Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Santiere Externe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1782 replies to this topic

#1603
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Mentalitatea este o chestie subiectiva si eu cred ca s-a schimbat ceva (nu destul) intr-o buna parte a societatii, nu e cu 1 si 0 cum suntem noi obisnuiti.. E ca exemplul cu coruptia..e adevarat ca exista si in Germania dar aici e de 10 ori mai mare..at least...
Imagineaza-ti doar discutia asta acum 20 de ani..e si asta o dovada a ceea ce zic. Uita-te la structura si trendul voturilor  in ultimii 30 de ani si vei intelege..ca sunt istorie, sunt morti desi ei nu stiu asta..
Biologia nu uita si nu iarta .. (bine..in afara de to Ilici.. Posted Image))) si societatea se va schimba inevitabil. In rau sau in bine..tine in primul rand de noi. Daca aruncam prosopul e mai greu sa speram la bine...

P.S: ii facem praf topicul lui astru dar oricum pe el il doare la basca si in plus e admin, are butoane in caz de ..neajunsuri.. Posted Image

View Postpuisor, on 13 noiembrie 2019 - 14:17, said:

De dimineata discutam cu fiica-mea in drum spre scoala si ii ziceam de o zicala din facultate: Prima condiție sa iei un examen e sa te duci la examen. Asa e si cu votul: Prima condiție ca sa se schimbe ceva e sa insisti si sa votezi. Altfel chiar nu avem nici o sansa. Eu tot visez ca va fi Ciolos prim-ministru si Vlad Voiculescu la sanatate Posted Image Call me a dreamer Posted Image

+1

Altfel citatul ala e o ineptie cum sunt destule proverbe "populare"...Societatile au fost schimbate de doers nu de cei care au stat acasa. Si in general societatile care cred in ceva, care au un scop, un ideal ceva..se ridica. Celelalte se scufunda ...

Edited by catalijns, 13 November 2019 - 14:30.


#1604
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Normal ca si eu merg la vot..insa nu am asteptari palpabile..cel putin nu pentru durata vietii mele.

#1605
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
N-am votat Dancila caci nu m-am dus dar ma foarte gandesc sa ma duc ca sa anulez votul sotiei.
Macar sa stau eu impacat ca pe partea mea familiala Diaspora nu v-a mai spalat la fund cand ati uitat sa va mai stergeti.
Asta e prezenta la vot in Romania, se pare ca dobitocilor din afara le pasa mai mult decat celor direct afectati.
Hai ca m-am enervat deja atat de tare incat ma si imbrac si dau o fuga la urne, am noroc ca e la 3 minute cu masina.

Attached Files



#1606
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Jos palaria pentru diaspora, insa procentele cam dau cu virgula, din 3 milioane au votat cca 1 milion deci cu 33% sunteti mult sub procentul celor din tara.
Pe de alta parte iti dau dreptate sensul voturilor care conteaza, intr-adevar fac cat votul a 2 milioane de votanti ramasi in tara.

#1607
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdanwd, on 25 noiembrie 2019 - 08:14, said:

Jos palaria pentru diaspora, insa procentele cam dau cu virgula, din 3 milioane au votat cca 1 milion deci cu 33% sunteti mult sub procentul celor din tara.
Pe de alta parte iti dau dreptate sensul voturilor care conteaza, intr-adevar fac cat votul a 2 milioane de votanti ramasi in tara.

Nu e chiar asa Dane, in primul rand ca in mod REAL sunt in afara tarii cam 5 milioane din cele 18 cu drept de vot, cu sau fara acte, (jumatate din populatia activa/forta de munca este afara! De ce crezi ca e asa problema cu meseriasii pe la noi?) daca mergem pe imparteala asta inseamna 20% prezenta. Dar ai in vedere ca ei nu au sectia la coltul strazii si fac si sute de km sa voteze. In plus multi nu mai au interes sa voteze pentru ca viitorul lor nu mai e aici..partial sunt de inteles. Prezenta lor la vot e laudabila, impactul in aceste alegeri este aproape cat al intregii zone locuite majoritat de o combinatie de hoti, prosti sau ticalosi, aia rosie..o stim toti.. Asta pentru ca ei voteaza peste 90% dreapta iar ceilalti voteaza mai echilibrat gen 60-40%. Scuze ca sunt asa franc in exprimare, stiu ca sunt multi oameni decenti in zona respectiva, cunosc si eu personal destui. Dar...

#1608
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Nu stiu de ce mai conteaza de unde esti sau cati km ai de facut pana la sectia de votare. Nu stiu de ce ne tot uitam in ograda celuilalt sa vedem daca a votat sau nu. Daca avem vreun spirit civic..atunci mergem sa ne spunem opinia prin vot..daca nu..stam acasa..si aia e..

Pana la urma..pana 'om iesi la vot toti cei ce habitam intre hotarele tarii..mai e cale lunga..si nu diaspora is cei care trebuie sa miste ceva..ci cei de aici..In mare parte, cei din disaspora o duc mai binisor..sau macar au alte conditii de viata..nici nu m-ar mira ca pe multi nu ii mai intereseaza votul.. Pariez ca mare parte din ei nici nu stiu ca au fost alegeri..sau pentru ei nu conteaza nici negru sub unghie.

Pe mine insa..ma 'deranjeaza' cei de pe aici..care dorm prin birturi sau se plimba prin mall-uri..in loc sa-si manifeste un oarecare interes..macar sa-si anuleze votul..daca nu au nici o optiune..

#1609
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmanghels, on 25 noiembrie 2019 - 10:08, said:

Nu stiu de ce mai conteaza de unde esti sau cati km ai de facut pana la sectia de votare. Nu stiu de ce ne tot uitam in ograda celuilalt sa vedem daca a votat sau nu. Daca avem vreun spirit civic..atunci mergem sa ne spunem opinia prin vot..daca nu..stam acasa..si aia e..

Pai vezi tu.. e tot ograda noastra ca sunt de-ai nostri.. ;). SI de fapt nu ne bagam si doar analizam, tragem niste concluzii. Altfel pe fond ai dreptate, durerea mare e in segmentul 18-45, acolo a fost cea mai mica prezenta, lumea era prin mall-uri, ii doare la basca de lumea in care o sa traiasca.. mare parte dintre ei sunt doar niste "usefull eaters" cum zic americanii..

#1610
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

View Postcatalijns, on 25 noiembrie 2019 - 09:54, said:


Nu e chiar asa Dane, in primul rand ca in mod REAL sunt in afara tarii cam 5 milioane din cele 18 cu drept de vot, cu sau fara acte, (jumatate din populatia activa/forta de munca este afara! De ce crezi ca e asa problema cu meseriasii pe la noi?) daca mergem pe imparteala asta inseamna 20% prezenta. Dar ai in vedere ca ei nu au sectia la coltul strazii si fac si sute de km sa voteze. In plus multi nu mai au interes sa voteze pentru ca viitorul lor nu mai e aici..partial sunt de inteles. Prezenta lor la vot e laudabila, impactul in aceste alegeri este aproape cat al intregii zone locuite majoritat de o combinatie de hoti, prosti sau ticalosi, aia rosie..o stim toti.. Asta pentru ca ei voteaza peste 90% dreapta iar ceilalti voteaza mai echilibrat gen 60-40%. Scuze ca sunt asa franc in exprimare, stiu ca sunt multi oameni decenti in zona respectiva, cunosc si eu personal destui. Dar...

Stiu ca sunt spre 5 milioane afara,am dat cifra oficiala, de lipsa fortei de munca ma lovesc si eu, de fapt tu imi dai dreptate ba mai mult scazi procentul cu care se lauda @astru. Ba mai mult daca scadem din cele 18 milioane cele 5 milioane de afara prezenta la vot in tara e chiar foarte buna avand o prezenta de cca 10 milioane din 13 ramasi cam bate spre 70 % ! Asa vad eu lucrurile, daca gresesc mea culpa.
Stiu cum se voteaza afara, am fratele afara si in plus multi prieteni si rude,de apreciat efortul pe care il fac insa de aici pana la afirmatia ca votul a 20% din ei votand ne-au" spalat la fund" e totusi o fala fara fond.

#1611
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Am dreptul la vot deci voi vota intotdeauna, chiar daca nu mai sunt in tara. Ca nu am cu cine vota, asta e alta poveste, dar cat timp voi avea dreptul de vot il voi folosi. Nu pentru mine, caci n-am de gand sa ma mai intorc, dar pot s-o fac pentru altii si atunci de ce sa n-o fac?

View PostAstrul, on 24 noiembrie 2019 - 21:51, said:

N-am votat Dancila caci nu m-am dus dar ma foarte gandesc sa ma duc ca sa anulez votul sotiei.
Cand romanii vor inceta sa gandeasca doar pentru ei si vor face pentru propria comunitate ceva, mai ales atunci cand nu te costa nimic s-o faci, atunci vom iesi din negurile comunisto-pesediste. Pana atunci ne vom scalda in individualismul caracteristic popoarelor estice care gandesc doar cu propriul stomac. Comunitatea se construieste impreuna, nu individual, si mai ales atunci cand pentru tine nu e nici un beneficiu.

#1612
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
Pana la urma m-am calmat si am lasat votul ei in pace, in definitiv e timpul ei si alegerea ei. Doar atat.
Pentru mine interes zero, atata timp cat nu se impusca guvernanti in plina strada si se da foc la guvern cand vreunul face mijmasuri nici nu deschid televizorul sa vad cine mai e presedinte.
Eu le stiu pe ale mele, nu am invatat politica de la tv ci din casa proprie. N-am degete la maini si picioare sa numar cate partide politice nu mi-au trecut pe langa urechi.
Ordine nu se face cu cativa hipsteri care posteaza Hrezist.
Cand astia din afara asculta de popor o fac de fruca nu de iubire de neam.
Si aici se fura dar atat de subtil si voalat incat si celui mai fin nas ii e greu sa le miroasa.
Cand voi vedea 80% la vot o sa ma duc si eu ca inseamna ca le pasa. Cand o sa vad primul senator sau deputat batut in plina strada vin si eu sa dau cu toata setea.
Pana atunci eu ma bucur de viata si dau unfollow la tot ce se plange de cat de amarata e tarisoara.
Jur ca de 5 ani singurele momente in care am simtit inima ca imi tresalta de amaraciune au fost cand a fost ceva legat de tara, vreo discutiez emisiune sau vreun post.
Liniste sinpace asa cum ar trebui sa fie viata fiecaruia. Eu asta va doresc tuturor.
Si STOP. Sterg tot ce vine despre politic, capitol incheiat definitiv pentru mine.

Si am ramas fara bucatarie, m-am decis sa o rezolv inainte de Craciun...
Acum spal vase la furtun afara si am noric cu ceva mancare pe care o incalzesc la microunde.
Ia hal cum face englezul o bucatariez sau mai bine zis cum lasa in spatele ei unde nu se vede.

Am decis si culorile mobilei pe care o voi face singur. Am realizat o mica mostra sa vad rezultatul final inainte sa ma decid. Am peste 60 de tentative de culori, am ramas la un soi de kaki maslina, merge cel mai bine cu stejarul.
O chiuveta ceramica ca pe vremuri cum aveam la blocul comunist, nu suport inoxul si nici compozitul.
Pe jos in L unde vin corpurile pun niste marmura pe care trebuie sa o tratez in draci ca sa nu se pateze dar imi place aspectul natural.
O poza cu bucataria veche inainte de distrugere.
Si iubirea mea pentru tara (a nu se confunda cu romanii) am adus niste fete de mese si un soi de carpete traditionale, mai am doua si la pat in dormitor ca cine imi calca pragul sa stie la cine intra.
Bucataria are 18mp exact de mi-am dorit ca e cea mai importanta camera din casa. Aici se sta toata ziua, livingul e pentru basini sa dai drumul la semineul de care nici nu m-am apucat si sa citesti o carte sau sa dai pe vreun serial. Neinteresant momentan.
O hota normala neagra de 90cm sa asorteze un aragaz negru de sticla de 90cm. Am zis sticla caci am mai avut la chirie si e super usor de curatat. Astea-s luate deja.

Urmeaza greul, sa fac electricele cu circuit separat ca la astia e dezastru le-au legat in serie pe toate cu sigurante in prize sa faca economie de cablu. Trebuie sa caut niste prize mistocute pe model retro cu ceramica, cupru, lemn...greu de gasit si scumpe. Voi merge pe mult cupru si bronz ca nu se demodeaza niciodata. Si arata foarte bine, da un anumit stil fata de plasticaraiele uzuale din comert.
Am si o sonerie veche cu semisfera cum erau pe vremuri. Sa vad cum o fac sa mearga wireless:))
O iau usor, cantaresc fiecare decizie si fac teste peste teste ca nu m-a nascut mama dizainăr.
Daca imi place merg inainte, daca nu mai caut.

Si ultima poza cu sherifa care doarme pe presurile mele oltenesti...

Ma mai intorc prin primavara

Attached Files


Edited by Astrul, 26 November 2019 - 03:28.


#1613
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
Gata am bagajele la usa 🤣🤣

Attached Files


Edited by Astrul, 01 February 2020 - 10:59.


#1614
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
Merge greu ca am mult de munca dar imi place ce iese.

Merge greu ca am mult de munca dar imi place ce iese.
Am cumparat si un semineu victorian ca imi e lene sa construiesc unul de la zero
Plus ca am dat oe el cat pentru 4 pachete de tigari.

Attached Files



#1615
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
Daca tot ne izolam prin case si asteptam soarele sa nu mai rasara si pamantul sa nu se mai roteasca ca sa nu mai bata alizeul sa ne aduca virusii hai sa mai tragem un post inutil sa se mai incinga spiritele.
Peste o saptamana se fac fix 5 ani de cand am aterizat in Uk, vreo 5 jumate de cand sunt plecat. Timpul pentru un bilant cincinal as zice.
Strainatatea nu m-a schimbat din punct de vedere moral, poate putin in ceea ce priveste indulgenta, intelegerea si lipsa de a mai judeca atat de aspru ce nu inteleg. Sa zicem ca a folosit putin experienta si am avut ceva de invatat de la cei mai "batrani" ca noi in ale civilizatiei.
Imi pregateam eu temele ca sa dau de "carnet" si sa imi iau cenatenia. Cetesc eu ce cetesc, conditii, clauze, teste, etc...
Vad eu acolo ceva cum ca daca nu esti cetatean model tinse poate revoca. Pai stai mai Stonehengiule care esti ca eu vreau sa ma dezic de a mea ca nu ma mai leaga nimic. Daca raman doar cu a ta si tu mi-o revoci eu alu cui sunt? Devin asa...neica nimeni fara tara?
Apoi mai cetesc eu ca ma pun sa vin sa jur, ca iubesc tara, ca ii pup moastele reginei, d-astea de patrioti.
M-am intors acasa ca nevasta alb si zic ba io nu cred ca pot sa ma englezizez.
Poti sa ma acuzi de orice pe lumea asta, caracter defect, nesimtit, prea direct, lipsit de empatie, dar am o problema cu ipocriziaz falsitatea si minciuna. Adica tor ce e feic cum zice Englezul.
Apoi io nu pot jura credinta unei tari pe care o consider ok, poate cea mai ok din Europa din multe puncte de vedere, dar nu e raiul pe pamant sa ii jur credinta.
Nu as jura patriei mele unde m-am nascut ca de-aia am si plecat daramite uneia care proslaveste fish&chips si pisoarca de bere la tap.
Daca nevasta vrea cetatenie treaba ei sa o ia, eu raman un cacat de roman imigrant ca n-am nevoie de insigna cu drapelul angliei in piept. Cu a mic.
Precum am banuit din tara e mai bine afara. Din patron cinstit de firma de constructii nu faci averi decat daca dai tunuri si tepe sau daca vrei sa te dezvolti ceea ce n-a fost niciodata interesul meu, e o pasiune transformata in job, transformata in afacere ca sa mananca si gura mea ceva bun ca merit dupa 16bore pe zi pe santiere, fara weekenduri si vacante la mare. Si dupa 11 ani ma falesc cu o masina si un apartament de 2 camere mostenit.
Dupa 5 ani afara lucrat la patron, fara stres (eu n-am cum simti stresul dupa 11 ani de responsabilitati de patron) lucrat la program normal fara mari eforturi, weekend, concedii, asa cum ar trebui sa fie viata normala a oricarui om, am ajuns si cu casa maricica cu curte, 4 masini dintre care un M6 boala mea dintotdeauna si o viata linistita.
Normal ca nu sunt multumit ca eu sunt un elitist si nimic nu are cum sa ma multumeasca daca azi nu e mai bine ca ieri si maine nu e mai bine ca azi. E plictisitor cateodata cand totul merge asa simplu si usor, cand orice problema se rezolva cu un click sau un telefon, cand ti se spune ca ti se livreaza ceva acasa in ziua cutare si la ora cutare si culmea chiar apar.
Oi fi eu prea obisnuit cu haosul dar zau ca uneori mi se pare plictisitor rau si nu sunt sarcastic.
Cand ajung prin Spania sau Italia in vacante, ca acasa nu ma prea inghesui sa vin mai mult de 3 zile cat sa nu imi aduc aminte de ce am plecat, si vad asa nebunie si descurcareala ca sa iesi cu bine din diverse situatii parca ma simt asa viu si mandru ca iete ce m-a calit tara sa ma descurc.
Apropo de asta, ca roman aici esti rege, daca ai supravietuit in tara, ba chiar ai dus-o si bine, aici ii mananci pe paine. Ei nu sunt obisnuiti sa ii repezi sau sa faci urat daca ceva nu ti se pare ok la serviciul lor. Si eu am invatat sa abuzez de asta de fiecare data cand ceva nu mi se pare corect farta de serviciul cerut si platit. Si merge de minune ce sa spun. Acasa te trezesti ca te scoate in suturi daca ai tupeu sa comentezi ca uneori pretatorul are.mai mult tupeu decat clientul.
Dar viata e usoara, cel putin pentru mine invatat cu greulde asta am si aruncat viata de slujbas si de vreo 2 luni mi-am luat inima-n dinti sa intru in paine.
Mi-a luat 5 ani sa dau de cap ce dracu pot face eu aici. De proiectat si construit nu exista, totul se face prin marii dezvoltatori, oamenii le cumpara la cheie prin ipoteci si nu-si bat capul cu autorizatii si constructori.
Plus ca parcele de cumparat nu prea exista si daca iti iei una primaria iti dicteaza cum facu casa sa nu strice peisajul si cartierul.
Asta imi place pentru ca eu am studiat urbanismul si normal ca imi doresc o omogenitate, nu ca la noi struto-camile din 15 in 15m facute dupa cum i-a basit mintea fiecaria. Pe mine treaba asta ma zgarie la ochi rau, ca nu suntem italieni sa avem si bun gust cand facem ceva, asa sa fie mult ca sa ajunga la toti.
Ce nu-mi place e lipsa de viziune arhitecturala, Anglia nu e Italia sau Spania, e asa anost si sumbru, nu pe gustul meu, dar parca e mai bine decat sunt eu invatat acasa.
Ca-s inginer, ceea ce inseamna ca nu trebuie sa stii nimic dar trebuie sa te prinzi cum se rezolva sau sa inventezi o solutie pentru orice problema de inginerie, am prins cateva skilluri destul de interesante, cele mai banoase si mai celegiuite sunt cu mediul sau aplicatiile pentru marile saituri rezidentiale, de la 100 de case incolo.
Adica tu ye duci la primarie si le zici uite nene vreau sa fac 150 de căși ca sa revergorez zona. Aia zice, da nenicule de acord, da-mi acolo un servetel mazgalit sa vad ce vrei sa faci. Si tu ii dai ca ai tu conceptia ta smechera, Bamboo de Colentina stramutat in York.
Astia zice..nuu nene, acilea e zona industriala veche, ie ingliș heritigi cum ii zice ei, tre sa faci sa semene cu ce darami.
Pai bre tataie care nu te-a mai gasit moartea pe-acasa, acolo sunt biste soproane bre si niste hale, cine dracu o sa stea in ele? Aaa, pai faci unele noi si toate babele de peste drum o sa se simta in continuare ca acasa, nu le stramuti tu pe strada lor direct pe coasta de azur ca nu mai stie dreacu cum sa ajunga acasa.
Asacatelea pune-te pe mazgalit ceba sa semene a soproane, dar sa arate si trendi ca sa atraga musterii. Dai hartia igienica, aia care ie scumpa rau la vedere zilele astea (numai D-zeu sau Zeul coproculturii poate stie de ce) si ei te lasa. Iti dau o foaie de hartie de vreo 4 pagini cu scris mic si zice iete, asta e un soi de CU cum e la noi.
Dar are conditii, vreo 40-50 pe care trebuie sa incepi sa le bifezi.
Si apoi incepe turcismul nene la in bazar, ia nene bordura asta si mut-o 10cm mai incolo sa fie mai larga curba ca vine baba noaptea cu masina si sare direct in rau.
In finez e interesant ca te apuci de treaba si nu ai toate punctele bifate, totul se face facand, mai dai o mazgaleaza si ceva bulșit scris, te mai lasa o etapa si tot asa.
E bine ca nu te opreste de tot pana nu ai toata hartogaraia si cand zic hartogaraie nu cred ca are vreunul habar cata maculatura e.
Cateodata daca trece si vreo apa si lucrezi in cei 8m de protecte totul devine super interesant ca o cazma daca vrei sa bagi in pamant trebuie sa faci proiect si sa-l trimiti la mediu. Comisie, aplicatii, dezbateri, vizite. Aici scapi cu suspendare daca omori un om si faci puscarie pe viata daca ai aruncat un bidon de benzina intr-un rau. Si bine le face ca oameni tor vin si se duc dar natura ramane pentru generatii.
Ca sa mut un rau (naiba stie cum am invatat sa o fac) cred ca am depus un proiect cam cat 10 dosare pt autorizatie. 3 luni am muncit si inca mai muncesc pentru fiecare rahatel pe care trebuie sa il facem langa apa, alta aplicatie si alta maculatura.
Asta pt care lucrez eu e mafiot mare, cumpara zone inundabile, face proiect sa le scoata cu mitogatii si imbunatatiri sa le ridice si apoi construieste. Dar cum toate sunt langa o apa mediul a devenit pentru mine asa ca un task zilnic. Si mi se pare fain ca e ceva nou si destul de interesant.
Am multe proiecte de business in cap, momentan incerc pe cat posibil sa ma tin deoparte de executie, poate doar gen site manager dar fara implicatii directe cu Dorei si clienti ci strict tehnic.
Incurajez pe aceasta cale inginerii sa vina si macar sa incerce sa vada cum se fac lucrurile aici, chiar daca astia sunt mai conservatori cu tehnicile, managementul si conducerea santierelor sunt cel putin 30 de ani in fata noastra.
Aici ma opresc ca n-am mai scris demult si aveam pofta si daca cineva doreste sa ma muste de partile mele cele mai moi, isi consuma gingiile aiurea din abis nici ecoul nu se-aude. Over and out!

#1616
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Dupa postarea ta....am o urma de regret.
Sa pleci tu din Romanica, unde fiecare tre' sa isi puna cre'erii la contributie astfel incat sa faca o combinatie, o chestie, o manevra?... Si te-ai dus la anostii aia care iti zic si cum sa faci casile?.... Adica sa nu imi fac eu casa cum voiesc? Asta n-am sa accept!🤣🤣🤣🤣

#1617
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
Aici arhitectii si structuristii au de lucru doar la firmele mari care proiecteaza cladiri mari, gen birouri, blocuri, muzee, etc...
Domeniul rezidential e mort, mai faci cate o extensie sau o modificare, dar pentru asta nici nu trebuie sa angajezi un profesionist, daca ai talent sa mazgalesti de mana un plan si niste elevatii e suficient...
Profesional nici mie nu imi place situatia, dar recununosc ca e frumos sa te plimbi pe strazi unde casele arata uniform, toate din aceeasi perioada ca si stil indiferent cand au fost construite.
Pe rezidential arhitectii fac mai mult urbanism gen puz, cand e vorba de compartimentari se cheama expertul imobiliar care decide cum va arata la interior caci el stie cel mai bine cum merge piata si el va fi si cel care le va vinde/inchiria. Interesanta conceptie.

Edited by Astrul, 18 March 2020 - 10:41.


#1618
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Adica nu au structuristi? Stampile la dosar? Certificari? Aviz de la mediu, poNpieri, politie, gaze, apa, biserica? Chiat daca construieste omu' in camp?🤣🤣🤣🤣
Si cum fac aia casile, acolo unde vor sa aiba si ei un loc unde sa puna o ceapa, o rosie? Ma gandesc ca nu toti vor in ansambluri imobiliare mari.

#1619
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
Asta cu stampilele mai putin, dar trebuie sa le dai cam tot ce trebuie. De la hidranti, iluminat stradal.
Cred ca se bazeasa mai putin pe casele individuale si mai mult pe ce ofera cartierul ca sa functioneze cum trebuie.
Utilitatile sunt cele mai cu batai de cap, nu primesti niciun aviz daca nu ai toate utilitatile la botul calului.
Nu se constuieste in lan de porumb pe aici ca nu prea creste :)) Sunt zone clar stipulate drept agrare sau de padure unde ai voie doar sa pui o caravana pe roti sau o coliba pe butuci de lemn si pentru astea ai nevoie de autorizatie temporara. Multi iau teren sa tina caii sa alerge.
Cel mai tare e ca foarte multi locuiesc pe apa, lacuri sau rauri, atat in oras cat si prin zone d-astea pitoresti. Cumpara vase vechi, le reconditoneaza si stau acolo, au gaze, electricitate apa tot ce le trebuie caci sunt bransati. Platesc un soi de chirie pentru a sta in zona aia si utilitatile folosite. Doamne Fereste...ce nu face omul sa sta in tara reginei.
De banii aia iei o casa in sudul Italiei si mananci lamai si portocale pana ti se sterpezesc dintii.

#1620
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Deci zici ca nu e ca la noi?.... Sa fac io casa trainica, dom'le!, din beton si caramida. Cum vreau, unde vreau. Sa ma descurc. Plictisitori albionii aia!...🤣🤣🤣

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate