Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Cosmeticele la analizat

- - - - -
  • Please log in to reply
904 replies to this topic

#127
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View PostKhmerul, on 25th August 2009, 22:12, said:

De obicei raspund in ordinea posturilor dar acuma e o urgenta cu comanda pe teava

Crema cu stearati in situ (senzatie placuta). In rest e OK.

DA

"pacient" multumit, constiinta (a se citi buget) impacata.

:first: senchiu veri maci [ http://www.capecodtreasurechest.com/images/poppies-1577-sm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#128
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View PostVersus76, on 23rd August 2009, 23:28, said:

Eu nu pricep de ce vă stresați atâta cu șampoanele și măștile de păr. Stau atât de puțin în contact cu pielea capului de chiar nu înțeleg ce importanță are că mă spăl cu detergent de vase, șampon Bob, gălbenuș, săpun de rufe sau licori făcute de mama omida în fundul curții. Da asa este dar daca samponul contine ceva care nu-ti este bun te umpli de scuame, poti sa te iriti pe scalp sau mai stiu eu ce.

Cele mai multe măști de păr se aplică pentru 2-5 minute. Apoi se spală cu muuuultă apă, deci în final îngrașă mai mult peștii din Dunăre. Timpul indicat este suficient pentru ca unele active sa actioneze - ie keratina hidrolizata, alte derivate proteice etc

Am rămas de mai multe ori fără șampon iar părul se cerea musai spălat. O dată m-am spălat cu gel de duș, o dată cu săpun lichid iar altă dată, neavând nici de unele, cu detergent de vase. Efectul? Păr strălucitor și plin de volum. Asta deoarece un marea majoritate a cazurilor samponul, gelul de dus, sapunul lichid si detergentul de vase au acelasi sistem de surfactanti - laurileter sulfat de sodiu, cocamidopropilbetaina si cocamida DEA. Din cele expuse de tine faci parte dintr-o minoritate fericita cu par sanatos, viguros si frumos de la mama natura. Genul tau de par arata bine spalat aproape cu orice. Happy You. Din pacate nu este cazul multor femei.

Am rămas de foarte multe ori fără balsam iar de geluri și ceară mi se apleca. Mi-am turnat în pumn cremă de corp și am împrăștiat oarecum în mod organizat pe păr. Rezultatul? Păr mătăsos, calmat și strălucitor până la următoarea spălare, adică 7 zile.
Deoarece crema de corp are emolienti si poate si silicoane care au aproape acelasi efect pe par ca si un balsam/masca, contin active care fac bine pielii dar si parului. Te speli la 7 zile si parul probabil abia e putin ingrasat sigur mai poti sta inca 3-4 zile fara sa te speli. Par probabil apropiat de perfect. Say thanks to your ancestors for good genes.

Când văd cum înflorește snobismul odată cu brendurile de cosmeticale, mi se revoltă chiar și părul.
Or fi creme care fac minuni, dar numai în saloane de cosmetică, împreună cu diverse proceduri care ajută la asimilare. Wrong!. Exista produse foarte bune si accesibile marelui public. Prin saloane poti gasi produse foarte bune de la mari case (depinde de cat de snob e salonul) dar si junghiuri luate pe principiul "cat mai ieftin" La fel există tot felul de reclame la produse care îndreaptă părul, îl încrețesc, în descântă de nu ți-l mai recunoști. Da, sigur! Și marmota părea mai credibilă la împăturit ciocolata. :lol:

A... conform studiilor în materie de întreținere, cel mai bun antirid contur ochi: ochelarii de soare (pe soare, nu noaptea și nu pe cap) și a celor de vedere (dacă se impune); cel mai bun anticearcăn: nopțile cu somn în loc de chefuri după orele 22.00. Altele nu mai știu. :P

Dacă mă convinge Khremerul că un șampon oarecare îmi face părul să cadă pot sa-ti fac un sampon care sa te ajute la asta :naughty:  iar un anume șampon sau mască să crească des și ondulat ca pădurea Letea, am să încep să cred și eu   în mitul șampoanelor. -_-
Pot si aici :naughty:
Ai parul ondulat? Sau daca nu e ondulat este mai aspru ?
Se pot face multe lucruri. Dar asta inseamna solutia ideala - cosmetice personalizate. Adica tu sa vii la - sa zicem - SC Khmerul srl, ti se fac niste determinari si ti se concep un set de produse perfect potrivite tie.
:rolleyes:

Nu-i masina ca Lastunu’
Si nici carte ca Shogunu’
Nu-i sampon ca detergentu’
Nici balsam ca unguentu’


#129
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Khmerul, te-am întrebat câteva posturi mai în urmă dacă pot combina crema cu secreție de melc de la Herbagen, supliformul și uleiul de migdale dulci.
Aș vrea să scap dintr-o cremuire.  :P
E ok?

#130
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View PostCICI&Co, on 26th August 2009, 10:36, said:

Khmerul, te-am întrebat câteva posturi mai în urmă dacă pot combina crema cu secreție de melc de la Herbagen, supliformul și uleiul de migdale dulci.
Aș vrea să scap dintr-o cremuire.  :P
E ok?

Asa cum am zis, raspund in ordinea cererilor (ca altfel le incurc). For urgent matters - PM.

Ce doresti tu este o usurare a "muncii" dar dupa mine nu prea are rost. Folosesti crema cu melc in aceleasi locuri cu supliformul si uleiul ? Daca e problema combinata de celulici si vergeturi parerea mea - scapa de celulici si apoi mergi cu melcul.
Daca totusi vrei neaparat toate cele trei atunci :
1. Supliform - masaj viguros si la sfarsit uleiul migdale
2 Melc
Dar la modul 1. seara dupa dus si melcul a doua zi.

Bafta

#131
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

View PostKhmerul, on 26th August 2009, 12:08, said:

Asa cum am zis, raspund in ordinea cererilor (ca altfel le incurc). For urgent matters - PM.

Ce doresti tu este o usurare a "muncii" dar dupa mine nu prea are rost. Folosesti crema cu melc in aceleasi locuri cu supliformul si uleiul ? Daca e problema combinata de celulici si vergeturi parerea mea - scapa de celulici si apoi mergi cu melcul.
Daca totusi vrei neaparat toate cele trei atunci :
1. Supliform - masaj viguros si la sfarsit uleiul migdale
2 Melc
Dar la modul 1. seara dupa dus si melcul a doua zi.

Bafta
Mulțumesc frumos. Voi folosi supliform și ulei seara, iar dimineața melcu'. Cam la 3 zile, așa.
Am scăpat și de celulită, și de vergeturi, dar încă mai folosesc creme preventiv, când și când, pentru întreținere mai mult.
Nu le consider singura soluție. Știu că esențiale sunt condiția fizică, alimentația și hidratarea pielii, însă după ce te-ai trezit cu fel și fel de bărzăuni pe piele și te-ai chinuit ca vai și amar să scapi, parcă prinzi frică și...  :) Plus că nu mai am 20 de ani. Mâine-poimâine fac 30.

#132
mariaroxana

mariaroxana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.08.2009

View Postadrianatoma, on 25th August 2009, 23:27, said:

"pacient" multumit, constiinta (a se citi buget) impacata.

:first: senchiu veri maci [ http://www.capecodtreasurechest.com/images/poppies-1577-sm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

CIM SE NUMESTE CREMA DE LA  LOGONA ? PT CE TIP DE TEN?

#133
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postmariaroxana, on 26th August 2009, 12:52, said:

CIM SE NUMESTE CREMA DE LA LOGONA ? PT CE TIP DE TEN?


se numeste Crema vitaminizanta cu flori de tei si am citit pe beaute-test ca e buna. fata de alte creme eco-bio care desi erau ok ca si formula, erau naspa ca textura si feeling pe piele si produceau cosuri.
daca am primit ok-ul si de la khmer, atunci chiar o s-o incerc, desi la 77 de lei numai de "incercat" nu e... <_<

#134
mariaroxana

mariaroxana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.08.2009

View Postadrianatoma, on 26th August 2009, 13:30, said:

se numeste Crema vitaminizanta cu flori de tei si am citit pe beaute-test ca e buna. fata de alte creme eco-bio care desi erau ok ca si formula, erau naspa ca textura si feeling pe piele si produceau cosuri.
daca am primit ok-ul si de la khmer, atunci chiar o s-o incerc, desi la 77 de lei numai de "incercat" nu e... <_<

multumesc

#135
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View PostAyra, on 24th August 2009, 00:39, said:

Am folosit crema asta cred ca jumatate de an si nu am avut deloc probleme cu ea. Cum nici cu cele din gama Farmec. Adica tot cu lapte Doina ma demachiez, imi dau cu solutie Lara samd. Crema de fata este una de la Asla Vital cu argila, hidratanta, tot cu parabeni.

Din punctul meu de vedere, se face mult prea mare caz pe "parabani". Nu trebuie aruncat tot doar din cauza ca ii contin. Am avut creme de corp fara parabeni care nu aveau niciun efect si creme de corp cu vreo 2 parabeni care au avut rezultate dupa 2 saptamani. Nu ca as slavi eu produsele romanesti. Dar, incercati-le si pe cele de la Ecovital - linia profesionala, de saloane. Fac minuni :)

Corecta observatie.
Asta e a doua problema a unui cosmetic. lui Bebeluska nu i-a mers iar tie da.
Inca un punct pentru acest topic. Daca stiti ca nu a mers o crema cititi ingredientele si incercati sa le evitati pe viitor. Idem, daca v-a mers produsul. Este inca un mod de a filtra ce cumparati.

Cu parabenii mi-am spus punctul de vedere in alte posturi. Sunt doar simpli conservanti. Eficacitatea unei creme (sau non-eficacitatea) nu e data de sistemul de conservanti ci de sistemul de emolienti si de active.

View PostAyra, on 24th August 2009, 22:39, said:

Ba da, contine, asa cum si anti-perspirantul cu care ma dau contine alcool si am probleme mari cand trebuie sa imi gasesc unul. Dar la asta raspunde corpul meu. Iar parabenii nu sunt o inovatie a secolului XXI. Doar ca acum devine lumea mai 'speriata' si incearca sa foloseasca produse 100% naturale, care nu sunt tot timpul exact ceea ce ai nevoie. Daca crema mea de fata contine parabeni si siliconi, dar imi face incredibil de bine, sa n-o mai folosesc?
Ba da, dar macar m-as gandi sa caut ceva mai putin chimizat cu aceleasi efecte sau macar apropiate. As investi putin pe termen lung.

Traim intr-o mizerie de jur imprejur. Nu ca acum duc o campanie in sensul asta; dar in conditiile in care mancarea nu mai e 100% sanatoasa, aerul nu mai este respirabil, de ce sa ma "omor" la extrem cu chestia asta? De ce nu luati la analizat si detergentii cu care spalati rufele si vasele? Sau toate produsele pe care le folosim la curatenie? Vreti ?? Ca ma pricep si la asta... :naughty: La improspatat aerul in camera samd. Si nu vreau sa se inteleaga cumva ca am zis-o pe un ton acuzator.
Bun. Daca ai trai sa zicem intr-o zona (ipotetica) in care oamenii fac baie la 3 luni si tu ai putea sa faci zilnic ce ai face? Mergi pe faptul ca daca sunt restul jegosi sa nu mai punem pret pe igiena? Sau daca singura carne mancata este cea de porc dar tu poti avea si pui?
Iarta-ma dar nu sunt de acord cu aceasta comparatie. Daca mancam nenorociri, inhalam un aer poluat samd - lucruri cu care mai greu poti sa lupti (da poti sa cumperi alimente bio la pret quadruplu, sau sa aranjezi "la tara" desi nici asta numai e sigur. Poti sa te muti la munte samd. Lucruri grele.) macar poti sa fii atenta la ce cumperi dpdv al cosmeticelor. Si sa mergi catre natural.


Bunica mea, la 74 de ani se spala pe cap zilnic. Vara-iarna, ca nu suporta altfel parul. Si are cred ca cel mai bogat par pe care l-am vazut vreodata la cineva. Nu spalatul este cauza ci genele bune. Schimband subiectul, daca te uiti pe o crema antirid cu efect de lifting de vreo 15 milioane,  :w00t:  :w00t:  nu pot sa cred ca o crema costa atat vei constata ca contine numai tampenii. M-am ingrozit cand am dat unui prieten la 'analizat' crema respectiva. Nu o postezi si aici?? Please :worthy:  Dar are niste efecte incredibile ...

Cum trebuie s-o dai ca sa faci sa fie toata lumea multumita?
Nu trebuie sa fie toata lumea multumita. TU trebuie sa fii multumita.


#136
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

View PostKhmerul, on 26th August 2009, 16:21, said:

crema antirid cu efect de lifting de vreo 15 milioane, w00t.gif w00t.gif nu pot sa cred ca o crema costa atat vei
B)


Re Vive Peau Magnifique Youth Recruit ? 1500 $ (4 X 1 ml)

Water(aqua),Glycerin, methylsilanol mannuronate, sodium carboxymethyl beta-glucan,Sodium Hyaluronate, palmitoyl oligopeptide, palmitoyl tetrapeptide-7, madecassoside, EGF*, FGF*, telomerase*,Panthenol, borago officinalis seed oil,Anthemis Nobilis Flower Extract,Tocopherol,Tocopheryl Acetate,Cetyl Palmitate, citrus aurantium dulcis (orange) peel oil, citral, citronellol, limonene, linalool, zea mays (corn) starch,Butylene Glycol,PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, hydrolyzed corn starch, hydrolyzed corn starch octenylsuccinate, PEG-33,PEG-8 Dimethicone,Hydroxyethylcellulose, PEG-14,Xanthan Gum,Carbomer,Polysorbate 20, caprylyl glycol,Phenoxyethanol, methylparaben


Philip B ? Russian Amber Imperial Shampoo ? 140 $ (340 g)

Water/Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Fragrance/Parfum, Benzyl Benzoate, PPG-3 Benzyl Ether Myristate, Disteareth-75 IPDI, PEG-150 Distearate, Cocamidopropyl Betaine, Cocamide MEA, Decyl Glucoside, Sodium PCA, Sodium Lactate, Arginine, Aspartic Acid, PCA, Glycine, Alanine, Serine, Valine, Proline, Threonine, Isoleucine, Histidine, Phenylalanine, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, PEG-7 Caprylic/Capric Glycerides, Chlorphenesin, Butyrospermum Parkii (Shea Butter)/Butyrospermum Parkii, Caramel, Phytantriol, Panthenol, Glycerin, Polysorbate 20, Arctium Lappa Root Extract/Arctium Lappa, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract/Chamomilla Recutita, Urtica Dioica (Nettle) Extract/Urtica Dioica, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract/Rosmarinus Officinalis, Salvia Officinalis (Sage) Leaf Extract/Salvia Officinalis, Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil/Vitis Vinifera, Styrax Benzoin Resin Oil/Styrax Benzoin, Citric Acid, Benzoic Acid, Cinnamic Acid, Benzaldehyde, Vanillin, Coniferyl Benzoate, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate, Benzyl Salicylate, Hexyl Cinnamal, Alpha-Isomethyl Ionone, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Coumarin, Hydroxycitronellal, Linalool, Citronellol, Yellow 5/CI 19140

Edited by Jaqueline, 27 August 2009 - 20:52.


#137
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postamma, on 26th August 2009, 17:24, said:

B)


Re Vive Peau Magnifique Youth Recruit – 1500 $ (4 X 1 ml)

Water(aqua),Glycerin, methylsilanol mannuronate, sodium carboxymethyl beta-glucan,Sodium Hyaluronate, palmitoyl oligopeptide, palmitoyl tetrapeptide-7, madecassoside, EGF*, FGF*, telomerase*,Panthenol, borago officinalis seed oil,Anthemis Nobilis Flower Extract,Tocopherol,Tocopheryl Acetate,Cetyl Palmitate, citrus aurantium dulcis (orange) peel oil, citral, citronellol, limonene, linalool, zea mays (corn) starch,Butylene Glycol,PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, hydrolyzed corn starch, hydrolyzed corn starch octenylsuccinate, PEG-33,PEG-8 Dimethicone,Hydroxyethylcellulose, PEG-14,Xanthan Gum,Carbomer,Polysorbate 20, caprylyl glycol,Phenoxyethanol, methylparaben


Philip B – Russian Amber Imperial Shampoo – 140 $ (340 g)

Water/Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Fragrance/Parfum, Benzyl Benzoate, PPG-3 Benzyl Ether Myristate, Disteareth-75 IPDI, PEG-150 Distearate, Cocamidopropyl Betaine, Cocamide MEA, Decyl Glucoside, Sodium PCA, Sodium Lactate, Arginine, Aspartic Acid, PCA, Glycine, Alanine, Serine, Valine, Proline, Threonine, Isoleucine, Histidine, Phenylalanine, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, PEG-7 Caprylic/Capric Glycerides, Chlorphenesin, Butyrospermum Parkii (Shea Butter)/Butyrospermum Parkii, Caramel, Phytantriol, Panthenol, Glycerin, Polysorbate 20, Arctium Lappa Root Extract/Arctium Lappa, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract/Chamomilla Recutita, Urtica Dioica (Nettle) Extract/Urtica Dioica, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract/Rosmarinus Officinalis, Salvia Officinalis (Sage) Leaf Extract/Salvia Officinalis, Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil/Vitis Vinifera, Styrax Benzoin Resin Oil/Styrax Benzoin, Citric Acid, Benzoic Acid, Cinnamic Acid, Benzaldehyde, Vanillin, Coniferyl Benzoate, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate, Benzyl Salicylate, Hexyl Cinnamal, Alpha-Isomethyl Ionone, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Coumarin, Hydroxycitronellal, Linalool, Citronellol, Yellow 5/CI 19140


no way 1500 de dolari!!!!!!!!!!!!!  Jesus

#138
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Măi, eu cred că în  cremele astea sunt niște particule de aur under cover. Dacă nu, înseamnă că pe alea super scumpe nu le-ai căutat, cu pudră de aur, argint, diamant, caviar, placentă, spermă.... :unsure:
Mai sunt cu găinaț de pasăre și alte reciclări dar cred că sunt mai ieftine. :wacko:  

p.s. :scratchchin: Butyrospermum Parkii

View PostKhmerul, on 26th August 2009, 16:21, said:

Ai parul ondulat?
Puțin spus. :huh:

Edited by Versus76, 26 August 2009 - 23:20.


#139
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

View PostVersus76, on 27th August 2009, 00:17, said:

Măi, eu cred că în  cremele astea sunt niște particule de aur under cover. Dacă nu, înseamnă că pe alea super scumpe nu le-ai căutat, cu pudră de aur, argint, diamant, caviar, placentă, spermă.... :unsure:
Mai sunt cu găinaț de pasăre și alte reciclări dar cred că sunt mai ieftine. :wacko:  

p.s. :scratchchin: Butyrospermum Parkii


Prima e cu amidon si repara ADN-ul, hauru' is so out! :lol: numa' 570 e La Prairie

Gainatzu' e 180 $/sedinta si se numeste in lumea buna Geisha Facial  :w00t:

Cu Butyrospermum Parkii imi ung eu copanele, nu e deloc glamour.

Edited by amma, 26 August 2009 - 23:58.


#140
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View PostVersus76, on 24th August 2009, 23:36, said:

Khremerul a spus că Herbagenul cu scuipat de melc e  :OK:  Nu e scuipat, e secretie. Mierea e scuipat. De albina
Dacă faci diverse combinații de preparate, încalci regulile naturii și strici echilibrul cremei. În traducere, ce e prea mult strică.
Separat poate ar fi mai bine. Dar îl las pe el să vorbească, că tare bine le zice. ;) Of, Of, Mai, Mai :proud:

Dar am o întrebare întrebăcioasă: toată viața o să te dai cu cremele astea alunecoase? Că slavă domnului, de celulită n-o să ducem lipsă odată cu înaintarea în vârsta. Fără nițică mișcare, cred că o să ajugi să folosești un kil de cremă și unul de migdale. Mai bine le mănânci. Migdalele adică.
Și mie îmi înflorește celulita dacă îmi blochez popoul pe scaun dinaintea calculatorului. :boredlook: Dacă îl pun la treabă, n-are motive să-mi ceară creme cu melci sau lapte de iac cu adaos de praf de stele.
Vergeturi? Da, e mai ușor de cumpărat creme minune. Greu e să te menții la aceeași greutate de-a lungul anilor. Foarte greu cu savarinele și poalele în brâu. stii sa faci??: :dribbledrool: lol:

Da o sa le folosesti daca vrei sa te conservi. Uita-te la o femeie de la tara care la 35 arata ca una de la oras de 50 sau mai mult. Si miscarea e din belsug, greutatea constanta. Lipseste ingrijirea. Hidratarea. Protectia la UV si alti factori de mediu. Si altele pe care cosmeticele le fac. Crema poate sa nu fie unsuroasa, poti sa cauti ceva pe baze polimerice care sunt mai apropiate de geluri. Sunt creme light care au emolientii cu coef. autoetalare mare si medie si care nu mai dau senzatia de gras.
p.s. Scuze că te-am luat pe tine ca exemplu, dar nu știu de ce, am simțit că nu o să te superi. Sau da? :huh:

Edited by Khmerul, 27 August 2009 - 08:55.


#141
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Na ca mai am si eu una bucata crema de fata pe care mi-a recomandat-o dr dermatolog pentru dermatita seboreica. Se numeste Lipobase REPAIR si contine urmatoarele:

apa purificata, ulei mineral, glicerol, sorbitan oleat, ceara carnauba, ceramid 3, acid oleic, acid palmitic, colesterol, polimer incrucisat acrilati/C10-30 alchil acrilat, tromethamina, parafina solida, petrolat alb.

Multumesc!

#142
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View PostM_O_I_R_A, on 25th August 2009, 14:56, said:

Inca doua produse:

1. SAMPONUL ANTISEBOREIC FAVISAN.

Contine: stepanol DX, sorbitolum, natrii chloridum, natrii lactas, aroma, Betulae folium, Urticae herba, TEA, acidum salicylicum, zinci gluconas, acidum lacticum, vit. C, vit. B6, cupru sulfas, aqua.

Imi dau seama de faptul ca aceasta compozitie nu e una "clasica" (pentru un sampon cel putin), dar nu stiu daca e de bine sau de rau :huh:
Stepanol DX este un nume comercial al firmei Stepan Si este SLS (sodium lauril sulfat, ala cu scorul de iritanta 100). Sorbitol (un polialcool), clorura de sodiu, lactat sodiu, aroma, frunza de mesteacan (probabil extract), urzica (probabil extract), trietanolamina (reglator pH), acid salicic. Gluconat de zinc, acid lactic. vitamina C si B6, sulfat de cupru (tanti de acolo are o obsesie cu sulfatii si cel de cupru in particular. Stiu ca o schema de slabit continea solutie de sulfat de magneziu parca pe care nefericitii trebuiau sa o bea) aka piatra vanata.
Seamana a solutie de stropit via.
Daca asta scrie pe eticheta produsul ar trebui retras de la comercializare.
Nu as folosi asa ceva
:fear:

2. LA ROCHE POSAY - CREMA PROTECTIE SOLARA PENTRU FATA, SPF 20.


aqua, C12-15 alkyl benzoate, glycerin, ethylhexyl salicylate, cyclopentasiloxane, titanium dioxide, propylene glycol, octocrylene, butyl methoxydibenzoylmethane, stearic acid, bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl triazine, potassium cetyl phosphate, dimethicone, myristyl myristate, nylon-12, petrolatum, polymethyl methacrylate, aluminum hydroxide, ammonium polyacryloyldimethyl taurate, butylparaben, disodium EDTA, drometrizole trisiloxane, ethylhexyl triazone, ethylparaben, glyceryl stearate, glycine soja/ soybean oil, hydroxypropyl methylcellulose, isobutylparaben, methylparaben, peg-100 stearate, phenoxyethanol, propylparaben, stearyl alcohol, terephthalylidene, dicamphor sulfonic acid, tocopherol, triethanolamine, parfum/fragrance (CODE F.I.L. : C24464/1).

Aici vad ca au adaugat toti parabenii posibili. Si niste siliconi daca am vazut bine. Restul ingredientelor nu le stiu, dar parca nu imi suna prea bine. <_<

Am inrosit ce nu-mi place. Nu si filtrele ca este totusi crema ecran
Sincer orienteaza-te spre altceva. Gasesti creme mult mai curate la SPF 20-30 (Avon a fost pe aici si era OK) Elmiplant samd. Si oricum la un cu totul alt pret
.

Merci!

View Postbubu30, on 25th August 2009, 16:51, said:

Am gasit acest site http://www.health-re...s-directory.htm, pentru lectura si analiza proprie :)


Site-ul este clar partinic. Cauta postul meu relativ la gradul de pericol si concentratiile substantelor pentru ca pericolul sa se manifeste. Am sa dau un singur exemplu. Iata ce spune la Hidroxid de Sodiu

Also known as caustic soda. A powerful alkali used in industry for cleaning drains and pipe lines also used in oven cleaners. Workers exposed to steam containing sodium hydroxide have suffered lung damage and an increased risk of throat cancer. Used in toothpastes and as a pH adjuster in skin creams. Causes contact dermatitis and may sensitize individuals to other chemicals.
From Material Safety Data Sheet (MSDS): POISON! DANGER! CORROSIVE. MAY BE FATAL IF SWALLOWED. HARMFUL IF INHALED. CAUSES BURNS TO ANY AREA OF CONTACT. REACTS WITH WATER, ACIDS AND OTHER MATERIALS
Ingestion:
Corrosive! Swallowing may cause severe burns of mouth, throat, and stomach. Severe scarring of tissue and death may result. Symptoms may include bleeding, vomiting, diarrhea, fall in blood pressure. Damage may appears days after exposure.
Skin Contact:
Corrosive! Contact with skin can cause irritation or severe burns and scarring with greater exposures.
Eye Contact:
Corrosive! Causes irritation of eyes, and with greater exposures it can cause burns that may result in permanent impairment of vision, even blindness.
Chronic Exposure:
Prolonged contact with dilute solutions has a destructive effect upon tissue.
Aggravation of Pre-existing Conditions:
Persons with pre-existing skin disorders or eye problems or impaired respiratory function may be more susceptible to the effects of the substance.

Cititi asta si gata. Ati murit. Maaaama ce ultramegaextra nenorocire dau pe mine :w00t:  :fear:  :surprise:
Pentru ca asta e mesajul transmis. In primul rand toate aceste warnuri se refera la produsul ca atare. Care da este periculos.
Dar in cosmetica se foloseste ca reglator de pH (adica doua picaturi solutie 5% in 100 g crema). Si NU SE MAI REGASESTE IN PRODUS. Deoarece tocmai asta este spilul, regland pH-ul soda este neutralizata la o sare (depinde de ce a dat caracterul acid ie acit lactic => lactat de sodiu) si apa. Pana la pH 7 NU am hidroxid de sodiu ci o sare de sodiu si apa.
Nu va alarmati si nu luati de bun tot ce gasiti pe internet.

Edited by Khmerul, 27 August 2009 - 09:28.


#143
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 14.03.2006
Cateva produse de la Cosmetic Plant:

CREMA CONTUR OCHI CU Q10+CEAI VERDE : Aqua , Cetyl alcohol , Caprylic / capric triglyceride , Glycerin , Stearic acid , Potasium cetyl phosphate , Isopropyl myristate , Dimethicone , Titanium dioxide , Alumina , Simethicone , C13-14 Isoparaffin , Laureth-7 , Polyacrylamide , Olea europaea oil , Calendula officinalis extract , Vitis vinifera seed oil , Centaurea cyanus extract , Camellia sinensis leaf extract , Squalane , Ubiquinone , Panthenol , Tocopheryl acetate , Retinyl acetate , Sodium lactate , Lactic acid , Serine , Sorbitol , TEA-lactate , Urea , Sodium chloride , Laurylaminopropylglycine , Lauryldiethilenediaminoglycine , Allantoin , Alcohol denat., Sodium benzoate , Methylparaben , Disodium EDTA , BHA .


CREMA DE ZI HIDRATANTA CU VITAMINA C NATURALA DIN MACESE : Water ( aqua ), Cetyl alcohol , Mineral oil ( Paraffinum liquidum ) , Propylene glycol , Stearic acid , Isopropyl myristate , Rosa Canina fruit extract , Potassium cetyl phosphate , Caprylic / capric triglyceride , Sodium lactate , Lactic acid , Glycerin , Serine , Sorbitol , TEA-lactate , Urea , Sodium chloride , Lauryl aminopropylglycine , Lauryl diethylenediaminoglycine , Allantoin , Alcohol denat., Tocopheryl acetate , Melissa officinalis extract , Fragrance ( parfum ) , Sodium benzoate , Methylparaben , Disodium EDTA , BHA , CI 14720

CREMA VITAMINIZANTA ZI -ULEI CATINA+MASLINE: Aqua , Paraffinum liquidum , Stearic acid , Cetyl alcohol , Glycerin , Lanolin , Glyceryl stearate , Caprylic/capric triglyceride , Triethanolamine , Olea europaea oil , Hippophae rhamnoides oil , Panthenol , Dimethicone , Benzophenone-3 , Retinyl acetate , Tocopheryl acetate , Sodium benzoate , Ceteareth-25 , Methylparaben , Disodium EDTA , Parfum , BHA .

Vad ca au parabeni, ulei mineral sau parafina lichida, BHA, ceva siliconi, ca minusuri. Au si ceva bun si cum inclina balanta?

#144
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008

View PostKhmerul, on 27th August 2009, 10:27, said:

Site-ul este clar partinic. Cauta postul meu relativ la gradul de pericol si concentratiile substantelor pentru ca pericolul sa se manifeste. Am sa dau un singur exemplu. Iata ce spune la Hidroxid de Sodiu

:) clar ca nu am iau 100% de buna ce scriu ei acolo, stiu si eu ca in cosmetice se baga concentratii foarte mici din substantele astea, iar ei aici fac referire la concentratii mult mai mari. Dar este bun siteul pentru ca iti spune ce este fiecare si ce ar putea sa faca/provoace.
Totusi am o mare nelamurire cand vine vorba de Paraffin wax/oil, ei spun ca: Paraffin Wax is mineral oil wax. See Mineral Oil, asa ca ma duc la mineral oil si vad asa:
Petroleum by-product that coats the skin like plastic, clogging the pores. Interferes with skin's ability to eliminate toxins, promoting acne and other disorders. Slows down skin function and cell development, resulting in premature aging. Used in many products (baby oil is 100% mineral oil!) Any mineral oil derivative can be contaminated with cancer causing PAH's (Polycyclic Aromatic Hydrocarbons). Manufacturers use petrolatum because it is unbelievably cheap.
Mineral oil
Liquidum paraffinum (also known as posh mineral oil!)
Paraffin oil
Paraffin wax
Petrolatum

Adica eu ce sa inteleg de aici, ca mineral oil=parafin oil=parafin wax=petrolatum=> care pe net vad ca mai apare si ca petroleum jelly, care am inteles ca e vaselina. De aici sa inteleg ca aceasta vaselina de fapt nu e asa de buna cum scrie pe unele situri?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate