Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Emigrare Canada, de tot :)

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#37
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009

View Postmihaicl1981, on 28th January 2012, 00:26, said:

Intrebare : Pentru a lucra ca software engineer in Quebec sau Ontario iti trebuie o diploma speciala ?
Eu am o diploma de UPB dar si cateva certificari Sun care ar putea ajuta.
Intreb pentru ca am fost contactat de o firma din Quebec (chiar din Montreal) dar evident nu aveam viza pregatita.

Daca te-au gasit prin Monster ori esti din cale afara de norocos, din cale afara de potrivit pentru nevoile lor ori le crapa buza dupa cineva si au zis sa incerce.
Din cate stiu, ocupatiile din IT nu sunt regulate, deci "Software Engineeer" s-ar putea sa nu existe ca atare ocupatie ci poate doar ca indatoriri, functiuni. IT ul e un domeniu in care diploma, in acceptiune romanesca nu este neaparat necesara, mai degraba sunt bune certificari si experienta intr-un domeniu foarte ingust.
Atentie cand vorbiti de "diploma" in cele mai multe cazuri acolo asta inseamana 2 ani de colegiu, nu universitate de (cel putin) 4 ani.  In Quebec sunt insa cam toate cu fundu-n sus si trebuie stiut exact ce si cum. Nu cunosc nici un caz de cineva proaspat vent care sa fie angajat pe functie de inginer ( nu ca indatoriri sau activitate).
Prin Canadian Experience aia inteleg mai mult acomodarea cu mediul de lucru canadian, relatiile cu colegii si sefii, comportament si in mai mica masura cu standardele tehnice. In IT e cel mai usor la capitolul "acomodare" cu tehnica pentru ca e la fel peste tot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate