapt stai, ca toate produsele insirate de tine au parabeni. ii plac in mod deosebit? :lol:

E masca de par, nu crema, contactul cu pielea e foarte redus.

Deja e isterie aiurea cu parabenii din cosmetice, o crema cu unul in coada zboara la gunoi ca nu-i kosher, dar aceeasi xenoestrogeni, in cantitate mult mai mare, sunt ignorati sau foarte ok in pilulele contraceptive sau alimentele crescute la bec! :lol:

Bebe, exfoliantul ala, sarind peste compozitie, cred ca e cel mai prost produs pe care l-am incercat de la Elmiplant. Pur si simplu nu face nimic, poate doar incarca porii.

#169
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008

View Postamma, on 1st September 2009, 23:55, said:

Bebe, exfoliantul ala, sarind peste compozitie, cred ca e cel mai prost produs pe care l-am incercat de la Elmiplant. Pur si simplu nu face nimic, poate doar incarca porii.


Eu încă îl mai am. Nici pentru mine nu face nimic. Trebuie să-i mai pun niște mălai în el ca să fie exfoliant. Dup-aia senzația e f.plăcută. Sper că nu conține alcool și d-aia mă simt așa. :lol:

Nu știu de ce am senzația că s-a mai discutat despre exfoliantul ăsta. Mă rog, cred că am început să o iau razna, ceea ce n-ar fi de mirare. Dar sigur nu mi se mai trage de la parabeni. Încerc să mă las. :P

Edited by Versus76, 01 September 2009 - 23:13.


#170
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postamma, on 1st September 2009, 23:55, said:

E masca de par, nu crema, contactul cu pielea e foarte redus.

Deja e isterie aiurea cu parabenii din cosmetice, o crema cu unul in coada zboara la gunoi ca nu-i kosher, dar aceeasi xenoestrogeni, in cantitate mult mai mare, sunt ignorati sau foarte ok in pilulele contraceptive sau alimentele crescute la bec! :lol:

Bebe, exfoliantul ala, sarind peste compozitie, cred ca e cel mai prost produs pe care l-am incercat de la Elmiplant. Pur si simplu nu face nimic, poate doar incarca porii.


nu cred ca-i isterie, dar tine de decizia fiecaruia daca le accepta sau nu. si da, ignor unul care e in coada, hai si 2 poate. dar cand sta la loc de cinste intre primele ingrediente, atunci mai greu il ignor. desigur, vb in nume propriu, pe mine subiectul ma preocupa de foarte multi ani, nu-i o chestie recenta.
comparatia cu contraceptivele mi se pare nepotrivita, nu-i deloc acelasi lucru...cel putin nu pt mine. intra in categorii diferite si servesc unor scopuri cu totul diferite.

mersic de lamurire cu masca, nu am fost atenta :P
subscriu la exfoliantul Elmiplant, am fost total dezamagita, l-am folosit ca scrub de maini, ca si asa era inutil...

#171
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Logona Sampon cu urzica pentru par normal
Ingrediente: Aqua, Coco Glucoside Alcohol, Glycerin, Disodium Cocoyl Glutamate, Sodium Cocoyl Glutamate, Glyceryl Oleate, Sodium PCA, Urtica Dioica Extract, Hydrolyzed Silk, Triticum Vulgare, Bran Extract, Xanthan Gum, Parfum (Essential Oils), Linalool, Limonene, Phytic Acid, Citric Acid.
[ http://www.best-of-bio.de/artimg/normal/2393.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Saru'mana!!!

Edited by diorama, 02 September 2009 - 14:11.


#172
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

View Postadrianatoma, on 2nd September 2009, 08:53, said:

comparatia cu contraceptivele mi se pare nepotrivita, nu-i deloc acelasi lucru...cel putin nu pt mine. intra in categorii diferite si servesc unor scopuri cu totul diferite.

Nu e deloc nepotrivita comparatia, vorbim de aceeasi xenoestrogeni care, da, intra in categorii diferite si totodata in acelasi organism, numai ca doza zilnica cumulata din alimente si contraceptive este incomparabil mai mare decat cea din cosmetice. Singurul argument al isteriei cremelor e absorbtia directa a substantelor in cauza prin aplicare topica, pe cand hormonii si precursorii lor artificiali ingerati ar fi metabolizati de ficat intr-un procent crescut. Presupunand ca-ti merge pateul brici, bineinteles.

#173
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postmariaroxana, on 29th August 2009, 09:46, said:

Pentru analiza
Uleiul balsamic anticelulitic de la Kosmo Line Spa  
stiu ca are ulei mineral... mai jos am incercat sa identific componentele ... dar in rest...e de recomandat ?
luand in considerare ingredientele ar fi eficient pt celulita ... dar vergeturi?

INGREDIENTE (INCI) : Paraffinum liquidum (ulei mineral), Olive oil (ulei masline), prunus dulcis oil (ulei de migdale), persea gratissima (ulei de avocado), piper nigrum (piper negru- eu am inceput de varice si fraglitate capilara ?este indicat piperul ?...tipa care il promova spunea ca e ok ... ca doar ardeiul nu este indicat), seed oil (ulei de seminte de in), cinnamomum zeylanicum leaf oil (scorțișoară), salvia sclarea oil (salvie sau iarba Sfântului Ion), Tocopherol , hidrogenated palm gliceride citrate (antioxidant)

Nu stiu ce sa-ti spun legat de fragilitate capilara si ulei de piper. Inclin sa cred ca are si el proprietati revulsive asa ca mai bine nu. Pentru asta cauta ceva cu extract de castana (activul se numeste aescina) sau iedera (Hedera Helix)

Pentru celulici, voturile au fost clare catre Supliform.

Pentru vergeturi recomandarea mea de ieftin si bun este crema cu melc de la Genmar. Evident mai sunt si altele dar din market survey-ul care l-am facut se pare ca peste 80% din popor e multumit de produs si de eficacitatea lui.

#174
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View PostThomas-, on 29th August 2009, 12:14, said:

:rolleyes:

Crema exfolianta cu miere si samburi de caise. Bioten. Elmiplant.

[ http://www.elmiplant.ro/pics/products/big/123.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ingredients:

Aqua/Water, Paraffinum Liquidum/Mineral Oil, Glyceryl Stearate, Cetearyle Alcohol, Glycerin, Prunus Armenica/Apricot seed powder, Ceteareth-20, Dycaprylyl Ether, Mel/Honey, Petrolatum, Ceteareth-12, Cetyl Palmitate, Dimethicone, Parfum/Fragrance, Phenoxyethanol, Sodium Carbomer, , Eucalyptus globulus leaf oil, Tetrasodium edta, Benzoic acid, Tocopherol, Dehydroacetic acid, Hydrogenated palm glycerides citrate.


Are ulei mineral si petrolatum si un silicon. Asta nu-mi place. In rest nu vad probleme


View PostBebeluska, on 1st September 2009, 23:25, said:

Draga Khmerule,

Astept cu interes explicatie la crema citata anterior.

Best regards,
BB


Am inteles ca nu ti-a placut. Are - vezi sus doar 3 ingrediente care nu-i plac. Ai utilizat-o conform instructiunilor? Ca pe tub scrie sa te clatesti dupa aia cu apa calduta

LE: Khmera a folosit-o si i-a placut. Mi-a zis ca o folosesce cel mult odata pe saptamana.

Edited by Khmerul, 02 September 2009 - 16:27.


#175
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postbubu30, on 1st September 2009, 15:37, said:

Merci pentru raspuns si revin cu intrebarea mea din data de 27:
Totusi am o mare nelamurire cand vine vorba de Paraffin wax/oil, ei spun ca: Paraffin Wax is mineral oil wax. See Mineral Oil, asa ca ma duc la mineral oil si vad asa:
Petroleum by-product that coats the skin like plastic, clogging the pores. Interferes with skin's ability to eliminate toxins, promoting acne and other disorders. Slows down skin function and cell development, resulting in premature aging. Used in many products (baby oil is 100% mineral oil!) Any mineral oil derivative can be contaminated with cancer causing PAH's (Polycyclic Aromatic Hydrocarbons). Manufacturers use petrolatum because it is unbelievably cheap.
Mineral oil
Liquidum paraffinum (also known as posh mineral oil!)
Paraffin oil
Paraffin wax
Petrolatum
Adica eu ce sa inteleg de aici, ca mineral oil=parafin oil=parafin wax=petrolatum=> care pe net vad ca mai apare si ca petroleum jelly, care am inteles ca e vaselina. De aici sa inteleg ca aceasta vaselina de fapt nu e asa de buna cum scrie pe unele situri?

Avem ulei mineral si vaselina. Uleiul mineral este de mai multe varietati, functie de vascozitati.
Functiile uleiului mineral si ale vaselinei (ambele sunt produse petroliere dar difera intervalele de masa moleculara - uleiul are hidrocarburi mai scurte si cu masa moleculara mai mica, vaselina - mai lungi si mai grele) le-am expus in postul in care am tratat problema. Ele sunt operculante. Opercularea are sens in momentul cand vreau sa inchid o zona tegumentara. Adica in cazuri mai speciale. Nu vad nici eu sensul opercularii zilnice. De aia nu-mi place excesul de ulai mineral/vaselina. Pe de alta parte sunt OK la unguente (unde aceasta ocluzarea are sens) si la produse de masaj unde nici un alt emolient nu tine suficient. Dar nu dam cu unguent decat cand trebuie (atentie - unguent in sens farmaceutic) si de asemenea nu facem masaj cu ulei sau crema in fiecare zi.
Ati vazut ca termenul utilizat este de Parafinum Liquidum. Parafinum vine de la parum affinis - cu afinitate scazuta. Parafinele (alcanii) au reactivitate foarte scazuta si fotolabilitate zero. Comedogenicitate zero. Dar sunt nerecunoscuti de piele.
Vis-a-vis de PAH's. Mai degraba iti contaminezi pielea de la o tigara cu PAH's decat de la crema cu ulei mineral. Analiza de PAH's este foarte simplu de facut (un CG e suficient) si cred ca firmele mari testeaza uleiul mineral in ceea ce priveste contaminare cu PAH's
Is unbelievable cheap - asa este!
Concluzia. Nu sunt chiar BAU-BAU dar a se lua in doze moderate - unguente si crema de masaj. Nu sunt de acord cu uzul zilnic.

#176
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostKhmerul, on 2nd September 2009, 17:19, said:


Are ulei mineral si petrolatum si un silicon. Asta nu-mi place. In rest nu vad probleme





Am inteles ca nu ti-a placut. Are - vezi sus doar 3 ingrediente care nu-i plac. Ai utilizat-o conform instructiunilor? Ca pe tub scrie sa te clatesti dupa aia cu apa calduta

LE: Khmera a folosit-o si i-a placut. Mi-a zis ca o folosesce cel mult odata pe saptamana.

Buna Khmerul,

Doar nu vazusem explicatia, nu am afirmat ca nu-mi placu. Dimpotriva.
Care e beleaua cu uleiu mineral/petrolatum si silicon? Poate chiar siliconul iti da senzatia de finete a pielii.
Eu inteleg ca tu ne spui care nu sunt ok ca si ingrediente, dar explicatii cine ne da? :P

Best regards,
BB

#177
athenapallas

athenapallas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 09.06.2009
beleaua... :ack:

tot ce nu e natural dăunează...

#178
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View PostVersus76, on 30th August 2009, 12:46, said:

Nu e scuipat, e secretie. Mierea e scuipat. De albina (Khmerul)
Știu, dar cred că am fost mai convingătoare când am spus scuipat. :lol:

Da ma, da sperii cuconetu'de pe site. Auzi comedie, scuipici.

Da o sa le folosesti daca vrei sa te conservi. Uita-te la o femeie de la tara care la 35 arata ca una de la oras de 50 sau mai mult. Si miscarea e din belsug, greutatea constanta. Lipseste ingrijirea. Hidratarea. Protectia la UV si alti factori de mediu. Si altele pe care cosmeticele le fac. Crema poate sa nu fie unsuroasa, poti sa cauti ceva pe baze polimerice care sunt mai apropiate de geluri. Sunt creme light care au emolientii cu coef. autoetalare mare si medie si care nu mai dau senzatia de gras.(Khmerul)

Știu, măi, știu! Dar voi sunteți așa de serioși ,crispați și interesați de smacurile astea, de uitați amânunte importante. Forța de gravitație își va face treaba înainte, ce e să cadă va cădea oricum. Cremele hidratează, izolează, nutriționează, maschează și întârzie efectele vizibile, dar singure nu pot face minuni. Aportul trebuie să fie și din interior (hidratare, vitaminizare) și prin masaje, sport ș.a. Crezi că eu nu am casa plină de creme? O... ba da. În fiecare colțișor al casei sau biroului sunt vreo două-trei. Până și la ușa de la intrare am o cremă - aia de pantofi. Să mă dau eu cu cremă nu uit niciodată, în schimb pantofii .... :lol:

Și da, știu să fac și poale-n brâu. :OK: Mai știu sarmale, borș și tochitură moldovenească, papanași, găluște cu prune... dar și masaj anticelulitic. ;)

Boon, next time in Iasi I want: tochitura moldovineasca si poale'n brau. Di bors is satul .

#179
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View PostVersus76, on 1st September 2009, 20:35, said:

Khmerule!!!! Am trecut de faza în care refuzam cremele recomandate de farmaciste și care ridicau din umeri buimăcite și nedumerite.  Acum  cercetez cremele vecinelor. :lol:  Spune-le te rog și tu, că pe mine nu mă cred, că de cele mai multe ori banii dați pe un produs nu sunt pentru calitatea ingredientelor.

extra riche intensive mask: aqua, cetearyl, alcohol, paraffinum liquidum, cetrimonium chloride, isopropyl alcohol, panthenol, montmorillonite, dimethicone, kaolin, parfum, methylparaben, propylparaben, tocopheryl acetate, prunus armeniaca, polysorbate 20, maris sal, butylphenyl, methylpropional, linalool, hexyl cinnamal, benzyl salicylicate, zinc pyrithione, hydrolyzed sweet almond protein, citronellol, geraniol, ilex paraguariensis, retinyl palmitate, tocopherol, linoleic acid, sodium polynaphthalenesulfonate, phenoxyethanol, sodium benzoate, paba, DMDM hydantoin, CI 42090, cellulose gum, ethylparaben, butylparaben, isobutylparaben.
(chiar am depus eforturi să scriu atâtea ingrediente; dacă e bună de aruncat, înseamnă că am consumat caloriile scriind degeaba   :P )

Nu inteleg rolul piritionatului de Zn. Acest compus este un activ antimatreata. Are efect doar daca vine in contact cu scalpul. Cam plasticoasa, pacat ca are si o gramada de bunaciuni - pantenol, vit E, extract prunus, hidrolizat proteic de migdala, ilex, Vit A,

lapte demachiant: aqua, isopropyl, miistate, isohexadecane, ethylhexyl, palmitate, glycerine, vitis vinifera/grape fruit extract, pyrus malus/apple fruit water, acrylates/C10-30 alkyl, acrylate crosspolymer, carbomer disodium, cocoamphodiacetate disodium EDNA, magnesium, laureth-8 sulfate, magnesium laureth sulfate, magnesium oleth sulfate, sodium chloride, sodium glycolate, sodium laureth-8 sulfate, sodium laureth sulfate, sodium oleth sulfate, triethanolamine, methylparaben, quaternium-15, parfum, benzyl salicylate, butylphenyl, methylpropional, hydroxysohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde, linalool. :ewwpu: Ce de aglomerație de substanțe! Pe alese. Scrie-i, te rog, negru pe alb (sau cu ce culoare vrei tu) care e câh și care e bun.Mulțumesc pentru că ai grijă să am vecine frumoase! :) pot sa le cunosc si eu ??? :naughty:

Intentii bune rezultat prost. A fost folosita o combinatie de lauretzi cu magneziu si oleth cu 8 EO - cea cu verde electric. Asta este o baza surfactanta de sampon utilizata mai demult in sampoane no more tears. Este mucous-membrane compatible dar parca tot nu as folosi-o cu intentie pentru ochi. Are si sare  :w00t: (ca sarea-n ochi). Foloseste IPM din ratiuni evidente de cost, isohexadecan si etilhexil palmitat. Acest trio de emolienti mi se pare ales cu cu*u (popoul). Era suficient sa puna un dicaprilil carbonat + octildodecanol, pentru partea de curatare mergea o cocoglucosida, baza de carbomer pentru structura este, in rest active, conservanti, parfum. Acum 8 ani mi-ar fi placut dar mai evoluam.


sampon: aqua, sodium laureth sulfate, coco-betaine, sodium chloride, glycol distearate, CI 17200/red 33, cocamide mea, carboner, euterpe oleracea pulp powder, sodium benzoate, sodium methylparaben, salicylic acid, sodium hydroxide, limonene, guar hydroxypropyltrimonium chloride, citric acid, hexylene glycol, ethylparaben, hexyl cinnamal, parfum.

Sampon destul de "subti". apa, lauril eter sulfat de Na (surfactant de baza), betaina - co surfactant, sare, un opacifiant, colorantii, cocamida MEA, carbomer, pudra de ..., conservantm conservantm keratolitic, neutralizant, alergen, faina guar quatrernizata (agent conditionator), reglator pH, solvent, conservant, alergen
Gata, nu mai pot! :wacko: Am nevoie de câteva zile să mă refac.

Inclin sa cred ca ultima compozitie e scrisa pe sarite sau e aiurea inscrisa pe flacon. Este foarte ciudat sa apara colorantii in pozitia 6 cand in mod uzual se folosesc la nivel de 10-30 grame la tona.

#180
mariaroxana

mariaroxana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.08.2009
Multumesc mult

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate