Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Santiere Externe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1782 replies to this topic

#1567
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAstrul, on 24 martie 2019 - 18:45, said:

...
La noapte incep practica la golf, sa vad daca nimeresc dealul opus.��
tiglele vecinilor vor fi foarte incantate...

#1568
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAstrul, on 24 martie 2019 - 18:45, said:

Ma ajuti cu niste calcule? 🤣
Attached File  zid.jpg   34.23K   92 downloads

#1569
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007

View PostAstrul, on 24 martie 2019 - 18:32, said:

Cine dracu m-a pus sa imi iau casa cu gradina, manichiura mea e ruinata si mainile imi put a balega de la pamantul de flori...

Aia numesti tu gradina? 3 ghivece? Posted Image

#1570
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007

View Postarg, on 25 martie 2019 - 18:28, said:

Multumesc.

View Postlapcat, on 26 martie 2019 - 00:27, said:



Aia numesti tu gradina? 3 ghivece? Posted Image
Dar ce vrei gradina botanica si vreo 3 maimute in copaci? Am stat la bloc toata viata cu 2 cactusi ofiliti, pentru mine e jungla deja. :)

#1571
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Cuvintele sunt de prisos.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2CFoy067FEc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1572
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

#1573
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
Am luat deja mobila cat pentru 3 sferturi de casa, toata stejar model rustic frantuzesc cu manere de bronz

#1574
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
eu am citit "cat pentru 3x toata casa"...

#1575
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
Am 3 saptamani de cand sunt mutat si o singura duminica m-am trezit la 9. Pentru mine e incredibil sa vad cat de lunga e ziua.
Imi iau cafeaua pe terasa din spate, miroase ca la munte mai ales daca e frig si mai baga astia cate un lemn in semineu.
Azi am turnare si sunt fericit.

#1576
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
Acum vreau nu vreau sapa autonivelanta si parchet inainte sa vina toata mobila. In bucatarie am ales acelasi lucru, mobila nu cabinete tip ikeea o sa fie cam dificil sa gasesc ceva sa se potriveasca cu mobila, gen blat de lucru, chiuveta, aragaz, spalator de vase si cuptor dar am gasit o firma care face unitati din stejar, pribabil mai trebuie dat un bait sa semene la culoare si cumparate niste manere asemanatoare.

#1577
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
O sa fie o combinatie de 2 unitati stil frantuzesc, unul tip biblioteca si 2 tip vitrina. Toate vin in forma de L.
Iar la partea de lucru am gasit firma care le face direct din stejar, mai trebuie sa dau o mana de bait si sa pun blatul de lucru decupat pentru aragaz si chiuveta.
Cred ca am cam terninat cu mobilatul, am patul si mobila veche pe care trebuie sa o vopsesc in dormitorul de oaspeti, am camera mica deja transformata in dressing, in living am deja comandate 2 unitati care sa incadreze semineul si in hol ceva asemanator cu bancuta si loc pt pantofi si cuier.
Masa e de 6 persoane expandabila pana la 8 sau 10, are 2 setari de expandare. Ar trebui sa fie suficienta pentru petreceri. Momentan am luat 4 scaune si voi mai lua 6 rabatabile pentru situatii de criza cand o sa fiu deranjat de musafiri.
Cuierul de intrare l-am gasit din alta gama si trebuie sa il mai inchid putin sa semene cu restul mobilei dar ma decurc, astia au vopsea foarte buna si imi plac rezultatele testelor de pana acum.
Cam atat weekendul asta fac masuratori, calcule si bugete si probabil niste treaba prin curte.

Attached Files


Edited by Astrul, 30 March 2019 - 13:07.


#1578
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
Noua achizitie, din 3 vreascuri fara carbuni am scos deja aproape de 300 de grade. Am luat si o plita ceramica pentru pizza, gratarul are si afumatoare.
Acum il ard bine de reziduri si incing niste carnati cu ceafa de porc. Unde-i Conu sa ma vada :))

Attached Files



#1579
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
problema nu e sa atinga cele 300grade ci sa le tina pana se fac friptanele.
vezi gratarul big green egg

Edited by arg, 31 March 2019 - 16:35.


#1580
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
Am testat cu niste cefe de porc. Tine bine temperatura si le si afuma daca inchizi toate ventilatiile. Am avut si niste sunca a iesit...
Manerul ala se invarte si ridica carbunii pana la 5 cm de carne daca vrei sa ii dai putina arsura (cum imi place mie).
Asta de fapt mi-a si placut la gratar, am mai avut unde mutam grillul mai jos cand se duceau carbunii dar tot timpul se rasturnau carnatii si micii cand aveai cantitate mare.
Asta aduce carbunii inspre grill, foarte ingenioasa treaba.
Pana s-a facut carnea si am pus doar cateva vreascuri si carbuni pe fund a scazut pana pe la 230 ceea ce a fost mai mult decat ok. Mai degraba se coace din cauza incintei mari.
Am decis ca sa punem dusumea si nu parchet, e prea multa migala si pierderi si costa ceva la astia nu e de joaca...

Edited by Astrul, 31 March 2019 - 23:55.


#1581
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
E meserias gratarul insa eu prefer sa am langa gratar si o chiuveta ,un blat ca la bucatarie de 1mp si evident toate acestea sa aiba un acoperis.

#1582
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
si o nevasta care sa se ocupe de ele.

#1583
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
Asta e asa de jucarie sa imi fac pofta. Peste ceva timp poate la anul o sa imi construiesc un conservator in spatele curtii departe de vecini unde o sa imi construiesc un gratar pe lemne cu cuptor si tot ce trebuie.

#1584
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001

View PostAstrul, on 28 februarie 2019 - 17:24, said:

Multumesc din suflet, am tras tare vreo 3 luni sa obtin casa.
E bine ca te-ai tras la casa ta, felicitari !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate