Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Ce aveti cu eleroanele?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
flash gordon

flash gordon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 22.06.2007

View PostMoaca, on 4th August 2009, 12:02, said:

eu asociez genul asta de "tiuning" cu eleroane supradimensionate pe Logan cu manelele :death:

ce avem cu eleroanele? sunt de prost gust. cine le-a asociat cu manelele nu a gresit... :)

#38
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View Postrichelieu, on 2nd August 2009, 00:43, said:

Majoritatea sunt kitsch-uri grosolane, tuning a la Dacia 1310 de GR sau TR.....unele se vor mai rafinate dar tot urate sunt.

Mergeam la plimbare prin Mamaia cand vad o Dacia 1310 cu Pioneer, si Goodyear pe luneta, plus o multime de stickere pe ea. Pana sa vad numarul sora mea imi zice, asta e din Giurgiu. Va las sa ghiciti de unde era.

In alta ordine de idei eu le apreciez. Identifici mai repede bizonii din trafic.
Cel mai tare m-a distrat unul montat pe X5 deasupra. De la distanta jurai ca e un radar de vapor.

#39
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007

View PostdanX, on 4th August 2009, 12:38, said:

Tsukuba Time Attack Evo - HKS CT230R
[ http://driftjapan.com/blog/wp-content/uploads/2007/12/hks-ct230r.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Kitschy huh?
Attached File  0610turp_09z_mitsubishi_lancer_evolution_8_side_view.jpg   337.56K   63 downloads

#40
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 02.03.2003
Eleroane ornamentale... hmm...
Cand omul este sarac si frustrat incearca sa-si transforme masina in masina visurilor.
Din punctul meu de vedere este o carte de vizita pentru respectiva persoana. Stii cu cine ai de a face si stii ca este bine sa te feresti de acesti oameni cu probleme.

#41
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Un eleron d-ala de Elia mi-as pune si eu la utilaj.

Daca estetic e OK, face sa arate mai bine masina, nu vad de ce unii au o problema cu asta (apropo de cartea de vizita, ce tampenie), trebuie 100% sa fie si functional, ca mergem la racing cu masina  :death:

#42
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postfastcarjunkie, on 4th August 2009, 19:03, said:

Kitschy my a$$ - masina aia detine recordul pe circuitul respectiv :) Si eleronul ala contribuie mult la asta

@octavian - una e sa ai o chestie decenta ca acel lip spoiler de la Elia, altceva e un uscator de rufe prins de portbagaj la o masina de 100 de cai.

Edited by danX, 04 August 2009 - 23:50.


#43
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
Masina mea n-are 100 CP dar are ditamai uscatorul pe porcbagaj, credeti ca dauneaza in vreun fel imaginii?

danX kitsch chinezesc, zici ca-i masinuta RC.

:)

Edited by fastcarjunkie, 05 August 2009 - 01:22.


#44
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
un styling la Logan care mi se pare de bun gust.
Cel putin exterior.

[ http://www.voom.ro/voom/resources/10-16%20august%202009/Autoportret%20Logan/7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.voom.ro/voom/resources/10-16%20august%202009/Autoportret%20Logan/16.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
E frumusel loganul asta.

#46
sorin mok

sorin mok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 05.04.2005
Ii dau vreo 300CP.
Are? Ca daca nu, ne intoarcem de unde am plecat, adica la kitch.

#47
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
nu cred ca e kitsch.
Din urmatoarele motive:
1. Are o linie generala si o idee pe care o urmeaza
2. Nu iese nimic din tiparul formei, ca de ex. prize de aer exagerate, eleroane fenomenale, culori tipatoare, etc.
3. Masina e un proiect in derulare, omul s-a ocupat de look, mai are de umblat la tehnic.
4. E la limita dintre styling reusit si rice mobil, de partea buna a baricadei.

#48
sorin mok

sorin mok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 05.04.2005
Atata vreme cat aripioara respectiva nu are functia de a crea forta deportanta la viteza X vorbim doar de "decorativ".
Si de ce este decorativa o astfel de aripioara? Pentru ca induce ideea ca avem de-a face cu o masina performanta. E o alunecare de la functional la decorativ, alunecare care e "sora" cu kitschul. Cand vorbim de pseudo-performanta, am ajuns in domeniul kitschului.
Si iata s-a inchis cercul! Aripioara ori dovedeste (vizual, desigur) performanta masinii, ori nu.
De aia am zis ca daca are 300CP......

Mai tineti minte aripioara de ebonita de pe portbagajul Dacioei 1310? Si aia urma linia generala a masini si nici nu era tipatoare. Dar ce functie indeplinea?

Parerea mea, desigur.

#49
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007

View Postsorin mok, on 14th August 2009, 19:20, said:

Mai tineti minte aripioara de ebonita de pe portbagajul Dacioei 1310? Si aia urma linia generala a masini si nici nu era tipatoare. Dar ce functie indeplinea?

Parerea mea, desigur.

nu lasa apa sa curga pe tot spatele, un fel de jgheab. ;)

#50
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

View Postsorin mok, on 14th August 2009, 19:20, said:

Atata vreme cat aripioara respectiva nu are functia de a crea forta deportanta la viteza X vorbim doar de "decorativ".
...............................
De aia am zis ca daca are 300CP......
................................................................
Daca mergem dupa ideea asta (absurda) ar insemna ca nici o masina de 80-150 cp care vine fara nici un eleron sau spoiler mai ''gingaj'' din fabrica nu merita o restilizare.

#51
dennis12225

dennis12225

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 15.05.2007
Acuma fiind realisti o restilizare la o masina de strada e ca si cum ti-ai trage jante de aluminiu la bicicleta (e mai usoara tata, nu mai dai asa greu la pedale). Sau poti sa-ti tragi la Pegas ghidon de Yamaha.

Aloo doamna Moaca ce nu va place la Loganul portocaliu, mie mi se pare ca aia de pe plafon e aerisirea de porcbagaj sau ma insel io?

Edited by dennis12225, 18 August 2009 - 10:13.


#52
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Adica daca eu imi pun niste jante de aliaj mai frumoase (nu cu 1000 Euro bucata desigur) si un eleron finut pe spate care estetic o face sa arate mai bine (spatele) ma regasesc in comparatia facuta de tine? :) Trebuie/musai jantele alea sau eleronu sa aibe ceva utilitate de ordin caracteristi/performante dinamice ca altfel e chici?
Nu cred.

#53
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postsorin mok, on 14th August 2009, 17:17, said:

Ii dau vreo 300CP.
Are? Ca daca nu, ne intoarcem de unde am plecat, adica la kitch.
N-are 300cp. Si n-are nicio treaba puterea cu aspectul. Si nici nu e kitsch.

View PostOctavian___28, on 18th August 2009, 13:14, said:

Adica daca eu imi pun niste jante de aliaj mai frumoase (nu cu 1000 Euro bucata desigur) si un eleron finut pe spate care estetic o face sa arate mai bine (spatele) ma regasesc in comparatia facuta de tine? :) Trebuie/musai jantele alea sau eleronu sa aibe ceva utilitate de ordin caracteristi/performante dinamice ca altfel e chici?
Nu cred.
Nici eu, pentru ca nu-i asa.

Kitsch inseamna o creatie, o decorare de prost gust, iar acel Logan nu se incadreaza aici. N-are treaba motorul cu aspectul, aspectul are treaba cu aspectul si atat.
Iar asta a iesit bine, nu e nimic in neregula, e chiar draguta masina.
Probabil voi va ganditi la NFS de puteti spune asa ceva, ca numai acolo un om de rand poate avea o masina traznet, tunata in toate modurile posibil. Ah, si chiar de ar avea motor de 500cp si ar avea niste abtipilduri de 3 lei aruncate pe ea tot kitsch ar fi. ;)

#54
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004

View Postdanbubba, on 3rd August 2009, 23:40, said:

Cu siguranta eleronul pus pe masina din imagine nu are un rol util  :death: .. ce parere aveti?

View Postsorin mok, on 4th August 2009, 02:14, said:

Fiind vorba de o masina "brembo", sigur e util. Mai ales ca are unghiul reglabil!

Eleronul "pus" pe masina are aceeasi utilitate estetica ca si ghiulul de la degetul mic: arata bine! In orice caz, asa crede mandrul proprietar. :rolleyes:
baieti, eu as zice sa mai studiati problema pentru ca nu e chiar asa cum credeti voi; ala il tot reglezi pina iti tine curu masinii lipit de asfalt....si sincer, nu cred ca stiti voi ce are ala sub capota ;)

in alta ordine de idei, mi-as pune si eu un spoiler d-asta daca nu ar fi enorm de scump....bineinteles in varianta originala  :rolleyes:
Attached File  spoiler.jpg   19.28K   27 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate