Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ce aveti cu eleroanele?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007

View PostMarius3k, on 2nd August 2009, 12:34, said:

haida de...face parte din jargon...

buna legatura intre "riceri" si logan

#20
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Un eleron de acest gen , arata super , da o terminatie masinii , mai ales cand e scurta :

Attached File  580.jpg   70.06K   123 downloads

Edited by connectorxp, 02 August 2009 - 13:12.


#21
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postrichelieu, on 2nd August 2009, 00:43, said:

Majoritatea eleroanelor montate pe masini sunt penibile, transformand si masinile respective in penibile. Dar, am vazut si niste tuninguri ok, pe anumite masini. NU PE Logan . Am vazut o caruta de Loganuri tunate...in toate felurile si modurile. Toate sunt urate..dar URATE. Majoritatea sunt kitsch-uri grosolane, tuning a la Dacia 1310 de GR sau TR.....unele se vor mai rafinate dar tot urate sunt. Masina stock mi se pare una neutra..nici urata nici frumoasa Dar tunata, e ca dreaq. Nu-i voi intelege niciodata pe aia care-si iau Logan si-l tuneaza. Nu vad sensul.

nu neaparat. exista acest logan tunat pe care l-am vazut de cateva ori in trafic si chiar arata impresionant de bine. ce-i drept, e absolut singurul care mi-a placut...

#22
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004

View Postrichelieu, on 2nd August 2009, 00:57, said:

Personal imi place mai mult fara el.

Hyundai Coupe iese din fabrica cu eleronul ala. Nu stiu unde ai vazut tu fara eleron.
Si chiar daca era fara eleron.. arata ca o masina neterminata.

Eleroanele arata aiurea daca sunt puse pe masini banale si daca sunt MARI !

Edited by Sima2k, 02 August 2009 - 18:52.


#23
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Sa zicem ca nu prea mai sunt "la moda".
Totusi, trebuie definit ce inseamna eleron. De exemplu, asta din poza de mai jos e "wind spoiler".
[ http://www.racdyn-usa.com/Merchant2/graphics/00000002/121.14.60.012M.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
...sau "trunk lip". :)

Fratii americani cam folosesc "spoiler" cand se refera la eleroane.

Eleronul de pe Loganul Elia cam are rol functional, tinand cont de inaltimea porcbagajului acel tip de eleron distanteaza zona de formare a turbulentelor ceva mai departe de suprafata verticala, reducand astfel rezistenta la inaintare. In cazul asta cu cat mai mare cu atat mai bine.

Edited by fastcarjunkie, 03 August 2009 - 00:14.


#25
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
as lua oricand un eleron d-asta.... cu tot cu masina :D

Attached Files



#26
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postborn2lose, on 2nd August 2009, 17:05, said:

nu neaparat. exista acest Logan tunat pe care l-am vazut de cateva ori in trafic si chiar arata impresionant de bine. ce-i drept, e absolut singurul care mi-a placut...

Pe asta l-am vazut si eu prin trafic, si la cateva zile intr-o revista autohtona de tuning, styling si celelalte.
Scuze de agramarea cu "celelante", tzushka, mi-a scapat degetul.

Anyway, masina mi se pare un mic "el Camino" autohton, si proprietarul zicea ca se gandeste la un motor de Clio sport pentru papucul sau.
Ceea ce ar fi genial. Cel mai fain logan tunat de pana acum. Ii mai trebuie doar un capac de bena.

#27
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View PostdanX, on 3rd August 2009, 14:59, said:

Anyway, masina mi se pare un mic "el Camino" autohton, si proprietarul zicea ca se gandeste la un motor de Clio sport pentru papucul sau.
Ceea ce ar fi genial. Cel mai fain Logan tunat de pana acum. Ii mai trebuie doar un capac de bena.

LA faza cu El Camino nu m-am gandit , dar arata super , l-am vazut peste tot + live arata excelent , capacul ala se numeste tonneau cover .
Culoare mata da un efect placut ochiului , are un aspect dur si puternic si un pic "mafiot" , daca ne gandim la Al Capone .

#28
danbubba

danbubba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 15.05.2007
Cu siguranta eleronul pus pe masina din imagine nu are un rol util  :death: .. ce parere aveti?

Attached Files



#29
sorin mok

sorin mok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 05.04.2005
Fiind vorba de o masina "brembo", sigur e util. Mai ales ca are unghiul reglabil!

Eleronul "pus" pe masina are aceeasi utilitate estetica ca si ghiulul de la degetul mic: arata bine! In orice caz, asa crede mandrul proprietar. :rolleyes:

Edited by sorin mok, 04 August 2009 - 01:16.


#30
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007

View Postdanbubba, on 3rd August 2009, 23:40, said:

Cu siguranta eleronul pus pe masina din imagine nu are un rol util  :death: .. ce parere aveti?
parerea mea e ca e montat stramb, nu?

#31
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Ca si alt element de tuning,tine de bun gust,dar nu e pentru oricine,de altfel ca si bunul gust....

#32
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Mie imi plac la eleroanele, dar NUMAI cele care vin pe masina din fabrica: toate Mitsubishi Evo, Subaru Impreza WRX STI, Mercedes 190E evo II(asta are un eleron urias), etc, etc.
Apropo de utilitate, cum naiba sa pui eleron pe o masina cu tractiune fata? :huh: Majoritatea eleroanelor puse de 'riceri' scad performantele: scade viteza maxima, creste consumul, si toate astea din cauza ca eleronul ala nu mai lasa sa curga aerul la fel.

#33
Un-T-o-U-c-H-aBlE

Un-T-o-U-c-H-aBlE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 20.05.2009
Faptul ca acest sport (de modificare a masinilor) este practicat de diversi oameni, cu o situatie mai buna sau mai proasta dpdv material si cu o imaginatie plecata intr-o directie gresita m-a determinat sa nu observ pana in momentul de fata nici o masina modificata iesita din comun, in sensul bun al cuvantului. In momentul in care o masina este conceputa de catre niste designeri profesionisti, iar un muncitor pe santier decide la incurajarea colegilor santieristi sa isi doteze fabuloasa lui dacie super nova cu un eleron cu o greutate de 10% din cea a masinii, nu reprezinrta decat o sursa de amuzament.

Edited by Un-T-o-U-c-H-aBlE, 04 August 2009 - 10:20.


#34
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
eu asociez genul asta de "tiuning" cu eleroane supradimensionate pe Logan cu manelele :death:

Attached Files


Edited by Moaca, 04 August 2009 - 11:03.


#35
Un-T-o-U-c-H-aBlE

Un-T-o-U-c-H-aBlE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 20.05.2009

View PostMoaca, on 4th August 2009, 12:02, said:

eu asociez genul asta de "tiuning" cu eleroane supradimensionate pe Logan cu manelele :death:
Uneori nu mai este necesar sa le asociezi, caci se aud din boxele respectivei masini, bineinteles in exces de volum, chiar daca este afectata claritatea. Un adevarat "bairam" cu eleroane pe roti...

#36
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
ceva nu foarte frumos, dar purpose built.
Tsukuba Time Attack Evo - HKS CT230R
[ http://driftjapan.com/blog/wp-content/uploads/2007/12/hks-ct230r.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mitsu Evo reconstruit de HKS doar din carbon.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate